Šta je novo?

Isplativost "ulaganja" u Canon EOS 1000D

dooyo

Slavan
Učlanjen(a)
06.12.2008
Poruke
535
Poena
330
Do sada mi je "mališa" bio dovoljan, ali pošto sam počeo da se zaluđujem fotografisanjem...
Zanima me da li ima smisla kupiti neki bolji objektiv za njega, od recimo nekih 400€?
Kasnije, ako budem mogao, uzeo bih nešto bolje, a da mi ostane objektiv.
 
Pa upravo je to smisao DSLRa :) Tela se menjaju a objektivi ostaju.
 
Mislim da je hteo da pita, da li ima smisla da kupi dobar objektiv za "entry-level" dSLR.
 
Naravno da vredi. Samo pri izboru objektiva treba uzeti u obzir da li planiraš da ostaneš na krop senzoru ili želiš jednom da pređeš na full frame.
 
U svakom slučaju, odgovor je potvrdan. Tim pre što će objektiv mnogo manje izgubiti na vrednosti vremenom, za razliku od tela. Senzor na 1000D je sasvim dobar, vredan je dobrog stakla.

Proceni šta ti najviše treba (portret, macro, wide, tele, lowlight) i gledaj objektive za tu namenu.
 
Pa neki portret bi mi trebao...

Jel ima neko neku preporuku za portret objektiv do nekih 400€ +/- koji € ?
 
Gledaj Canon 85 1.8, Canon 60 macro, Sigma 70 macro - nisam siguran kolko je ova, al vidim da je hvale. Sa ova dva zadnja ćeš imati i dobar macro objektiv naravno.
 
Gledaj Canon 85 1.8, Canon 60 macro, Sigma 70 macro - nisam siguran kolko je ova, al vidim da je hvale. Sa ova dva zadnja ćeš imati i dobar macro objektiv naravno.
nemoj da gledaš Macro objektive za portrete, jer su previše oštri za to i nije im to namena. 85mm 1.8 je pravo portretno staklo i pravljen je za te namene, tako da je to jedini izbor.
 
Postoji objektiv koji je previše oštar?
 
Ja imam odgajivačnicu pasa i aparat mi prvenstveno služi njih da slikam. Znači uzeo bih objektiv prvenstveno da tu dobijem na kvalitetu, a to je koliko ja kapiram Portret...

Evo ih dve slike čisto da se vidi šta mi treba:

tessy_.jpg


Tessy.jpg


Da li je tu bolje uzeti neki Makro ili Portret objektiv ?
 
Za tebe je stvoren 70-200f4L, ima ih dosta do 500€ po oglasima. Nešto što se tako mrda, deca, životinje itd. je mučenje loviti sa prajmom. A za tebe, outdoor, pse... 70-200 je pun pogodak.

A kad budeš hteo da fotkaš portrete ljudi, stavi taj objektiv na 130+ milimetara, skroz otvoren i da vidiš kako lepo crta.
 
Jel može neki primer, kako radi neko staklo koje je previše oštro? Aj izguglaj ako te ne mrzi.

Baš me zanima taj fenomen.
 
Ja imam odgajivačnicu pasa i aparat mi prvenstveno služi njih da slikam. Znači uzeo bih objektiv prvenstveno da tu dobijem na kvalitetu, a to je koliko ja kapiram Portret...
sad će opet rasprava...
za mene postoji samo i jedino portret ljudskog bića, jer portret podrazumeva nešto više od slike glave i ramena. negde sam pročitao da je portret slika duše, a ne tela. znači, fora je uhvatiti emociju, raspoloženje, duh...
ako misliš da to ima bilo koje živo biće osim čoveka, u redu.
 
Poslednja izmena:
Jel može neki primer, kako radi neko staklo koje je previše oštro? Aj izguglaj ako te ne mrzi.

Baš me zanima taj fenomen.
radi tako što ti iscrta svaku moguću mrvicu. ako misliš da portret to treba da ima, onda slobodno Sigma 70mm.
ali ovo što on slika nisu portreti, napisao sam gore.
 
S'tim što nećemo tražiti od svakoga da pročita udžbenik o fotografiji u umetnosti da bi mogao da nam se obrati za savet.

Čovek se izrazio kako je umeo, bitno da smo na kraju shvatili šta mu treba.

O tome da li se nešto osim ljudi može portretisati možete da otvorite posebnu temu. Dajte da se ovde bavimo objektivima koji trebaju dooyo-u.
 
Fotografisanje pasa bez zuma je stvarno muchenje, a na sve to je potreban dobar AF, i ja za te pare ne mogu da se setim boljeg objektiva od 70-200/F4L. Moze da bude problematichno jedino u lowlight uslovima, ali tu reshenja nema osim ici na 2.8 varijantu koja je bar 700e polovna...
 
O tome da li se nešto osim ljudi može portretisati možete da otvorite posebnu temu. Dajte da se ovde bavimo objektivima koji trebaju dooyo-u.
naravno, sad kad je jasno šta mu treba.
slažem se da je za njega 70-200 f/4 dobro rešenje. naravno, za dnevno slikanje.
 
Hmmmm...

Trebalo je sve da detaljno objasnim u prvom postu, ali sporazumeli smo se :)

Hvala svima na savetima!
 
radi tako što ti iscrta svaku moguću mrvicu.

Pa valjda je bolje da iscrta što više detalja. Posle u obradi možeš da peglaš koliko hoćeš. Ako nema dovoljno detalja teško ćeš ih u Photoshopu sam nacrtati.
 
Ja i dalje čekam primer šta su to preterani detalji :)
 
nema razloga da se natežemo, rekao sam moj stav o ovome i objasnio zašto tako mislim. ako neko misli da je nešto drugo bolje, neka radi tako.
a i zašto bi postojali i portret i macro objektivi? nije samo oštrina, razlika je i u broju i obliku listića blende, optičkoj konstrukciji...
 
Da mogu da izoštre na blizu? :)

Ne može nijedan objektiv da da preoštru sliku, to nema nikakvog smisla... slika se jedino može preoštriti u obradi (u aparatu ili van njega).
 
Našao sam gore preporučeni objektiv nov i cena mu je oko 600 i nešto €.
Da li se isplati uzeti polovan ili je bolje ići na nov?
A pošto mi je budžet trenutno oko 400€ da li ima nešto slično, ali malko lošije za te pare?
 
Slobodno idi na polovan. Isprobaj ga pre kupovine. Ako radi tada, radiće još dugo. To su robusne i izdržljive sprave. Na njemu nema šta veliko ni da se pokvari (nema IS). Ako nije baš izlupan bićeš zadovoljan sigurno.
 
Slobodno idi na polovan. Isprobaj ga pre kupovine. Ako radi tada, radiće još dugo. To su robusne i izdržljive sprave. Na njemu nema šta veliko ni da se pokvari (nema IS). Ako nije baš izlupan bićeš zadovoljan sigurno.

OK. A gde da gledam oglase? Može i na PM ako nije dozvoljeno ovako...
 
Vrh Dno