Šta je novo?

[jedini] thread o klima-uredjajima [2009]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne vidim baš poentu ohrabrivanja korisnika da se sami upuštaju u rasklapanje, a posebno sklapanje unutrašnje jedinice!
Kada znaš šta radiš, nije to ništa posebno... ali, čisto sumnjam da je iko od montažera i servisera prvi put rasklopio i sklopio unutrašnju jedinicu bez nadzora nekoga ko zna šta radi i gde šta ide!

Pa kad hoce covek sam da rastura onda sta da mu kazes ?
Takve akcije treba da radi naravno samo strucno lice ali ...
 
Upravo to, savetovanje nije preporučljivo, ali ako čovek baš pita kako-šta, verovatno ne želi odgovor "zovi servis" jer za tu varijantu sigurno zna. A odgovor kakav je dao soko (Hvala:wave:), dokle god ne zahteva specifičan alat (pertlovanje, manometri, pumpe) samo može da koristi i to mnogima, koji imaju osnovnog alata a nemaju dve leve. I naravno podrazumeva se da je sve na sopstvenu odgovornost. Ja sam upravo hteo da pitam nešto slično, al reko svi će reći "mani se, zovi servis", međutim ja možda neću to ni raditi, zavisi od odgovora ;). Samo želim informaciju, pa ću sam da procenim da li imam alat, da li umem, mogu, da l' mi se isplati, koliki je rizik... I ako krenem naravno da ću da pazim i da prekinem ako ne bude išlo. Evo sad vidim da nije baš jednostavno, pa ću turbinu samo naprskati koliko mogu/dohvatim bez skidanja. A i pošto se blago oseća biće sigurno dovoljno da dezinfikujem isparivač, operem filtere i stavim osveživač. Imao sam i poteškoća sa skidanjem maske (stiropor upadao kroz nezadihtovanu rupu) i ova tema mi je dosta pomogla. Neko mi je rekao da se bez skidanja cele jedinice, ne može prići rupi, ali kada sam skinuo masku i izvukao kutiju s elektronikom, to je sasvim izvodljivo i rukom, a kamo li nekom cevčicom/špricem/purpenom. Još sam i iritirajući zvučnik prigušio zahvaljujući slikama by Extreme.

I Čensi G. ovo je samo moje razmišljanje a ne replika na tvoj post, jer tebi svaka čast, mnogima si pomogao, i to ne samo u vezi klima...
Btw, tvoj altdvb tutorijal je najkompletniji i najjači na celom netu :).

Imam i jedno pitanje. Dakle pošto pranje turbine nije baš lako izvodljivo, ostaje samo prskanje svega. Imam Domestos koji ću razblažiti 1:10, je l' to ok? I koliko sitno to mora da se rasprši, nemam ono za stakla, niti ništa slično. Jel treba onako iz bliza, malo pod pritiskom da uđe i među saće?
 
Imam problem sa sestrinom klimom (stan do mog) koja neverovatno vibrira. Tacnije, ceo zid, i radijator na njemu se tresu na dodir, dok se u sobi po coskovima cuje potmulo tutnjanje, nesto neverovatno koliko je to glasno. Kod mene na terasi (blizu njene spoljne jedinice) se njena spoljna jedinica uopste ne cuje glasnije od drugih, ali se i u mom stanu cuje uzasno brujanje dok je klima u funkciji. Takodje, spoljna jedinica prilicno vibrira na dodir kao luda, Fuego je u pitanju.
Zanima me vase iskustvo sa slicnim problemima, kako bi se ovo moglo srediti? Meni pada svasta na pamet, ali nisam siguran sta je najpametnije. Sta prvo proveriti?
 
meni samo 2 ideje :
1) gumeni oni shitovi ispod nozhica
2) pomeranje spoljne jedinice.
 
Poslednja izmena:
Genijalno

Mozda mozes donekle da prigusis vibracije pomocu 4 nosaca auspuha za Reno 4 ili nekim boljim vibroizolatorima ako ih nadjes...

http://img264.imageshack.us/img264/7903/resizeof25757716du.jpg
http://img79.imageshack.us/img79/5894/resizeof26262273xe.jpg


Dobro je da neko moze da se doseti i resi problem nedostatka originalnih vibroizolatora za klime:trust:

Al' ce se u prodavnicama auto delova cuditi otkud povecana potraznja za nosacima auspuha :d
 
Samo da napomenem da je to ideja ekipe sa elitemadzone.org, kao i fotke ;)
 
Poslednja izmena:
Samo da napomenem da je to ideja ekipe sa elitemadzone.org, kao i fotke ;)


Ma fotke mi bile poznate, ali, da ne traziom sada, mislim da sam tamo procitao da trebaju nosaci auspuha od motokultivatora :d

Ma dobro je da postoji resenje, ali je problem ako niko od montazera ne zeli da ga primeni, a prodavci klima nisu ni culi za vibroizolator :S:
 
Ako procitate moj post na prethodnoj strane, primetice te da sam prvo trazio neki servis a onda i eventualno neko uputstvo za rasklapanje. Problem je sto par servisa koje sam zvao kazu da ne rade ciscenje Housel klima i da ova moja nije kao Midea (?). Servis kog sam zvao pre nekoliko godina vise ne radi i u nedostatku informacije o bilo kom drugom sam trazio i neke upute za rasklapanje klime. Ali vidim da je to ipak vise posao za obucene ljude, uspeo sam dakle da obrisem i dezinfikujem kanal ali turbinu nikako. Ne bih bas da se upustam u lomljenje plastike jer to posle mog ciscenja ipak treba da radi :) Probao sam i Sokolovo uputstvo jutros ali nece turbina da se skine, ne mogu da je odsrafim sa motora. Na moju srecu klima sad posle rasklapanja radi bez problema i viska buke. Sokolu i Ledenom stvarno hvala na trudu, ali ipak cu prepustiti to nekom serviseru. Samo mi dakle sad treba br telefona nekog dobrog servisa :)

@gadjan: Prskanje turbine ti bas nece pomoci, probao sam to, ostaje prasina po njoj, a ne pomaze ni ciscenje cetkicom. Isparivac kolko sam skapirao bi trebalo detaljno da se isprska a boce sa prskalicom imas za neke sitne pare po radnjama koje prodaju plastiku.
 
Poslednja izmena:
Ima amortizera bas za klime ali kad nekom ko je platio klimu 150 EUR kazes da treba da plati jos 10ak EUR za 4 gumice....

Da ne bude da reklamiram, ko je zainteresovan info na PM.
 
Hvala na linku ;) Nije problem uzeti gumice, ali sumnjam da ce samo one uspeti da eliminisu problem, ovo nenormalno vibrira. Razmisljam da i nosace za klimu nekako odvojim od zida, izolujem i njih, mozda i prosirim rupe u zidu, namotam sirove gume na tiple pa ih opet na tesno nabijem nazad...videcu sta cu.
Klima joj naravno nije u garanciji, a video sam da ovde postuju i serviseri, pa sam hteo da cujem njihovo iskustvo sa terena u ovoj problematici, koliko se vredi upustati u dubioze, a mozda imaju i neku dobru foru. :)
 
^Najbolja fora ti je zamena uredjaja. Tu je verovatno kompresor pri kraju a menjati ga nisam siguran da se isplati. Ne vredi ti da radis bilo sta sto ce ublaziti vibracije jer, nece. Nosaci moraju cvrsto da stoje u zidu i ako tu nesto cackas samo mozes napraviti jos vece s.anje: da to sve nekom padne na glavu.
Ne treba da saniras posledice vec da otklonis uzrok. A kao sto rekoh, cini mi se da je tu uzrok vrlo skup. Evo ti ga gore CensiG iz Novog Sada. Zovni ga neka pogleda zasto se to toliko trese.
 
Jedno (glupo) pitanje:
Da li sa tecnoscu koja se kondenzuje mogu da zalivam cvece a da ne uvene ili da prosipam? :)
 
Imam problem sa sestrinom klimom (stan do mog) koja neverovatno vibrira. Tacnije, ceo zid, i radijator na njemu se tresu na dodir, dok se u sobi po coskovima cuje potmulo tutnjanje, nesto neverovatno koliko je to glasno. Kod mene na terasi (blizu njene spoljne jedinice) se njena spoljna jedinica uopste ne cuje glasnije od drugih, ali se i u mom stanu cuje uzasno brujanje dok je klima u funkciji. Takodje, spoljna jedinica prilicno vibrira na dodir kao luda, Fuego je u pitanju.
Zanima me vase iskustvo sa slicnim problemima, kako bi se ovo moglo srediti? Meni pada svasta na pamet, ali nisam siguran sta je najpametnije. Sta prvo proveriti?

Iz nekog mog iskustva, kada je buka spoljne jedinice neprijatnija u stanu nego napolju, glavni krivac je zid od lošeg materijala (šuplji blok(nove zgrade) ili betonski zid+vazdušna izolacija(Liman 2,3,4) pa se takav zid ponaša kao rezonantna kutija.
Poslaću ti broj mobilnog sledeće nedelje kad budem imao više vremena, pa možemo pogledati da li se tu nešto može popraviti.
 
Jedno (glupo) pitanje:
Da li sa tecnoscu koja se kondenzuje mogu da zalivam cvece a da ne uvene ili da prosipam? :)

sto ne bi mogao? to je destilisana voda sa primesama ostataka iz klime i creva :d

idealna je za pegle, tako da ostavi neki litar :-devil-:
 
Iz nekog mog iskustva, kada je buka spoljne jedinice neprijatnija u stanu nego napolju, glavni krivac je zid od lošeg materijala (šuplji blok(nove zgrade) ili betonski zid+vazdušna izolacija(Liman 2,3,4) pa se takav zid ponaša kao rezonantna kutija.
Toga sam se i plasio. Ajde, posalji broj, pa da pogledas. ;)
 
Iz nekog mog iskustva, kada je buka spoljne jedinice neprijatnija u stanu nego napolju, glavni krivac je zid od lošeg materijala (šuplji blok(nove zgrade) ili betonski zid+vazdušna izolacija(Liman 2,3,4) pa se takav zid ponaša kao rezonantna kutija.
Poslaću ti broj mobilnog sledeće nedelje kad budem imao više vremena, pa možemo pogledati da li se tu nešto može popraviti.

Pošalji i meni...imam isti problem (doduše sa klimom u Šapcu). Urađena izolacija na kući...stavljena klima...i spoljna jedinica bruji kao kosačica za travu :p
 
skoro neko zove na fixni i pita dal vam traba čiščenje filtera, jedino ne saznah po kojoj ceni je ta usluga :)
 
Meni je Interfrigo (našao ih slučajno preko neta i video da su u blizini) uzeo 2k din za servis klime (Midea 9ka)...čišćenje i dezinfekcija spoljašnje i unutrašnje jedinice i provera freona...sad zanimljivo je da posle 5 godina ne treba da se dopuni freon ..
Ovo je ujedno i prvi servis dotične klime koji sam uradio :D
 
Da li na 12icu galanzovu koja ne moze da oladi prostoriju dodati jos jednu 12icu ili uzeti 18? Soba je pravougaonog oblika, nema nikakvih prepreka 40ak kvadrata samo sto ima previse izvora toplote... Hvala :)

P.S. 24h rad...
 
Poslednja izmena:
Da li na 12icu galanzovu koja ne moze da oladi prostoriju dodati jos jednu 12icu ili uzeti 18? Soba je pravougaonog oblika, nema nikakvih prepreka 40ak kvadrata samo sto ima previse izvora toplote... Hvala :)

P.S. 24h rad...

hladjenje treba samo leti ili i zimi?
ako je drugi slucaj onda sa inverterom!

a sta uraditi, pa kad bi neko znao kolika je emisija toplote lako bi ti rekao da li 12 ili 18. 18 nikad nece biti mnogo :) jer mozes da isljucis 12 i da sluzi za rezervu :d

tj malo podataka da bi dobio konkretan odgovor :-devil-:
 
U pravu si, dakle, treba da hladi samo leti, sadasnja 12ica spusta na 27 stepeni, a trebalo bi na 20+-2... Ne znam kolika je emisija toplote tacno ali je to serverska prostorija uzasno slabo toplotno izolovana i unutra je kao sto napisah 27 stepeni, dakle, nista preterano ali je toplo...

Vetj nam se jednom palila klima koja radi 24h pa bi da izbegnemo da stavljamo 2x12 ako je mogutje da 18 uradi posao a ova bi lako otisla u neku kancelariju... :)
 
U pravu si, dakle, treba da hladi samo leti, sadasnja 12ica spusta na 27 stepeni, a trebalo bi na 20+-2... Ne znam kolika je emisija toplote tacno ali je to serverska prostorija uzasno slabo toplotno izolovana i unutra je kao sto napisah 27 stepeni, dakle, nista preterano ali je toplo...

Vetj nam se jednom palila klima koja radi 24h pa bi da izbegnemo da stavljamo 2x12 ako je mogutje da 18 uradi posao a ova bi lako otisla u neku kancelariju... :)


Ne verujem da mozete tako dobro ohladiti ako prostorija nije izolovana kako treba, a plus sto imate i izvor toplote u samoj prostoriji :trust:

Ja bih odradio izolaciju i stavio bar 24-ku, a moguce je da ima i nekih boljih industrijskih resenja :type:
 
Ma selimo se sledetje godine u septembru u novu, modernu zgradu pa nam je ovo prirucno resenje... :) hvala na odgovoru...
 
necu da pametujem, ali

dodaj 18 a 12 ne diraj, jer sta radite u slucaju - 40C napolju a klima rikne? ne znam kojim se poslom firma bavi ali, obicno, gasenje servera znaci neki finansijski gubitak :D. Posto je rec o serverskoj sobi a nemate potrebu da je hladite i zimi onda je izolacija stvarno dobra :-devil-::-devil-:

Postoje i jace klime, ali kanalske i klima ormani i dr. jacine 40-50 :whip:

http://www.bagatel-klime.com/Kanalske klime.htm

ali to je ipak preterano ako 12 uspeva da odrzava 27C

a to sto se selite u novu zgradu :D moj savet da se odmah raspitas sta ce vam staviti u novoj zgradi za hladjenje, da ne bude posle sa konja na magarca :d
 
To sam i ja mislio, jedino sto me buni da se ne zapali nesto sto se vetj desavalo? Doduse postoji video nadzor i obezbedjenje 24h ali opet prosli put za malo belaj i pored toga :(

A za novu zgradu netje biti sa konja na magarca posto je posebno projektovana za nase sadasnje a i budutje potrebe od strane jednog stranog biroa koji nam je slicnu vetj napravio u Londonu pa je provereno :)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno