Šta je novo?

jpeg optimizer-koristiti ili ne?

dowla

Slavan
Učlanjen(a)
15.01.2005
Poruke
129
Poena
319
sa obzirom da smanji velicinu jpeg file-a i do tri puta (sa nekih 900kb na 300kb) uz skoro neprimetno "ojadjivanje slike" i s obzirom da pucam puno fotografija ,da li mislite da je trostruka usteda prostora vredna makar malog (ali stvarno je skoro neprimetno) pogorsanja slike?Volim bas ovaj program jer omogucuje selektovanje veceg broja slika za kompresiju odjednom,za razliku od acdsee-ja i photoshop-a.Slike retko razvijam (svaku 100-tu ali mislim da bi i ove ojadjene bile sjajne kada bi se razvile).Zaista se razlika primeti tek prilikom velikog uvelicanja slike i to mala,skoro neprimetna.Znam,slike ne zauzimaju puno ali ja ih imam 2000-3000 pa mi zauzimaju manje cd-ova kompresovane....
Jedina mana mu je sto brise podatke o slici (u smislu duzine ekspozicije, otvora blende, dig.zuma,i svega ostalog).Da li je to jako bitno?
Zanima me misljenje malo iskusnijih u dig.fotografiji o ovome ili neka eventualna preporuka za jos bolji program (mada mi se cini da cete mi savetovati da ne kompresujem dodatno slike...)
 
originalne verzije slika ne pipam. deo bacam povremeno ali ono sto se cuva stoji u obliku kako kada je izaslo iz aparata.

taj program je odlican za optimizaciju za web, pogotovo sto ti daje da odredis zone koje hoces npr. da ne pipa prilikom kompresije.

ima jos bolji koji se zove Advanced JPEG compressor ali je taj i komplikovaniji dosta a rezultati su slicni. On ima i mnogo drugih opcija koje nisu direktno vezane za inteligentnu kompresiju.

Ono sto mene cudi je sto Adobe nije otkupio licencu ili sam napravio isto to za PS. Njegov`Save for web` bi se `ladno mogao nazvati jako glupim sistemom optimizacije slike za web u poredjenju sa ovim programima.
 
Poslednja izmena:
da ali ne kompresujem slike radi web optimizacije vec radi ustede prostora na cd-u.Zaista je zanemarljiva razlika izmedju originala i kompresovane slike,ali zanemarljiva.Barem tako ja mislim.Post sam i postavio interesujuci se za jos necije misljenje u vezi togs
 
Nazad
Vrh Dno