Šta je novo?

Kako preziveti ove vrucine :)

DaPimp

Slavan
Učlanjen(a)
05.02.2005
Poruke
2,501
Poena
380
Koji nacin hladjenja laptopova se pokazao kao najbolji do sada?

Pitam jer na dva lap topa, jedan envy drugi inspirion (on manje tj jednom, danas) su vec poceli da mi se javljaju cesti restarti, tj gasenja usled temp procesora >90c. (oba i7)

Drugo pitanje, da li je to dovoljan razlog da se laptopovi "vrate" posto su jos uvek u prvih 6 meseci garancije ?

Thx
 
Nema tu vracanja, smejace ti se...
Vidi ima li prasine, usissaj, hladi sobu i ne drzi lapove u krilu/krevetu neg na ravnom, idealno na podlozi sa ventilatorima...
 
Drugo pitanje, da li je to dovoljan razlog da se laptopovi "vrate" posto su jos uvek u prvih 6 meseci garancije ?

Thx

Po zakonu, možeš da vratiš. Medjutim, to je stvar tvog izbora, tj neki ljudi imaju moralne dileme tog tipa - neki ne.

Lično znam lika koji je vratio bicikl nakon 6 meseci vožnje prodavcu u New Jersey, USA, jer se vraćao nazad u Srbiju. Bicikl nije imao naravno nikakvu manu, osim što je bio višak za ručni prtljag.

Lično, ja to nikad ne bih mogao da uradim. Ali tvoje pare, tvoj izbor.

(primer gore je radikalan, nemoj me pogrešno shvatiti pls.)
 
Ne razumem sto b' mi se smejali, ali ajd... U normalnim zemljama mi se sigurno ne bi smejali....
Podlogu sa vent imam za envy i on se opet gasi od vrucine. Sa dell-om nije tako. No dobro, kao sto sam i mislio, nema nekog idealnog leka.
 
Ja ima asusa isto sa i7 i thermaltake neku podlogu, ladnoca 45-50 stepeni... ne igram iskreno puno...
A to da ce ti se smejati - pa srbija je, ako ne u lice, iza ledja oce i samo ce ti vratiti isti lap...
 
Nešto tu ne radi kako treba, takve temperature nisu normalne.
Ako nisi zadovoljan proizvodom, postoji procedura propisana zakonom koje treba da ispoštuju i prodavac i kupac, smejanje ne bi trebalo da te brine.
 
Nz9CO.png


Posle 20 min youtube-a, bez ikakvog coolera, na ravnoj podlozi, tj stolu.
 
Envy serija je poznata po "pregrevanju". Ja bih im vratio laptop, najiskrenije. Pa neka ti se "smeju" dok ti vraćaju pare ili daju novi.

Ako već nisi raspoložen za tu proceduru, onda vidi da nabaviš neki cooling pad, pa ga postavi tako da ti "strujanje" vazduha bude tačno na otvoru za isti, sa donje strane(naravno) Envy-a.

Takođe, jedno čišćenje neće škoditi... između ostalog.

Srećno.
 
Jel' moguce da se stari i7 ovoliko grije ??

Jesi gledao procese, postoji li sansa da se u pozadini vrti nesto bez tvog znanja? Cini mi se da ga na sunce postavis i gledas YT, nema sanse da temp. ode ovako visoko.
 
Greju se, podosta... ali ovde je i problem Envy kućišta i loše ventilacije. Baci pogled na slike istih laptopova, i videćeš da sa donje strane ima veoma tanak rebrasti otvor kroz koji bi trebalo da uvlači vazduh i sa desne strane otvor, za izbacivanje toplog vazduha. Barem je tako na Envy 14.
Za Envy 17, mislim da je donja strana identična, samo je otvor sa leve strane, jer je dvd sa desne.

Gledao sam iste modele u poprlično klimatizovanom ušću i kad sam stavio levu ruku na Envy 17, nisam mogao da verujem koliko je taj deo bio vreo. Laptop nije radio ama baš ništa.
 
Da, furunche su oba laptopa postala. kao sto se vidi sa slike zauzece procesoranje minimalno.
Nije meni problem vratiti laptopove, samo ako uzmem neke druge ... Da problem opet bude isti.

A sto se tice podloga, sa notepal u1, je stanje skoro isto, a sa u2 je malo bolja situacija.
 
U2 je sa 2 ventilatora, ako se ja dobro sećam... što je i logično da bolje hladi.
Znaš šta bi još mogao da probaš, ne znam samo koji Envy imaš, ako je 14, onda pomeri ventilatore ka desnoj strani a ako je 17, onda ih pomeri ka levoj strani.
Možda to poboljša hlađenje...
 
Auu pa zar toliko da se greju?Pa sta ce tek biti na +40 kad uzari?
 
Svi Envy imaju problem sa grejanjem to jest hladjenjem. Ako je u "real life" tj subjektivan osećaj toplote isto tako ogroman - onda nema šta da se priča: pravac servis ili prodavnica.

Za Dell-a nemam pojma, nisam se sa njima igrao.
 
Aleks, mislim da u servisu neće ništa uraditi a da on to ne može sam, tj, da ga očisti. A i ako ga zameni za drugi Envy, opet će doći na isto...

DaPimp, postoji nešto što se zove "parkiranje jezgara", poprilično je dobro objašnjeno ovde. Ne znam dal će ti to išta promeniti, ali bi trebalo da uspe.

Što se zamene tiče, ako ti je neophodan i7, onda bih ti predložio Lenovo y560p sa i7-2630QM, a ako možeš preko 1000e, onda pogledaj neki Thinkpad.
 
Sto se tice hladjenja, odnosno cooling pad-ova, preporucio bih ti Zalman NC1000 (za 15') odnosno Zalman NC2000 (za 17').
 
Envy kopira MacBook Pro koji ima sličan problem, pravljen je da bude elegantan i tih, što rezultuje visokim temperaturama. Pošto mu hlađenje kad je novo i čisto radi na granici, čim se malo zaprlja, eto problema. Za Dell-a me takođe ne čudi, prejak je i7 za Inspiron mašinu koja verovatno nema naručito kvalitetno hlađenje, ipak je to Dell-ova ulazna serija, a samo nasviran HW, čisto ono. :) Mislim da ćeš rešiti probleme čišćenjem laptopova, bar malo, ako ne potpuno.

Podloge ne mogu da pomognu kod tako visokih temperatura, mogu da skinu par stepeni. Podloga služi više preventivno, da laptop ne stoji na ćebetu ili krevetu, pa da usisava direktno prašinu i/ili sitne dlačice kojih uvek ima bar u nekoj minimalnoj količini, a vremenom se kuler fino napuni time.

I da, što se smejanja tiče - boli te uvo. ;)
 
Poslednja izmena:
e ovako: imao sam fs amilo3553, poznat po lošem hlađenju, amd turion, ali meni se odlučno držao jednu godinu, čak sam i na +40 igrao igrice i nije bilo pregrejavanja. sledeće godine samo od jednom je počeo da se greje i to zimi, a ništa se ne radi..... čak je i procesor počeo da brljavi, pasta je otišla, pa dok je radio na ''leru'' imao 90-100% iskorišćenosti...... temperatura je stalno bila na maximumu, ali nikad se nije gasio..... odneo u servis, oni nisu vratili posle 45 dana i ja uzmem nov kod njih, naravno glava za glavu, samo sam prebacio podatke sa fj, oni su mi ponudili hp g62, meni to odgovara, tako da sam pristao....... hp ima 101% bolje hladjenje iako imam sa amd turion II, šta god radio, on je hladan, poslenjih 72 sata radi, bez prestanka, i sad mu je temperatura 45°c, 'ladan bre.... max mu je 109..... zadovoljan..... mada on od kad sam ga kupio stoji na postolju, jedino poslednjih 5 sati stoji na krevetu ili u krilima..... i opet 45°. kupio sam CANYON postolje, jedino bilo u prodavnici, a mene je mrzelo da jurim po beogradu zbog hlađenja...... uzeo sam, dao 1490 dinkica.... ima jedan cooler, veliki, ogroman i on mi hladi lepo lap top, nečujan,mozda je trebao malo brže da se okreće, ali ok. elem, to je kopija jednog cooler master-a, koji sam merkao za 2700..... zadovoljan, ima i led diode koje sijaju dok radi...... plave boje...... vidi da ti daju novac, i da uzmeš sa i5, imaju bolje hlađenje, a mala razlika u performansama, ili da pitaš da ti zamene u toj vrednosti...... tako sam ja uradio.... ali posle 2 godine za taj novac.... mng bolji notebook.....
 
Ays hvala na predlozima. Sto se tice pomeranja ventova skroz u levo na U2, tako mi i oduvek stoje. Ali avaj.
Predlozeni lenovo sam uzeo i vratio sledeci dan. I ako je konfiguraicja bila uber dobra, banding, tj gradiend prelazi na ekranu su bili veoma simpaticni :D kao rukom iscrtani ....

Elem, da ne smaram vise, posto je ocigledno da se problem poceo javljati sad .. kad je 30 stepeni, tj sad je postao izrazeniji, ne smema da zamislim kako ce biti kasnije ... tako da, odnecu im kompove, pa cu da vidim sta ce reci.

Izvesticu o rezultatu :)
 
Cek zasto neko da ti se smeje?Ne kontam?Cemu da se smeje?Zato sto se laptop greje i gasi?Pa to je ozbiljna stvar.Oni to moraju da rese kako znaju i umeju.A ti ako nisi zadovoljan kvalitetom racunara normalno je mozes da trazis novi.Medjutim pre nego sto vratis laptop ja da sam na tvom mestu bi prvo ocistio laptop od prasine.Ako se greje i dalje odneo bi im da promene pastu i kuler.Mislim to je normalna stvar.Dao si pare i ocekujes da ti nesto radi.Cak i da ga drzis u prasini 24h ti opet imas pravo da trazis da on radi 100%

Mislim to dal ce se neko smejati ili ne realno koga to boli k....Ako se utvrdi da je prasina razlog grejanja(a 90% jeste) onda pripazi malo na laptop i cesce ga cisti od prasine.Kad ga ne koristis ubaci ga u onu kesu sto si dobio sa njime.Ja tako radim i minimalno mi se prasi laptop.Mislim mozda je nekom smesno i bzvz ali iskreno bas me briga jer znam da odradjuje posao :)
 
Nije da flejmujem, ali kupiti Envy je isto shto i kupiti najjachi model Shkode :) Zna se zashto se kupuje i Shkoda i Samsung...

Evo ja ovih dana na laptopu radim rendering HD videa, C2D zakucan do daske oko 20 sati bez prestanka, bez ikakvog dodatnog hladjenja, ventilator u njemu na 3000rpm, nechujan, ne prelazi 75 stepeni, pogodi koji je laptop :d
 
Evo ja ovih dana na laptopu radim rendering HD videa, C2D zakucan do daske oko 20 sati bez prestanka, bez ikakvog dodatnog hladjenja, ventilator u njemu na 3000rpm, nechujan, ne prelazi 75 stepeni, pogodi koji je laptop :d

Bolje je pitanje, zašto bi neko danas rendao na matorom C2D pored Sandy Bridge i7 procesora, i da to umesto za 20, završi za 3-4 sata. :D Verovatno zato što moraš da prodaš bubreg da bi kupio MacBook Pro za up-to-date hardverom. :)
 
Ja imam HP star 4 godine (Core Due) koji se greje toliko da ga je nemoguce drzati u krilu, a i ume dobro da zagreje levu ruku :) Medjutim nikad mi se nije restartovao!

Da li ipak treba zaobici i7 prilikom kupovine laptopa i izabrati i5 koji se mozda manje greje ?
 
Jos da dodam da moja devojka ima MacBook Pro (Unibody naravno) i nikada se ne restartuje a grejanje je daleko manje nego na mom HP-u.
 
Ja imam HP star 4 godine (Core Due) koji se greje toliko da ga je nemoguce drzati u krilu, a i ume dobro da zagreje levu ruku :) Medjutim nikad mi se nije restartovao!
Da li ipak treba zaobici i7 prilikom kupovine laptopa i izabrati i5 koji se mozda manje greje ?

Ne mora da se preskače, pogotovo ne novi Sandy Bridge i7 procesori. Samo treba da se uradi dobro istraživanje po internetu za određeni laptop, koji te zanima, pre nego što ga iskeširaš. Takođe, ovi biznis modeli, poput Elitebook, Thinkpad, Precision... oni imaju daleko bolje rešeno hlađenje.

Jos da dodam da moja devojka ima MacBook Pro (Unibody naravno) i nikada se ne restartuje a grejanje je daleko manje nego na mom HP-u.

Najverovatnije je c2d procesor, čije je radni takt 2.4GHz a ako je i5 verzija, onda je takođe, najslabiji procesor iz "nehalem" generacije, takođe na 2.4GHz.
Skoro sam bio u Ušću, da pogledam par laptopova koji su me interesovali, između ostalog, posetio sam i iStyle, gde su izloženi i MBP laptopovi. 13ca i 17ca nisu bili ni mlaki, dok je 15ca, bila poprilično topla pod rukama, pogotovo za levu ruku.
Razlika je u procesorima i grafici, kao i u samoj veličini. 13ca je sa i5 procesorom, integrisanom grafikom. 15ca i 17ca, imaju identične komponente, razlika je, naravno, u veličini istih. Više prostora za cirkulaciju vazduha.

Da ne duži višem... Mnogi su po netu pisali o pregrevanju MBP-a, mnogi nikada nisu imali problem.
Nekada je, bukvalno, samo lutrija u pitanju i kakvu seriju ubodeš.
 
Kad budem kupovao novi laptop bilo sta da kupim bice manje toplo (vrelo) od ovog mog HP-a :) Jos se i cuje kao avion :)
 
Nz9CO.png


Posle 20 min youtube-a, bez ikakvog coolera, na ravnoj podlozi, tj stolu.

A na koliko ti rade kuleri na ovoj temperaturi? 50 ili 100%? mozes da proveris sa HWmonitorom.
Pretpostavljam da ovo "bez ikakvog kulera" mislis na dodatne podloge sa kulerima?
 
Ko želi hladan i tih laptop, neka ide na ASUSovu N seriju, konkretno N53, N73. Zaista robusno i kvalitetno odrađene mašine, skoro potpuno hladne na dodir i posle par sati maltretiranja Linx-om i FurMark-om paralelno, a kuler ni tada ne iritira, nega daje "prijatan" huk koji već tiha muzika nadjača potpuno. Naravno, nije sve idealno, tako i ovim laptopovima sreću kvari krš tastatura (bar za moj ukus) i više nego prosečni displeji. Ali kome treba brza mašina za gejming, renderovanje i sl. poslove, ovako nešto i može da se maltretira satima i igra danima.
 
Nazad
Vrh Dno