Šta je novo?

Intel Pentium E2160/E2140 OC

A mene zanima da li je neko uspeo da natera neku drugu aplikaciju osim Orthosa da toliko podigne temperaturu procesora...
Konktretno ovaj moj 2180 ide na Orthosu posle par sati i na 65-67C, i kuler urla jer radi na max obrtaja (tako je podeseno u BIOS-u da povecava obrtaje sa temperaturom), ali ni u jednom drugom slucaju (SPi 32M,3DMark, Stalker, MOHA, AutoGK...) se nije toliko zaleteo, znaci u realnom radu nisam mogao da postignem temperature vise od 55-56C
Inace Core Temp vise ne koristim jer previse puta mi se desilo da se resetuje komp zbog njega, a ima skoro iste temperature kao i recimo najnoviji SpeedFan...
Znaci namece se pitanje koliko su stvarno bitne te temperature koje moze da napravi Orthos?
 
i nisu previse. njih uzimas kao maximalne, ali u realnom radu ces ih tesko dostici...
 
Meni Intel TAT podize za oko 2 stepena vise nego Orthos priority 9. Zato obicno pustim oba istovremeno kada testiram stabilnost. U realnom radu temperature ne idu ni blizu ovima postiguntim sa TAT-om i Orthosom.
 
Ljudi jedno pitanj,nameravam da uzmem e2140 ali koju plocu zanjega. Po vama ovde ovaj proc je ekstra oc,ali koju plocu za male pare,i da moze da se solidno oveclokuje, tj 60-ak e?
 
Ljudi jedno pitanj,nameravam da uzmem e2140 ali koju plocu zanjega. Po vama ovde ovaj proc je ekstra oc,ali koju plocu za male pare,i da moze da se solidno oveclokuje, tj 60-ak e?

Za tu cenu možda ti je najbolji izbor Gigabyte P31 DS3L. Imaš dosta tema o 21xx procesorima, tako da i sam možeš videti koje kombinacije su najčeće i koje daju najbolje rezultate.
 
mogu ti ja prodati moju ;-)
 
Jel 333*9 mnogo losije nego 375*8 ....Interesuju me performanse u crysis-u vecinom.

Imam asus P5B razmisljao sam u prodavnici sta da uzmem bile su obe pa sam uzeo asusa juce ali max fsb je negde 333.
Jel to tipicno za ovu plocu ?

Jel svaki gb p31 moze da ide na fsb 43o tako da to uzmem da bih vozio na 430*7 ako je uopste fsb bitan ..
 
preporuka

Jel 333*9 mnogo losije nego 375*8 ....Interesuju me performanse u crysis-u vecinom.

Imam asus P5B razmisljao sam u prodavnici sta da uzmem bile su obe pa sam uzeo asusa juce ali max fsb je negde 333.
Jel to tipicno za ovu plocu ?

Jel svaki gb p31 moze da ide na fsb 43o tako da to uzmem da bih vozio na 430*7 ako je uopste fsb bitan ..

Neznam koju grafu imas ali ja ni posle clocka e2140 na 2.66 nisam pripetio da je to crysis primetio, svega 2-3frejma. Za te klokove neki hladnjak obaezno ja moj drzim na 2.4 ( sa box-om zbog buke).
 
A mene zanima da li je neko uspeo da natera neku drugu aplikaciju osim Orthosa da toliko podigne temperaturu procesora...
Konktretno ovaj moj 2180 ide na Orthosu posle par sati i na 65-67C, i kuler urla jer radi na max obrtaja (tako je podeseno u BIOS-u da povecava obrtaje sa temperaturom), ali ni u jednom drugom slucaju (SPi 32M,3DMark, Stalker, MOHA, AutoGK...) se nije toliko zaleteo, znaci u realnom radu nisam mogao da postignem temperature vise od 55-56C
Inace Core Temp vise ne koristim jer previse puta mi se desilo da se resetuje komp zbog njega, a ima skoro iste temperature kao i recimo najnoviji SpeedFan...
Znaci namece se pitanje koliko su stvarno bitne te temperature koje moze da napravi Orthos?

Probaj program za konvertovanje iz mpeg2 u x264 Ripbot264
http://forum.doom9.org/showthread.php?t=127611

i pusti 2pass, ponasa se veoma slicno kao Orthos.
 
Kakvi su vam to box kuleri? Mom box kuleru je maksimum 1700 obrtaja i izrazito je tih, a grafička je pasivna i jedini ventilator je onaj na napajanju 12cm, takođe tih.
 
Imam problem pri OC na konfiguraciji iz potpisa

na FSB 266 ([email protected] ) ponekad mi se kod testa memorije pri bootu resetuje i vrati na default. Sve preko FSB 266 nece ni da cuje. Memorija je na dual channel sa default tajminzima (Ctrl-F1 u BIOSu) Probao sam podizanje voltaze i ostalo ali nista

Neko rece u drugom threadu da mozda tDR treba da se sa default 3 prebaci na 8 kod Geil ultra i da mu je posle OC lepo isao, mozda ima neke veze?
 
Kakvi su vam to box kuleri? Mom box kuleru je maksimum 1700 obrtaja i izrazito je tih, a grafička je pasivna i jedini ventilator je onaj na napajanju 12cm, takođe tih.
Mislim da ti imas neki stariji, ~1700RPM je bio max i na onom BOX-u koji sam dobio uz E6600. Medjutim, ovaj sto je stigao uz E2140... ~2700RPM :)
 
Imam problem pri OC na konfiguraciji iz potpisa

na FSB 266 ([email protected] ) ponekad mi se kod testa memorije pri bootu resetuje i vrati na default. Sve preko FSB 266 nece ni da cuje. Memorija je na dual channel sa default tajminzima (Ctrl-F1 u BIOSu) Probao sam podizanje voltaze i ostalo ali nista

Neko rece u drugom threadu da mozda tDR treba da se sa default 3 prebaci na 8 kod Geil ultra i da mu je posle OC lepo isao, mozda ima neke veze?

Izvadio sam 1 mem modul i za sada sve lepo radi sa FSB300 ([email protected])
Orthos 10min - temperature jezgara su ~62 stepena
 
masinica za suprugu lepo radi :)

 
interesantna je cinjenica koliko se Pentium E21X0 sa M0 Steppingom (iako samo 1MB L2 Cache'a) vise greje pri opterecenju od E6X50 primeraka sa G0 steppingom.
 
Ma greje se ko lud. Ne secam se koji mi je zadnji overklokovani CPU ovoliko grejeo radijator od vodenog...lazem, secam se, athlon XP2000 na 1.8V...
 
Ma greje se ko lud. Ne secam se koji mi je zadnji overklokovani CPU ovoliko grejeo radijator od vodenog...lazem, secam se, athlon XP2000 na 1.8V...

Ja mislim da je po grejanju taj XP na 1.8V ipak neprevazidjen. Dobro, postoje ovi danas sa 4 jezgra, ali se onaj sa jednim grejalo toliko da sa 4 jegra mogu samo da zamislim. :D
Znas sta moze da bude jos i toplije, onaj cuveni Pentium D 805. Sto se to greje, cudo jedno :d
 
Poslednja izmena:
lepo je kad covek ima mogucnost da testira vise platformi i uporedi realne performanse
kao i realno stanje temperatura u sistemu.

Naime u nekadasnjem threadu http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=145375&page=2
gdje sam predstavio stabilnost G2 stepinga AMD'ovog 5000+ dual core primerka bilo je nekoliko komentara kako je daleko bolje resenje Intel E21x0.

Moje mishljenje nije se promenilo nakon ovog testa jer su temperature postignute na slicnim naponima zabrinjavajuce za Intel. 64° C u odnosu na 43°C kod AMD'a

Stim sto je AMD hladjen na vazduhu a u ovom testu koriscen veoma jak vodeni sistem cenim da bi temperatura na Intelu isla i preko 70°C da sam koristio isti vazdusni kuler kao onda na AMD'u.

Zakljucak je taj da overclocking potencial Intelovih E21X0 cpu moramo platiti vecim zagrevanjem.... i moramo obezbediti veoma dobar vazdusni kuler ukoliko zelimo frikvencije preko 3100 MHz.
 
Poslednja izmena:
@monteboy

Zaboravljas dve stvari:

1. Sonda na AMD x2 procesorima nije smestena "bas najbolje" tj nije na najtoplijem mestu jezgra, vec pored, dok je kod intela smestena kod l2 cache dela

2. Koga boli uvo i ako je 80C kad je to jos uvek u granici radnog opsega ?

btw. Moj CPU sa BOX kulerom na 3200MHz ide na ~65C. Znas i sam da je to savrseno ok temperatura, sobzirom da je 65C pod orthosom u small fft's prakticno najveca temperatura koja moze da se sdostigne. u Igrama to znaci oko ~54C.

Na kraju krajeva nije mi bitno koja je temperatura ako to radi kako treba. Niko te ne vuce za usi da CPU mora da bude <50C, pogotovo ako nikakvih beneficija nema od toga (sem overklokerskih naravno). Na default naponu i taktu moj cpu je idle 2C iznad sobne, a load 12C iznad sobne, isto kao i AMD. Pri tom i manje trosi.

Evo, 3GHz (bukvalno prvi dan kad sam sklopio masinu i krenuo da dizem polako i trazim max stable razuman klok), Box kuler, 10 sati, ~25C u sobi:



3200mhz kad sam stavio vodu:



3520MHz (bzvz napon, ostao od 3600MHz gde nije bio stabilan)



:) i sad oces da mi kazes da je bilo bolje da sam uzeo x2 5000+ i drzao box umesto ovoga na box-u ?
 
Poslednja izmena:
@monteboy

Zaboravljas dve stvari:

1. Sonda na AMD x2 procesorima nije smestena "bas najbolje" tj nije na najtoplijem mestu jezgra, vec pored, dok je kod intela smestena kod l2 cache dela

2. Koga boli uvo i ako je 80C kad je to jos uvek u granici radnog opsega ?

btw. Moj CPU sa BOX kulerom na 3200MHz ide na ~65C. Znas i sam da je to savrseno ok temperatura, sobzirom da je 65C pod orthosom u small fft's prakticno najveca temperatura koja moze da se sdostigne. u Igrama to znaci oko ~54C.

Na kraju krajeva nije mi bitno koja je temperatura ako to radi kako treba. Niko te ne vuce za usi da CPU mora da bude <50C, pogotovo ako nikakvih beneficija nema od toga (sem overklokerskih naravno). Na default naponu i taktu moj cpu je idle 2C iznad sobne, a load 12C iznad sobne, isto kao i AMD. Pri tom i manje trosi.

Evo, 3GHz (bukvalno prvi dan kad sam sklopio masinu i krenuo da dizem polako i trazim max stable razuman klok), Box kuler, 10 sati, ~25C u sobi:



3200mhz kad sam stavio vodu:



3520MHz (bzvz napon, ostao od 3600MHz gde nije bio stabilan)



:) i sad oces da mi kazes da je bilo bolje da sam uzeo x2 5000+ i drzao box umesto ovoga na box-u ?

Granica radnog opsega koju Intel preporucuje da bi CPU ostao funkcinalan i na duze staze je 60°C koliko je mene poznato :)
TCase Max ti je 85°C a ja jos nisam imao prilike da imam Intelov CPU koji je stabilno radio preko 75°C. Tako da 80°C nema teorije da bude stabilno za svaki dan !
Po mom mishljeju sve sto je preko 60°C u full loadu je silovanje CPU'a

Evo recimo da sonda ocitava 10° C losije kod AMD'a opet imas vodu protiv vazduha tako da je razlika opet 20°C

Ne kazem ja da je bilo bolje da uzmes AMD samo da je razlika izmedju E21x0 M0 i G2 veoma mala a da je pitanje ukusa sta ko zeli :)
Ljudi se zalete na niske napone koji su potrebni E21x0 za 3.1+ GHz ali ne vide odmah cinjenicu koliko se doticna serija cpua greje

Gledaj tebe je na 1,344 na vodi a temperatura ti je 53°C
Na AMD'u je mene napon bio znatno veci 1,428V a temp 43° na vazduhu :) stim sto je prime radio celu noc na 1,408V ali sam podigao na 1,428 radi 100% stabilnosti i pod drugim radnim okolnostima .

U svakom slucaju nemoze se zanemariti veliki OC potencial E21X0 primeraka sobzirom da su fabricki dotirani ispod 2 GHz'a ipak superiorni
u odnosu na AMD nisu bar ni blizu u toj mjeri kao sto neki misle :)
 
Poslednja izmena:
1. Tcase nije core temperatura vec case temperatura, (znam da znas ali si kanda smetnuo sa uma) kad mi je core 65, case mi je oko 62.

2. Prvi screenshot je box kuler.

3. te visoke temperature su samo u orthosu i prime-u na small fft's. U igrama su ~15C nize, dakle 50-tak umesto 65.

4. Nisam znao da intel preporucuje do 60C, ali to ne menja stvar. ES primerci i rani e6xxx su radili na 70-tak (idan danas rade) i nista im ne fali.

5. Pa nek se muci CPU, nek radi 2 godine puna kapa. ako crkne u tom periodu - imam garanciju, nije da sam bezobrzan nego me nije puno briga.

6. Nisam rekao da je dobro da radi na 80C, rekao sam da radi, ako radi ORTHOS 5 sati na 78-81C , znaci da ce raditi i windows i verovatno sve ostalo i to na nekih 60-tak stepeni (govorim o core temperaturi ne o tcase)

7. Tesko da ce sa boxom i dogurati do 80C sobzirom da je to lose hladjenje i da ce se windows spucati vec na 70-tak. Ne voli ni svako podnozje (pogotovo na jeftinijim plocama) visoku temperaturu

8. Ja na vodi na 1.344 sa temperaturom od 53C, da, to je tacno ali:
- nije mi blok stegnut jel nemam cime da ucvrstim plocu od nazad. Ploca se savija ako stezem blok, necu da slomim plocu (na lom nemam garanciju :) ), WB se trenutno moze sa dva prsta okretati po porocesoru :) KAd nabavim neki backplate (napravim) onda cu ga dotegnuti. Trenutno cpu sa 29C skoci u momentu na 60C kad poteram small fft's...dovoljno ti govori o tome kako blok lezi :)

- Moj procesor je "osrednji komad", dosta se vise greje od drugih M0 koje sam video.

Ne kazem ja da je bilo bolje da uzmes AMD samo da je razlika izmedju E21x0 M0 i G2 veoma mala a da je pitanje ukusa sta ko zeli

ma da, mala je, u cemu ? U solitaire-u ? :D Necu ni Super pi da gledam, dovoljno mi je da gledam kolko mi treba vremena da otpakujem 8GB neke serije, odziv sistema, min fps u igrama, photoshop i alati sa kojima ja radim - meni je to velika razlika, nekom mala, nekom nema razlike...meni je dobro. ploca i CPU kostaju 150e, a AMD bi me izasao 120e, za tih 30e puca mi paja, bolji je intel za te pare.

Uostalom, ulog od 18e u hyperTX ce resiti probleme sa temperaturama i 3200mhz, cak i 3400mhz nije vise nikakav problem, kuler svakako ostaje i za sledeci komp bla bla bla :)
 
1. Tcase nije core temperatura vec case temperatura, (znam da znas ali si kanda smetnuo sa uma) kad mi je core 65, case mi je oko 62.

2. Prvi screenshot je box kuler.

3. te visoke temperature su samo u orthosu i prime-u na small fft's. U igrama su ~15C nize, dakle 50-tak umesto 65.

4. Nisam znao da intel preporucuje do 60C, ali to ne menja stvar. ES primerci i rani e6xxx su radili na 70-tak (idan danas rade) i nista im ne fali.

5. Pa nek se muci CPU, nek radi 2 godine puna kapa. ako crkne u tom periodu - imam garanciju, nije da sam bezobrzan nego me nije puno briga.

6. Nisam rekao da je dobro da radi na 80C, rekao sam da radi, ako radi ORTHOS 5 sati na 78-81C , znaci da ce raditi i windows i verovatno sve ostalo i to na nekih 60-tak stepeni (govorim o core temperaturi ne o tcase)

7. Tesko da ce sa boxom i dogurati do 80C sobzirom da je to lose hladjenje i da ce se windows spucati vec na 70-tak. Ne voli ni svako podnozje (pogotovo na jeftinijim plocama) visoku temperaturu

8. Ja na vodi na 1.344 sa temperaturom od 53C, da, to je tacno ali:
- nije mi blok stegnut jel nemam cime da ucvrstim plocu od nazad. Ploca se savija ako stezem blok, necu da slomim plocu (na lom nemam garanciju :) ), WB se trenutno moze sa dva prsta okretati po porocesoru :) KAd nabavim neki backplate (napravim) onda cu ga dotegnuti. Trenutno cpu sa 29C skoci u momentu na 60C kad poteram small fft's...dovoljno ti govori o tome kako blok lezi :)

- Moj procesor je "osrednji komad", dosta se vise greje od drugih M0 koje sam video.



ma da, mala je, u cemu ? U solitaire-u ? :D Necu ni Super pi da gledam, dovoljno mi je da gledam kolko mi treba vremena da otpakujem 8GB neke serije, odziv sistema, min fps u igrama, photoshop i alati sa kojima ja radim - meni je to velika razlika, nekom mala, nekom nema razlike...meni je dobro. ploca i CPU kostaju 150e, a AMD bi me izasao 120e, za tih 30e puca mi paja, bolji je intel za te pare.

Uostalom, ulog od 18e u hyperTX ce resiti probleme sa temperaturama i 3200mhz, cak i 3400mhz nije vise nikakav problem, kuler svakako ostaje i za sledeci komp bla bla bla :)


Volio bi da mi pokazes Orthos od pet sati na temperaturi 78-81 °C. :)
Ne da nije dobro da radi na 80°C nego je nemoguce :) bar kad govorimo o testovima stabiliteta kao sto su Orthos. E sad rad o 5 sekundi ili nekoliko minuta ne zelim da komentarisem jer ne spada u ozbiljan test.

HyperTX ce biti garantovano losiji od tvoje "nestegnute" vode :) zar trebam sada da idem jos u detalje mislim naponi i temperature govore sve.

U Realnim aplikacijama prednost E21x0 neces osetiti (P.S jedino u obliku vrelog vazduha koji struji iz kucista :) )

Jedno je sto procesori mogu da istrpe neke temperature drugo je preporuka proizvodjaca ......
Jedno pitanje ovako sporedno :

Pricas o odzivu sistema realnim aplikacija i alati sa kojima radis.
Koja je zadnja AMD masina bila sa G2 steppingom koju si testirao da bi mogao da uporedis sa aktuelnim E21x0 ?

Evo moja malenkost je imala prilike obadve platforme da testira bez nekog lobiranja i hype'a i cudno je da sam ja dosao do zakljucka
da je za svakodnevne potrebe AMD na istim frikvencijama itekako konkurentan ....
Upravo u realnom radu su sistemi veoma slicni ..... zato me veoma cudi tvoja izjava posebno kad govoris o odzivu sistema tu bih cak rekao da je AMD i bolji :)
 
Poslednja izmena:
Za CPU pitaj CAR-a on takve gaji :D

U Realnim aplikacijama prednost E21x0 neces osetiti (P.S jedino u obliku vrelog vazduha koji struji iz kucista )

Ovo u prevodu znaci da neces osetiti ni razliku izmedju tog AMD-a i recimo e6750, posto u realnim aplikacijama se razlika ne oseti ni izmedju e2xxx naklokovanog i svega dualcore e6xxx. :p
Glupa rasprava skroz. Sta su tebi realne aplikacije ? WinRAR radi 50% brze na e21xx na 3200mhz nego X2 na 3200Mhz. Kolko jos razlike treba da bi se osetila ? Ja ne znam cime se ti bavis i sta koristis od programa ali ja recimo koristim photoshop i radim sa fajlovima koji uzimaju preko 2GB memorije, i kad radi nesto iz memorije, transformacije, efekti, fontovi, sam prikaz i render se vugli na bilo kom procesoru danasnjice, tj ne radi real-time i nikako mi nije svejedno da li cu nesto mundijalno cekati 30sec ili 45sec posto mi se ne ceka uopste, a moram.

Kazem, ne znam sta je tebi "svakodnevni realni rad u aplikacijama", ako je to office2008, onda ok, ja to ni nemam niti koristim bilo sta iz toga paketa (sve je freeware alternativa).

Evo moja malenkost je imala prilike obadve platforme da testira bez nekog lobiranja i hype'a i cudno je da sam ja dosao do zakljucka
da je za svakodnevne potrebe AMD na istim frikvencijama itekako konkurentan ....

sta ce ti x6800 ? Nemoj mi reci da se sa X6800 oseti razlika u otvaranju browsera, skidanja sa neta, gledanju filmova, slusanju muzike... Kapiras me ? Pricas o konkurentnosti sa jedne strane i ubedjujes me maltene kako je AMD bolji, a imas X6800, a da se ne lazemo, nit brze dize windows, nit brze pusta muziku :D (pricamo bese o realnim aplikacijama) ?
Tamo gde je taj x6800 bolji od e6600, tu je i e21xx isto toliko bolji od x2 5000. Nadam se da sam ti ovim sve odgovorio ;)

Da mi treba masina za surf i svakodnevni rad klasicnog korisnika koji ne zivi od rada na racunaru, jos uvek bi vozio athlon XP2000. Da mi treba za igre - opet bi uzeo e2180 preko bilo bilo kog X2 jer eto, ocu da dam 30e vise za 5 frejmova vise, budala sam :) da AMD daje 5fps vise i kosta 30e vise uzeo bi AMD. Evo, ocu da uzmem quad core sad. Sta ce mi ? Nem pojma, realno mi ne treba, ne kompresujem nista, igre ne koriste 4 jezgra ili su i 2 sasvim dovoljna, photoshop ce brze raditi ali tamo gde mi to znaci i dalje je sporo, cisto bacanje para.

PS. I venice 939 je konkurentan u svakodnevnom radu, i x2 939 je bio,to sad mozes jos jeftinije da uzmes nego x2 4400, i tako mozemo do besvesti :)
 
Za CPU pitaj CAR-a on takve gaji :D



Ovo u prevodu znaci da neces osetiti ni razliku izmedju tog AMD-a i recimo e6750, posto u realnim aplikacijama se razlika ne oseti ni izmedju e2xxx naklokovanog i svega dualcore e6xxx. :p
Glupa rasprava skroz. Sta su tebi realne aplikacije ? WinRAR radi 50% brze na e21xx na 3200mhz nego X2 na 3200Mhz. Kolko jos razlike treba da bi se osetila ? Ja ne znam cime se ti bavis i sta koristis od programa ali ja recimo koristim photoshop i radim sa fajlovima koji uzimaju preko 2GB memorije, i kad radi nesto iz memorije, transformacije, efekti, fontovi, sam prikaz i render se vugli na bilo kom procesoru danasnjice, tj ne radi real-time i nikako mi nije svejedno da li cu nesto mundijalno cekati 30sec ili 45sec posto mi se ne ceka uopste, a moram.

Kazem, ne znam sta je tebi "svakodnevni realni rad u aplikacijama", ako je to office2008, onda ok, ja to ni nemam niti koristim bilo sta iz toga paketa (sve je freeware alternativa).



sta ce ti x6800 ? Nemoj mi reci da se sa X6800 oseti razlika u otvaranju browsera, skidanja sa neta, gledanju filmova, slusanju muzike... Kapiras me ? Pricas o konkurentnosti sa jedne strane i ubedjujes me maltene kako je AMD bolji, a imas X6800, a da se ne lazemo, nit brze dize windows, nit brze pusta muziku :D (pricamo bese o realnim aplikacijama) ?
Tamo gde je taj x6800 bolji od e6600, tu je i e21xx isto toliko bolji od x2 5000. Nadam se da sam ti ovim sve odgovorio ;)

Da mi treba masina za surf i svakodnevni rad klasicnog korisnika koji ne zivi od rada na racunaru, jos uvek bi vozio athlon XP2000. Da mi treba za igre - opet bi uzeo e2180 preko bilo bilo kog X2 jer eto, ocu da dam 30e vise za 5 frejmova vise, budala sam :) da AMD daje 5fps vise i kosta 30e vise uzeo bi AMD. Evo, ocu da uzmem quad core sad. Sta ce mi ? Nem pojma, realno mi ne treba, ne kompresujem nista, igre ne koriste 4 jezgra ili su i 2 sasvim dovoljna, photoshop ce brze raditi ali tamo gde mi to znaci i dalje je sporo, cisto bacanje para.

PS. I venice 939 je konkurentan u svakodnevnom radu, i x2 939 je bio,to sad mozes jos jeftinije da uzmes nego x2 4400, i tako mozemo do besvesti :)

Ne spori niko 5% prednosti E21X0 primeraka u ponekim benchmark testovima , samo svako zna da tu benchmark prednost u realnom radu obican korisnik nece primetiti neko ko radi tako zahtevne stvari kao ti ipak bi trebao imati i odgovarajuci CPU recimo nesto sto se da lepo kloknuti a da pri tome ne kipi voda u vodenom sistemu recimo E8500 ili novi 45nm quadovi.

Moja konstatacija je bila ta da pohvaljivanje E21X0 primeraka imas na raznim mestima samo sam retko gdje procitao problem zagrevanja istih CPU'a.
Ti si tvoje argumente bazirao na cinjenici da tebe ne interesuje sto CPU u full loadu ide i do 80°C a sa druge strane pricas kako kimas zahtevne aplikacije koje zahtevaju dosta risorsa i vremena
 
Ti si tvoje argumente bazirao na cinjenici da tebe ne interesuje sto CPU u full loadu ide i do 80°C a sa druge strane pricas kako kimas zahtevne aplikacije koje zahtevaju dosta risorsa i vremena

:) Pa sta je tu lose ? Ako sam nesto propustio reci slobodno, sigurno se necu naljutiti :D Meni CPU ide do 68C nakon 10 sati orthosa i small fft's. Ja u sistemu imam 0.42 litre, sto je malo za 10-to satno opterecenje poput small' fft's, voda se zagreje. U radu temperature ne prelaze 54~55C i to u igrama. U Photoshopu je proceosr veoma malo opterecen vecinu vremena, optereti se kad se dodaju efekti, filteri, konverzije, transformacije itd, ali to traje kolko traje i onda je idle, tako da ni tu temperature nisu problem. U ArchiCad-u je procesor minimalno opterecen, sto ce reci da ne ide preko 35C.

Sa druge strane, ustanovili smo ovde na forumu da orthos small fft's ne greje toliko AMD CPU, na mom bivsem procesoru (venice @2800mhz) to ga je grejalo do 45C, a S&M FPU test sa opterecenjem na 100% mu je *ebo kevu na 57C, dok je na intelu obrnuto, FPU test tek osrednje greje procesor. U prevodu, testiraj zagrevanje X2-jki u S&M fpu testu, i imaj u vidu da termalni senzor na X2 nije na mestu gde se jezgro najvise greje (ne mogu da nadjem slike sa postavkama senzora krastavac, a bas sam hteo da okacim, ako nadjem okacicu).

A sto se same moje kontatacije da ne treba da se brine oko temperature ako je CPU stabilan i radi bez problema cak i taj orthos test koji ga nerealno greje, i dalje stojim iza nje. Ne kazem da je dobro i da nije bolje da je hladnije ali ne treba ni da boli glava oko toga. Ovo ne govorim samo za c2d e2xxx vec za bilo koji cpu, AMD, Intel, svejedno. Opet kazem, bolje je kad je hladnije ali....

ipak bi trebao imati i odgovarajuci CPU recimo nesto sto se da lepo kloknuti a da pri tome ne kipi voda u vodenom sistemu recimo E8500 ili novi 45nm quadovi.

Slazem se, planiram. Ovo sam uzeo jer mi je u tom momentu tako finansijski najvise odgovaralo, a i cene quadova nisu bile bas povoljne tada, a i svejedno sam cekao Phenom i Penryn. Moj veci problem je sto mi kucni racunar sve manje treba za rad, a na mestima gde radim su sve matore masine :( (aka single core <2GHz, 512mb ddr ram, 17" CRT :wall: )

Moja konstatacija je bila ta da pohvaljivanje E21X0 primeraka imas na raznim mestima samo sam retko gdje procitao problem zagrevanja istih CPU'a.

mozda zato sto to nije problem ? :) Ako i oni misle kao i ja, onda je do toga :D Iskreno, dok nisam osposobio vodu za novi soket, drzao sam box kuler i 3200mhz, jos mu je i vise napona trebalo za stabilnost, a temperature su bile u visokim 70-tim...u orthosu naravno...Tako da ja ne bih rekao da je optimum za e21xx 3400MHz vec tu negde do 3200MHz, mozda cak i 3000MHz, mada tu vec rade na default naponu i ne greju se nesto puno vise nego kad su na default...

PS. Previdjas da ljudi (makar u Srbiji) nisu radi da menjaju platformu cesto. Ako preporucis nekom da uzme intel - zaglavices ga na LGA775, ako preporucis AMD - AM2. sad ti meni reci sta je bolja polazna tacka, da sad uzme neku p35 plocu jeftinu i e2140 i kasnije moze da stavi penryn ili nesto trece, mislim da se to vise (trenutno) isplati na duze staze. Onaj ko ima para da menja plocu kad mu se cefne nece se ni zamlacivati sa e2xxx serijom...niti ga interesuje kolko je X2 ekonomican ;)
 
Eh, dakle slijedece:
2140 (iako sam trazio 2160, ali me greskom ovaj poslali...)
gigabyte p31-ds3l
Kingmax 800 mhz

Trenutno je na defaultu, ali cpuz (najnoviji) me zaebava i pokazuje 200x6 = 1200 mhz core speed :s
Fsb:memorija su podeseni 1:2, ne znam kako to promijeniti.
Mnozioci su raspolozivi samo 6x, 7x, 8x, da li se to moze kako otkljucati, ili mi ostaje da guram fsb pa dokle stignem? Kada dizem fsb, memorija se uporedo dize, posto je 1:2, ali ne znam taj odnos promjeniti. Moze pomoc?

ALI hdd je wd 80 giga 00jhc0 ATA
Koliko smijem ovo gurati zbog hdd-a?
 
Nazad
Vrh Dno