Šta je novo?

iPhone 12

Sansa postoji, cim izadju iphone 13, do tada ti je ovo sto ti je, djoole, gde si video za 600, to mozda polovan aktiviran cim je izasao, nov, nema sanse, najjeftinije koji sam ja video je 670 i to sa jednom godinom garancije
 
Resio sam da postanem korsnik iphone-a po prvi put, pa me interesuju neke stvari , ako mozete da mi pomognete:

1) NA oglasima mogu da se nadju telefoni sa nasih mreza, sa inostranih (npr o2) koji imaju 2 godine garancije, i EU model oji ima 1 godinu garancije. Da li teje kod nas moguce ostvariti garanciju za lefon koji nije kupljen u Srbiji? Da li ja mogu da proverim nekako koliko telefon ima garanciju (mozda neki appl online servis)?

2) Da li postoji razlika u preinstaliranom softveru kod nasih i inostranih modela?

3) Koliko je slobodnog prostora kod 128GB modela? Ja trnutno imam Note 9 128 GB i nikad mi nije bilo popunjeno vise od 50%. Da li ios vise konzumira memorije u odnosu na android, ili je OK da uzmem 128GB model?

4) Nema punjaca... Da li mogu za pocetak da ga punim preko USB-C porta na mom racunaru? Da li taj port mora da ima neki minimum amperaze koji mora da isporuci, ili moze bilo koji USB-C port? Note 9 mogu da punim preko njega, ali samo u sporom rezimu.

5) Ako kupim iphone koji je vec aktiviran, da li sa reset opcijom se vraca na pocetno stanje (kao da ga prvi put startujem)? Da li ce negde da se vidi i dalje prvi vlasnik koji je aktivirao telefon, i da li je to uopste bitno?
 
1. Jednogodisnja je ostvariva svuda u svetu.
2.Ne
3.Ako ti ie dosta 128 na Androidu, bice i ovde.
4.Mozes puniti i tako ali ce biti sporije
5.Da, ne vidi se prvi vlasnik nego samo datum kada je telefon aktiviran i od kad tece garancija.
 
  • Like
Reagovanja: Joy
Resio sam da postanem korsnik iphone-a po prvi put, pa me interesuju neke stvari , ako mozete da mi pomognete:

1) NA oglasima mogu da se nadju telefoni sa nasih mreza, sa inostranih (npr o2) koji imaju 2 godine garancije, i EU model oji ima 1 godinu garancije. Da li teje kod nas moguce ostvariti garanciju za lefon koji nije kupljen u Srbiji? Da li ja mogu da proverim nekako koliko telefon ima garanciju (mozda neki appl online servis)?

2) Da li postoji razlika u preinstaliranom softveru kod nasih i inostranih modela?

3) Koliko je slobodnog prostora kod 128GB modela? Ja trnutno imam Note 9 128 GB i nikad mi nije bilo popunjeno vise od 50%. Da li ios vise konzumira memorije u odnosu na android, ili je OK da uzmem 128GB model?

4) Nema punjaca... Da li mogu za pocetak da ga punim preko USB-C porta na mom racunaru? Da li taj port mora da ima neki minimum amperaze koji mora da isporuci, ili moze bilo koji USB-C port? Note 9 mogu da punim preko njega, ali samo u sporom rezimu.

5) Ako kupim iphone koji je vec aktiviran, da li sa reset opcijom se vraca na pocetno stanje (kao da ga prvi put startujem)? Da li ce negde da se vidi i dalje prvi vlasnik koji je aktivirao telefon, i da li je to uopste bitno?
Ako razmatraš i kupovinu polovnog telefona pročitaj ovaj tekst koji je napisao @mikenziyu

 
Vidim da postoji i Apple Care plus kojim se dobija garancija na ostecenje telefona. Ako sam lepo razumeo, platis 200$ za 2 godiine, i na kraju druge godine mozes da odneses telefon, i oni ce da zamene sve sto je osteceno, i platis jos 100$? Znaci, ukoliko sam ostetio ekran, pozadinu telefona i/ili okvir, zamena istih me kosta 300$ (200+100) i dobijem nov tel?
 
Ne, nego platiš 200$ i miran si.
U smislu da dvaput u toku godine imaš besplatnu zamenu oštećenog ekrana (kod nas), nisam siguran za drugo oštećenje.
 
Pitanje vezano za prijem klasicnog SMS-a.
Dakle ako sam danas dobio SMS, i odgovorio na isti..Kako da vidim vreme kada sam dobio tu poruku?Osnovni prikaz svih poruka pokazuje samo poslednju.
Kada zadrzim poruku dugo nudi mi "MORE" a u sustini nudi samo Delete i forward.
Ne verujem kakve oni jednostavne stvari zavuku i zakomplikuju da Bog otac ne moze da nadje.
 
Samo prevuces sa desna na levo i zadrzis prst na ekranu. Sa desne strane ce se pojaviti vreme
 
Hvala Logene. Kad pogledas elegantno resenje kojeg se ja nisam setio da probam, iako dosta opcija se i ostvaruje prevlacenjem sa desna na levo.
 
A da se zatvore sve app odjednom a ne jedna po jedna i tri sa tri prata guranjem na gore? Dakle sve da zarvori jer ima opcija?
 
Stvarno u 2021-oj godini?



 
Ma Djiki hvala na ovim linkovima nisam znao ovo ali opet nisam razumeo, zasto onda postoji opcija da se jedna po jedna applikacija ajde da kazem ukloni ili sto je jos umobolnije da sa tri prsta odguras tri aplikacije?
 
Generalno na iPhone-u ne znam šta je zatvaranje aplikacija ili resetovanje... Eto gasio sam telefon kada sam ga grejao fenom da zalepim dbrand.

No iskreno, kada smo kod memorije i upravljanja istom, rekao bih da mu je ipak nedostaje mrvicu. Baš bih voleo da vidim kolika je razlika u radu i držanju aplikacija na Pro.
 
Ja sam na 12 pro, msm da to ne moze da se primeti sve radi to glatko, nego eto nervira me se kad se nagomila applikacija pa podsvesno mislim da to nesto pomaze. Najjace je sto su ovi iz appla stvarno mislili vise na ove sto kriju ekran od supruznika nego na zaista potrebnu funkcionalnost
 
kako nije potrebno nema nista bolje za skrivanje aplikacija 🤣🤣🤣
 
Jedna od opcija koja mi nedostaje na Iphone je split screen. Dok sam se igrao sa gestures, provalio sam da kada se uradi gesture od home dugmeta na dole, aplikacija koja je prikazana se spusta do pola ekrana, dok gornji deo ekrana ostaje prazan. To mi deluje kao priprema za split screen, ali sam procitao da ios 14 to ne podržava.

zna oi neko kakva je ovo opcija koju sam opisao, koja joj je funkcija?
 
Taj gest je reachability, za ljude sa malim rukama da mogu da dohvate gornji deo aplikacije.
 
  • Like
Reagovanja: Joy
split screen mi je bio glup i na galaxy S telefonima... mislim jedino ako se dopisujes sa nekim smaracem da pustis yt ili tako nesto 😅 previse je mali ekran za neki productivity (po meni) na ipad pro i laptopovima druga prica
 
ja sam split screen koristio intenzivno za brzo kopiranje podataka između 2 dokumenta, kada sam plaćao račune, itd.
 
Da, nikad mi tako nešto ne bi palo na pamet, a korisno je za te stvari
 
zasto onda postoji opcija da se jedna po jedna applikacija ajde da kazem ukloni
U slucaju da aplikacija zabode iliti ne reaguje da mozes nasilno da je ubijes, jer nemas kao na androidu force stop aplikacije.
 
Ne znam djiki, verujem da je tako ali onda nisu smeli da pametuju tamo 2017.te i da komentarisu kako force stop u njihovom slucaju ne fercera. U svakom slucaju jos jedan dokaz da se apple-u divim svojim dovitljivim resenjima koja uopste ne moraju da postoje. Dakle ne ponuditi da se sve aplikacije sklone nego da mogu jedna po jedna ili sto je jos umobolnije tri od jednom je samo dokaz da su carevi u zavitlavanju korisnika 😊
 
Pa zato sto nije namenjeno da radi tako. iOS nije zamišljen da korisnici ikad zatvaraju tj force close-uju aplikacije. 90% korisnika na zapadu nikad to ne radi. Na Androidu to može biti problem, na iOS-u ne.
 
Lekso, razumeo sam da je tako i to je u redu. Ali zasto su ponudili onda da mozes da “odguras” applikaciju na gore i da je uklonis osim sto gore pomenuse da uklonis trag sta si otvarao. sto je suludo. Ili evo da li si ikada uzeo sa tri prsta pa odgurao tri aplikacije? Nisi, jer nije niko, zato je moje pitanje zasto su pobudili da odguras jednu aplikaciju ili sto je jos suludije da odguras 3 a ne da odguras sve.
 
Lekso, razumeo sam da je tako i to je u redu. Ali zasto su ponudili onda da mozes da “odguras” applikaciju na gore i da je uklonis osim sto gore pomenuse da uklonis trag sta si otvarao. sto je suludo. Ili evo da li si ikada uzeo sa tri prsta pa odgurao tri aplikacije? Nisi, jer nije niko, zato je moje pitanje zasto su pobudili da odguras jednu aplikaciju ili sto je jos suludije da odguras 3 a ne da odguras sve.
A sto ne postavis to pitanje na zvanicnom apple forumu. Ovde ne verujem da neko moze da ti odgovori.
 
Nema potrebe, iskreno nas forum je odlican ljudi su mi hiljadu puta pomogli i pojasnili stvari pogotovo oko zavrzlama sa ajfonom..Ponekad samo iznesem svoje misljenje koje je u suprotnosti sa ideologijom epla a opet ko da je to bitno. I opet po meni imaju savrsene proizvode i mislim da oko tih nekih sitnica su se namerno izglupirali, evo kao na primer lista pozivanih brojeva je mnogo manja nego na androidu, informacije o data usage mora preko posebne aplikacije, pretraga pozivanih brojeva iz call historija isto nemoguca tako da to su neke sitnice koje meni smetaju, mada mozda i resenje i postoji kao ono sto mi nedavno obajsnise kako da vidim kad je poslat koji sms...
 
Pa zato sto nije namenjeno da radi tako. iOS nije zamišljen da korisnici ikad zatvaraju tj force close-uju aplikacije. 90% korisnika na zapadu nikad to ne radi. Na Androidu to može biti problem, na iOS-u ne.
Ja to uvijek radim. Nebitno da li je ios ili android u pitanju cim izadjem iz neke aplikacije, maknem je iz pozadine. Nema neka konrketna stvar, vec sam tako navikao.
 
Nazad
Vrh Dno