Šta je novo?

Istina ili trach ? Radioaktivni ATI ???

Učlanjen(a)
13.10.2003
Poruke
332
Poena
620
Da li neko ima pouzdanu informaciju o tome kako su se na nashem trzistu nasle graficke kartice ATI Radeon X800GT AIW kojima je zabranjena prodaja na teritoriji Kanade , USA i Evropske unije zbog "sumnjivih" materijala od kojih je kartica napravljena. Karta je u veleprodaji kostala oko 70 e + PDV sto je jako sumnjiva cena za tako nesto.
 
Ne bih se cudio da su ih "Bozic & Sons" uvezli :D :D :D
 
Da li neko ima pouzdanu informaciju o tome kako su se na nashem trzistu nasle graficke kartice ATI Radeon X800GT AIW kojima je zabranjena prodaja na teritoriji Kanade , USA i Evropske unije zbog "sumnjivih" materijala od kojih je kartica napravljena. Karta je u veleprodaji kostala oko 70 e + PDV sto je jako sumnjiva cena za tako nesto.

Imas tred na forumu o tome. Kartice nisu po ROHS standardu kao sto nije ni sav ostali hardver koji ti je u masini...
 
Ukratko, neke zemlje su nedavno zabranile prodaju elektronike koja je lemljena olovom i drugim nepoželjnim materijalima, tzv. RoHS sertifikat. Naša zemlja nije to zabranila, pa se non-RoHS roba može dobiti po ekstra povoljnoj ceni za tržišta gde još može da se prodaje... Praktično sva elektronika starija od par godina je non-RoHS.
 
Imas tred na forumu o tome. Kartice nisu po ROHS standardu kao sto nije ni sav ostali hardver koji ti je u masini...

OK , nisam primetio. Juche sam sam chuo za ovo pa sam se zabrinuo. Posto mi ista takva karta "tandrche " u kompu. I onako smo ovde u Pancevu zagadjeni do jaja jos mi samo fali radioaktivni ATI :D.
Hvala Delimire!
Poz.
 
Poslednja izmena:
Moram da postavim jedno pitanje, cisto obavestenosti radi, koje su stetne posledice ako neki uredjaj nije po RoHS? Koliko kapiram, nije on nista losiji po performansama nego ovi sto jesu...
 
@WebWolf

Svi se sad kao bore za zastitu prirode itd.... pa se uvode kojekakvi standardi koji zabranjuju
upotrebu odredjenih materijala pri proizvodnji komponenti.
Performanse komponenti ostaju iste.
 
@WebWolf

Svi se sad kao bore za zastitu prirode itd.... pa se uvode kojekakvi standardi koji zabranjuju
upotrebu odredjenih materijala pri proizvodnji komponenti.
Performanse komponenti ostaju iste.

Pa bolje bi bilo da se bore za zastitu prirode i da su se setili malo ranije, a ne kada smo dosli u situaciju da u sred januara nosimo prolecnu garderobu...
 
Cemu je, naravno, najkrivlji non-ROHS hardver u pancevu :(
 
ma to je borba EU protiv dalekog istoka, samo na mala vrata. Da im sto vise poskupi proizvode, da bi makar malo zadrzali konkurentnost...
Dok nas zutaci skroz ne pojedu...
 
Radi se o zagadjenju prilikom odlaganja, nije vezano za skodljivost prilikom upotrebe
 
ma to je borba EU protiv dalekog istoka, samo na mala vrata. Da im sto vise poskupi proizvode, da bi makar malo zadrzali konkurentnost...
Dok nas zutaci skroz ne pojedu...

Da, nekontrolisano sirenje Unije i takva regulativa su oruzja evropske manje-vise nekonkurentne ekonomije. Inace, koliko sam ja cuo, RoHS proizvodi su mnogo skuplji (bar za prvo vreme) od starih. Problem je verovatno sto za prvo vreme moraju da se otplate ulaganja u fixna sredstva koja sigurno nisu zanemarljiva, ako implementacija RoHS standarda zahteva promenu postojecih linija...

Sve u svemu, karticama nista ne fali i rade najnormalnije. Nisu po RoHS-u, kao sto nije ni Apple na kome ovo kucam. Dakle, nema mesta nikakvoj teoriji zavere, vec jednostavno, kartice nisu mogle nigde drugo da se plasiraju osim kod nas, posto su svi osim nas vec u EU :)
 
Poslednja izmena:
A ima li taj X800 negde za AGP? :d
Ja sam vec dovoljno radioaktivan :d.
 
Nazad
Vrh Dno