Šta je novo?

Internet u selu - problemi sa provajderima

mbackonja

Poštovan
Učlanjen(a)
16.11.2017
Poruke
69
Poena
60
Pozdrav svima,

Roditelji mi zive na selu i muku mucim sa internetom kod njih. Vec nekih 10-ak godina smo BeotelNet korisnici (tj prvo VeratNet pa zatim BeotelNet)... ADSL, prvo brzine 1.5 Mbps, pa 2, pa 4, itd... Dok pre neku godinu nismo podigli na 10 Mbps... U medjuvremenu sam ja poceo da radim remote i zapravo mi je neophodna stabilna (i koliko-toliko brza) konekcija kada dodjem kod njih tokom radnih dana...

Kuca se nalazi na 1km od centrale. U mojoj ulici, drug koji je par stotina metara blizi centrali od mene je uzeo kod BeotelNet 15 Mbps konekciju, rekoh super, i ja cu podici brzinu... Zovem BeotelNet, oni zovu Telekom, itd... Odgovor "ne moze, stara infrastruktura"... Pitam ih kako ne moze, nije stara infrastruktura, pre par godina su provlacili sve nove kablove kroz celo selo (skidali bandere i stavljali podzemno) - celu opstinu... Kaze BeotelNet "aha, poznat problem, telekom ne zeli da izvrsi ponovnu proveru ako je istu uradio pre par godina, samo vrate stari odgovor"... Na pitanje sta nam je ciniti, dobijam odgovor da ne mozemo nista, takva politika telekoma...

Uz jedno 20 poziva ka BeotelNetu, svadjanja, precenja, itd, napokon se potegnu neke njihove interne veze i oni izdejstvuju kod telekoma ponovnu proveru (navodno neki njihov kolega ima nekog druga u telekomu, bla, bla)... Sve ovo traje mesecima i konacno dobijem odgovor da ipak moze 20 Mbps (nisu vise imali paket od 15 valjda)...

Pustili oni 20 Mbps, a meni internet izmedju 7 Mbps i 12 Mbps zavisi kako kad (a upload 0.6)... Sta cu, prihvatim to, jer je svakako bolje od nekadasnjih stalnih 7 Mbps koje sam dobijao kad su pustali samo 10... Ovako je bar variralo nekad preko 10, ode na 12 ponekad...

Posto nemam alternativu, prihvatim takav paket, daj sta das... kablovska ne postoji, optika ne postoji, itd...

(par godina kasnije - pre mesec dana)

Rodjak uvodi VDSL kod BeotelNet, paket 20/4 (uz mogucnost da uvede cak i 50 (sa 8 valjda))... Ista ulica, par stotina metara blizi centrali... Od tih 20/4 izvlaci 19/3.5 sto je super... U poredjenju sa mnom koji izvlaci 7/0.6 na paketu od 20 Mbps...

Uslov je bio samo da promeni centralu (i da mu broj fiksnog dobije dvojku ispred) koja podrzava VDSL jer stara moze samo ADSL... Igrom slucaja, i nas su pomerili na novu centralu (nadam se, jer smo dobili dvojku ispred?)

Zovem BeotelNet, trazim promenu na VDSL tehnologiju, dobijaju odgovor od telekoma "ne moze VDSL"... Uz moje referenciranje prethodno spomenutog problema od pre par godina, slazu se da "telekom vrati stari odgovor i ne postoji ni jedan nacin da BeotelNet urgira da se izvrsi ponovna provera"... Kazu mi iz BeotelNet "nazovi za par meseci opet, recimo u januaru, mozda tada stvarno Telekom i izvrsi ponovo proveru pa kazu da moze"...

Na to mi govore "mi im nismo prioritet, prioritet su im njihovi korisnici, probaj da ih nazoves pa vidi sta kazu"... Ja da se borim za svoje interese umesto BeotelNet da brani interese svojih klijenata?!

I tako... Ostaje mi opet da zovem, svadjam, pretim, a za to vise nemam ni snage ni volje...

Sta mi je ciniti? Da li se neko susreo sa ovim problemom pre? Kako naterati telekom da izvrsi ponovnu proveru? Rekli su mi iz BeotelNeta da uzmem MIK i da predjem kod Telekoma da probam da se izborim... Ne deluje mi kao resenje koje ce uspeti a reskiram da mi isti ovaj paket naplate duplo skuplje nego sto placam u BeotelNet...

Da li ima neki alternativni provajder koji ne koristi infrastrukturu telekoma? Koji nije xDSL? Zvao sam i orion, ne moze ni GPON Light... Ostaju mi samo telenor, mts, vip, (3g/4g internet) ali oni svi imaju ogranicen protok a to nije opcija...

Sta da radim? Zelim da sredim internet pre praznika jer cu raditi par dana od njih...
 
Rekli su mi iz BeotelNeta da uzmem MIK i da predjem kod Telekoma da probam da se izborim... Ne deluje mi kao resenje koje ce uspeti a reskiram da mi isti ovaj paket naplate duplo skuplje nego sto placam u BeotelNet...
To je to, nemaš dalje rešenja.

Sećam se ovih problema kada je xDSL bio popularan kod nas i na kraju se svodilo na navedeno. Ili jurcanje neke veze u Telekomu, ali čak i to nije palilo uvek. Ili pređeš na neki od 4G net-ova, kao što i sam znaš. To sada makar ima, pre nije bilo 4G-a i ovih paketa kao Kućni net/Vikend net (Vikend net je neograničen inače, pogledaj A1 ponudu) i slično.

Simpatetišem se sa situacijom jer sam i sam bio u sličnoj, i nažalost, kada nema opcija, uzimaš onu koja najviše daje (pa makar i to bila nedovoljno dobra).
 
Jasno... Ali opet... Cela poenta je da je to sve tehnicki izvodljivo - ali telekom ne zeli da izvrsi ponovnu proveru... Cela infrastuktura je nova (podzemni kablovi, nova centrala napravljena pre dva meseca) i ljudi zapravo mogu u mojoj ulici da uvedu VDSL brzine 50 Mbps... Ja ne mogu da uvedem VDSL bilo koje brzine jer telekom ne zeli da izvrsi proveru...

Svakako zelim svojima da promenim internet i zbog drugih stvari (ne mogu da pogledaju TV bez da secka, majka krenula na casove engleskog - ne moze da bude na video pozivima...)
A preci sa 890 dinara mesecno na 3500 za VikendNet zvuci suludo... Ne znam, nisam pametan...

Kako izdejstvovati telekomu da izvrse ponovnu proveru?
 
Ti sad placas 1550 dinara (fiksni + beotel ADSL).

Mozes da otkazes Beotel, i uzmes direktno kod Telekoma VDSL.

Moja preporuka Box2 paket fiksni + internet preko VDSL-a.

Racunica izadje na 2 godine:
za 20/4Mbps - 10m x 1125din + 14m x 2300din = u proseku 1810 dinara mesečno naredna 24 meseca.
za 50/8Mbps - 10m x 1175din + 14m x 2400din = u proseku 1890 dinara mesečno naredna 24 meseca.

To je razlika od 260 dinara mesečno za 20/4Mbps odnosno 340 dinara mesečno za 50/8Mbps.

Iskreno, ja bi im tražio (telekomu) 50Mbps na VDSL-u. Sa tih 50/8 bi većina video poziva trebalo savršeno da radi.

Potencijalna mana Telekom VDSL-a je CGNAT - šanse da "zabodeš" CGNAT su 60/40.
 
Poslednja izmena:
Ali takodje nemam nikakvu garanciju da ce Telekom hteti da izvrsi ponovnu proveru i da se upusti u pustanje VDSL tehnologije, tj. da ce iskoristiti ukesirani odgovor star x godina "NE MOZE VDSL"... A iz price sa BeotelNet, oni uopste nece hteti da udju u tu pricu ukoliko ja za pocetak ne migriram kod njih... Da, slazem se da je to mozda najbolja opcija ali definitivno nije sigurno da ce raditi a reskiram potpisivanje ugovora na 2 godine, povecanje cene (posle 2 godine) itd da bih opet imao isti protok kao kod BeotelNet... Jedino da se upustim u rizik pa kud puklo da puklo...

CGNAT ne bi trebao da me dotice ako ne radim port forwarding? Ili gresim?
 
Ako narucis od mts-a uslugu telefonom,u roku od 14 dana mozes da raskinea ugovor. Negde sam video da imaju i akciju da se uzme na probu,e sad da li je to samo za Supernovu ili moze i box paket ne secam se. Videh skoro neku reklamu na televiziji.
 
Tek kad budem isao kod svojih... A zapravo mozda sutra uvece budem isao, ako ne, onda tek za vikend...
 
Evo me u selu, stizu skrinsoti parametara... Moram napomenuti da je ruter bio upaljen skoro 11 dana i nabio preko 58 HILJADA gresaka?

Prvi skrinsot: 22:15
Drugi skrinsot: 22:16
restart rutera
Treci skrinsot: 22:19
Cetvri skrinsot: 22:22

1.png2.png3.png4.png

Evo i speed test, trenutno je "odlican" internet

 
Izuzetno čudni parametri koje saopštava modem.
Sa tim parametrima za opadanje signala Line Attenuation 35.2 ove brzine koje dobijaš uopšte ne bi trebalo da budu moguće.

Kažeš da si na oko 1km od centrale, a po ovome ispada 2.5km.

Prvo bi proverio sva mesta gde su telefonski kablovi povezani, sve moguće spojeve, priključnice, sve. Ako se negde gazi kabl, ako negde prolazi kroz vrata itd. Obrati pažnju na loš kontakt, koroziju, pokidanu žicu, bilo šta.

Da prvo dobiješ logičnije parametre i stabilniji ADSL, pa onda da vidimo dalje korake.
 
Sad merio po google maps, onako "po ivicama" puteva do svoje kuce, 1.41km do centrale...

Kontam da probam prvo direkt da ukljucim ruter odmah u zid da izolujem ~10m+ telefonskog kabla od uticnice do sobe gde je ruter... Mozda da probam i bez splitera? Pa ako ne uspemo da dobijemo bolje parametre, sta mi je ciniti? Zvati Telekom da resava kablove iz tog podzemnog prikljucka do kuce? Da menja paricu, itd? Ne znam... Da li ce Telekom uopste hteti da se zeza time ili moram preko BeotelNeta itd...

Cak i da uspem da resim sve ovo i da dobijem bolju liniju, BeotelNet je svestan da Telekom nece heteti da mi izvrsi ponovnu proveru opet narednih par godina... Kako to resiti?
 
Probaj bez tog kabla, i bez splitera i bez fiksnog telefona uopste prikljucenog.

Ako i tamo ne valja, ne znam gde ti ulazi kabl u kucu telekomov? Kako je on povezan na instalaciju u kuci?
 
Hocu, probacu!

Takodje mi pada na pamet da zamenim ceo telefonski kabl u kuci sa nekim UTP kablom? Vidjam po youtube ljudi to rade, uzmu cat5 ili cat5e pa cak i cat6 kabl i spoje samo jednu paricu i direkt najkracom linijom do splitera / rutera... Moguce prosto da kablovi u kuci vise ne valjaju?

Nekada dok su bile bandere pa je ulaz u kucu bio preko krova / tavana pa se spustao vertikalno... Sad iz zemlje mislim izlazi kabl u "kutiju" telekomovu iz koje ide dalje nekako u kucu (nisam se zadubljivao)...

Kad odem opet do svojih pa cu proveriti sve to ili traziti mojima da slikaju, i eventualno razvuci UTP kabl od te kutije do sobe gde je ruter (da ne koristim uopste kucnu telefonsku instalaciju)...

Sta mislite o tome?
 
Ako povežeš CAT5e UTP kablom koristeći jednu paricu (od dostupnih 4) nećeš pogrešiti uopšte. Najbolje čak iz te telekomove kutije do samog mesta gde ti je ruter.

Twisted pair kablovi baš dobro prenose xDSL signale.

Postoji dosta stvari koje mogu da se dese sa starom telefonskom instalacijom u kući...
  • Spojevi korodiraju
  • Konektori (priključci, priključnice) korodiraju
  • Kabl bude oštećen (progrize ga glodar, ošteti se na drugi način)

Zato sam napisao da proveriš sve konektore, spojeve... A ako si u mogućnosti da kroz potpuno nov kabl povežeš ruter sa DSL linijom, to je ubedljivo najbolja stvar koju možeš uraditi. CAT5e ti je fleksibilniji za rad, a ništa nećeš izgubiti po pitanju kvaliteta DSL signala u odnosu na CAT6.
 
Kablovi u kuci su postavljeni 1986. godine... Definitivno tu ima problema, skoro da sam ubedjen... Nemoguce da ni jedan kabl nije ostecen od strane glodara ili cega god... U krajnjem slucaju korozije... Kaze otac da su oni iz te telekom kutije iz zemlje dizali kabl gore na tavan gde su stapom i kanapom spojili te zice sa postojecom telefonskom instalacijom u kuci (ta sto je postavljena '86)...

Dici cu ja iz te Telekom kutije CAT5e kabl direkt u sobu gde je ruter (to je najkraca linija), tu postaviti i spliter i ruter pa zatim razvuci telefonski kabl odatle do hodnika gde je fiksni telefon...

Znaci umesto do sad kako je bilo:
zemlja (novi kablovi) -> tavan (kablovi iz '86) -> hodnik (kablovi iz '86) -> spliter -> telefon i 10m kabla do sobe gde je ruter
bice
zemlja (novi kablovi) -> soba gde je ruter (CAT5e) -> spliter -> ruter i 10m kabla do hodnika gde je telefon


Ako sve ovo uspe i dobijem smanjene smetnje na liniji, ostaje samo ubedjivanje preko RATELa ili sluzbe za zastitu potrosaca naterati Telekom da ponovo izvrsi proveru tehnickih mogucnosti...
 
Zamenjen kabl od telekom kutije do kuce sa UTP CAT5e kablom (10 metara), CAT6 konektorom na kraju, novim telefonskim kablom izmedju splitera i rutera... Znaci teoretski - sve je novo...

IMG_20221207_225158.jpg

Sa spliterom, bez telefona ukljucenog:
Spliter bez telefona.png

Bez splitera, direkt u ruter:
Bez splitera.png

Sta mi je dalje ciniti?

---

Edit:
Posto imam 2 rutera trenutno kod kuce (jedan ADSL/VDSL koji su mi poslali kad sam podneo zahtev i jedan samo ADSL), ovo su parametri ADSL linije sa starog ADSL rutera:
Stari ruter.png

Ovaj cita Line Attenuation 20.3 sto je otprilike 1.45km sto je tacno koliko i jeste udaljenost od centrale
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da editujem post iz nekog razloga... Uradio sam dva speed testa preko starog ADSL routera i jos 2 preko novog ADSL/VDSL routera...

ADSL router:



ADSL/VDSL router:



Nista mi vise nije jasno...
 
Uzmi bolje starlink do kraja godine dolazi kod nas bice dostupno
 
Samo sa spremi jedno 500e za opremu i minimum 50e za pretplatu mesecno. Za 30e ima neogranicen net od A1.
 
A1 ... duga priča.
 
I da je 100e oprema,a nije, pretplata nece biti mala. Izguglaj malo.
 
Pozdrav svima,

Roditelji mi zive na selu i muku mucim sa internetom kod njih. Vec nekih 10-ak godina smo BeotelNet korisnici (tj prvo VeratNet pa zatim BeotelNet)... ADSL, prvo brzine 1.5 Mbps, pa 2, pa 4, itd... Dok pre neku godinu nismo podigli na 10 Mbps... U medjuvremenu sam ja poceo da radim remote i zapravo mi je neophodna stabilna (i koliko-toliko brza) konekcija kada dodjem kod njih tokom radnih dana...

Kuca se nalazi na 1km od centrale. U mojoj ulici, drug koji je par stotina metara blizi centrali od mene je uzeo kod BeotelNet 15 Mbps konekciju, rekoh super, i ja cu podici brzinu... Zovem BeotelNet, oni zovu Telekom, itd... Odgovor "ne moze, stara infrastruktura"... Pitam ih kako ne moze, nije stara infrastruktura, pre par godina su provlacili sve nove kablove kroz celo selo (skidali bandere i stavljali podzemno) - celu opstinu... Kaze BeotelNet "aha, poznat problem, telekom ne zeli da izvrsi ponovnu proveru ako je istu uradio pre par godina, samo vrate stari odgovor"... Na pitanje sta nam je ciniti, dobijam odgovor da ne mozemo nista, takva politika telekoma...

Uz jedno 20 poziva ka BeotelNetu, svadjanja, precenja, itd, napokon se potegnu neke njihove interne veze i oni izdejstvuju kod telekoma ponovnu proveru (navodno neki njihov kolega ima nekog druga u telekomu, bla, bla)... Sve ovo traje mesecima i konacno dobijem odgovor da ipak moze 20 Mbps (nisu vise imali paket od 15 valjda)...

Pustili oni 20 Mbps, a meni internet izmedju 7 Mbps i 12 Mbps zavisi kako kad (a upload 0.6)... Sta cu, prihvatim to, jer je svakako bolje od nekadasnjih stalnih 7 Mbps koje sam dobijao kad su pustali samo 10... Ovako je bar variralo nekad preko 10, ode na 12 ponekad...

Posto nemam alternativu, prihvatim takav paket, daj sta das... kablovska ne postoji, optika ne postoji, itd...

(par godina kasnije - pre mesec dana)

Rodjak uvodi VDSL kod BeotelNet, paket 20/4 (uz mogucnost da uvede cak i 50 (sa 8 valjda))... Ista ulica, par stotina metara blizi centrali... Od tih 20/4 izvlaci 19/3.5 sto je super... U poredjenju sa mnom koji izvlaci 7/0.6 na paketu od 20 Mbps...

Uslov je bio samo da promeni centralu (i da mu broj fiksnog dobije dvojku ispred) koja podrzava VDSL jer stara moze samo ADSL... Igrom slucaja, i nas su pomerili na novu centralu (nadam se, jer smo dobili dvojku ispred?)

Zovem BeotelNet, trazim promenu na VDSL tehnologiju, dobijaju odgovor od telekoma "ne moze VDSL"... Uz moje referenciranje prethodno spomenutog problema od pre par godina, slazu se da "telekom vrati stari odgovor i ne postoji ni jedan nacin da BeotelNet urgira da se izvrsi ponovna provera"... Kazu mi iz BeotelNet "nazovi za par meseci opet, recimo u januaru, mozda tada stvarno Telekom i izvrsi ponovo proveru pa kazu da moze"...

Na to mi govore "mi im nismo prioritet, prioritet su im njihovi korisnici, probaj da ih nazoves pa vidi sta kazu"... Ja da se borim za svoje interese umesto BeotelNet da brani interese svojih klijenata?!

I tako... Ostaje mi opet da zovem, svadjam, pretim, a za to vise nemam ni snage ni volje...

Sta mi je ciniti? Da li se neko susreo sa ovim problemom pre? Kako naterati telekom da izvrsi ponovnu proveru? Rekli su mi iz BeotelNeta da uzmem MIK i da predjem kod Telekoma da probam da se izborim... Ne deluje mi kao resenje koje ce uspeti a reskiram da mi isti ovaj paket naplate duplo skuplje nego sto placam u BeotelNet...

Da li ima neki alternativni provajder koji ne koristi infrastrukturu telekoma? Koji nije xDSL? Zvao sam i orion, ne moze ni GPON Light... Ostaju mi samo telenor, mts, vip, (3g/4g internet) ali oni svi imaju ogranicen protok a to nije opcija...

Sta da radim? Zelim da sredim internet pre praznika jer cu raditi par dana od njih...
Ovo je bukvalno kao da sam ja napisao post. Sve preslikano.
Nakon kvara na fiksnoj liniji Telekom spustio brzinu na ovih 7-8 mbps, a ranije je išao do 12-13, i to je to. Ne pomaže čak ni mejl Telekomu, probao sam.
Beotel izašao sa predlogom smanjiće brzinu na 790 dinara i eto. Radi stabilno to što ima dok ne dođe bolje vreme ili drugi način pristupa.
 
Starlink je u USA oko $110 mesecno i oko $600 oprema... U Hrvatskoj cini mi se da je 50e - tj u celoj evropi... Mnogo ce biti roditeljima da sa 890 dinara predju na 50e... Pa cak i na A1 VikendNet 3.490 din mesecno...

@miki92
Je l' si se bar borio oko svega toga, angazovao nekog, itd ili si jednostavno samo digao ruke?
 
Apdejt:
Zvao sam Telekom da kazem da zelim da predjem kod njih...

Ja: Da li moze VDSL na taj i taj broj telefona?
Telekom: Ima samo jedan VDSL port slobodan na centrali ali to ne znaci da je on stvarno i slobodan

Ja: Kako to da proverimo?
Telekom: Uzmite MIK kod Beotelneta i podnesite zahtev kod nas za VDSL

Ja: I sta ako taj jedan zapravo nije slobodan, sta onda?
Telekom: Pa nista, moci cemo da vam pruzimo samo ADSL uslugu

Ja: Koja je jednako spora kao i sad samo za vise novaca?
Telekom: Da

Ja: Da li mozete da proverite na drugoj centrali da li ima slobodnih VDSL portova?
Telekom: Ne

Ja: Znam sigurno da u selu ima dve centrale, da li mozete da me prebacite na drugu centralu?
Telekom: Ne, ne mozemo menjati na drugu centralu

Ja: Sta da radim ako na drugoj centrali ima slobodnih VDSL portova, kako da predjem na nju?
Telekom: Nikako, mozete samo da podnesete zahtev za VDSL i da cekamo kolege sta ce reci

Ja: Ujak koji zivi u istoj ulici je zahtevao da bude prebacen na drugu centralu posto na prvoj nije bilo slobodnih VDSL portova i uspeo je u tome, kako je to izveo?
Telekom: Ne znamo, to nije moguce

Ja: Da li mogu da podnesem zahtev mejlom za VDSL port uz napomenu i detaljno objasnjenje sta i kako zelim da se uradi?
Telekom: Ne, moguce je samo preko telefona ili u poslovnici podneti zahtev za VDSL

Ja: Da li mozete ostaviti napomenu da zelim prelazak na drugu centralu ukoliko na prvoj nema VDSL portova?
Telekom: Mogu ostaviti napomenu ali gotovo sam sigurna da ljudi koji ce realizovati to nece ni procitati tu napomenu

Ja: Da li mogu da uzmem novi broj telefona ili sta god ali na centrali koja ima VDSL?
Telekom: Ne, ne mozete birati centrali i nemate garancije da ce vas broj telefona staviti na centralu koja ima slobodnih VDSL portova

Ja: Da li je moguce prosiriti postojecu centralu na vise VDSL portova?
Telekom: Ne, pa ne moze to tako, to se planiraju kapaciteti unapred

Da li je ovo normalno ljudi?

Da li je normalno da 2022. godine ja ne mogu da uvedem normalan internet niti iko zeli da mi izadje u susret i resi problem, prebaci na drugu centralu, doda jos VDSL portova, sta god?

Sve se nadam da na ovom forumu ima nekog ko radi u Telekomu ili ima kakvu god vezu sa Telekomom i pomogne mi u svemu ovome, ovo je nemoguce...
 
Kakav crni Telekom, pa oni i ono što je bilo dobro upropaste, na žalost.
Žena ima drugaricu koja nekih 20-tak godina radi u Telekomu, nikada nismo saznali šta tačno, a rekao bih da ni ona sama ne zna.Šta misliš koliko ih je takvih...
 
@mbackonja Ja za početak čisto sumnjam da u selu imate 2 centrale... čak i da imate "istureni stepen" uz tu glavnu centralu. I da će pre da bude da su ujaku promenili paricu (ako je bila neka neiskorišćena, a da je u boljem stanju).

A ostalo je normalno za Telekom, da ništa "ne mogu" da provere i znaju dok im ne podneseš zahtev za uvođenje. "Normalno" je da se i desi da ti na zahtev za proveru tehničkih mogućnosti nikad i ne odgovore a posle da lažu kako su zvali na kontakt telefon i niko se nije javljao.

Cela priča dobija još dodatno komičnu notu ako neko na lokaciji gde se seli nema ni fixnu liniju pa mu predlažu da prvo uvedu fixnu liniju (kao da na toj adresi niko nema Telekom fixnu liniju :D i po adresi ne mogu da znaju koja centrala je i šta ima od portova slobodno ) pa onda provera tehničkih uslova pa alp može net ostaje ti 2 godine UO za fixni koji moraš da plaćaš :D :D :D
 
@mbackonja

To je sve zato jer je xDSL tehnologija Telekomu sada zadnja rupa na svirali. Oni su u drugom fazonu sada, optika ovo-ono... Gde nema optike "uvale" Supernovu sa 5x gorim netom. Gde nema ni toga, piši propalo.
 
@offline71 Verujem... Sve se nadam, naci ce se ipak neko... Ne znam...

@shamanNS Da li promena parice zahteva promenu broja telefona? Ujaku su rekli da mogu da ga prebace na drugu centralu koja ima VDSL portova ali ce to zahtevati da dobije broj 2 ispred pozivnog broja... Pola meseca kasnije, neko od mojih isao u postu po neki paket i postar im govori da ce im broj telefona dobiti dvojku jer prebacuju sve ljude na novu centralu... Tako je i bilo - dobili smo dvojku ispred... I nasa kuca i ujak isto... I taj dan kad je ujak dobio dvojku, kroz dan-dva je dobio i internet... A za ovo ostalo nemam reci...

@dzonihsv A i optika je posebna prica, ja inace zivim u Novom Sadu a moji su na selu... U Novom Sadu u mojoj ulici svi imaju opticki internet sem moje zgrade i susedne zgrade... Pitao sam ih danas i za to (pitam ih vec prethodnih godinu dana svaki mesec), kad ce stici optika u nasu zgradu jer je vec 40 zgrada dobilo optiku u ulici samo nasa i susedna nisu - kaze nemaju informaciju ni za to...
 
@mbackonja

To je jer u prvom naletu kada su išli akviziteri da "popisuju", tvoja zgrada je rekla ne. Sada morate vi njih da cimate da dođe neko (podizvođači) i sve to razvuče. Ali ne može tek sada to tako da oni dođu i srede sve. Morate da dobijete dozvolu stanara za bušenje zajedničkih prostora, ulaz optičkog kabla sa ulice, itd. Predsednik skupštine stanara im mora to dostaviti da znaju da imaju dozvolu da mogu da rade i da ih niko ne prijavi ili ne izbaci. Mala procedura, ali procedura koju su oni na početku uzimali na sebe da jure (akviziterima), dok sada je to malo splasnulo, pa se Telekom mora više juriti nego što oni jure vas.

Ovoga ima i po Beogradu na koliko god hoćeš mesta. Mahom zgrade sa starijom populacijom gde ih ništa ne zanima (neće ni vrata često da otvore), pa kad naiđe neko mlađi ko iznajmljuje stan ili kupi u toj zgradi, kreću peripetije. :)

edit: more = mora
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno