Šta je novo?

Intel Lynnfield Socket LGA 1156 (Core i3, i5, i7)

pa upravo je pojeftinio q9400, a i serije q8xxx. u usa ima da se nadje q9400 za 130$... ali srbija je ovo
 
Poslednja izmena od urednika:
Poslednja izmena:
Ok, povlacim, pisi crtu sebi :)
 
Ma jasne su meni tehnicke specifikacije... nego se Intel opekao sa univerzalnim 775 mogao si koji god proc da stavis na njega.Prvo kupis neki solidan dual core i solidnu plocu,a kasnije kad dodjes do love izvadis ga i stavis neki quad.Prosto kao pasulj.E sad razvijaju dva potpuno tehnicki razlicita socketa.SVe je to smisljeno da bi pri upgrade-u morao da menjas i plocu i CPU pa cak i memoriju... Puno $ za Intel, proizvodjace ploca...memorija... ;)
 
Ma jasne su meni tehnicke specifikacije... nego se Intel opekao sa univerzalnim 775 mogao si koji god proc da stavis na njega.Prvo kupis neki solidan dual core i solidnu plocu,a kasnije kad dodjes do love izvadis ga i stavis neki quad.Prosto kao pasulj.E sad razvijaju dva potpuno tehnicki razlicita socketa.SVe je to smisljeno da bi pri upgrade-u morao da menjas i plocu i CPU pa cak i memoriju... Puno $ za Intel, proizvodjace ploca...memorija... ;)

a kako bi to resio isti socket za dual channel i tripple channel na CPU sa integrisanim kontrolerom...?
 
a kako bi to resio isti socket za dual channel i tripple channel na CPU sa integrisanim kontrolerom...?
Ako Phenom II ima integrisan i ddr2 i ddr3 controler, zasto mislis da je komplikovanije da naprave dual channel i tripple channel implementaciju u istom CPU -sve se moze kad se hoce ;)

Poenta da intel pravi razlicite implementacije u svojim CPU-vima i da medjusobno nisu kompatiblne kompletne platforme - tako zele...To je poenta moje price.
Razdvajaju komplet platformu high end od mid range-a i to je to... do skoro nije bilo tako i mnogo je bio laksi upgrade...o tome pricam...Ne o tehnickim specifikacijama koje mi navodis (a jesu tacne)...
 
Ako Phenom II ima integrisan i ddr2 i ddr3 controler, zasto mislis da je komplikovanije da naprave dual channel i tripple channel implementaciju u istom CPU -sve se moze kad se hoce ;)

Poenta da intel pravi razlicite implementacije u svojim CPU-vima i da medjusobno nisu kompatiblne kompletne platforme - tako zele...To je poenta moje price.
Razdvajaju komplet platformu high end od mid range-a i to je to... do skoro nije bilo tako i mnogo je bio laksi upgrade...o tome pricam...Ne o tehnickim specifikacijama koje mi navodis (a jesu tacne)...

pa jedno je DDR2 i DDR3 a drugi broj paralelnih kanala, dve sasvim razlicite stvari....
i dosta vise o tome kako je Intel zao a kao AMD dobrica...

PS: aj odgovori na neke osnove HW-a, koliko pinova ima DDR2 a koliko DDR3?, za implementaciju dual channel-a koliko vodova treba a koliko za tripple?
 
Poslednja izmena:
i7 ne mora sa 3 stapa ubacis 2 i eto ti dual channel, to nije problem.
 
cak sta vise moguce da ce 1156 socket biti buducnost jer pitanje je kad se i7 spusti u 32nm proces ili manji da li ce biti izvodljiv veci broj konekcija na tako "malom" cipu...
kao i to da sa porastom brzine DDR3 tripple channel i nije neki dobitak bar u 95% aplikacija...
a da ne pricamo o jednostavnojoj izradi ploce sa manje interkonekcija...
 
Previse puta potezete pricu o kojoj je dovoljno ispricano. Intel je uradio sta je morao da uradi, prvo su morali da pokazu koliko je i7 1366 superioran pa su onda krenuli da 'inoviraju' sa PCI-e kontrolerom u CPU, pa su shvatili da 1366 nece moci da progura to sto su smisli ni za desktop ni za server (posto u 2010 dolazi socket 1567) i sada nam je svima zao sto nisu jednostavno iskopirali AMD i samo napravili brzi procesor :D

Ono sto je najgori potez Intela u ovoj prici je sto je pomesao babe i zabe spustajuci i7 medj raju, mogli su da ga predstave u nekom Mac Pro i niko se ne bi bunio, ovako su pokazali sta moze i sada umesto toga nude i5 verziju i7ce kao "ma to je to samo malo sporije" :)
 
pa da najbolje da su kopirali AMD i napravili core2 duo II brzi 10% :p
 
Posto je u pitanju Intel napravili su Core2Quad 15% brzi... koji je kada je predstavljen bio 40% procenata brzi, ali se zvao drugacije i imao drugi socket, pa su mu to promenili da ne bude jako brz.
 
Poslednja izmena:
Posto je u pitanju Intel napravili su Core2Quad 15% brzi... koji je kada je predstavljen bio 40% procenata brzi, ali se zvao drugacije i imao drugi socket, pa su mu to promenili da ne bude jako brz.

i sve to zato jer mogu... a krivac je AMD koji da moze istu politiku bi koristio ako ne i goru
 
Tako je, potpuno si u pravu.
 
da ne skrecemo previse sa teme, rec je LGA 1156 a ne o tome sta bi AMD uradio ili radi...
 
da ne skrecemo previse sa teme, rec je LGA 1156 a ne o tome sta bi AMD uradio ili radi...

da ali plasman i5 je direktno vezan za poteze AMD-a tako da se i sam i5 tako mora gledat... samo nekim sto preferiraju neke takva zapazanja izgleda smetaju....
 
Ovde se malo govori o plasmanu a mnogo vise o tome koliko je Intel zakomplikovao pricu sa pozicioniranjem i imenovanjem svojih proizvoda.

A sto se AMD-a tice, pa recimo da je to kompanija koju mozemo nazvati "dezurni krivac". Krivi su kada predstave sporiji procesor, krivi su kada Intel ne spusta cene - jer oni nisu dovoljno spustili cene, krivi su kada Intel ne predstavlja dovoljno brzo naslednike desktop modela - jer oni nemaju konkurentan proizvod, a krivi su i kada Intel napravi papazjaniju sa nazivima, samo ne mogu da skapiram zasto - uglavnom AMD je kriv za sve.
 
Poslednja izmena:
A sto se AMD-a tice, pa recimo da je to kompanija koju mozemo nazvati "dezurni krivac". Krivi su kada predstave sporiji procesor, krivi su kada Intel ne spusta cene - jer oni nisu dovoljno spustili cene, krivi su kada Intel ne predstavlja dovoljno brzo naslednike desktop modela - jer oni nemaju konkurentan proizvod, a krivi su i kada Intel napravi papazjaniju sa nazivima, samo ne mogu da skapiram zasto - uglavnom AMD je kriv za sve.

eto vidis ja se 100% slazem sa tobom :p
 
da ali plasman i5 je direktno vezan za poteze AMD-a tako da se i sam i5 tako mora gledat... samo nekim sto preferiraju neke takva zapazanja izgleda smetaju....

hahaha :d pa svaki procesor je direktno vezan za poteze konkurencije ali to ne znaci da treba da se skrece sa teme (ili ne daj boze komentarise kako konkurencija ima krs high end ponudu).
 
Poslednja izmena:
pa konkurencija nema odgovor na i5 tako da je i "krsss" naziv validan za high-end .. :)
 
hahaha :d pa svaki procesor je direktno vezan za poteze konkurencije ali to ne znaci da treba da se skrece sa teme (ili ne daj boze komentarise kako konkurencija ima krs high end ponudu).

nego, mozda da se izbaci i5 iz naziva threada jer ce biti i i7 LGA 1156?

pa zar i7 nije rezervisan samo za 1366 socket a i5 za 1156, ili sam nesto propustio.
 
pa zar i7 nije rezervisan samo za 1366 socket a i5 za 1156, ili sam nesto propustio.

propustio si, i7 dolazi i za 1156 sa tim sto ce naravno biti sa dual channel podrskom

samim tim kupci 1156 socketa ce imat ceo izbor da biraju tako da mi nisu jasne njihove zalopojke (AMDovaca)
 
propustio si, i7 dolazi i za 1156 sa tim sto ce naravno biti sa dual channel podrskom

samim tim kupci 1156 socketa ce imat ceo izbor da biraju tako da mi nisu jasne njihove zalopojke (AMDovaca)

to ispada da ce ponuda procesora za 1366 biti sama elita ponude intela , namjenjena ekstremno zahtjevnim sistemima i entuzijastima, odnosno da onaj ko je sad kupio 1366 plocu, ne moze ocekivati pristupacne procesore vec sao izvrtanje dzepova.
 
to ispada da ce ponuda procesora za 1366 biti sama elita ponude intela , namjenjena ekstremno zahtjevnim sistemima i entuzijastima, odnosno da onaj ko je sad kupio 1366 plocu, ne moze ocekivati pristupacne procesore vec sao izvrtanje dzepova.

moguce ja tipujem da je bolje dual channel + PCIe = menje pinova nego tripple channel i vise pinova... bar sto se tice desktop ponude

naravno za servere PCIe nije vazan vec je vise bitna brzina rada sa memorijom.. tako da je za njih 1366 svakako

a i pitanje sa smanjenjem proizvodnog procesa ubuduce da li ce biti jednostavno da se integrise toliki borj pinova jer ce procesor biti manji... znam da trenutno GPU-evi imaju taj problem...
 
to ispada da ce ponuda procesora za 1366 biti sama elita ponude intela , namjenjena ekstremno zahtjevnim sistemima i entuzijastima, odnosno da onaj ko je sad kupio 1366 plocu, ne moze ocekivati pristupacne procesore vec sao izvrtanje dzepova.
pa s1366 je to bio od samg pocetka, high end desktop, workstation i server
 
pa konkurencija nema odgovor na i5 tako da je i "krsss" naziv validan za high-end .. :)
kako moze da ima odgovor kada i5 jos nije ni izasao? tako da takav naziv ima karakteristiku flejma i za njega se dobije 4 komada :)
i nemoj da skreces sa teme vise.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno