Šta je novo?

kako odabrati OS pri dizanju paljenju kompa?

ferdinand62

Slavan
Učlanjen(a)
18.08.2007
Poruke
27
Poena
304
Cao svima,pitanje glasi:kako da dobijem izbor izmedju dva OS prilikom starta?
Naime imam WD ATA 160GB sa instaliranim Windows xp sp2,a dodao sam jos jedan WD SATA 320GB i na njega instalirao Vistu.
Problem je sto prilikom starta ne dobijam mogucnost za odabir sistema,vec sam podize Vistu!
Ploca je Asus p5kc,ima jedan ATA i cetiri SATA ulaza/
Hvala unapred svima koji mi odgovore!
 
Cim upalis komp pritiskas F8 taster i pojavice ti se boot menu i biras sa kog harda zelis da dignes sistem (u tvom slucaj Xp ili Vista).
Koji hard disk zelis da ti bude primarni (da boot-uje normalno) podesavas u biosu (boot opcija,naravno).

A pre nego sto si bilo sta radio nije lose bilo da si procitao ovu temu:

http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=153607

Mada ni sad nije kasno ;)
 
Zaboravio sam da napisem da sam to u boot meniju uradio,ali bez obzira na to ulazi uvek i jedino u Vistu,kao da je Vista starija,ili SATA ima prioritet nad ATA,ili ne znam vec sta.Jedini nacin,za sada,da udjem u moj stari XP je da fizicki otkacim hard sa ploce!Pozdrav
 
Imam istu plocu i radio sam dual boot bez problema (doduse na S-ATA). Moze biti da je do ATA, jer ja kad sam pre par dana prebacivao sestri nesto na njen ata hard, uopste ga nije video u biosu osim u onom delu gde treba da izaberes koji je glavni. Ali mi je zato kad sam ga prikacio na ploocu napisao nesto kao "ata hard disc recognised ...bla,bla,bla... automatic... bios...nesto", pa sam posle toga gledao bios i primetio.
Jedino sto sam video u biosu je neko podesavanje za s-ata. Pogledaj malo bolje i procackaj trebalo bi da radi. Ako ne probaj sa default vrednostima
 
problem resen!

Hvala svima koji su se potrudili da pomognu.Problem sam resio na sledeci nacin:usao u vistu,desni klik na My computer,properties/advanced system settings/Start up and recovery/Settings/Time to display list of op.systems/povecao na 30 sec.,bilo je namesteno 1 sec. i sad lepo imam prilkom paljenja mogucnost da odaberem izmedju Viste i Earlier Windows version!:smash:
 
Tako prosto, a opet tolika glavobolja.
 
Vrh Dno