Šta je novo?

Izbor Compact-a: Canon IXUS 100IS (SD780 IS) VS ....?

jox

Čuven
Učlanjen(a)
07.01.2003
Poruke
2,103
Poena
680
Gledam digitalce, i trenutno mi je favorit IXUS 100IS, prvenstveno zbog velicine i HD video-a.

Jel postoji nesto u toj klasi (cenovnoj) sto bih mogao da razmotrim umesto ovog modela?
 
Poslednja izmena:
Ixus 100is kupio. Zadovoljan. Sjajan aparatic.

Prethodno od canon digitalaca sam koristio: A60, A85, S1 IS i A560.

Ovaj daje najlepshe slike do sada.
Preporuka za fotoaparat. Preporuka za kupovinu - ako imash ikakve prilike, kupi ga u inostranstvu. Moj sam platio u Nemackoj pre mesec dana 169e! U "Saturn"-u.

Pozdrav
 
Hajde da ozivim malo temu, i da ne postavljam novu. Imam mogucnost da uzmem iz Italije fotoaparat i vidim da su uglavnom povoljniji nego ovde. Pa me interesuje koji biste preporucili od ovih (na osnovu predlozenih cete i sami primetiti koji su mi prohtevi, sem sto mi je 3x zum sasvim dovoljan):
fuji f60fd ~150e
fuji f100 i f200 ~200e
i canon ixus 95 ~140e
i ixus 100 ~170e
nekako sam najblizi f60fd zbog cene i 3" displeja, ali me zanima kakve ima fotke u odnosu na ostale. I drugi predlozi su dobrodosli.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav!
Ja ovog momenta gledam na jednom od nasih najpoznatijih IT prodavnica (da ne reklamiram) i tu stoji da je cena IXUS 120IS 22.065,00
a IXUSA 100IS 23.509,00 ???
 
Treba mi preporuka za neki (ultra)kompakt do 200 eur. Sta se najbolje moze kupiti za te pare i sta je uopste u ovoj klasi trenutno najbolje? Ranije sam imao fuji f10 i bio prezadovoljan. Dakle pozeljno je da ima neke manuelne modove i sto bolji iso.

EDIT:

Moze i malo skuplji, ako cena opravdava pare. Gledam sada, ima FinePix F70 EXR ili FinePix F200 EXR sa SuperCCD senzorom za 235 eur. Sta mislite o njemu?
 
Poslednja izmena:
Koji? Gledao sam sada malo i kazu da ovaj f200 imao kao bolji objektiv, ali ima 5X zoom, dok f70 ima 10X zoom, ali ako je verovati tome sto nisam procitao slabiji objektiv. Takodje f70 (kome sa blizi) ima samo M i P mod, bar prema podacima koje sam uspeo da nadjem, dok F200 ima valjda i A i S mod, mada su sve to neki s'brda s'dola podaci. Inace posto sam imao f10, gledao sam neke primere sa iso 1600, pa i 800 i cini mi se da su to slabiji rezultati nego sto su bili na f10.

Sta bi jos od kompakta doslo u obzir u tom cenovnom rangu?
 
f200 je mislim skuplji, i ne proizvodi se vise, jos malo pa ce njegov nasljednik. f70 daje jako mnogo za te pare. Slobodno kupi, ja se igram sa njim par dana, i narucio sam pored ovoga za poklon i jedan komad za sebe jer ne vidim nista osim s90 da bi mi odgovarao a on je dosta skuplji. Sto se tice shuma, f10 ili f30 vs f70, f70 ima samo manje postprocessing-a i zadrzava vise detalja. Licno bih rekao da je ISO 1600 bolji na f70 nego na f31/f30, ima manje water-color izgled slike.
Objektiv je ok, ima purple fringing-a u wide polozaju, dok je kasnije manje izrazeno, ali koiko sam primjetio najizrazenije je u high contrast low light situacijama, da se to srediti dista lako ako ti smeta. Danas sam se odusevio koliko je sirok onaj wide od 27mm, bukvalno sam uslikao jedno drvo od cirka 12 m, a da sam bio nekih 6-7m od njega.

Nadam se da sam malo pomogao
poz.
 
Jesi, hvala ti. Inace, nasao sam na jednom mestu u Beogradu po istoj ceni i f70 i f200. Reci mi samo jos da li mozda znas koliko kosta u inostranstvu? Mozda mogu iz Svajcarske da ga nabavim pa me interesuje da li da pokusavam odatle, ili da dam ovde oko 230 eur? E da, i reci mi sta od manuelnih modova f70 ima? Koliko sam video ima M i P? Nema S i A?
 
Poslednja izmena:
Imas manualni mod (m) gdje podesavas shutter speed i imas 2 opcije za aperture (minimalnu i max, zavisi od pozicije objektiva) jer koliko sam procitao f70 nema klasicu zavjesicu pa imas samo te krajnjosti. Imas jos i aperture pririty mod, ali je malo zakopan u menijima, shutter priority nemas zbog vec navedenog nedostatka zavjesice. Mislim da ces biti zadovoljan jer i u ostalim modovima imas dosta podesavanja (max iso, DR, WB, Color...).

Sto se tice cijene za f200 to je ok cijena, ali bih ja ipak uzeo f70: veci raspon objektiva + pro low light koji radi bas dobro + bolji DR. Po meni je sveukupno bolji aparat, da ga je Canon pravio kostao bi bar 100 evra vise. I da, mislim da bi ga trebao kupiti u Bg-u jer ces u CH platiti 200 evra a neces imati garanciju. Jedino da ga nadjes po nekoj ludoj cijeni od 150 evra isplatilo bi se.
 
Poslednja izmena:
Ok, hvala ti jos jednom. Najverovatnije cu onda uzeti f70, samo cu ipak proveriti cenu u Svajcarskoj. Nije mi problem za garanciju, posto mi tamo zive neki prijatjlei, a imaju i nacin da mi relativno lako i bezbedno posalju sve sto treba i to dosta cesto.
 
Pozdrav!
Ja ovog momenta gledam na jednom od nasih najpoznatijih IT prodavnica (da ne reklamiram) i tu stoji da je cena IXUS 120IS 22.065,00
a IXUSA 100IS 23.509,00 ???

A gde ima ixus 120 is za 22k???
Slobodno reci, a moze i na pm!
Hvala unapred. :wave:

Edit: Nasao sam giga :D, e sad dal je to prava cena i ima li aparata jos na stanju?
 
Poslednja izmena:
Niko da odgovori na moje pitanje sa prethodne strane. Šta mislite od IXUS 200 IS? Uzeo bih ga drugi aparat, za svakodnevno škljocanje, za žurke, kafanu... :)
 
Evo 2 low light slike sa f70exr, obe su ISO 800, iz ruke, uradjen je resize i jako mali noise reduction u topaz-u





@falcon

ne bih uzimao ixus-a za zurke i kafanu, za svakodnevno skljocanje je dobar, ima i dobar video.
 
Poslednja izmena:
Zašto ne i za žurke i kafanu? Wide od 24mm je baš dobar za slikanje u zatvorenom prostoru gde ima dosta ljudi, a 720p video mu dodje kao fin bonus.

Jel možeš da okačiš prvu fotku bez okakve obrade?
 
Zašto ne i za žurke i kafanu? Wide od 24mm je baš dobar za slikanje u zatvorenom prostoru gde ima dosta ljudi, a 720p video mu dodje kao fin bonus.

Jel možeš da okačiš prvu fotku bez okakve obrade?



ova je samo malo smanjena, nikakva postprocessing nije radjen.

Wide jeste dobar, ali su i zurke i kafane obicno dosta mracne, a ovaj ixus ima shuma i na nizim ISO. Siroki objektiv ergo mali senzor a puno megapiksela. Mozda je ipak bolje da probas, ili pogledaj primjere na net-u.
 
Slike iz kafane i sa žurki se ionako ne štampaju u velikim formatima (ako se i štampaju), po pravilu ide težak resize za web/email/prezentacije (na 1920 ili manje). Baš sam probao par sample fotki 200 IS odavde, doduše sve su bile slikane u relativno dobrim uslovima i kada se uradi resize i sharpen, šuma skoro i da nema tj. prihvatljiv

Razmatram ga kao sekundarni aparat, upravo za neobavezne fotke i video gde ne bih teglio DSLR.
 
Ako ti je video vazan uzmi ga, mada bih ja uzeo 120is jer nema tupavi touch LCD i subjektino meni je ljepsi, a ako video nije presudan razmotri f200exr i f70exr, zavisno od toga koliki ti zoom treba. Bar bih ja tako uradio.

poz.

da dodam, video na f70, a vjerujem i na f200 nije nista posebno, cisto da ga ima :)
 
Poslednja izmena:
Vrh Dno