Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Аха, ту нема. :)
Боље пити млеко, има 30 г протеина у литри.
 
A da me ne razumete pogresno, ja surutku pijem iz zdravstvenih razloga. Imao sam zbog te žuči i sa jetrom problema, a surutka pogotovu kozja ako nadjete na pijaci je nesto najzdravije sto mozete sebi da priustite ima svega kalijum, forsfor, gvozdje, cink, bakar, vitamini, aminokiseline, obiluje elektrolitima... ma 300 čuda, a 100g ima tipa 25 kalorija.

Sad što se tiče proteina, ima li neki whey a da sadrži i dekstrozu pa da je dobar za PWM ili da jurim odvojeno? Svakako dajte preporuku za dobar whey, samo ništa što ima proteine iz jaja....
 
Hm, ja čuo priče da je baš kalorična. Šta je istina...
 
Ko zna od koga si to čuo, logično je da kalorije ostanu u siru :D
Mare, bolje odvojeno kupi dekstrozu.
 
Po čemu logično? Ali ajde, ne znam tačno kako se pravi, možda i jeste logično. A čuo sam on nekih ljudi u teretani. Ne mora da znači da oni znaju, ali ne mora da znači ni da ne znaju...
 
Coni, bolje nemoj da slusas "neke ljude u teretani".

Surutka je voda koja ostane posle sira.
Samim tim sadrzi protein surutke, koji se popularno ovde zove Whey:), ali sadrzi i masti i laktorze i to u losem odnosu...
 
Za sta je uopste dobra surutka?svako prica svoje teorije i svi su ubedjeni da su u pravu...

Dobra je da otrcis u wc cim malo vise popijes :). Ima puno laktoze, i ne treba puno piti, casa najvise. Moze da smeta stomaku. Inace je verovatno zdravo po malo zbog minerala/vitamina, ali nema proteina skoro nista. Sve je mlecni secer uglavnom. Nutrition facts
 
Sad što se tiče proteina, ima li neki whey a da sadrži i dekstrozu pa da je dobar za PWM ili da jurim odvojeno? Svakako dajte preporuku za dobar whey, samo ništa što ima proteine iz jaja....
Uzmes bilo koji "firmiran" whey i neces pogresiti (Dymatize, ON...), a dextrozu kupis odvojeno, ima je u svim tim radnjama koje drze suplemente.
Uvek odvojeno jer se vise isplati, a i bolje "radi".
 
Whey nije neophodan, osim iz praktičnih razloga. Pogotovo dekstroza nije potrebna. Bolje pojesti neko crveno meso, jaja ili sir sa običnim belim hlebom, ili čime god od uh. Ako ne možete jesti čvrstu hranu, ne možete uneti dovoljno proteina tako, ili nemate vremena za pripremanje hrane, onda whey ima opravdanja.
 
Poslednja izmena:
Coni, bolje nemoj da slusas "neke ljude u teretani".

Surutka je voda koja ostane posle sira.
Samim tim sadrzi protein surutke, koji se popularno ovde zove Whey:), ali sadrzi i masti i laktorze i to u losem odnosu...
Dobro, znam da je produkt sirenja ali nisam znao tačno šta i kako. Čekaj, onda sam u pravu? Malo proteina, mnogo masti, kalorije od laktoze.
Whey nije neophodan, osim iz praktičnih razloga. Pogotovo dekstroza nije potrebna. Bolje pojesti neko crveno meso, jaja ili sir sa običnim belim hlebom, ili čime god od uh. Ako ne možete jesti čvrstu hranu, ne možete uneti dovoljno proteina tako, ili bemate vremena za pripremanje hrane, onda whey ima opravdanja.
Suplement, ne osnovni izvor proteina. Mislim da ako je loša ishrana, whey ne znači puno. Meso je glavno.
 
Whey nije neophodan, osim iz praktičnih razloga. Pogotovo dekstroza nije potrebna. Bolje pojesti neko crveno meso, jaja ili sir sa običnim belim hlebom, ili čime god od uh. Ako ne možete jesti čvrstu hranu, ne možete uneti dovoljno proteina tako, ili nemate vremena za pripremanje hrane, onda whey ima opravdanja.



Whey se pije zbog brzine absorpcije i zato mu posle treninga nema zamene, ali naravno da nije neophodan.
Dekstorza isto samo posle treninga, zbog pankerasa / insulina i naravno malto.
Whey je dodatak ishrani i suvsie je glupo porediti dal je bolji od obroka(naravno da nije) jer je dodatak , valjda je to jasno kad procitas.

Zbog prakitcnih razloga se ne koristi whey nego blend , jer je on vise zamena za obrok( naravno kad nema mogucnoscu za pravi obrok)

WHey se ne pije iz prakticnosti niti iz opravdanja, ne znam kako ljudima padaju ovake ideje na pamet.

A beli hleb se slazem da je uvek odlicno ga jesti...NOT
 
Poslednja izmena:
Dobro, znam da je produkt sirenja ali nisam znao tačno šta i kako. Čekaj, onda sam u pravu? Malo proteina, mnogo masti, kalorije od laktoze.

Suplement, ne osnovni izvor proteina. Mislim da ako je loša ishrana, whey ne znači puno. Meso je glavno.

Au čoveče. :wall:
Nije tačno, odakle sad mnogo masti i kalorija, kad ima kako Mare reče 25 na 100g znači 250 kalorija po litri?
Surutka skoro uopšte nema masti i ima oko 8g proteina po litri i to daleko kvalitetnijeg proteina od onog iz mesa i jaja.
 
^^Brzina apsorpcije nema nekog presudnog značaja, anabolički prozor je manje, više mit i svakako da traje dovoljno dugo da se apsorbuje bilo koji spori protein. Blend je takođe samo marketinški trik, ništa se bitno različito ne dešava ako se uzme whey umesto blenda, osim ako to nije jedina hrana koja se jede (pije). Ovo nisam ja izmislio, već su ljudi napravili pregled istraživanja i došli do ovih zaključaka. Blend je odličan način za baciti pare.
Lično ne uzimam ništa od suplemenata, osim kada imam previše obaveza i nemam vremena za normalne obroke. Mogu ja sada ovome u prilog ovde da kačim svoje reference, ali neću to da radim, nije ovo tako zato što sam ja to izmislio ili zato što kod mene ima uspeha, nego su neki ljudi mnogo pametniji od nas to istražili i došli do zaključaka i to još tamo negde 2008.
Inače, hleb je "najmanje zlo" koje jedem posle treninga, često jedem odabrane slatkiše, marmeladu, sladoled, krofne... šta god mi se uklapa u sistem tog dana/nedelje.
 
Poslednja izmena:
Au čoveče. :wall:
Nije tačno, odakle sad mnogo masti i kalorija, kad ima kako Mare reče 25 na 100g znači 250 kalorija po litri?
Surutka skoro uopšte nema masti i ima oko 8g proteina po litri i to daleko kvalitetnijeg proteina od onog iz mesa i jaja.
Ok, znači ljudi koji piju whey kao suplement su glupi kad je isto dobra i surutka koja je nekoliko puta jeftinija? Hah. I 8 grama na litar. Znači treba POPITI taj litar, litar te ukusne surutke zbog čak 8 grama, kao 50 grama belog mesa...
 
Нити сам то рекао, нити мислим тако.
А ти се само настави да се информишеш од Баје из теретане.
 
Ja treniram kajak (rekreativno) tri i po godine, svakim radnim danom, a ponekad (al' iskreno ređe) i subotom. Posle treninga popijem Whey protein uz mericu dekstroze i to mi je nekako najbolja posletrenažna kombinacija, bar se tako pokazalo. Te mitove o surutki treba ljudi da preskoče, ona je stvarno veoma zdrava i korisna (za jetru i td.), ali nije vid suplementacije u ishrani kod sportista. Ima puno laktoze, malo proteina, ako prećeraš eto te u wc-u :)
 
Šta je onda netačno što sam rekao? Ljudi ne piju surutku zbog lošeg odnosa masti i proteina. I to sam čuo od mnogih ljudi. "Gojiš se zbog malo proteina". Whey u prašku je koncentrovan protein iz surutke, skoro čist, zato je i skup. Baja iz teretane nije nizak nabijen lik već prijatelj iz odeljenja koji je završio DIF. Verujem da tamo uče osnove biohemije. Baš sam juče u radnji video surutku u prahu, sastav: uh 70%, masti 18%, protein 12%. Sad, možda i grešim, možda je taj odnos bolji u tečnoj surutki. Bilo kako bilo, ovde diskutujemo, ne svađamo se, ja nisam ništa loše mislio.
 
Ja cu da preporucim Vitalikum Protein Matrix kao univerzalno resenje za proteine, pijem ga i posle treninga i kao zamenu za obrokt (tj sa ovsenim)

-velik % proteina
-odlican sastav
-pristojan ukus
-dobra rastvorljivost
-super cena :) ubedljiv best buy

Pored ovoga - ja ne bih kupovao na fb ili kp proteine.

EDIT - nikako mi nije jasno kako je surutka krcata laktozom zdrava za jetru?! ja znam da dokazano laktoza izaziva cak rak jetre, kod odredjenog procenta populacije... nacicu i referencu da ne bude da pricam napamet
 
Poslednja izmena:
Jbm li ga, al' evo jednog primera. Od mog drugara drugar, je pre par godina imao baš velikih problema s jetrom i morao je da pije lekove, koji mu nisu mnogo pomogli, dok mu neko nije preporučio da pije koziju surutku. Čovek posle 10-ak dana (mislim da je pio po 1L dnevno) kada je izvadio krv tj rezultate, a jetra ko nova maltene, niko nije mogao da veruje, pogotovo on sam. Sad, ko hoće nek' veruje, ko neće ne mora :)
 
Mene grozi cinjenica da ljudi iskljucivo turaju statistike, kao da smo vladari svog znanja (a recimo vitamin D uopste nije vitamin nego pro-hormon i to smo kao civilizacija izvalili mozda pre 5-6 godina) i pritom, nemas pravo da sumnjas u sistem (ovde mislim na aktuelnu debatu oko vakcinacije i cinjenice da si automatski ****** cak i ako se zapitas da li je istina da mozda sastav vakcine nije tacno ono sto je napisano, itd)

alternativna medicina je mnogo mocna, i ja cu prvi da potvrdim primere iz svog licnog iskustva

prvo - nijedna laserska operacija ne moze da pomogne kao sto moze Jomelop. Nek se smeje ko god hoce, i koliko god mu glupo zvucalo, imao sam 6 kopci na licu koje sam sredjivao laserom u skupoj klinici, tek je jomelop zavrsio posao tako da se ne vidi ama bas nista. Da sam verovao caletu na vreme, ne bi ni placao laser.

drugo - postoji mnogo registrovanih slucajeva gde su ljudi koji se bave travama hiljade godina, uspeli da nadju lek za nesto sto moderna medicina nije u stanju da potrefi. tacan koktel stvari, koji izazivaju efekat kakav laboratorijski trial & error ne bi iznedrio ko zna koliko. Ukoliko je neko cuo za "Chinese miracle drink" evo ja iz prve ruke potvrdjujem da je komsija, caletov prijatelj, presao preko teske bolesti tako sto je iz ocaja pokusao da pije to. ne samo da je ozdravio, vec se bukvalno podmladio covek, a rezultati pijenja toga su ga naterali da predje na komplet drugaciju ishranu i covek je sad bukvalno 20 godina mladji, sobzirom da pliva, vozi bajs, trci, a lekari su mu pre 3 godine rekli da se oprosti od familije.
 
Aubokte, pa šta mu je bilo, imao rak? I šta je na kraju taj Chinese miracle drink?
 
Zdravo svima ovde, potrebni su mi par saveta. Visok sam oko 172cm i tezak oko 85 kila, sto je mnogo. Poslednje 2 godine slabo sam bio sa aktivnostima zbog problema sa nogom, nista strasno ali sam se ugojio i to dosta. Krenuo sam u teretanu, radim kardio treninge i malo vezbe. Trcao bih napolju ali zbog problema na suncu, nakon mozda sat vremena aktivnosti velike napolju dobijem i suncanicu i hipertenziju i jos mi krene krv na nos i ne staje po pola sata i zavrsim u bolnici. U vezi ishrane, sta mi preporucujete ? Vec sam izbacio sokove, slatkise (jedva ali vec nedelju dana nisam pojeo nista slatko), crveno meso zamenio sa piletinom, ribom i eventualno pojedem jagnjetinu/prasetinu ukoliko nije masna, fastfood... Sta mi jos preporucujete, dal da uzimam proteine ? (Samo Whey bajo moj) Koje vezbe da radim ? I takodje, meni je kicma prava ali imam kriv vrat, isao sam na vezbe u centru ali ono je bilo za ledja vezbe i nije mi pomoglo uopste a radio sam mesec dana nakon tih vezbi. Sta da radim ?

Hvala vam svima unapred.

Aubokte, pa šta mu je bilo, imao rak? I šta je na kraju taj Chinese miracle drink?

Isto, ovo je moguce sto prica Dzekson, cuo sam dosta prica i to je sok od jabuke, cvekle, sargarepe i narandze koliko znam.
 
Poslednja izmena:
Evo sta ima ta surutka: http://nutritiondata.self.com/facts/dairy-and-egg-products/100/2
Ono sto regenerise jetru su proteini surutke (eng "whey protein" poznatiji i kao skraceno "whey").

Po meni apsolutno ne isplativo da se uzima osim ako ga ne dobijas za dzabe (i ako neko moze to da proguta a da ne baci peglu. Probao kravlju surutku, kozju nisam).
Pa cak i tada se ne isplati za 1g proteina (i nesto sitno vitamina) uzeti i gomilu UH, i to ni manje ni vise nego laktozu koja nije dobra ni za sta.
Proteine uzmi iz drugih izvora (meso, mladi sir, jaja...) a vitamine iz povrca. Isplatljivije je kako god okrenes.

Proces dobijanja sira ide tako sto se mleko stavi da se usiri (dodaju se bakterije) i na taj nacin se odvaja "surutka" od sira. Dakle ogromna vecina svih sastojaka ode u sir. U "surutki" ostanu "whey proteini" koji su brzi sto se apsorpcije tice (zato se whey prasak ne unosi van PWM-a osim pojedine vrste i to zajedno sa drugim namirnicama. u ostalim slucajevima zavrsi u WC solji) a u siru ostane uglavnom "kazein" (on je "sport" protein i on je najbolji za poslednji obrok jer se sporo apsorbuje). Tako nastane "mladi" sir. On ima manje masti i UH a vecinom proteini (i voda). Sto duze stoji on upija masti i postaje "star" sir, sazreva...

Whey u sklopu PWM-a pomaze. Da li se moze bez njega, moze. Sa njim ce biti brzi napredak (jer se koristi "window of opportunity", a normalan obrok sa dosta UH i proteina ide 30-45 minuta posle toga). Taj napredak nece biti brz kao sa testosteronom (koji je u odnosu na cenu i ono sto se dobija nemerljivo bolji) pa se zato dovodi u pitanje koriscenje whey-a.
Ostalo objasnio weasel :)

@MareBGD
Nemoj uzimati Whey koji ima u sebi dekstrozu.
Dekstroza je dzabe (200-300 dinara/kg, tebi za trening treba 10-30g). A whey je skup. Pa kad preracunas cenu po gramu aktivne supstance (proteina iz whey-praska) videces koliko je cist whey jeftiniji.

Jel ti treba samo za posle treninga ili bi uzimao i ujutru?

@ Coni
Ti si gledao "Gainer" a ne "whey protein". Whey proteini idu sa 60-70-80 i preko 90% proteina.
Ako preracunas koliko te kosta 1g proteina iz surutke i whey praska videces da je whey dosta povoljniji.
Plus uzmi i obzir da bi ti za tu kolicinu proteina koju bi uzeo iz whey-a trebalo vise litara surutke. A sa njom bi uneo i gomilu UH i to ni manje ni vise nego laktoze.

@Mrljesana
Prilagodi celokupnu ishranu sebi. Ja sam pisao kako bi taj jelovnik trebao odprilike da izgleda ovde: http://forum.benchmark.rs/showthrea...ude-iz-IT-a)&p=4185676&viewfull=1#post4185676
Samo sto bi ti kolicinu morao da prilagodis svom TDEE (koji izracunas).
 
Ti si gledao "Gainer" a ne "whey protein". Whey proteini idu sa 60-70-80 i preko 90% proteina.
Ako preracunas koliko te kosta 1g proteina iz surutke i whey praska videces da je whey dosta povoljniji.
Plus uzmi i obzir da bi ti za tu kolicinu proteina koju bi uzeo iz whey-a trebalo vise litara surutke. A sa njom bi uneo i gomilu UH i to ni manje ni vise nego laktoze.
Baš na to sam mislio (drugi deo posta). Nisam gledao gainer (za kojeli se slažem da je bezveze, bolje ga sam praviti kombinacijom suplemenata) nego neku glupost u prodavnici, surutka u prahu sa dodatkom ko zna čega i ukusom čokolade. Da, ispada kao gainer, košta 240 dinara 250 grama. Znači kilo je hiljadarka. Ali verovatno je đubre. Inače, jednom sam kupio whey, kanticu od kilo, pio ga kao pwm sa dekstrozom, ono je PRESLATKO...
 
Poslednja izmena:
To si ti naisao na neko djubre.

Koliko si stavalja praska a koliko dekstroze?

Dekstroza ti je 30 puta sladja od secera. Zavisi i koliko taj whey koji si uzeo ima u sebi zasladjivaca. Da si stavio 10g dekstroze + 20g maltodekstrina (on nema ukus) onda ti ne bi bilo prslatko.
A imas i whey bez ukusa...

U svakom slucaju mi pricamo o efikasnosti whey-a i da je on bolji od surutke a ne o ukusu :)
 
alternativna medicina je mnogo mocna, i ja cu prvi da potvrdim primere iz svog licnog iskustva

prvo - nijedna laserska operacija ne moze da pomogne kao sto moze Jomelop. Nek se smeje ko god hoce, i koliko god mu glupo zvucalo, imao sam 6 kopci na licu koje sam sredjivao laserom u skupoj klinici, tek je jomelop zavrsio posao tako da se ne vidi ama bas nista. Da sam verovao caletu na vreme, ne bi ni placao laser.
True
Drug od udesa imao kopce preko cela od jedne do druge slepoocnice, mjesec dana je nosio maramu a ispod nje saljica mazao...ni linija nije ostala od oziljka
 
To si ti naisao na neko djubre.

Koliko si stavalja praska a koliko dekstroze?

Dekstroza ti je 30 puta sladja od secera. Zavisi i koliko taj whey koji si uzeo ima u sebi zasladjivaca. Da si stavio 10g dekstroze + 20g maltodekstrina (on nema ukus) onda ti ne bi bilo prslatko.
A imas i whey bez ukusa...

U svakom slucaju mi pricamo o efikasnosti whey-a i da je on bolji od surutke a ne o ukusu :)
Po nekom uputstvu sa foruma. A tek posle sam čuo za maltodekstrin. Ali nike ni bitno, znam da je slatkoća poslednja stvar koju treba gledati nego kad već razmenjujemo iskustva...
 
Nemanja, whey bih uzeo neki za malo pre trening i za PWM. Kažem problem je sledeći. Teretana počinje u 7, ustajem u 6 i tad popijem toplu vodu sa malo meda i limuna, i tabletu posle za želudac gde ne smem da jedem pola sata ništa (još nekih 20 dana sam na terapiji, ali realno i posle morao bih da ustajem u 5 da bih mogao da doručkujem pre treninga), i to je problem nemam kad da jedem pa uglavnom na prazan želudac moram na trening. Ili da ipak pojedem nešto minimalno minimalno nemam pojma...

Što se surutke tiče kud je i pomenuh :) Logično je da je kao suplement i izvor proteina daleko bolji whey, pa pogledajte cenu i koncetraciju wheya, mislim surutka kosta 50 dinara litar, to nije zamena nikako.
 
Aubokte, pa šta mu je bilo, imao rak? I šta je na kraju taj Chinese miracle drink?

sta mu je bilo - vise nije na svu srecu. Ne bih ni spominjao jer ce da ispadne da promovisem razne magije i guru i slicno, bila je ozbiljna bolest koja ne daje neke velike sanse za prezivljavanje.

Kineski carobni napitak: cvekla sargarepa i jabuka, u miksu. Doduse ima nekih dezinformacija na netu, sprema se ovako:

blender, identicna kolicina sva tri (neko stavlja vise jabuke zbog slatkoce), meljes ih iskljucivo sa korama. dakle bez obrade i ljustenja, i pijes momentalno, bez odlaganja. Ukoliko je bljutavo, ne dodavati secera, eventualno samo jedan limun ili narandzu. Koktel kada se potrefi takav daje zapanjujuce rezultate, iako deluje bas tako prosto. Naici ces na netu na proces gde se prvo melje cvekla, pa ostavlja - to nikako, dakle momentalno sva tri, i odma se pije.
 
Nazad
Vrh Dno