Šta je novo?

Kako da postanem dobar Web programer / dizajner

Ako je za policu onda bolje da bude na engleskom, neko opasno izdanje od cenjenog autora. Kao sto rece @n1tr0, domace knjige su samo prevedene verzije stranih knjiga (uz obaveznu degradaciju kvaliteta sadrzaja). Pogotovo kada su novije tehnologije u pitanju. Ako ne verujes nama pitaj nekog univerzitetskog profesora sa malo vise kredibiliteta, istu ce stvar da ti kaze za domace knjige. Postoji razlog zasto se i na kursevima posvecenim kompjuterskim naukama izucava engleski jezik.

Ja nisam nesto narocito upoznat sa jezikom Python, ali znam da to nije bas knjiski jezik. Sintaksa je super jednostavna, nema klasicnog odvajanja blokova sa viticastim zagradicama i tacka-zarezom, nema potrebe da deklarises promenljive tj. tipove. To sve se radi automatski, samim tim sintaksa se veoma brzo savlada. Standardna biblioteka je ogromna koliko sam cuo i imas sve tamo, ne moras nista ti da konstruises od nule vec samo pozivas eksterne funkcije koje je vec neko sredio za tebe. Zato je koriscen od strane matematicara, jer ima sve matematicke strukture unapred definisane. Ucenje takvog jezika je ko ucenje frejmvorka, ne treba ti knjiga za to. Vec gomila primera kako se nesto raditi sa tim vec unapred pripremljenim funkcijama. Dodje mu nesto kao Lisp, samo sto je kod daleko citljiviji jer Lisp kod izgleda ovako nekako: (;;kod(;;kod((;;kod)))). Vec sam se izgubio u zagradama a ima ih samo cetiri :D

Edit: Dobra knjiga za pocetnika mi se cini A Byte of Python by Swaroop C.H. Imas je komplet online, ne moras u papiru da nabavljas. Napisana je kao handbook. Kad savladas osnove onda overi Violent Python A Cookbook for Hackers, Forensic Analysts, Penetration Testers and Security Engineers By TJ O'Connor. Nije vodic u pitanju, ne objasnjava ti osnovne strukture i fore nego te uci kako da radis u Pythonu, pogotovo kako funkcionisu web servisi. Ovu bi mogao da kupis.
 
Poslednja izmena:
Zna li neko neku dobru knjigu na Srpskom vezano za Python za download? Nista ne uspevam da nadjem. Ako ko zna, moze link u PP

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
Ne znam ni da li se isplati uciti Python, s obzirom na ponudu poslova u Srbiji. Ako ti, ili neko drugi moze da kaze drugacije, voleo bih da cujem detaljnije. Naravno i sam bih voleo da nisam upravu u vezi python poslova, ali koliko sam video ponuda je jako, jako slaba.

Sent from my G620S-L01 using Tapatalk
 
Ako se ne varam seven bridges je cesto imao otvoren konkurs za python developere, a i bave se necim zanimljivim - sw vezan za lecenje raka. [emoji4]
Takodje u Google najcesce traze python.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne znam ni da li se isplati uciti Python, s obzirom na ponudu poslova u Srbiji. Ako ti, ili neko drugi moze da kaze drugacije, voleo bih da cujem detaljnije. Naravno i sam bih voleo da nisam upravu u vezi python poslova, ali koliko sam video ponuda je jako, jako slaba.

Sent from my G620S-L01 using Tapatalk

Python, Srbija, wtf? Zašto bi neko uopšte sebe ograničio na jedno tržište danas?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Python, Srbija, wtf? Zašto bi neko uopšte sebe ograničio na jedno tržište danas?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zato sto sam mislio na neki posao gde bi mogao da se zaposli u svojoj drzavi, u nekoj firmi, bez obaveze da odmah ide u inostranstvo ili radi neki freelance posao preko neta....Naravno da u inostranstvu moze da nadje posao, ali sam bas zato rekao "U Srbiji".

Sent from my G620S-L01 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jeste, ponuda je slabija u odnosu na neke druge tehnologije, barem što se tiče broja firmi. A pogotovo za primarno Python pozicije.
 
Naravno da u Srbiji nema mnogo poslova za Python developere, ali u Srbiji nicega i nema. U svetu ima dosta poslova vezanih za Python, freelance takodje.

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
Pozdrav svima, zelim da se fokusiram na front-end razvoj, poznajem html,css, bootstrap, sta predlazete da ucim dalje? Prepostavljam da je to js, ali koji framework?
 
savladaj plain js, posle react.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jel moze neko da ostavi link od onog freelance sajta? Mislim da je negde u ovoj temi ali ne mogu da nadjem

EDIT: Nasao sam, zove se Upwork ako nekome bude trebalo
 
Poslednja izmena:
Ne valja. Kao u losoj skoli, nabacuju se informacije a malo toga objasnjava. Jos je nasao C++ da objasnjava, najvecu grozotu od programskog jezika koja postoji...

Na primer, ako vec objasnjava cele brojeve, pominje one sa znakom i bez njega, ne moze da kaze primeri gde je unsigned tog opsega a signed tog a da to ne objasni. Jer se to onda svodi na bubanje a taj koji je to citao nema pojma zasto je to tako. Mora da se objasni kako smo dosli do toga, kako to kompjuter racuna.
 
Ne diraj mi C++!!

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Ne diraj mi C++!!

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Koji?

Novine koje su stigle sa standardom C++11 i novije su super, ovo pre je zaista grozno na vise nivoa. Budzevina kakvoj nema ravne.

Uglavnom to nije moja poenta, vec da je lik uzeo nesto super kompleksno da objasnjava po sistemu pisanja udzbenika za treci razred usnovne. Par nabrajanja i neki kao primeri. To nije uvod vec pravljenje medvedje usluge onome ko to cita misleci da ce nesto da nauci iz toga.

Nećemo da se vrijeđamo.

Zavisi, da li radis sam ili u timu? Koliko si dobar kolega? Posto je C++ jedan od jezika kojim se bave pametnjakovici koji ne vole da komentarisu kod i insistiraju na nekakvoj kvazi eleganciji do te mere da pisu takozvani "magicni" kod koji je retko kome jasan sta radi na prvi pogled (razni nakaradni templejti i makroi). Takvi ne mogu dobiti posao u ozbiljnim industrijama jer tamo postoje pravila kako se programira, nema izivljavanja i zbunjivanja kolega koji rade sa tobom ili onih koji ce tek doci. Odrzavanje kod baze i citljivost koda kao preduslov toga je bitnije od subjektivnog osecaja sta je dobar kod a sta ne. Zapravo najgori su oni koji pisu C kod a kompajliraju C++ :)
 
Neke stvari jednostavno nisu dostižne bez c ili c++. Skoro svaki viši jezik ima izlete u native code kada su potrebne performanse, a to se uglavnom piše u c++.
Code sa komentarima postoji kada se projekat razradi u toj meri da se skoro sve zna unapred. Međutim, kada dođe do nepredviđenih situacija, onda za komentare prosto više nema vremena.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
@G@W sa najvećim dijelom ovoga što si napisao bi se složio jedino što moje iskustvo (a nažalost sam dovoljno mator) govori da broj tih "stručnjaka" ne opada nego raste sa novijim programskim jezicima. Sada imate ljude koji su završili kurs za 21 dan i iza sebe imaju 5 "Web aplikacija". Ovo je ranije bilo nemoguće.

Stvar je u tome da je programski jezik samo alat, a onaj ko ga koristi je taj koji je odgovoran za sadržaj napisanog.

Istog "stručnjaka" koga si sreo u C++ okruženju prebaci u Java, .Net, PHP tim i on će nastaviti da izvodi svoje bravure.
 
Khm... cisto da se podsetimo naslov teme je Kako da postanem dobar web programer, aj batalite prepucavanje oko c++a.
 
Naravno da je sporiji, PHP je skripting jezik koji se interpretira a ne kompajlira.

Google u poslednje vreme zaposljava a i interno se web servisi programiraju u Go jeziku koji oni sponzorisu (iako je u pitanju managed jezik). Facebook menja C++ sa D, Go i slicnim modernim jezicima. Mozilla menja C++ sa Rust. Npm razvojni tim takodje menja C++ kod sa Rust-om. Startupi koriste Ruby, Python ili Javascript u svojim projektima.

Poslednje uporiste C++ je programiranje video igara za desktop i konzole. Upravo tu su najnedisciplinovaniji programeri koji rade na veoma kompleksnim projektima i kao rezultat prave najvise gresaka. Nema bagovitijeg softvera od video igara.

Ozbiljne industrije koriste C++ ali se taj kod pise po specificnim pravilima a razlog zasto su presli na C++ sredinom 90-tih je taj sto je americka vojska povukla dekret po kojem se do tada iskljucivo koristio programski jezik Ada.

Apple je sve karte bacio na Swift koji sponzorisu finansijski i u svakom drugom smislu. Jezik napreduje neverovatnom brzinom i polako se siri van Apple ekosistema.

Nije sve u brzini, a i tamo gde jeste ima alternative C/C++.
 
Poslednja izmena:
Odavno postoji Swift koji se kompajlira i radi na Ubuntu, a postoje i Swift web frameworks...
 
Kakva se pitanja postavljaju vezano za WordPress na intervjuima? Pozvan sam na neki razgovor za posao,receno mi je da ce pitanja biti postavljana verovatno o Wp. Ja ne ucim php,receno mi je da je bitno da hocu da učim ali da iscitam malo wp. pa me zanima otprilike kakva se pitanja daju i na sta da obratim paznju u ovih par dana dok cackam po wpu?

Sent from my SM-J500H using Tapatalk
 
Jel pohadjao neko krojačevu skolu?

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Ja znam neke koji jesu i mogli su samo da se ubodu iglom u oko ili poseku makazama posle nje.
 
I mene je ovo interesovalo, ali znaci da nisu dobri ...

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Znaci ista prica kao ITAkademija,Crossover....
Isto sra*e drugo pakovanje.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno