Šta je novo?

Jako slaba brzina sata <-> ata

demosthenes

Slavan
Učlanjen(a)
10.05.2005
Poruke
200
Poena
319
Juche sam pazario polovni HDD Seagate Barracuda ST3320620AS od 320GB. Imao sam vec Seagate Barracuda ST380011A. Na HD sentinelu oba pokazuju odlichne rezultate. Po 100% i performanse i health.
Kada sam juche namestio novi sata i instalirao sistem, sve je radilo ok. Nakon instalacije svezeg sistema, bocnuo sam ata, i nastali su problemi. Naime, sata je pocheo da muca (chudni neki zvug da ispushta, bash kao mucanje) i nije hteo da se podigne sistem. Zatim sam u biosu namestio da mi prvo daje struju sata HDD-u, pa onda da pokrece ata, pa je malo bolje radilo, ali se deshavalo da mucne s vremena na vreme. A desilo se jednom i da je se ukochio rachunar. Prvo sam pomislio da mi je napajanje loshe, pa sam Frontier ATX-450 zamenio Codegen-om 200x od 350W. Delovalo je kao da vishe nema mucanja, ali se ponovilo josh 2 ili 3 puta. (dok kucam ovaj post nema mucanja). Ali je sada transfer izmedju HDD-ova spao na jedva 2 i po megabajta. Sata uzmedju svojih particija pichi i to 50MB/s, ali ata je negde oko megabajta... Veoma slabo. HD Tune mi je izbacio za ata Ultra DMA crc error count upozorenje i u potencijalnom problemu napisao da je verovatno problem u kablu. Kupio sam novi ata kabli, zamenio stari, ali je problem i dalje tu. Brzina transfera izmedju HDD-ova je i dalje jedva 2.5MB. Ultra DMA crc error count je i dalje pod warning-om. Reche mi tipus u prodavnici, kad sam mu predochio problem, da je 99% problem u kablu (shto se pokazalo kao netachno), ali da ima shanse (preostali 1%) da je chipset svirno. Pa ja reko da pitam da li se tako manifestuje crknuce chipseta i da li ima nekih reshenja za stanje u kome mi se nalazi rachunar? :)

Matichna je BioStar G31-M7 TE.

EDIT: Da napomenem da su mi grane sve na Ultra DMA mode. Ni jedna nije na PIO.
 
Poslednja izmena:
Okaci ovde screen iz hd tune pro da vidimo..
 
UDMA.JPG

Nadam se da sam ubo dobre skrinove. :)
 

Prilozi

  • speed.JPG
    speed.JPG
    126.4 KB · Pregleda: 59
Poslednja izmena:
Pa da. Za njega sam uradio test, jer mi on prijavljuje loshu brzinu... Probao sam drugi kabli, to sam napisao u prvom postu. Kupio sam isti pre sat vremena i zamenio ga. Ali i dalje je brzina poprilichno jadna...
 
To je jako star hdd(mozda iz 2001-2003god), ima li lose sektore ?
 
Poslednja izmena:
Disk ti je verovatno Pio-modu.

Idi na My computer>properties>device manager>klik na IDE ATA/ATAPI Controllers>dupli klik na Primary IDE Channel>klik na advanced treba da pise ultra DMA mode.

Ako pise Pio mode desni klik na Primary IDE Channel>klik na uninstall i to je to.
 
Pa napisao je da su sve grane u UDMA modu.

Istalirao si drajvere za chipset sa sajta proizvođača?

Proveri da ti nije neki pin na ide konektoru harda upao malo unutra.
Digni neki live os: linux/xp sa cd-a ili flasha, pa vidi da li i kako šljaka.
 
Da, instalirao sam sve kako valja. Juche je, u kasnim vechernjim satima, kad sam ga upalio, brzina bila dobra, a nakon instalacije drajvera i programa za TV karticu i restartovanja sistema, brzina pala na 3 i po megabajta. Danas, kada sam upalio rachunar, opet je bila na oko 40 megabajta.
Ne mogu da lociram problem, pa ce stari HDD na dobosh. :)
Hvala na svim odgovorima. :)
 
Nazad
Vrh Dno