Šta je novo?

iPhone 15

Hmmmm, da upravu si da je vezana, ali kod mene nije bila vezana, zato se nismo razumeli… Tek sada kada sam ukljucio opciju “Change with Buttons” sve radi radi sa volume +\- dugmicima, i zvuk i alerts i tastatura… Dobro je, jedna mana manje, ovo je vec prihvatljivo resenje, koje moze biti bolje… Ali ne odustajem i dalje od 15PM, sve je bolje od ekrana na S24U 😂 Samo jos da nadjem neko resenje za clipboard kao na Sljamsungu, a da nije “silovano” i ja sam cool… 😁
 
Za iskustva je rano, danas sam ga uzeo. Ono što mogu reći jeste da stvarno nemam problema sa 120hz na 60hz. Jeste da ima razlike, nisam od onih što ne primećuju ali meni to nije toliki deal breaker niti u glavi.
Koristio sam zimi i 13 Mini i tu sam skontao da mi uopšte ne smeta 60hz.
Ganjao sam 15 umesto 15 Pro jer za nekih 300-350e kolika je razlika na oglasima u Slovačkoj, ne vredi mi Pro tolike doplate meni lično. A razlog zašto ne opet 14 Pro, hteo sam USB-C, lakši telefon za ruke i džepove.
 
Za iskustva je rano, danas sam ga uzeo. Ono što mogu reći jeste da stvarno nemam problema sa 120hz na 60hz. Jeste da ima razlike, nisam od onih što ne primećuju ali meni to nije toliki deal breaker niti u glavi.
Koristio sam zimi i 13 Mini i tu sam skontao da mi uopšte ne smeta 60hz.
Ganjao sam 15 umesto 15 Pro jer za nekih 300-350e kolika je razlika na oglasima u Slovačkoj, ne vredi mi Pro tolike doplate meni lično. A razlog zašto ne opet 14 Pro, hteo sam USB-C, lakši telefon za ruke i džepove.
Све јасно. Подржавам и лепо да те служи.
Молим те кад будеш имао инфо о батерији да јавиш
Двоумим се између 15 и 15 про
Батерија ми је приоритет
Сад сам на с23 и нисам задовољан

Сви избегавају да приложе инфо чим узму телефон 😄
 
Ovako napamet, ja nisam u skorije doba imao lošu bateriju na iPhone-u. Poslednja loša što sam koristio je bila na iPhone 7. Posle sam i pauzirao sa iOS sve do 13 Pro Max, 13 Pro, 13 Mini i poslednji pre ovog sam imao 14 Pro. Svaki je imao izvanrednu bateriju za svoju veličinu i kapacitet baterije. Jedino možda od 14 Pro sam imao veće očekivanje, ali daleko da je baterija bila loša.
 
Zdravo, razmatram prelazak na 15 Pro Max, ali IOS nisam nikada koristio, pa stoga imam dosta pitanja od kojih su neka vrv. i jako glupa :)

  • kako ste zadovoljni sa baterijom - imao bih e-sim i jos jednu karticu sa dosta razgovora pa mislim da bi obican pro brzo strdao sa baterijom
  • kakva je fluidnost u radu, da li ima bagova, pregrevanja itd.,
  • da li vam je telefon prevelik i tezak,
  • da li se na kraju gule plavi i crni modeli ili samo primaju otiscke? kakva je lajsna na belom - da li je i ona obojena ili je kako kod titanijum sive "prirodna"
  • da li moze da se prebaci svoja muzika za slusanje tj. ukoliko je muzika skinuta sa neta da li sistem prepozna da neka pesma nije kupljena pa hoce da npr. blokira te numere
  • da li moze da se upari sa eksternim uredjaima (JBL slusalice, JBL zvucnik itd.) koji nisu iz Apple kuhinje a da sve radi bez problema
  • kako ste zadovoljni kamerama tj. da li muti slike kada slikate npr. decu u pokretu (trenutno imam samsung i zagorcava mi zivot sa shutter lag-om)
  • koliko je tesko ili lako prebacivanje podataka sa/na windows racunar (slike, klipovi, muzika)
  • ostale neke mane, vrline itd.

Iscitao sam sve prethodne postove, ali su mi malo i zbrda-zdola pa sam morao ovako detaljno da pitam, nadam se da cete me rezumeti :)

Razmatram i S24Ultra ali koliko vidim ima problema sa ekranom, plus je veci, trezi i ergonomski zahtevniji pa trenutno mnogo vise naginjem ka 15PM.

Hvala svima unapred.
 
Zdravo, razmatram prelazak na 15 Pro Max, ali IOS nisam nikada koristio, pa stoga imam dosta pitanja od kojih su neka vrv. i jako glupa :)

  • kako ste zadovoljni sa baterijom - imao bih e-sim i jos jednu karticu sa dosta razgovora pa mislim da bi obican pro brzo strdao sa baterijom
  • kakva je fluidnost u radu, da li ima bagova, pregrevanja itd.,
  • da li vam je telefon prevelik i tezak,
  • da li se na kraju gule plavi i crni modeli ili samo primaju otiscke? kakva je lajsna na belom - da li je i ona obojena ili je kako kod titanijum sive "prirodna"
  • da li moze da se prebaci svoja muzika za slusanje tj. ukoliko je muzika skinuta sa neta da li sistem prepozna da neka pesma nije kupljena pa hoce da npr. blokira te numere
  • da li moze da se upari sa eksternim uredjaima (JBL slusalice, JBL zvucnik itd.) koji nisu iz Apple kuhinje a da sve radi bez problema
  • kako ste zadovoljni kamerama tj. da li muti slike kada slikate npr. decu u pokretu (trenutno imam samsung i zagorcava mi zivot sa shutter lag-om)
  • koliko je tesko ili lako prebacivanje podataka sa/na windows racunar (slike, klipovi, muzika)
  • ostale neke mane, vrline itd.

Iscitao sam sve prethodne postove, ali su mi malo i zbrda-zdola pa sam morao ovako detaljno da pitam, nadam se da cete me rezumeti :)

Razmatram i S24Ultra ali koliko vidim ima problema sa ekranom, plus je veci, trezi i ergonomski zahtevniji pa trenutno mnogo vise naginjem ka 15PM.

Hvala svima unapred.
Поздрав коста. Могу ти само мало помоћи, за остало мораш сачекати неког ко више користи.
Задњи ајфон ми је био 12 мини те се нећу фокусирати на перформансе него на ИОС.
Прелазак на ИОС је као ноћна мора док се не навикнеш.
Поделићу с тобом моја искуства у 18 месеци коришћења ИОС а и вероватно сам у мањини са таквим искуством па ме немој узимати за скроз меродавног.

1. Управљање фајловима
Је нешто најгоре што сам икада користио. Пар примера.
Не можеш једноставно пребацити слику андроид кориснику. Пребацивање на рачунар са телефона је преко ајклауд странице мени било превише компликовано, споро, тешко, са много беспотребних кликова

2. Што се тиче батерије, требало би да од 15 ПМ нема јачег с обзиром на препознатљиву ајфон оптимизацију

3. Багове нисам имао, осим што ми се телефон гасио кад се прегреје од видео позива ( тако сам изгубио један посао јер нисам могао сат времена да га повратим)
Понављам - то је био ајфон 12 мини

Повезивање са другим уређајима ми никад није представљало проблем.

Када пређеш на ИОС
Приметићеш мноштво ситница које ће ти трзати задњу жицу на гитари.
Када навијеш аларм не пише ти колико иђаш времена сна
Коришћење две картице је паклено ако не намести предодређено са које картице се зове који контакт. Треба више кликова како би се подесила било која основна ствар.
Рецимо уђеш у камеру, немаш подешавања. Мораш у подешавања па у камеру па ту да мењаш итд..
Е Сад мени најзанимљивији део
Попунио си меморију телефона сликама и снимцима рецимо.. немаш опцију да их соритраш од највећег ка најмањем како би обрисао или пребацио највеће фајлове

Видео снимак никада нисам имао бољи него на ајфону. објаве на друштвеним мрежама ми никада нису биле боље. Гласовне поруке ( вацап и сл.) Ће бити најквалитетније преко ајфона. Камеру за фотографију ајфон нема најбољу, али, једно битно али.
Када сликаш људе, најбоље ће слике испасти на ајфону јер имају тај неки посебан колор, те људи изгледају као да су у добром тену. ( слике умеју да изгледају изоштрено па да испаднеш старији)
Ово су моја свеобухватна искуства, не односи се све на твоја питања, али сам написао неке ствари које мислим да би требало да знаш.

ако треба инфо, сад сам на С23, а врв ћу прећи опет на неки ајфон због наведемих разлога камере. Само ми треба ментална припрема за ИОС


Бићу у мањини, али нека људи поделе своја искуства
 
Dodao bih i jako loše rešene notifikacije na lock screen-u (koje su bile dobre do iOS-a 16), nepostojanje univerzalnog back geasture-a, tihe notifikacije za 3rd party aplikacije, sve ide u više klikova....ali kad vidim snimak ili fotku, i kako klizi dok radi sve mu oprostim...skoro
 
Zdravo, razmatram prelazak na 15 Pro Max, ali IOS nisam nikada koristio, pa stoga imam dosta pitanja od kojih su neka vrv. i jako glupa :)

  • kako ste zadovoljni sa baterijom - imao bih e-sim i jos jednu karticu sa dosta razgovora pa mislim da bi obican pro brzo strdao sa baterijom
  • kakva je fluidnost u radu, da li ima bagova, pregrevanja itd.,
  • da li vam je telefon prevelik i tezak,
  • da li se na kraju gule plavi i crni modeli ili samo primaju otiscke? kakva je lajsna na belom - da li je i ona obojena ili je kako kod titanijum sive "prirodna"
  • da li moze da se prebaci svoja muzika za slusanje tj. ukoliko je muzika skinuta sa neta da li sistem prepozna da neka pesma nije kupljena pa hoce da npr. blokira te numere
  • da li moze da se upari sa eksternim uredjaima (JBL slusalice, JBL zvucnik itd.) koji nisu iz Apple kuhinje a da sve radi bez problema
  • kako ste zadovoljni kamerama tj. da li muti slike kada slikate npr. decu u pokretu (trenutno imam samsung i zagorcava mi zivot sa shutter lag-om)
  • koliko je tesko ili lako prebacivanje podataka sa/na windows racunar (slike, klipovi, muzika)
  • ostale neke mane, vrline itd.

Iscitao sam sve prethodne postove, ali su mi malo i zbrda-zdola pa sam morao ovako detaljno da pitam, nadam se da cete me rezumeti :)

Razmatram i S24Ultra ali koliko vidim ima problema sa ekranom, plus je veci, trezi i ergonomski zahtevniji pa trenutno mnogo vise naginjem ka 15PM.

Hvala svima unapred.
Koristio sam uporedo par meseci S23U i 15PM.

Termalno, barem par nedelja nakon izlaska, S23U je bio dosta bolji, manje se grejao, sustained performance na ovim temperaturama 25-30c spoljnim mu je bio bolji. Mislim da su sredili to, ali ne nesto previse.

Kamere su daleko bolje (konzistentnije) nego na S23U, tu nema dileme i nema diskusije. Oba mogu da okinu odlicne fotke, ali za brzo vadjenje telefona i slikanje, cesce ces dobiti ono sto si hteo iz ajfona.

Tezina nikakav problem, najnormalniji telefon kao i svi. Guljenje ivica nije problem na crnom/titanium grey, prosledjen je u familiju dalje telefon pa ga s vremena na vreme cacnem, sve ok, samo se prebrise krpom ako ima tragova, i ok je.

Moze muzika za slusanje, ali retko ko to radi, svi kupe yt premium i dobijaju music koji sve zivo ima (jer jelte crpi sa youtubea), ili dobiju Deezer uz paket pa njega koriste. Ali moze.

Uparivanje sve radi bez problema, nikad to ni nije bio problem.

Ponavljam, shutter lag i Samsung (realno, Android)su najgori drugari, kod ajfona toga nema, tako da je odgovor da - za slike u pokretu, to je to.

Sto se prebacivanja tice nije nista pretesko, skorije je i Win10/Win11 iCloud app dobio ogroman apdejt pa je jos bolje, mnogi koriste 3utools ko je navikao, mada mislim da nema potrebe. Najlakse je uplatiti iCloud sa jos ljudi, podeliti 2TB, i eliminises sve ovo cimanje i frikcije iz zivota, ne kosta puno a znaci da se imaju dostupne slike uvek kad se nekom pokazuju, kad hoces album na TV, neki snimak, itd.

Dva su sveta razlicita S24U i 15PM, i zahteva promenu razmisljanja oko koncepta telefona, cloud usluga (manje kabl vise cloud), itd, ali u principu dosta je bolje resenje, i kome treba upravo zbog tih slika, vrhunskih snimaka, dobrih performansi, a pritom da znas da ce ti trajati 5-6 god apdejtova, nema sta da se razmislja. Cene su vise nego 'povoljne' u poredjenju pre par meseci na KP. Ili to ili da se ceka 16PM koji verujem da ce resiti to oko termalnih problema jos vise, i mozda jacu bateriju ubaciti.
 
Slažem se. Moje zamerke i jesu isključiovo na iOS. Recimo, bilo bi bolje da poprave prikaz notifikacija na lock screen-u nego što dodaju emodžije patlidžana, indusa sa raširenim rukama i lgbt osobe koja sada gleda iz desna u levo... Imaju sve resurse da naprave telefon koji bi odvukao još 50% ljudi sa Androida ali neće da ih upotrebe
 
Želje, čestitke i pozdravi na adresi ispod:

 
Slažem se. Moje zamerke i jesu isključiovo na iOS. Recimo, bilo bi bolje da poprave prikaz notifikacija na lock screen-u nego što dodaju emodžije patlidžana, indusa sa raširenim rukama i lgbt osobe koja sada gleda iz desna u levo... Imaju sve resurse da naprave telefon koji bi odvukao još 50% ljudi sa Androida ali neće da ih upotrebe
Pa oni sa tim patlidzanima i lgbt emojijma su privukli i ove korisnike sto sad imaju 😂😂😂

Salu na stranu, notifikacije i nepostojanje statusbara jesu kriminalne stvari po meni, ali to je jedna od onih primedbi gde se ili naviknes il' menjas telefon, nema izmedju. Vecina se navikla.
 
Ma naravno, ja to više ovde da olakšam dušu...

Edit: inače koristim iPhone 15 i S23 i prezadovoljan sam sa oba. Ovu su samo neke tehnikalije da bi celokupno korisničko iskustvo bilo bolje.
 
Hvala, dosta mi pomazu vasi odgovori. Nisam samo skontao kakva vam je baterija na 15PM i da li ima neprijatnog pregrevanja u normalnom radu - razgovori, slikanje, surf, YT, poruke, igrice ne igram i ne koristim drustvene mreze (zagrevanje prilikom punjenja ne racunam). Sto se tice prebacivanja podataka nece tu biti nista cesto - jedno veliko prebacivanje na pocetku i posle samo kad popunim memoriju (jako retko). Ostalo sto ste naveli ne vidim kao znacajan problem, na nesto cu se navici a nesto pretpostavljam da ce i resiti nekom nadogradnjom sistema. Meni je ionako do sada najzgodniji sistem za upotrebu bio Windows na Lumiji 620 :D.
 
Dokle god ulaziš u novi sistem sa čvrstim pretpostavkama i očekivanjima, u smislu moram imam root access, ikonice moraju biti poslagane samo na ovaj način itd. - nećeš se usrećiti. Neke stvari se ne rade na isti način kao na rahmetli Windows ili Android telefonima, neke uopšte nije moguće uraditi...

Za tvoje korišćenje, pa i za neko ozbiljnije korišćenje, ukratko:
  • telefoni se ne zagrevaju preterano (ne dolaze do stadijuma neprijatnog), osim kod bežičnog punjenja i/ili konstantnog korišćenja sa ekranom na max brightness, ali je to krajnje subjektivno
  • ko još prebacuje muziku u telefon da bi je tako slušao u 2024. godini? gomila streaming servisa od kojih su neki dostupni i u okviru pretplate besplatno (Deezer) ili se za kikiriki mogu uzeti, daju mnogo više mogućnosti uz mnogo manje akrobacija
  • ako hoćeš da budeš bezbrižan što se tiče podataka u telefonu (slika i snimaka prvenstveno), preporuka je da uplatiš iCloud prostor dovoljan da ih sve prihvati (50GB=1€, 200GB=3€, 1TB=10€ mesečno)
  • ako hoćeš da budeš bezbrižan što se tiče padova i loma telefona, preporuka je Apple Care (cca 10€ mesečno) i onda si zaista bezbrižan
 
Poslednja izmena:
Jel znate neko dobro zaštitno staklo za iPhone 15 Pro, da ima da se uzme kod nas, znači ne da čekam da mi stigne?
 
Nillkin cp+ pro za ~15e na kp ili oko 20e u radnjama. Koristim na 15pm od prvog dana, nemam zamerki.
 
Ja se izvinjavam, nisam ni video da postoji ta tema. Još pretražujem ovu temu i čudim se što se stakla uopšte ne pominju, ponegde se provukla priča o maskama, ali o staklima ništa.
 
Pogledaj na sta lici npr.Samsung deo foruma, svaki treci komentar, vidite kakvu sam masku kupio, vidi staklo nije leglo najbolje....
 
Pogledaj na sta lici npr.Samsung deo foruma, svaki treci komentar, vidite kakvu sam masku kupio, vidi staklo nije leglo najbolje....
Opet je vezano za uredjaj. krastavac, msm ja za to da se prica u sirinu, sve me zanima a ne samo procesor, baterija i kamera. Tu bi stalo sve u 10 strana. Ne bi bilo zanimljivo. Ja obilazim ovu tu, planirao sam da menjam huawei moj za Samaung, al kad vidim sta sve ne valja i na sta se zale, reko da dam mozda sansu i iphoneu. Sve me zanima od maske do procesora
 
Sta ti znci ovo krastavac, to ona fora iz serije da ponizis nekoga ili...
 
Danas pokupio 15PM (NT). Posto prelazim sa 14PM, najvise me impresionirala manja tezina :ROFLMAO:

Sad je supruga dobila 14PM (ljubicast koji sam namerno kupio da bi njoj preneo pre godinu dana). Na kraju moj early teen dobio njen 12PM (jos dobro fercera). Posto je supruga bila dugo u IOS ekosistemu, konacno sam celu porodicu prebacio na isti (cale jos fura neki XS, majka SE2, sestra 14PLUS). Jedino sestrin nisam solo finansirao. Uzeo icloud+ od 1TB, svima podelio. Dodao i apple music svima isto tako (sestra batalila deezer). Najbolje sto makar supruga dete i ja delimo lokaciju, lako se pronalazimo ako treba (imam i airtagova par, to je vise za kljuceve).

Inace pazite ako skidate apple music lossless (navuko skoro 100GB a nisam nesto preterano pesama skidao). Uparen sa Airpod 2 pro, stvarno bolje zvuci od spotify-a koji sam ukinuo pre mesec dana. Pored satova koji imamo i supruga i ja, mag safe standovi na svakoj strani kreveta. Ona macbook air M1, ja pro M2 (i ne sluze nam poslovno....)

Samo cekam da krene Apple One kod nas, pa da mogu i to da pazarim. Valjda cu izdrzati da makar 16PM preskocim...

Ne znam kako sam dosao u ovu sitaciju da postanem totalni I sheep, a bio sam kul lik koji je pljuvao sve jabuka par godina. Vidim prednosti androida, ali koliko te ovi navuku na lakocu integracije, stvarno sramota. Spreman sam za Lazu ili neku blagu lobotomiju.

Jedino sto na kraju mogu da kazem: Apple:

Futurama Buy GIF
 
Poslednja izmena:
@kostalg Evo ti jedan skrin sto se tice baterije, juce sam slobodan bio i cijeli dan se izlezavao cackajuci telefon bas da ga testiram.
80% wifi/ 20 5GIMG_2427.png
 
Nazad
Vrh Dno