Šta je novo?

Kako izgleda Vas LINUX Desktop?

@l4k1

Ok, hvala, pokusacu tako pa cu kad stignem da javnem jer sam zbrljo ili je ok.
 
Zar nije lakše ovako:

Bash:
mkdir ~/.config/Kvantum
 
Pokuso ali ne ide stalno javlja nije to folder gde treba da se metne tema, da ga manem da ne napravim karambol.

Meni lakse kroz Dolphin kad sam corav pa ako kucam ce omasim neko slovo :)
Kada kreiras Kvantum folder i ubacis Kvantum Teme, onda otvori Kvantum Manager gde imas opciju: Select a Kvantum theme folder
 
Screenshot from 2022-10-25 10-49-36.png
 
Posle godinu dana na Gnome-u, verovatno se vracam plazmi ponovo. Novi Gnome 43 je bio korak u nazad u svakom mogucem smislu. Ocajan dizajn, nemogucnost koriscenja tema, Nautilus je ocajno radio i iz dana u dan, uzasno lagovanje UI-a na X11, pogotovo kada u pozadini ide neki vidao u browseru (Twitch, YT itd.). Sa druge strane Plasma je dosta napredovala, konacno su ubacili nesto nalik Activities-u u gnome (Meta + W) i sada mi je svicovanje izmedju prozora i desktop-a mnogo lakse. Odlucio sam da ne eskperimentisem sa raznim glupostima u Plasmi i da je koristim u default izdanju sa fabrickim vidzetima i bez latte dock-a. Za sada sve radi stabilno i bez vecih problema. Dolphin je pravo uzivanje koristiti posle nesretnog Nautilus-a. Medjutim plazma ima neke bug-ove kao i uvek. Desilo mi se da sam slucajno istekao struju iz monitora i nakon ponovnog ukljucivanja plazma se skroz pogubila. Ovaj donji dock (koji je obican plasma panel) nakon igranja sa Widgetima zna da zabode pa se moram izlogovati i ponovo ulogovati itd. Ali ovih problema je i ranije bilo na plazma, preci cu nekako preko njih. Na slikama dole koristim custom temu i ikonice posto trenutno vrtim Arch i Plasmu na test SSD-u. Ako odlucim da finalno predjem na nju videcu da li cu se zadrzati na Breeze temi ili cu ubacii neku novu. Svakako vise necu ici na one macOS budzovanije.

Na slikama dole koristim sledece:
Theme: Arc Dark
Icons: WhiteSur-Dark
Kvantum: Arc Dark
Sve ostalo je stock KDE.
 

Prilozi

  • Screenshot_20221128_233921.png
    Screenshot_20221128_233921.png
    3 MB · Pregleda: 94
  • Screenshot_20221128_234151.png
    Screenshot_20221128_234151.png
    2.3 MB · Pregleda: 92
Posle godinu dana na Gnome-u, verovatno se vracam plazmi ponovo. Novi Gnome 43 je bio korak u nazad u svakom mogucem smislu. Ocajan dizajn, nemogucnost koriscenja tema, Nautilus je ocajno radio i iz dana u dan, uzasno lagovanje UI-a na X11, pogotovo kada u pozadini ide neki vidao u browseru (Twitch, YT itd.). Sa druge strane Plasma je dosta napredovala, konacno su ubacili nesto nalik Activities-u u gnome (Meta + W) i sada mi je svicovanje izmedju prozora i desktop-a mnogo lakse. Odlucio sam da ne eskperimentisem sa raznim glupostima u Plasmi i da je koristim u default izdanju sa fabrickim vidzetima i bez latte dock-a. Za sada sve radi stabilno i bez vecih problema. Dolphin je pravo uzivanje koristiti posle nesretnog Nautilus-a. Medjutim plazma ima neke bug-ove kao i uvek. Desilo mi se da sam slucajno istekao struju iz monitora i nakon ponovnog ukljucivanja plazma se skroz pogubila. Ovaj donji dock (koji je obican plasma panel) nakon igranja sa Widgetima zna da zabode pa se moram izlogovati i ponovo ulogovati itd. Ali ovih problema je i ranije bilo na plazma, preci cu nekako preko njih. Na slikama dole koristim custom temu i ikonice posto trenutno vrtim Arch i Plasmu na test SSD-u. Ako odlucim da finalno predjem na nju videcu da li cu se zadrzati na Breeze temi ili cu ubacii neku novu. Svakako vise necu ici na one macOS budzovanije.

Na slikama dole koristim sledece:
Theme: Arc Dark
Icons: WhiteSur-Dark
Kvantum: Arc Dark
Sve ostalo je stock KDE.
Plasma, tj. Breeze sa novim tinting-om (Monet engine) izgleda zanimljivo, rekao bih da izgleda bolje. Novi Window Overview (Meta + W) isto odličan, samo što je po default-u raspored prozora očajan, ali to makar može da se promeni.

Koliko vidim, ti bi da od jednog DE-a, napraviš MacOS UI... Onda je Plasma bolja za takvu customizaciju.
Što se tiče X11 na Gnome-u, meni je uvek loše radio na AMD GPU-u. Ali Wayland na AMD-u radi odlično, tako da nemam problem sa performansama. Vidim da koristiš nVidia GPU, pretpostavljam da nije prijatno iskustvo na Waylandu.
 
Mene zanima samo jedna stvar oko Plazme. Da li se i dalje raspada posle 4-5 meseci korišćenja?
 
Oko godinu i po dana Tumbleweed + KDE kod mene radi kao sat. Tj. bolje od svega ostalog. Pa ako je Plazma ručni sat na kom ponekad treba zameniti bateriju, ostala okruženja su peščani ili sunčani časovnik :d

Ne raspada se Plazma, ono što može da se desi je da vidžeti pobrljave, posebno ako se često menjaju postavke ekrana (dodavanje/gašenje drugog, promena rezolucije). Ukinuli su desktop cube (efekte) pre godinu dana (valjda), a i dalje nema tabovanja prozora (verovatno neće ni biti više)
 
A zar nije lakše imati jedan panel u dnu, sa icon-only taskbar-om i tako uštedeti prostor :d
Zapravo moj UI je miks macOS-a i Unity-a. Na vrhu se nalazi glavni panel u kom se nalaze sve regularne stvari + Global Menu. Kada se prozor uvelica Close, Minimize i Maximize dugmici se prebacuju u panel sa leve strane (izmedju Arch Logo-a i Global Menu-a), a Title Bar prozora se uklanja. Donji panel mi sluzi za brzo pokretanje aplikacija i eventualno da brzo pristupim necemu sto sam minimizovao. On je podesen na "Auto Hide" i pojavljuje se samo kada prevucem misem na dole. I iskren da budem, taj panel (Dock) skoro i da ne koristim posto je mnogo brze svicovanje sa Overview (Meta + W).
Plasma, tj. Breeze sa novim tinting-om (Monet engine) izgleda zanimljivo, rekao bih da izgleda bolje. Novi Window Overview (Meta + W) isto odličan, samo što je po default-u raspored prozora očajan, ali to makar može da se promeni.

Koliko vidim, ti bi da od jednog DE-a, napraviš MacOS UI... Onda je Plasma bolja za takvu customizaciju.
Što se tiče X11 na Gnome-u, meni je uvek loše radio na AMD GPU-u. Ali Wayland na AMD-u radi odlično, tako da nemam problem sa performansama. Vidim da koristiš nVidia GPU, pretpostavljam da nije prijatno iskustvo na Waylandu.
Kada kazem macOS UI to je za mene panel na vrhu ekrana i dock dole, nista vise od toga. Zapravo Wayland na Nvidii radi odlicno kako je radio ranije, ali posto svakako imam posebna pitanja vezana za Wayland i AMD/Nvidia, ovih dana cu otvoriti temu generalno za Wayland pa cemo tamo komentarisati na tu temu.
 
Ono što mi je na neki način postao problem na Arch-u jeste to što je "bleeding egde".
Dok nemam ništa protiv da imam poslednju verziju softvera, poslednja verzija Gnome-a, bilo koja u tom trenutku - je pain in the es.
Kako mi default izgled baš i ne odgovara, prilagođavam ga sa ekstenzijama. I to su u stvari igre bez granica gde taman kad misliš da imaš sve ili većinu što bi hteo - nešto ponovo ne radi jer nije kompatibilno sa novom verzijom...
Da se "vraćam" na Plazmu jeste opcija ali pošto mi sve manje treba nekakav shellbar / taskbar, i ako je moguće sakriti ga vrlo verovatno da ću preći na nekakve "window manager"-e.
Biće igrarija oko nove godine. :p
 
Što se tiče X11 na Gnome-u, meni je uvek loše radio na AMD GPU-u. Ali Wayland na AMD-u radi odlično, tako da nemam problem sa performansama. Vidim da koristiš nVidia GPU, pretpostavljam da nije prijatno iskustvo na Waylandu.
Meni je uvek Gnome na X11 radio odlicno, bar kolko se secam. Imam rx580, i to jos smart access memory radi. E sad Wayland mi je neupotrebljiv
jer ne radi strimovanje igara, ni anydesk, a ni dash to plank eskstenzija. Takodje, ima problema sa nekim igrama kao sto je Doom Eternal...
 
Ono što mi je na neki način postao problem na Arch-u jeste to što je "bleeding egde".
Dok nemam ništa protiv da imam poslednju verziju softvera, poslednja verzija Gnome-a, bilo koja u tom trenutku - je pain in the es.
Kako mi default izgled baš i ne odgovara, prilagođavam ga sa ekstenzijama. I to su u stvari igre bez granica gde taman kad misliš da imaš sve ili većinu što bi hteo - nešto ponovo ne radi jer nije kompatibilno sa novom verzijom...
Da se "vraćam" na Plazmu jeste opcija ali pošto mi sve manje treba nekakav shellbar / taskbar, i ako je moguće sakriti ga vrlo verovatno da ću preći na nekakve "window manager"-e.
Biće igrarija oko nove godine. :p
Rollback ?
 
Mene zanima samo jedna stvar oko Plazme. Da li se i dalje raspada posle 4-5 meseci korišćenja?
Imam losa iskustva sa KDE, vec dva puta sam morao da podesavam desktop iz pocetka, jer promene nesto u update,
pa moram da obrisem konfiguraciju, tako da sam odustao 3. put :p
Ono što mi je na neki način postao problem na Arch-u jeste to što je "bleeding egde".
Dok nemam ništa protiv da imam poslednju verziju softvera, poslednja verzija Gnome-a, bilo koja u tom trenutku - je pain in the es.
Kako mi default izgled baš i ne odgovara, prilagođavam ga sa ekstenzijama. I to su u stvari igre bez granica gde taman kad misliš da imaš sve ili većinu što bi hteo - nešto ponovo ne radi jer nije kompatibilno sa novom verzijom...
Da se "vraćam" na Plazmu jeste opcija ali pošto mi sve manje treba nekakav shellbar / taskbar, i ako je moguće sakriti ga vrlo verovatno da ću preći na nekakve "window manager"-e.
Biće igrarija oko nove godine. :p
Svaka verzija Gnome-a srusi sve ekstenzije, a ova zadnja i teme. Pa sad ko prvi uradi update od ovih sto prave :p
 
Sveze instaliran i konfigurisan, masine su samo za test, cisto da vidim kako se snalazi ovaj Xeon 2/4, jako se dobro pokazao, ali ipak mora upgrade.

Inace, ovaj Salix 15 xfce je bas dobar sistem onako da se pljusne na bilo koji hw, prijatan na oko.
 

Prilozi

  • kvm_slackware.png
    kvm_slackware.png
    803.6 KB · Pregleda: 99
^ Hteo si namerno da liči što više na Windows ili je to samo neka ružna tema za KDE? ( :) )
 
^ Hteo si namerno da liči što više na Windows ili je to samo neka ružna tema za KDE? ( :) )
Tako kde izgleda bez izmena... malo samo doterivanja panela...kolko se secam task bar nije u ikonama nego u barovima i po defaultu ne prikazuje
ikone na desktopu, tu je jos i drugi activity koji mora da se doda...
 
Ima, može da se napravi bolji i lepši prikaz željenih informacija nego sa vidžetima ;)
Daj neki vizuelni primer za tu tvjou tvrdnju. Koleginica @l4k1parvi fenomenalne teme bas za Suse ubaceni vidzeti, npr pogledaj vidzet iz zadnjih publikovanih tema. Ko vise trosi resursa conky ili vidzet
 
Nije baš da je aktivna tema, pa su postovi na prethodne 2 strane

Ali nije to ni bitno. Svako organizuje desktop prema svjojim potrebama. Lepo je videti koje sve mogućnosti postoje, zato je ova tema korisna
 
Hvala, vise mi se svidja tvoj panel u Mintu od conky, imam i ja jedan conky u Kali, oba su slicna, nisam ga pravio, drugar mi remote napravio. Tu sam stavio conky jer ne radi widzet koji mi kontrolise temperaturu GPU, CPU i 4 diska. Bio widzet u plasmi i dan danas radi u Arc-ui Manajru ali Kali-ebian cvrc , sami sebi su skocili usta, kao treba nesto da se instalise, to nesto je deo programa, radilo mesec dana i onda je neko resio tamo da sve pretumba i zbogom widzeti. Tu je situacija kaosa Dolphinom suse ih nije slusao i ti imas sve one dodatke i root mod a ovi slusali ja nemam nista i moram nazad na Krusader. Jedva sam se skino sa Krusedera i naviko na Dolphin i onda ga osakatise. Nekad sam se igrao sa Compizom i kompajlirao dodatke, sad uzmem temu koju objavi @l4k1, stavim i globalno i pustim da dovuce sve sta mu treba. :)
 
Nazad
Vrh Dno