Šta je novo?

Kažu da hard diskove niko ne kupuje, a njihova cena i dalje raste

Benchmark

Znamenit
Učlanjen(a)
11.09.2006
Poruke
59,382
Poena
1,385
hard-disk-0.jpg


Kažu da hard diskove niko ne kupuje, a njihova cena i dalje raste​


Uprkos tome što mnogi veruju da hard diskove koristi sve manje ljudi, Western Digital je prijavio prihod koji je premašio očekivanja, dok u isto vreme cene ovih uređaja rastu

Kompletan članak: https://benchmark.rs/vesti/uredaji/kazu-da-hard-diskove-niko-ne-kupuje-a-njihova-cena-i-dalje-raste/
 
Ja definitivno necu nikad u potpunosti preci na ssd ! M.2 ssd je doneo brzinu i zivost svim sistemima ali za cuvanje podataka definitivno cu koristiti HDD dok god ga bude na trzistu ;-) Naravno govorim o kucnim korisnicima i malim preduzecima .
 
Imam samo jedan slot za m2, HDD je i dalje jeftiniji od ssd-a, lako ih je ubaciti i ima dosta mesta/priključaka. Plus sad treba da se razumeš u ssd, koji crkava, koji uspori kad se napuni itd... Tako da mi jedan m2 od 1tb završava posao za sve što mi treba da radi brzo, za sve ostalo 3 hdd
 
Ja sam veliko ljubitelj hard diskova pre svega zbog sigurnosti ali i zbog cene,ali stvarno bi mogli da spuste cene malo!
Pre oko 8 godina sam kupio WD za oko 100e 3TB sad bi trebalo da moze za tu cenu da se kupi bar 8TB...
 
Imam samo jedan slot za m2, HDD je i dalje jeftiniji od ssd-a, lako ih je ubaciti i ima dosta mesta/priključaka. Plus sad treba da se razumeš u ssd, koji crkava, koji uspori kad se napuni itd... Tako da mi jedan m2 od 1tb završava posao za sve što mi treba da radi brzo, za sve ostalo 3 hdd
Хард дискови такође имају век трајања тј. максималну искоришћеност годишње као SSD. А у последње време се тешко може наћи добар механички хард диск.
 
HDD je i dalje neprevaziđen za lagerovanje veće količine podataka. Redovni backup podataka, dnevni/noćni snapshot-ovi sistema i baza podataka, SSD tu nema šta da traži. Dojmim se da će tako biti još jako dugo.
 
HDD je i dalje neprevaziđen za lagerovanje veće količine podataka. Redovni backup podataka, dnevni/noćni snapshot-ovi sistema i baza podataka, SSD tu nema šta da traži. Dojmim se da će tako biti još jako dugo.
Квалитетни су само они са 5 година гаранције. Али неки као Seagate захтевају специјалне услове. Па ко има добро хлађење у кућишту и добре вентилаторе, ето квалитетног уређаја. WD више продаје уређаје са флајерима а не приручницима за коришћење. Уосталом и продаја им пада у односу на Seagate.
 
Ja sam ovu godinu odabrao za postepeni prelazak sa 4TB na 16TB diskove (odlucio sam se za Exos) i ocekujem da ce ovo biti poslednja kupovina mehanickih diskova ako su projekcije na trzistu tacne.
Pretpostavka je da ce SATA SSD sa cenom po jedinici mere opasti ispod cene mehanickih diskova tokom 2026. S obzirom da ja diskove menjam na 7-8 godina ocekujem da ce kad dodje vreme za sledecu zamenu SSD biti jeftinija opcija. Ocekujem i pre toga da ce cesto korisceni podaci sa mirror-a 4TB mehanickih diskova preci na mirror 4TB SSD-ova. Svakako bi SSD za medijske arhive koje se pretezno citaju, a retko upisuju trebao da bude prilicno dugorocno resenje.
Za sad sam bio zadovoljan sa Samsung diskovima i predpostavljam da cu nastaviti njih da koristim. Imam Evo 840 koji je nedavno napunio 5000 radnih dana (nesto manje od 14 godina), dok medju mehanickim diskovima koje prestajem da koristim najstariji su oko 8.5 godina.
Izuzetak je Evo 970 od kojih je jedan crkao (presao u read only rezim) posle nesto vise od tri godine, a od njegovog naslednika ocekujem da to postigne za oko dve godine, tj. za jos godinu dana.
 
Ja sam ovu godinu odabrao za postepeni prelazak sa 4TB na 16TB diskove (odlucio sam se za Exos) i ocekujem da ce ovo biti poslednja kupovina mehanickih diskova ako su projekcije na trzistu tacne.
Pretpostavka je da ce SATA SSD sa cenom po jedinici mere opasti ispod cene mehanickih diskova tokom 2026. S obzirom da ja diskove menjam na 7-8 godina ocekujem da ce kad dodje vreme za sledecu zamenu SSD biti jeftinija opcija. Ocekujem i pre toga da ce cesto korisceni podaci sa mirror-a 4TB mehanickih diskova preci na mirror 4TB SSD-ova. Svakako bi SSD za medijske arhive koje se pretezno citaju, a retko upisuju trebao da bude prilicno dugorocno resenje.
Za sad sam bio zadovoljan sa Samsung diskovima i predpostavljam da cu nastaviti njih da koristim. Imam Evo 840 koji je nedavno napunio 5000 radnih dana (nesto manje od 14 godina), dok medju mehanickim diskovima koje prestajem da koristim najstariji su oko 8.5 godina.
Izuzetak je Evo 970 od kojih je jedan crkao (presao u read only rezim) posle nesto vise od tri godine, a od njegovog naslednika ocekujem da to postigne za oko dve godine, tj. za jos godinu dana.
Тим Exos уређајима треба добро хлађење, препоручена температура је до 30 степени.
 
Тим Exos уређајима треба добро хлађење, препоручена температура је до 30 степени.
Nisam to znao, kod mene su na 36-38. Tesko da bih mogao da ih odrzavam na 30 sa temperaurom prostora koja retko opada ispod 24, a najcesce je izmedju 25-28.
 
Jer izvlači informacije iz nekih naftalina. :)

Nema preporučenih temperatura (zvanično), ima zvanične radne od 5 do 60C za te Exo-se. ALI, iz informacija velikih data firmi i mnogo mnogo primeraka raznih diskova, generalno se ljudi slažu da je neka najbolja temperaturna tačka za dugotrajnost diskova oko 40-ak stepeni.
 
Jer izvlači informacije iz nekih naftalina. :)

Nema preporučenih temperatura (zvanično), ima zvanične radne od 5 do 60C za te Exo-se. ALI, iz informacija velikih data firmi i mnogo mnogo primeraka raznih diskova, generalno se ljudi slažu da je neka najbolja temperaturna tačka za dugotrajnost diskova oko 40-ak stepeni.
Има. У питању је званични документ.
Teмпература варира за различите моделе, за моделе од 4 TB, 40 степени је радна температура.
Виша температура од тога - не гарантују AFR. Што значи да технички може да ради до 60, али питање како и докле.

Screenshot_2024-02-20_12-05-42.png
Screenshot_2024-02-20_12-07-36.png
 
Poslednja izmena:

Exos X18​




Screenshot_2024-02-20_15-27-00.png
Oви модели се могу купити код нас. До пре годину дана су били "Е" модели али су уместо њих увезени X модели
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno