Šta je novo?

Kada se uvodi novi porez na racunarsku opremu?

PDV je najavljivan koliko se secam u zadnjih 5-6 godina ali je uvek u zadnji momenat odlagan. On je mnogo bolji za drzavu i za preduzeca od klasicnog poreza na promet jer je "pravedniji" odnosno nema muvanja sa poreskim izjavama ali to nema veze sa posebnom robom kakav je HW i svi razlozi zbog kojih je prethodna vlast oslobodila poreza HW stoje jos kako i danas. Mi nismo Nemacka i Svedska sa jakom kupovnom snagom stanovnistva da bi smo imali i za porez i za robu. Doci ce do velikog pada u prodaji racunara pa cemo se jos crvsce zakovati na junacko zadnje mesto u Evropi po inf. tehnologijama. Mozda bi ova vlada trebala da razmisli da oslobodi lopate i krampove poreza jer nam oni ostaju umesto kompjutera.
 
Delija je napisao(la):
Ne bih se slozio, za vecinu mainstream stvari cene su kod nas mozda i nize nego na zapadu, ali kad se dodje do neke egzotike, tipa neki nabudzeni kuler ili slicno, tu se stvari iz korena menjaju.

p.s. Vec smo pricali da ne mogu da se porede nase cene sa americkim (da su takve, gde bi nam bio kraj!:)), vec samo sa evropskim.

Navedi mi neke mainstream komponente provericu.
Naravno, nije ovo izazov na dvoboj vec ozbiljno pitam, zelim cisto za sebe da uporedim.

evo uzgred nekih cena ovde da mogu ljudi da porede:
cene su sa porezom od 25%

MSI Radeon 9250SE 128MB DDR, Retail ~52€

Sapphire Radeon 9200SE Atlantis 128MB, Retail ~50€

Sapphire Radeon 9600XT Atlantis 256MB, Retail ~173€

DiamondMax 9+ 80GB 8MB cache ~60€

SyncMaster 795DF - silver ~130€

TwinMos 512MB DDR400 CL2.5 ~84

Athlon 64 2800+ BOX ~160€
 
Ne kapiram zasto sve shvatate tako tragicno??
Pada prodaje racunara moze da bude par meseci, ali zar stvarno mislite da ce se racunari kupovati manje nego do sada?
Jednostavno moracemo da se naviknemo racunar vise nije 400 vec 480e i to je to! Nece vise biti izivljavanja tipa "da menjam XP1700+@2,2GHz za Barton@2,23GHz".
I sto neko rece, srazmerno ce se povecati cena polovnih komponenti pa u nekom upgrade-u, dodje mu na istu razliku u ceni.
 
...

nema nista lepse nego kad ljudi pricaju o necemu sto znaju...


zormi:
Kad se samo setim da su Srbi digli ustanak protiv Turaka kad je porez podignut na 10% . Recimo u Singapuru je VAT 3%, vraćaju ga na izlazu iz zemlje ako je račun veći od 250e.
GST u Singapuru je 5%


baner:
artikala. Porez je i do sada postojao, samo ga niko nije plaćao, a kod PDV jednostavno mora da se plaća, preveliki je rizik bilo šta pokušati na sivo. Mislim, porezi nisu dobrodošli za ekonomiju bilo koje zemlje, ali recite mi jednu zemlju bez njih, pa makar i da je to 2%, ipak postoji. Nažalost, od tih
Hong Kong ima GST 0%
 
Poslednja izmena:
petri je napisao(la):
Navedi mi neke mainstream komponente provericu.
Naravno, nije ovo izazov na dvoboj vec ozbiljno pitam, zelim cisto za sebe da uporedim.

evo uzgred nekih cena ovde da mogu ljudi da porede:
cene su sa porezom od 25%

MSI Radeon 9250SE 128MB DDR, Retail ~52€

Sapphire Radeon 9200SE Atlantis 128MB, Retail ~50€

Sapphire Radeon 9600XT Atlantis 256MB, Retail ~173€

DiamondMax 9+ 80GB 8MB cache ~60€

SyncMaster 795DF - silver ~130€

TwinMos 512MB DDR400 CL2.5 ~84

Athlon 64 2800+ BOX ~160€

Define "ovde"! ;)

Zar nije kod nas porez 20%?
 
Momak je par puta rekao da je iz Swe. Inace koliko se ja secam cene hardvera u Svedskoj uopste nisu bile jeftine u odnosu na ostatak Evrope, izuzev Swiss.
 
petri je napisao(la):
Navedi mi neke mainstream komponente provericu.
Naravno, nije ovo izazov na dvoboj vec ozbiljno pitam, zelim cisto za sebe da uporedim.

evo uzgred nekih cena ovde da mogu ljudi da porede:
cene su sa porezom od 25%

MSI Radeon 9250SE 128MB DDR, Retail ~52€

Sapphire Radeon 9200SE Atlantis 128MB, Retail ~50€

Sapphire Radeon 9600XT Atlantis 256MB, Retail ~173€

DiamondMax 9+ 80GB 8MB cache ~60€

SyncMaster 795DF - silver ~130€

TwinMos 512MB DDR400 CL2.5 ~84

Athlon 64 2800+ BOX ~160€


petri, evo ti šta ti pripada. :D
Kopirano iz cenovnika jedne firme, istina koja ima dosta niske maloprodajne cene.


Graficke Kartice Club3D ATI Radeon 9200SE 128MB DVI TV-out 64Bit garancija 2 god. 45

Graficke Kartice Saphire ATI RADEON 9600XT 128MB DDR TV-Out DVI 135

Hard Diskovi Maxtor 80GB DiamondMax Plus 7200rpm 8MB 55.5

Monitori 17"SAMSUNG 795DF/FLAT Max 1600x1200/68Hz-0.20mm(H) 114.2

Memorije 512MB, DDR DRAM, 400MHz, CORSAIR 80

Memorije 512MB, DDR DRAM, 400MHz, SAMSUNG 69.4

Procesori AMD, Athlon 64 (K8) 2800+ BOX, garancija 3 god. 139



Pozdrav!
 
Count Chockula je napisao(la):
Momak je par puta rekao da je iz Swe. Inace koliko se ja secam cene hardvera u Svedskoj uopste nisu bile jeftine u odnosu na ostatak Evrope, izuzev Swiss.

Pa nisam bas toliko pazljivo citao, a i majku mu pa cemu sluzi location atribut svakog clana?
 
2nd to none je napisao(la):
Hong Kong ima GST 0%
Izvini, ali koliki je porez u Japanu, Singapuru ili na Marsu, to stvarno nema dodirnih tačaka sa nama. Mi možda živimo na istoj planeti koja se zove Zemlja, ali veruj mi, što se ekonomije tiče, mi smo daleki i različiti svetovi. Naše okruženje su Albanija, Nemačka, Mađarska, Francuska, ko do njih ima 0%?
Ne znam da li si hteo da pokažeš da ja nešto ne znam, ili si samo hteo sa mnom da podeliš podatak (koji ja nisam znao i hvala ti za to), ali veruj mi samo bi smešan ispao kada bi, na nekom sastanku o fiskalnoj politici u vezi sa oporezivanjem računara kod nas, spomenuo koliki je porez u Hong Kongu, jer se to, moraš priznati, nas ne dotiče ni malo i kad bi delili komponente džabe, to se nas zaista ne dotiče.

Što se ostatka diskusije tiče, moram reći da sam sprema da 18% skuplje plaćam nešto, ukoliko će se ukinuti sivo tržište (direktna posledica PDV-a) i ukoliko će znanično prisustvo svetskih kompanija kod nas biti daleko ozbiljnije, što će doprineti povećanju ponude i poboljšanju podrške i servisa (indirektna posledica PDV-a, zahvaljujući direktnim).
 
Poslednja izmena:
notax je napisao(la):
petri, evo ti šta ti pripada. :D
Kopirano iz cenovnika jedne firme, istina koja ima dosta niske maloprodajne cene.
Pozdrav!

Odlicno, reci koja je firma da sledeci put kad budem pazario neku komponentu znam i gde da uputim korak :) ako su cene stvarno ovakve bas cu da ispazarim dosta toga sto mi treba :smoke:

Sto se tice mog poredjenja, ja bas i nisam dolazio do ovakvih (ruku na srce) niskih cena koliko god puta sam jurio za cenovnicima. Jel to znaci da se tako nesto tesko nalazi, dovoljno ne reklamira, "za odredjene ljude" ili jednostavno niko za tako nesto i ne zna pa ne moze da te uputi?
Ako je ovo zadnje u pitanju, onda su anyway dzabe cene kod te firme toliko niske kad ogroman broj ljudi ipak placa one "regularne".

Na kraju ipak ispada da su cene preterano naduvane zbog dilera kao sto sam i mislio (upravo smo videli da ima i izuzetaka?)
 
petri je napisao(la):
Ne znam kako PDV funkcionise, ali mi se cini da se najvise oporezuje onaj ko se najvise ugradi? Nek mi objasni neko ko to dobro razume.
Primer:

Dosadašnji način obračunavanja:
- uvoznik prodaje robu za 100 dinara
- veleprodaja da izjavu, uzme robu bez poreza, doda svoji 50 dinara i formira cenu od 150 dinara
- maloprodaja da izjavu, uzme robu bez poreza, doda svojih 30 dinara i formira cenu od 180 dinara
- kupac plati robu 214.4 dinara = 180 dinara maloprodaji/prodavnici i 32.4 (18%) dinara poreza državi (dovoljno je zadnji kanal da se opere da se porez ne bi platio uopšte, što je kod nas bilo kao dobar dan)

PDV:
- uvoznik, ovoga puta, proda robu za 118 dinara = 100 dinara uvozniku i 18 dinara državi
- veleprodaja svojih 50 dinara naravno ne dodaje na 118, nego na 100 dinara i formira cenu od 150 dinara, odnosno 168 dinara (100+prvi porez od 18 dinara+50)
- veleprodaja prodaje (maloprodaji) robu za 150 dinara (ne zaboravite na 18din plaćeni pdv), porez na ovo bi trebalo da bude 27 dinara, ali fakturama dokazuje da je ona dodala vrednost 50 dinara, odnosno da je uvoznik (ili bilo koji lanac pre) već platio onih 18 dinara, pa tako veleprodaji ostane 9 dinara poreza (sada već 100+18+50+9)
- kada maloprodaja doda svojih 30 dinara, cena dostiže već 207 dinara (100+18+50+9+30), ali se porez ne računa na tih 207, nego na onih 180 i iznosi 32.4 dinara, kako je su dva prethodna lanca platila 18 i 9 dinara poreza, maloprodaji ostaje da plati 5.4 dinara (32.4-18-9=5.4) i tih 5.4 dinara dodaje na 207 i dobija onu istu cenu od 212.4 dinara

Sad malo plastično objašnjeno: Svaki porez plaća krajnji kupac, samo što kod prvo sistema, on taj novac daje maloprodaji i ta malo prodaja treba da uplati taj porez. Kod drugog sistema, krajnji kupac takođe plaća ceo porez (32.4 dinara), ali prethodna dva lanca, ne bukvalno, nego figurativno (da bi se lakse shvatilo), potražuju svojih 9 i 18 dinara poreza (od tih 32.4), koji su oni dužni da plate.
Obračun PDVa je malo drugačiji i daleko komplikovaniji, ali sam samo ovako pokušao da dočaram čije su i sve kakve obaveze prema državi u ovom lancu.
 
Poslednja izmena:
baner izgleda nisi dobro procitao sta si napisao, poenta je bila u sledecem:

Mislim, porezi nisu dobrodošli za ekonomiju bilo koje zemlje, ali recite mi jednu zemlju bez njih, pa makar i da je to 2%, ipak postoji.

dakle naveo sam ti konkretan primer drzave u kojoj ekvivalent PDV-a ili poreza na promet ne postoji, a dobio sam sledeci odgovor:

Izvini, ali koliki je porez u Japanu, Singapuru ili na Marsu, to stvarno nema dodirnih tačaka sa nama. Mi možda živimo na istoj planeti koja se zove Zemlja, ali veruj mi, što se ekonomije tiče, mi smo daleki i različiti svetovi. Naše okruženje su Albanija, Nemačka, Mađarska, Francuska, ko do njih ima 0%?

ne razumem sta hoces da kazes? da se mozda se u inostranstvu ne uci nekakva drugacija ekonomija koja nema dodirnih tacaka sa nasom? uostalom i oko hongkonga su drzave sa sledecim procentima PDV-a: kina 17%, thailand 7%, singapore 5%, indonesia 10% itd. i kao sto vidis ni oni nemaju 0% ali hongkong ima.
i iskreno, ne vidim kako bih mogao da ispadnem smesniji od ljudi koji obecavaju jednocifrenu inflaciju, kurs <80din za euro do kraja godine, zabranjuju uvoz kola starijih od 3god itd.. ali da ne ode tema u pogresnom smeru, za to koliko smo daleki i razliciti od gore navedenih drzava nemam sta da ti verujem, to znam bolje od tebe..
 
Poslednja izmena:
Pre svega, dokaz da zemlje iz okruženja imaju porez kakav imaju, dokazuje da su potrebni specifični uslovi za porez 0.

A od njih ne možeš da ispadneš smešniji nikako, jer sam, na primer, po prvi put čuo pre neki dan termin inostrane (ili beše spoljne) inflacije :D. To je bilo zanimljivo za čuti, al ipak, oni su eksperti, ne zaboravi na to :)...
 
specificni uslovi da, ali jos vise volja i disciplina kojih kod nas nema da bi se to sprovelo u delo..

da nije mozda uvezena inflacija? :)) pa toga imamo dosta i za izvoz, bar bi se smanjio deficit :)) a onda bismo mogli da nastavimo da uvozimo krseve od 5-6 godina koji toliko kvare prosek nasih novih automobila na ulicama ;)

kakogod, drago mi je da se razumemo :)
 
Poslednja izmena:
Bane® je napisao(la):
Nemačka ima najmanju stopu u Evropi i mislim da je 16%. Dakle 18% je u granicama normale, a da li su kompjuteri trebali da dobiju povlašćenu stopu od 5%, sigurno da su trebali... Ali setimo se da su kod nas takozvani eksperti zaduženi za to za šta su zaduženi...


Bane je mislio na 8% kada prica o povlascenoj stopi ;)

Pozdrav!
 
Koliko sam ja razumeo PDV porez obračunavaju samo firme čiji prihod (ili beše promet???) je veći od 2 miliona dinara na godišnjem nivou. Kako će i da li će se porez na PC komponente obračunavati u firmama koje imaju manji prihod (ili promet) od pomenutih 2 miliona dinara, a takvih je čini mi se poprilično?
Gde može da se vidi spisak roba koje se oporezuju i po kojoj stopi (povlašćene robe)? Da li postoji neka roba koja se uopšte ne oporezuje od 1. januara 2005. (npr. knjige, časopisi itd)?

Pozdrav
 
Kako ova drzava funkcionise, porez bi trebao da nam je 0 posto... o zastiti domaceg proizvoda i sta sve ne necu ni da pricam... ako me neko isprovocira napisacu vam elaborat o cornflakesu i nextu, pa cete da citate... morao bih to offline da pisem, posto je jako dugacka prica...
 
dinara na godišnjem nivou. Kako će i da li će se porez na PC komponente obračunavati u firmama koje imaju manji prihod (ili promet) od pomenutih 2 miliona dinara, a takvih je čini mi se poprilično?

takve firme ne postoje. 2mil din uopste nije toliko tako mnogo kao sto se tebi cini. recimo da je neka prosecna konfiguracija 550eur tj 41800din. za dva miliona je potrebno oko 48 takvih konfiguracija tj cetiri mesecno. to je realno oko 4 sata posla mesecno, a gde je ostatak vremena? nijedna firma nece raditi da bi za mesec dana prodala 4 racunara.
sa druge strane pogledaj zaradu, recimo da je oko 10% po konfiguraciji:
10% od 2 miliona je 200k ili 16.666din mesecno, sto je jedva dovoljno sa se za neku bednu platu i doprinose za jednu osobu, a gde su ostali troskovi (prostor, telefoni, plate ostalim radnicima itd.)..
dakle da bi i najmanja firma poslovala na nuli mora da prodaje najmanje 3-4 puta vise od navedenog..
 
Bane® je napisao(la):
Primer:

Dosadašnji način obračunavanja:
- uvoznik prodaje robu za 100 dinara
- veleprodaja da izjavu, uzme robu bez poreza, doda svoji 50 dinara i formira cenu od 150 dinara
- maloprodaja da izjavu, uzme robu bez poreza, doda svojih 30 dinara i formira cenu od 180 dinara
- kupac plati robu 214.4 dinara = 180 dinara maloprodaji/prodavnici i 32.4 (18%) dinara poreza državi (dovoljno je zadnji kanal da se opere da se porez ne bi platio uopšte, što je kod nas bilo kao dobar dan)

PDV:
- uvoznik, ovoga puta, proda robu za 118 dinara = 100 dinara uvozniku i 18 dinara državi
- veleprodaja svojih 50 dinara naravno ne dodaje na 118, nego na 100 dinara i formira cenu od 150 dinara, odnosno 168 dinara (100+prvi porez od 18 dinara+50)
- veleprodaja prodaje (maloprodaji) robu za 150 dinara (ne zaboravite na 18din plaćeni pdv), porez na ovo bi trebalo da bude 27 dinara, ali fakturama dokazuje da je ona dodala vrednost 50 dinara, odnosno da je uvoznik (ili bilo koji lanac pre) već platio onih 18 dinara, pa tako veleprodaji ostane 9 dinara poreza (sada već 100+18+50+9)
- kada maloprodaja doda svojih 30 dinara, cena dostiže već 207 dinara (100+18+50+9+30), ali se porez ne računa na tih 207, nego na onih 180 i iznosi 32.4 dinara, kako je su dva prethodna lanca platila 18 i 9 dinara poreza, maloprodaji ostaje da plati 5.4 dinara (32.4-18-9=5.4) i tih 5.4 dinara dodaje na 207 i dobija onu istu cenu od 212.4 dinara

Sad malo plastično objašnjeno: Svaki porez plaća krajnji kupac, samo što kod prvo sistema, on taj novac daje maloprodaji i ta malo prodaja treba da uplati taj porez. Kod drugog sistema, krajnji kupac takođe plaća ceo porez (32.4 dinara), ali prethodna dva lanca, ne bukvalno, nego figurativno (da bi se lakse shvatilo), potražuju svojih 9 i 18 dinara poreza (od tih 32.4), koji su oni dužni da plate.
Obračun PDVa je malo drugačiji i daleko komplikovaniji, ali sam samo ovako pokušao da dočaram čije su i sve kakve obaveze prema državi u ovom lancu.

Po ovome ispade da će i nakon uvođenja PDV, krajnja cena biti ista (tih 212,40 din.). Zašto onda svi poskupljuju 20%?! To mi malo nije jasno...
 
citaj malo sta pisu ljudi, porez na racunare je ukinut krajem 2002 a od 1.januara se ponovo uvodi
 
2nd to none je napisao(la):
GST u Singapuru je 5%
Pardon, nisam bio par godina tamo. Bio je nekad 0%, a onda je uveden od 3% i dugo je stajao. Kaže mi ortak da su odskora počeli da podižu po 1% svake godine dok ne doteraju valjda do ciljnih 8%.

Ali Singapur i Hong Kong su specijalne ekonomije koje žive od trgovine (raskršće puteva izmedju najvećih proizvodjača) i visokog biznisa. I to uvode pod pritiskom nekih trgovinskih udruženja a ne što ih zanima...
 
Mogu te cene i nize, ali bez poreza.

BTW, komponente na sitno se ne uzimaju od firmi, vec na crno, bez poreza! :d
 
glas drzave

ja sam zaposlenik ministarstva trgovine(sektor trzisne inspekcije)...i kazem vam:eek:vo nema blage veze s vezom.ja to sve treba da primenjujem a muka mi je od drzave koja nema osecaja ni za svoje radnike(plata 15.000.din iz dva dela s kasnjenjem od mesec dana)a kamoli za ostatak stanovnistva.polako ce ubijati privatnike radikalnim rezovima i gotovo!umesto da se krene sa manjim ciframa i time izbegne inflacija oni sve naopako!*****izam!nevolim komuniste ali ovi su seprtlje totalno!a tek za opremu...pa poskupece garant!e tu me tek boliiiiiiiiii.....uh do koske :mad:
 
Porez niko nigde u svetu ne voli da placa, pa ne vidim bas neku potrebu ni da se ovde ljudi raduju placanju vecih poreza. No, Srbija je to. "Jevropejstvo mora da se plati", sto rece Lazar Ristovski u "Dugo putovanje u Jevropu".

S druge strane porez mora da se plati, moze da se kuka, da se place, ali mora da se plati.

/edit Bane®/

Nece nama biti ni bolje ni gore od PDV-a, posto se iz drzavne kase finansira pola penzionog fonda (doprinosi su dovoljni samo za polovinu ili manje) i administracija koja je u medjuvremenu povecana za 30%. Sve ostale stavke su minorna stvar u budzetu. Nece biti vise sive ekonomije, slazem se, bice samo crna i bela. Dokle god su fiksni troskovi poslovanja firme oko 400-700 EUR, bez troskova zakupa prostora, ljudi ce pre rizikovati da ih neka inspekcija mozda uhvati, nego da sigurno bankrotiraju.
 
Poslednja izmena od urednika:
Dejane, thread već polako skreće sa teme, a treći pasus iz tvog posta totalno okreće ono o čemu (želimo da) pričamo. Hiljade stanova u zemlji je kupljeno za 5 maraka, stotine njih srušeno, mnogo još zapušteno, vlažno i hladno, kada bi to što si naveo bio jedini problem ove zemlje, mi bi bili daleko od ovog gde se nalazimo.
 
Ako dobro shvatam priča je o tome kako poreska politika utiče na cene računara i poslovanje firmi koje se bave hardverom i softverom. U tom trećem pasusu sam samo naveo sta čini najveci deo budžetskih rashoda, pošto bih zeleo da istaknem da je država izgubila i ono malo želje da podstakne "kompjuterizaciju" naroda. A kakve veze imaju stanovi od 5 maraka i srušene kuće nemam pojma. Ako me je neko pomešao sa radikalima želeo bih najoštrije da protestvujem.

Možda vraćanje poreza na promet hardvera i softvera i nije najveći problem ove zemlje, ali da je trenutno najveći problem ove privredne grane od koje većina nas ovde prisutnih živi je teško osporivo. Sve što radimo od Nove godine biće skuplje 18%. Nije svejedno.
 
DejanSt je napisao(la):
Ako me je neko pomešao sa radikalima želeo bih najoštrije da protestvujem.
Nisi pomešan...


DejanSt je napisao(la):
Možda vraćanje poreza na promet hardvera i softvera i nije najveći problem ove zemlje, ali da je trenutno najveći problem ove privredne grane od koje većina nas ovde prisutnih živi je teško osporivo. Sve što radimo od Nove godine biće skuplje 18%. Nije svejedno.
Ali veruj mi, to misli i 99, ako ne i 100% ljudi koji učestvuju u ovom threadu...
 
Teško je diskutovati na ovu temu, a da se duboko ne zađe u politiku, na žalost. Pošto takva rasprava može da potraje ... odustajem. Ionako ovo ne čita niko ko o tome odlučuje. Izvinjavam se zbog digresije.
 
RUS je napisao(la):
Koliko sam ja razumeo PDV porez obračunavaju samo firme čiji prihod (ili beše promet???) je veći od 2 miliona dinara na godišnjem nivou. Kako će i da li će se porez na PC komponente obračunavati u firmama koje imaju manji prihod (ili promet) od pomenutih 2 miliona dinara, a takvih je čini mi se poprilično?

Pogresno si razumeo - PDV obracunavaju sve firme (i one sa prometom manjim od 2 miliona). Samo je stvar sto firma mora biti prijavljena za PDV ako misli da prodaje robu dalje (da bi kupac mogao da ostvari umanjenje poreza za ranije obracunati iznos).

RUS je napisao(la):
Gde može da se vidi spisak roba koje se oporezuju i po kojoj stopi (povlašćene robe)? Da li postoji neka roba koja se uopšte ne oporezuje od 1. januara 2005. (npr. knjige, časopisi itd)?

Izgleda da vise nece biti robe za 0%, a 8% minimalno (hlebo, mleko i sl.)
 
Vrh Dno