Šta je novo?

Izrada stalaka za podnostojece kutije?

OCz

Slavan
VIP član
Učlanjen(a)
25.11.2007
Poruke
4,362
Poena
439
Planiram da napravim neke stalke za kutije da bi umanjio vibracije bass-a, a usput i podigao malo tweeter-e blize nivoa usiju. Zanima me kakav dizajn i materijal preporucujete ? Ja sam odprilike mislio da ukupna visina od poda bude 10-12cm, jedna daska (koju debljinu odabrati ?) i da se dole stave tockici (tri u trougao ?)

Trenutno malo eksperimentisem sa nekim tvrdjim jastucima koje imam i dopada mi se rezultat koji se postize - manje vibracija, "smireniji", delimicno utegnutiji bass.

Usput me zanima i da li mislite da bi mozda iza kutija mogao da napravim neke apsorbere ili nesto slicno tome, kada se vec ima neiskoriscen prostor ? I da li bi time generalno nesto postigao ili sve zavisi od same sobe, kutija itd ?

Cisto informativno dimenzije kutija su 50cm (dubina) x 43cm (sirina) x 92cm (visina). Pozadi pri dnu imaju dupli bass reflex ciji je precnik 4" ili 5". Od zida su sa strane grubo odaljene 35cm (najbliza tacka) i 45cm (najdalja tacka). Od pozadi su grubo odmaknute 38cm (najbliza) i 50cm (najdalja tacka). Mislim da pozicioniranje tj. odstojanja od zidova nisu bas idealna ali bolje ne moze u ovoj sobi ..

Dodao sam i slicicu.
 

Prilozi

  • 2011-08-17 18.00.41.jpg
    2011-08-17 18.00.41.jpg
    256.9 KB · Pregleda: 172
Poslednja izmena:
Ja bih pre isao na metalne stalke, mada i drvo moze da posluzi.
Tockice ne bih, pre neke spajkove.
 
Posto su ti iza dupli izduvi, a dosta su blizu zidova, vredelo bi staviti neke apsorbere, kako bi procistio malo bass i ubio stojece talase koji se valjaju od tih zidova.
A za stalke ti je dobra ideja da recimo ako hoces tockice ispod, stavis duplu MDF plocu (debljine od 19mm pa na gore, moze i 22mm ili 28mm), i to tako da ti na donjoj budu usrafljeni tockici, a izmedju gornje (na kojoj bi stavio zvucnik) i donje da stavis siljke, tj. usrafis siljke u donju plocu tako da gledaju vrhovi na gore, a u gornju mozes da utiplas one udubljene metalne prstenove, ako ne zelis da ti se siljci zariju u gornju plocu. S takvom sendvic konstrukcijom imao bi solidan zvucni efekat.
 
Razumem te potpuno, a peferirao bi tockice radi kasnije lakseg manevrisanja kutija. Takodje mi je licno lakse da napravim stalke od drveta nego od metala. Koliko da bude prostora izmedju ploca tj. od koliko cm da uzmem neke siljke ? 3-5cm OK ?

Sto se absorbera tice, koja debljina, kakav oblik (ravni, piramidalni itd.) ? Stavljao bi ih iza i sa strane, do koje visine ?
 
Sasvim ti je dovoljno da razmak izmedju ploca bude 3-5cm. A za apsorbere pogledaj azmafon (http://www.azma.rs/azmafon.php), nije mnogo skup. Na youtube-u imas dosta tutorial-a o pravljenju ramova i kompletnih apsorbera sa slicnim materijalima. Uglavnom svi oni ispadnu ravni gledano od napred, jer se presvucu nekim platnom preko. Ako su ti coskovi problematicni sa bass-ovima (a mora da budu, pogotovo sto su ti zvucnici na takvim pozicijama), onda mozes i neki trouglasti bass trap da ubacis, kako bi suzbio visak "prljavih" bass-ova iz tih problematicnih delova sobe. Njih slobodno mozes sto vise u visinu da stavljas, idealno do plafona...
 
Hvala :)

U skorije vreme cu da se pozabavim stalcima, pa cu zatim da vidim i neke apsorbere. Trenutno brstim po netu sto se toga tice.
 
Brstim i ja istu tematiku, pošto moram da krenem da pravim stalke za ove moje malecke B&W DM600s3 bookshelf-iće.
Gledao sam svašta i došao do nekog preliminarnog plana kako će sve da izgleda:

- pošto je visina visokotonca na negde oko 20 cm, stalci će da budu ukupne visine 45-50 cm, kako bi visoki bili u ravni sa uhom dok budem sedeo
- obavezni spajkovi i to, sigurnih 4 kom. na donjoj ploči, a razmišljam se da bude isto tako i još 4 kom na gornjoj ploči - moram da vidim šta je najbolje staviti na parket i donji deo kutija, kako ih ne bi oštetili šiljci; ustvari, već problem mi je šta staviti između kutija i šiljaka????
- ploča pravougaona, donja, veća, 30x25 cm, gornja, manja, u dimenzijama kutije, 22x17,5 cm
- jedna okrugla cev, varena sa donje i gornje strane, na gornjoj površini otvor, punjena prethodno sušenim, kvarcnim peskom srednje granulacije, zatvorena plastičnim ili gumenim čepom (da mogu da vadim pesak i eventualno menjam isti). Promer cevi oko 8 cm.
- boja - plastificirani metal, antracit (verovatno)???

Imam par preliminarnih nacrta, ostaje mi samo da kad nađem vremena i parica odradim kod nekoga ove custom made stalke.
Kontam da bi ovo izašlo oko 100 evrića, nadam se ne i više.
 
@OCz
Posto zelis samo malo da ih podignes, a da ih u isto vreme izolujes od poda, razmisli i o granitnim plocama sto vece debljine u kombinaciji sa siljcima izmedju granita i zvucnika. Ne bih stavljao nikakve tockice niti bilo sta slicno. Ispod granita eventualno parce tepiha ako idu direktno na parket, inace nista nije potrebno.

Kod mene je dodavanje granitnih ploca izmedju parketa i frontova (siljci su vec postojali), kao i izmedju parketa i subwoofer-a (gumene nozice izmedju) napravilo prilicnu razliku i meni i komsijama :)
 
Brstim i ja istu tematiku, pošto moram da krenem da pravim stalke za ove moje malecke B&W DM600s3 bookshelf-iće.
Gledao sam svašta i došao do nekog preliminarnog plana kako će sve da izgleda:

- pošto je visina visokotonca na negde oko 20 cm, stalci će da budu ukupne visine 45-50 cm, kako bi visoki bili u ravni sa uhom dok budem sedeo
- obavezni spajkovi i to, sigurnih 4 kom. na donjoj ploči, a razmišljam se da bude isto tako i još 4 kom na gornjoj ploči - moram da vidim šta je najbolje staviti na parket i donji deo kutija, kako ih ne bi oštetili šiljci; ustvari, već problem mi je šta staviti između kutija i šiljaka????
- ploča pravougaona, donja, veća, 30x25 cm, gornja, manja, u dimenzijama kutije, 22x17,5 cm
- jedna okrugla cev, varena sa donje i gornje strane, na gornjoj površini otvor, punjena prethodno sušenim, kvarcnim peskom srednje granulacije, zatvorena plastičnim ili gumenim čepom (da mogu da vadim pesak i eventualno menjam isti). Promer cevi oko 8 cm.
- boja - plastificirani metal, antracit (verovatno)???

Imam par preliminarnih nacrta, ostaje mi samo da kad nađem vremena i parica odradim kod nekoga ove custom made stalke.
Kontam da bi ovo izašlo oko 100 evrića, nadam se ne i više.

Na parket stavis novac u metalu i nemas problema sa ostecenjima.
Sto se cene tice ne bi trebalo da te izadje ni 100e.
Ja sam moje DIY stalke platio 80-85e, s tim da je majstor koji ih je pravio uzeo 50e, 20e cevi i ploce i 10-15e peskarenje i plastifikacija.

Siljke mozes da kupis gotove koji se usrafljuju u plocu ili kao ja sto sam napravio od srafova (prolaze kroz rupu na ploci, podesivo po visini).
Takodje mozes da izbegnes varenje cevi, ako nista lepse izgleda.

Evo kako su moji ispali. :)
http://www.hi-files.com/forum/index...i-za-zvucnike/page__view__findpost__p__296230
 
Nazad
Vrh Dno