Šta je novo?

Kako proveriti legalnost windowsa?

Doll Parts

Slavan
Učlanjen(a)
17.02.2006
Poruke
188
Poena
319
Kratko i jasno: kada kupite konfiguraciju sa preinstaliranim windowsom u radnji i pritom ne dobijete baš ništa što bi svedočilo o legalnosti sistema (cd,sticker,brošura),kako proveriti da li je windows licenciran? Da li Microsoft ima podatke o svim prodatim OEM licencama?
 
Kratko i jasno: kada kupite konfiguraciju sa preinstaliranim windowsom u radnji i pritom ne dobijete baš ništa što bi svedočilo o legalnosti sistema (cd,sticker,brošura),kako proveriti da li je windows licenciran? Da li Microsoft ima podatke o svim prodatim OEM licencama?

Idi na update stranu Micro$oft-a i probaj validaciju. Ako ne prođe sigurno je fake, dok ako prođe najverovatnije je legalan (ne i 100%).
 
Mi smo svojevremeno u firmi zvali Microsoft da ih pitamo bas ovo. Ljubazna teta je rekla da se podatak o ovome nalazi u nekom kriptovanom registru i da to ne moze da proverava neki ''civil'' po slobodnoj volji.
Meni se cini kao prihvatljiv nacin da se, za pocetak, ode na njihov sajt i odradi onaj Genuine test. I ako to nije test koji ce sve potvrditi 100%, on bi trebalo da proveri da li je sa Winom sve u redu.
 
Javiće ti on sam kad probaš da odradiš update :), a možeš i da odeš na M$ Download Center i probaš da skineš nešto što ima "zvezdicu" pored imena.
 
Bio na ms sajtu,odradio genuine validation- definitivno piratski windows.

Kad sam već na ovoj temi,molim za info- kome da prijavim bandu (radnju) koja je isporučila kompjuter?
 
može pomoću ovog programa :)
 

Prilozi

  • microsoft.PNG
    microsoft.PNG
    20.2 KB · Pregleda: 840
Poslednja izmena:
Bio na ms sajtu,odradio genuine validation- definitivno piratski windows.

Kad sam već na ovoj temi,molim za info- kome da prijavim bandu (radnju) koja je isporučila kompjuter?

O cemu ti, covece pricas? Prodali su ti racunar sa windowsima da bi ti pokazali da masina radi I ti hoces da ih prijavis? Kupi lepo ti legalne Windowse i ne daj ih nikome.
Da nisi hteo i Windowse pride uz racunar, kao gratis?

E, svasta.:mad:

Imas li na racunu da su ti instalirali windowse. Nemas.
 
@borab
Sve bi to bilo ok da čovek nije rekao u treadu-u o proceni, da su mu deklarisali comp na cirka 800e.
http://benchmark.co.yu/forum/showthread.php?p=1066170#post1066170
E, ovo menja stvari iz osnova, pošto sam hardver ne vredi više od 350e, pa razlika logično otpada na softver, ili nelogično, ne otpada, ne znam,...:trust:
Nije mi baš najjasnija politika Informatike, jer ovde definitivno nešto smrdi.
 
Poslednja izmena:
@borab
Sve bi to bilo ok da čovek nije rekao u treadu-u o proceni, da su mu deklarisali comp na cirka 800e.
http://benchmark.co.yu/forum/showthread.php?p=1066170#post1066170
E, ovo menja stvari iz osnova, pošto sam hardver ne vredi više od 350e, pa razlika logično otpada na softver, ili nelogično, ne otpada, ne znam,...:trust:
Nije mi baš najjasnija politika Informatike, jer ovde definitivno nešto smrdi.

Ma ne da smrdi, neko smrdi do neba. Em kao sto si procenio i dalje nije ni blizu 800e nego covek nema ama bas nista za bilo koji od navedenog softvera da je original (ni diskovi, ni markica i sl.). Mislim da obavezno treba da procacka i istera stvari na cistac jer je verovatno zakinut i to za pozamasnu cifru.
 
Poslednja izmena:
Kako zakinut, kad je rekao da je komp dobijen na nagradnoj igri?!
 
Kako zakinut, kad je rekao da je komp dobijen na nagradnoj igri?!

Ako pise da se dobija licenciran softver onda je prevaren.

Cini mi se da ce biti "prasine" jer i ja sam "naleteo" na vise kompjutera iz Informatike koji su
podeljeni kao poklon,dosli su sa instaliranim XP-om PRO,uz njih je isporucem CD XP Home,ali
nema nalepnice sa serijskim brojem.
Zadovoljni dobitnici nisu se ni trudili da proveravaju sta su dobili.......

Posto vidim da ovo nije jedini slucaj,sledi akcija :-devil-:
 
A, Informatika.
Da mnogo ce da se strecnu.
Javite mi ishod, bas cu da se :) .
 
....... Da li Microsoft ima podatke o svim prodatim OEM licencama?

sigurno da ima, ali nema o tome na kojim mashinama ti windouzi trce.

mister X ima DELL laptop sa OEM licencom.
mister X-u je taj laptop ispao kroz prozor i razbio se.
mister X je sisao do trotoara i odlepio nalepnicu sa licence key-om.
mister X je kupio novi HP laptop bez OS-a.
mister X je instalirao na svoj novi laptop OEM windouz koji je dobio uz starog DELL-a.
mister X je telefonom (nije mogao preko interneta), aktivirao svoj windouz sa brojem sa one nalepnice.
mister X po svim, i M$-ovim i ovozemaljskim, zakonima ima legalan windouz.

sada svako (i robin hood-ovi i super hik-ovi) moze da izvlaci svoje zakljucke.

btw. mister X i nije morao da bude toliki lerma, pa da mu laptop ispadne kroz pendzer.
 
Kako zakinut, kad je rekao da je komp dobijen na nagradnoj igri?!

Naravno da jeste, ako mu je comp deklarisan na 800e.
Zašto mu jednostavno nisu poklonili comp sa preinstaliranim Linux-om, deklarisali ga na 350 evrića i mirna bačka. Ovako čoveka obmanjuju deklarisanjem nagrade na 800 eura, a ustvari mu je poklonjen comp u vrednosti od 350 eura.
Mislim da čak i kada se poklanja mora da se ispravno navede (ako se navodi) i iznos poklona.
Sve u svemu, bez obzira kako se završi stvarno jadno od strane Informatike.
 
huh, pa kako sad ovo ?
covek je igr'o igru sa polikitom i polikita ga je prevarila !
pa sad, (neka) informatika ima veze sa tim kol'ko i to dal' je tunjavi zaljubljen u smajlovicku il' nije.
ha, zar ne ?
 
sigurno da ima, ali nema o tome na kojim mashinama ti windouzi trce.

mister X ima DELL laptop sa OEM licencom.
mister X-u je taj laptop ispao kroz prozor i razbio se.
mister X je sisao do trotoara i odlepio nalepnicu sa licence key-om.
mister X je kupio novi HP laptop bez OS-a.
mister X je instalirao na svoj novi laptop OEM windouz koji je dobio uz starog DELL-a.
mister X je telefonom (nije mogao preko interneta), aktivirao svoj windouz sa brojem sa one nalepnice.
mister X po svim, i M$-ovim i ovozemaljskim, zakonima ima legalan windouz.

sada svako (i robin hood-ovi i super hik-ovi) moze da izvlaci svoje zakljucke.

btw. mister X i nije morao da bude toliki lerma, pa da mu laptop ispadne kroz pendzer.

Ispravi me ako grešim, ali to bi jedino bilo moguće uz retail verziju Windowsa, jerbo je OEM verzija vezana isključivo za komp na koji je prvi put instalirana, tj. komp koji je kupljen sa dotičnom verzijom?

P.S. A da je zakinut - stvarno je zakinut :D
 
Da,a pogotovo zakinut s obzirom na to da se na stvari dobijene na nagradnim igrama plaća PDV. U ovom slučaju na iznos vrednosti koju su oni deklarisali,tako da je sestra prilikom preuzimanja konfiguracije platila nekih 160eur.
 
Da,a pogotovo zakinut s obzirom na to da se na stvari dobijene na nagradnim igrama plaća PDV. U ovom slučaju na iznos vrednosti koju su oni deklarisali,tako da je sestra prilikom preuzimanja konfiguracije platila nekih 160eur.





ne seeeeeeeeeeeriiiiiiiii da je platila PDV na 800 eura !!!

Izvinjavam se ali bilo je jace od mene...
 
Ispravi me ako grešim, ali to bi jedino bilo moguće uz retail verziju Windowsa, jerbo je OEM verzija vezana isključivo za komp na koji je prvi put instalirana, tj. komp koji je kupljen sa dotičnom verzijom?
........

postoje 2 vrste OEM-a.
ta o kojoj ti pricas se zove "bundled" (kao upakovana) i kad nju instaliras na "komp koji je kupljen sa dotičnom verzijom", onda ti ne treba nista vise, tj. ne upisujes nikakav licence key pri instalaciji, niti je potrebna ikakva aktivacija nakon instalacije.
njen licence key nema veze sa licence key-om sa nalepnice.

ali, kako god, kao sto rekoh, ako ti laptop ispadne kroz prozor, mozes i "bundled" i "obicni" OEM da instaliras na bilo koju drugu mashinu i da ga aktiviras telefonom sa licence key-om sa nalepnice.
ako si pazljiv covek, u zivotu, ne mora nikad nista da ti ispada kroz windouz ;)
 
mister X je sisao do trotoara i odlepio nalepnicu sa licence key-om.

eh, kad bi ta nalepnica mogla tako lako da se skine i posle ponovo zalepi.....:banana:
 
Da,a pogotovo zakinut s obzirom na to da se na stvari dobijene na nagradnim igrama plaća PDV. U ovom slučaju na iznos vrednosti koju su oni deklarisali,tako da je sestra prilikom preuzimanja konfiguracije platila nekih 160eur.

ne seeeeeeeeeeeriiiiiiiii da je dobila hardver koji kosta 340€(cena by benchmark clanovi->mpc cena je verovatno > 400€) sa garancijom za 160?!!!
ocu i ja tako....

Izvinjavam se ali bilo je jace od mene...
 
Poslednja izmena:
Trebalo je da učestvuješ u nagradnoj igri, možda bi i dobio :)

Btw, ovde se ne radi o tome koliko je nju koštao računar a koliko on stvarno vredi, već o muljanju od strane jedne od "ozbiljnijih" kompanija kod nas. Možda je njihov serviser koji je pripremao mašinu za isporuku marnuo sebi original Win, ali to je opet u okviru njihove firme.

Drugo, što se tiče cene, pitanje je kada je bila nagradna igra a još bitnije, kada su pravljeni razgovori oko sponzorisanja nagradnog fonda. Takav računar sada košta tih 300-400€ (samo HW) ali je sigurno koštao više od toga kada je pripremana nagradna igra, pa kada se dodaju original Windows i Office, ispadne možda i toliko koliko su naveli.
 
huh, pa kako sad ovo ?
covek je igr'o igru sa polikitom i polikita ga je prevarila !
pa sad, (neka) informatika ima veze sa tim kol'ko i to dal' je tunjavi zaljubljen u smajlovicku il' nije.
ha, zar ne ?

Cenu compa ne deklariše Politika, već Informatika, pošto Politika još uvek ne trguje u IT sferi.
Dakle, čovek je platio PDV za nešto što nije dobio i definitivno je prevaren, pošto deklaracija na 800 evrića nema veze s mozgom ukoliko je software fake (a jeste jer nema CD-ova, sticker-a, OEM ugovora,....), tako da ima puno pravo da se obrati nadležnoj službi u cilju zaštite svojih prava (naravno, ako želi da se cima)
 
To su stare fore, nabiju cenu racunara tako da za tu cenu ima 2 da kupe.
Jedino ce biti legalno kada budu poceli da daju bon-vaucer ili sta vec, u iznosu od 800 eura za robu iz odredjene IT firme.
Pa onda dobitnik sam odedi koji je to kompjuter njemu potreban.
Ovako - prevara klasicna, steta sto NIKO NECE ICI U ZATVOR zbog toga !!!!!

E i da pitam sada jos nesto !

Po kom OSNOVU su ljudi platili 160 eura PDV ???
Gde je racun toga? Fiskalni?
I iz tog racuna mozes videti sta sve ulazi u tu cenu, ako pise Windows XP i Office ... onda MORAJU da ti daju.
Ako si potpisao prijemnicu sa tim stavkama a nisis ih dobio - sam si kriv - pojeo vuk magarca, oni imaju crno na belo da si ti to primio. A gde ti je bas ih briga.

Razumes?

Mora da postoji legalni dokument oko toga sta su dobili, od koga, koliko to vredi i ko je davalac garancije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno