Šta je novo?

Kako izgovarate neke strane riječi

gordan84

Slavan
Učlanjen(a)
10.10.2008
Poruke
774
Poena
320
Moja oprema  
CPU & Cooler
5800x
GPU
4070 Ti
Pita me rođak koji program koristim za mail, razgulio sam se (karikiram) dok sam mu objasnio da je u pitanju Thunderbird.

Stoga me interesuje kako izgovarate sljedeće riječi (ovih se sada trenutno mogu sjetiti):

1. Thunderbird
2. Phenom
3. Logitech
3. Firmware
4. Quad
5. Acer
6. Apacer

P.s. pokušajte nekako izgovor napisati na srpski!
 
Pita me rođak koji program koristim za mail, razgulio sam se (karikiram) dok sam mu objasnio da je u pitanju Thunderbird.

Stoga me interesuje kako izgovarate sljedeće riječi (ovih se sada trenutno mogu sjetiti):

1. Thunderbird
2. Phenom
3. Logitech
3. Firmware
4. Quad
5. Acer
6. Apacer

P.s. pokušajte nekako izgovor napisati na srpski!

1. Tanderbrd
2. Fenom
3. Lodzitek
4. Frmver
5. Kvad

Poslenja dva mislim da se izgovaraju kako se i pisu, ali nisam siguran. :)
 
Pita me rođak koji program koristim za mail, razgulio sam se (karikiram) dok sam mu objasnio da je u pitanju Thunderbird.

Stoga me interesuje kako izgovarate sljedeće riječi (ovih se sada trenutno mogu sjetiti):

1. Thunderbird
2. Phenom
3. Logitech
3. Firmware
4. Quad
5. Acer
6. Apacer

P.s. pokušajte nekako izgovor napisati na srpski!



1. Tanderbrd
2. Finam (tako Ameri izgovaraju sa produzeno a)
3. Lodzitek
3. Firmver
4. Kvad
5. Ejser
6. apacer
 
Phenom bi trebalo da je finom, ali mi lepse zvuci fenom :)
 
1. Tanderbrd
2. Fenom
3. Lodžitek
3. Frmver
4. Kvad
5. Ejser
6. Apacer
 
1. Tanderbrd
2. Fenom
3. Lodzitek
4. Frmver
5. Kvad

Poslenja dva mislim da se izgovaraju kako se i pisu, ali nisam siguran. :)

1. Tanderbrd
2. Finam (tako Ameri izgovaraju sa produzeno a)
3. Lodzitek
3. Firmver
4. Kvad
5. Ejser
6. apacer

1. Tanderbrd
2. Fenom
3. Lodžitek
3. Frmver
4. Kvad
5. Ejser
6. Apacer

4. Kuod ;).

De nadjoste posle K da ide V, kad u engleskom se QU uvek cita KU ;).
:p to all :D.

Phenom bi trebalo da je fenom, pod uslovom da je rec izvedena od reci fenomen - phenomenon = f(e)nomnon ;).
 
Poslednja izmena:
Predstavnici Apacera su na CeBIT-u ime svoje kompanije uvek izgovarali kao Ipejsr.
 
A = I.
Mora da su bili naduvani :D.
Mozda Ejpejser (Ej pajser :d).
 
4. Kuod ;).

De nadjoste posle K da ide V, kad u engleskom se QU uvek cita KU ;).
:p to all :D..

можда је по правилима али је лакше рећи квад него куод :)
 
1. Tanderbrd
2. Fenom
3. Lodžitek
3. F(i)rmver
4. Kvad
5. Ejser
6. Apaser
 
a kako izgovarate asus? :)

deluje debilno, ali moji drugovi su se prepucavali, asus, ejsus, ejzus, esus i tako...:D
 
Poslednja izmena:
Kako izgovarate Adobe?
 
можда је по правилима али је лакше рећи квад него куод :)

Nema tu sta je lakse, vec sta je pravilno :).
Na nasem jeziku se kaze kvad, od reci kvadrat koji, jelte, ima 4 stranice.
Covek je pitao kako se izgovaraju odredjene STRANE reci, i ova se (na engleskom) izgovara QUOD

a kako izgovarate asus? :)

deluje debilno, ali moji drugovi su se prepucavali, asus, ejsus, ejzus, esus i tako...:D

Asus nije sa engleskog govornog podrucja, i zato se izgovara Asus :), ako se ne varam.

Evo kako Phenom izgovara Pat Moorhead. Obrati paznju na 18, 36 i 51 sec.
http://www.youtube.com/watch?v=BEIYdCaT3Uc

Ok, definitivno smo dobili odgovor, Finam it is :).
Mada zvuci monstruozno lose :D.

Kako izgovarate Adobe?
Adob, mada mozda i Ejdob, ali mislim da je Adob :).
Znaci Adobi ipak :).
 
Poslednja izmena:
Da mi neko kaže Finam i Ipejsr bilo bi samo
misli.gif
ispraćeno sa
zuba.png
005.gif
005.gif
005.gif


Ne kažem da je pogrešno, ali mi za ovo podneblje zvuči glupavo.

:edit:

Adobe = Adobi u mom rečniku.
 
Poslednja izmena:
Nema tu sta je lakse, vec sta je pravilno :).
Na nasem jeziku se kaze kvad, od reci kvadrat koji, jelte, ima 4 stranice.
Covek je pitao kako se izgovaraju odredjene STRANE reci, i ova se (na engleskom) izgovara QUOD

Daj, bre, poliglota, covek pitao kako mi izgovaramo, nema veze sta je pravilno :). Bice i dalje fenom, mogu da mi pljunu pod prozor :p
 
"Adobi" je pravilno, ranije dok sam bio neuk sam i ja citao "Adob", a onda sam pogledao pregrst tutorijala i navikao se :D
 
Daj, bre, poliglota, covek pitao kako mi izgovaramo, nema veze sta je pravilno :). Bice i dalje fenom, mogu da mi pljunu pod prozor :p

Ma ima da se kaze kako ja i Milka Canic kazemo, sve ostalo je krsenje javnog reda i mira :d :p.
Fenom stvarno lepse zvuci nego Finam, al brate meni ono KVAD upada zestoko u oci :wave:.
 
Pita me rođak koji program koristim za mail, razgulio sam se (karikiram) dok sam mu objasnio da je u pitanju Thunderbird.

Stoga me interesuje kako izgovarate sljedeće riječi (ovih se sada trenutno mogu sjetiti):

1. Thunderbird
2. Phenom
3. Logitech
3. Firmware
4. Quad
5. Acer
6. Apacer

P.s. pokušajte nekako izgovor napisati na srpski!

Hah, ja ne mogu a da ne navedem isqstva sa korisnicima navedenih brendova koji zovu ili donose te uređaje kod mene u servis. Acer je AKER, AŠER, EJŠER, Logitech je LOGITEČ... bruka :D
Asus je skraćeno od Pegasus kako je ranije ovaj brend trebalo da se zove, pa su skaprirali da je narodu mnogo toliko slova da zapamti, pa ostade Asus. Prema tome, trebalo bi kao po Vuku, Asus = Asus, mada kad sam bila na predavanjima koja je držao lik koji radi u matici, znači na Taiwan-u, i on ga je čitao kao Ejsus. Neki čitaju i kao Ejsas.
 
4. Kuod ;).

De nadjoste posle K da ide V, kad u engleskom se QU uvek cita KU ;).
:p to all :D.

Phenom bi trebalo da je fenom, pod uslovom da je rec izvedena od reci fenomen - phenomenon = f(e)nomnon ;).

Kakve veze ima kako se cita na engleskom kada QU vodi poreklo iz latinskog i izgovara se QU/KV/kʷ/

V as a vowel /u/ is clearly distinguished from the consonant /v/, except after G, Q or S, where it is pronounced as /w/. The /v/ sound is now distinguished from the other two sounds also in writing (Vv, as opposed to Uu)

AQUA,QUAD...itd
 
Poslednja izmena:
Meni je glavni problem što skoro ni jednu od tih reči (osim onih najpoznatijih) nemam prilike ni da čujem bilo gde :D
 
Al si uporan :D, ti toliko dosadno :) ?
Nisam mislio da je to engleska rec, nego da se njom na engleskom naziva 4-jezgrarni procesor :), te stoga je logicno koristiti njihov izgovor.

Kvad zvuci mnogo glupo, Kvad je smrad,... :-devil-:, eto sad sam ti dokazao :p.
 
Poslednja izmena:
1. Tanderbrd
2. Fenom
3. Lodžitek
3. Firmver
4. KUad
5. Acer/Ejser, kako kad :D
6. Apacer/ Ejpiser, opet kako kad...
 
Nazad
Vrh Dno