Šta je novo?

Intel kupuje Nvidiu ???

googy

Čuven
Učlanjen(a)
02.09.2003
Poruke
24
Poena
605
Rumors are a dime a dozen in Silicon Valley--and that's probably overvaluing their cumulative worth. But, on occasion, they can be fascinating, especially when they help crystallize the dynamics underlying competition between Valley heavyweights.

Recently an "Intel will buy Nvidia" theory appeared on the blog I, Cringely, written by the former InfoWorld columnist and the author of "Accidental Empires: How the Boys of Silicon Valley Make Their Millions."

The upshot of the Robert Cringely post is that the recent project cancellations and legal wrangling between the two companies (and throw in Advanced Micro Devices, too) is simply leading toward an inevitable, unstoppable merger. This, of course, supersedes older rumors about a merger. And outright statements from Intel executives that they had considered a buyout in the past.

The short version of the facts (all real events) behind the theory goes something like this. Intel cancels initial Larrabee graphics chip. That's preceded by Nvidia nixing chipsets for the newest Intel Core i series of processors, as a result of an Intel lawsuit. Intel struggles to get its (Atom) chips into smartphones, while Nvidia has some success with the Tegra chip for small devices. And then Intel's sudden inclination to settle with AMD.

All reasons, theoretically, why the two companies need each other. Other sources--some close to Intel--think it's a patently absurd notion because of the regulatory issues involved, among a dozen more reasons.

Both Intel and Nvidia declined to comment.


http://news.cnet.com/8301-13924_3-10411631-64.html?part=rss&subj=news&tag=2547-1_3-0-5
 
Cisto sumnjam.

Mada- ipak Intel je gigant koji moze sebi stosta dopustiti.
 
Gledano sa stanovista prosecnog kupca, ovo bi bilo vrlo lose, posto nvidia i intel drze vecinski deo trzista sto se tice grafike i procesora. Monopol je cudo...
 
Previše je tu ponosa i ega s jedne i s druge strane da bi to bilo moguće ;).
A sigurno bi narušilo i nedavno sklopljeni sporazum Intel-AMD, kojime je opet zavladala ravnoteža u galaksiji :D.
 
Poslednja izmena:
Ja ne verujem da ce se ovo dogoditi, pogotovo sto je nVidia u zadnje vreme zastupala teoriju da su graficki procesori mnogo mocniji od obicnih, i da u buducnosti treba mnogo vise koristiti graficki procesor za bilo kakve aritmeticko-logicke operacije, pre nego glavni procesor. Tako da je nVidia jasno naznacio napad i na taj deo trzista...

Inace, postoje neke "experimentalne" varijante sa koriscenjem grafickog procesora za razbijanje sifri DESa, AESa i slicne... koji daju veoma dobre rezultate.

Sumiram: Ne verujem da ce se to dogoditi!
 
Nvidia je velika, i kao takva mislim da je preveliki zalogaj za Intel. Nadam se da se to neće tesiti.
 
Nece Intel sada da kupuje nVidia-u, nisu valjda ludi.
Lepo ce oni da sacekaju da se 'Evergreen' efekti na sales nVidia kartica malo vise osete u ceni NVidia akcija, pa onda lepo da ih pazare po povoljnoj ceni :d:d:d
 
Jos jedan interesantan podatak: ukupna vrednost NVidia akcija (market capital 9.38B$) je veca nego AMD-ovih (6.13B).
Pa sad vi vidite ko je ovde precenjen a ko podcenjen: AMD ima CPU + GPU + Chipset business, NVidia samo GPU (chipset je prakticno non-existent), i to jos solidno uzdrman Evergreen-om (sto ce se osetiti tek za 3-6 meseci).
Berza je 'vocka cudnovata' ali na kraju uvek dodje na svoje.
P.S Ako neko slucajno ima NVidia akcije, bolje da ih se sto pre otarasi :), danas su skocile citavih 8% kao posledica glasina o kupovini, ali pad uskoro sledi...
 
Poslednja izmena:
Posle najnovije tuzbe koju je pokrenuo FTC, Intelu samo jos fali da kupuje nvidiju. Nema od toga nista.
 
Jos jedan interesantan podatak: ukupna vrednost NVidia akcija (market capital 9.38B$) je veca nego AMD-ovih (6.13B). Pa sad vi vidite ko je ovde precenjen a ko podcenjen (AMD ima CPU + GPU + Chipset business, NVidia samo GPU (chipset je prakticno non-existent).
A berza je 'vocka cudnovata' ali na kraju uvek dodje na svoje.
P.S Ako neko slucajno ima NVidia akcije, bolje da ih se sto pre otarasi :)

Onaj ko je pre samo par meseci kupio akcije AMD-a dok su stajale dolar i kusur prosao je magicno ;), gde su sad svi "ekonomisti" sa bencha koji su zatvarali AMD od 2006 godine? U kvartal i po vrednost kompanije je porasla preko 6 puta a to u doba recesije i krize predstavlja podvig neslucenih razmera, btw bas mi se svidjaju ova nova pakovanja procesora - kvadratisch, praktisch, gut! Vreme je da Nvidia malo odmori :guitar:
 
Ako se to ne daj boz desi,amd moze samo da stavi katanac

Ali je to skoro pa nemoguce, mislim da to velike drzave ne bi dozvolile, previse je velik ulog(tehnoloski razvitak) da puste da amd zamre, i da onda intel prodaje kelerone za 100e :)

i izbacivao bi 2 nova procesora godisnje
 
Nema Intel para za razbacivanje za ovako skupu i precenjenu NVidia-u.
 
Ako se to ne daj boz desi,amd moze samo da stavi katanac

Ali je to skoro pa nemoguce, mislim da to velike drzave ne bi dozvolile, previse je velik ulog(tehnoloski razvitak) da puste da amd zamre, i da onda intel prodaje kelerone za 100e :)

i izbacivao bi 2 nova procesora godisnje

Haahahaahah...evo ga jos jedan od zastupnika apsolutno nemoguceg razvoja situacije, pre ce Intel da zatvori kapije nego AMD, budi siguran u to.
 
Daj storm šta pricas? AMD je uvek bio generaciju iza Intela.
 
To je bilo zlatno doba AMD-a. Ali trenutna situacija je krajnje kriticna za AMD. Ja ne verujem da ce u nekoj buducnosti AMD moci ponovo da sustigne (a kamoli prestigne) Intel. Phenom 2 procesori imaju cak i nesto vise tranzistora od core i7 a performanse su nebo i zemlja. AMD je trenutno jednu i po generaciju iza Intela. Samo nemojte da mi pricate o razlici u cenama izmedju ova dva procesora jer to ovde nije poenta.
 
Poslednja izmena:
Daj storm šta pricas? AMD je uvek bio generaciju iza Intela.

plus Intel vredi jedno 20x vise od AMD-a.
Konacno, CPU je samo jedan Intelovih biznisa, a cini mi se da im je najbolja lova od IP-a.

AMD ne mzoe da stigne Intel da 10 godina ima bolji proizvod i veci market share.
 
plus Intel vredi jedno 20x vise od AMD-a.
Konacno, CPU je samo jedan Intelovih biznisa, a cini mi se da im je najbolja lova od IP-a.

AMD ne mzoe da stigne Intel da 10 godina ima bolji proizvod i veci market share.
Pa imao je bolji proizvod od Intela jedno 5 godina i nije nešto mnogo uspeo da postigne, i dalje je bio druga violina.
 
@stormwatch

ne brini se ti za intel, on je po nekim istrazivanjima 15x veci od amd-a, i 10x od nvidie. Pa kad je mogao hp da kupi compaq koji je bio samo duplo manji od njega, mislis da je problem intelu da kupi 51% nvidie, ne mora celu. Ali opet kazem - treba svi da navijamo za amd iz sve snage, bolje za nas, i da kupujemo amd kad god ima dobru ponudu u nekom segmentu(verovali ili ne, ja jesam(bio) fan intela ali sam jos veci fan svojih para, i zato imam amd)
 
Pa nisu bili bas truba, dugo su imali bolji procesor i taman kad je market to konacno poceo da kapira krenuli su da seprtljaju. Da se ozbiljnije ugrozi Intel treba par uspesnih generacija CPU a ne samo jedna.
A sad ovo sa Evergreenom, ponovo lici na slicnu situaciju. Imaju superioran prozivod, al trenutno ne mogu da ga nastancaju dovoljno da bi ozbiljnije ugrozili NVidia-u. Valjda ce uspeti, jer je NVidia trenutno precenjena i treba je malko spustiti na zemlju.
 
Kad je to bil, znas li ti koliko godina je proslo? A i Bogda je lepo rekao - cak i tada su bili truba i nisu napravili ama bas nista.

Cilj je bio osporiti tvrdnju da je Intel UVEK bio ispred AMD-a sto smo i potvrdili, par godina nije bilo tako, a sto se tice ovih tvrdnji o *****ima ja vec vise od decenije mislim da su vatreni fanovi Intela bas to - slika i prilika.
 
Cak i u vreme Netbursta, kada je AMD mozda imao bolji procesor, nisu nista u radili po pitanju software-a, tako da su te "napredne" stvari ostale uglavnom neiskoriscene.
 
A sta su mogli da urade po pitanju softwera, nema druge nego da se pumpa lova izdavacima, cak ni tad nisu imali toliko para. Jel ste videli intela- pljas 1.25 milijardi na ime dogovora, a oni dele kompaniju, jure zajmove, da skrpe REPROGRAMIRANJE tolikog duga, a ne da imaju te pare
 
Neee.. Da bi iskoristio procesor do kraja potrebno je da se zasuku rukavi i neke kriticne stvari u programu napisati u asembleru. Medjutim, zbog kompleksnosti posla, tesnih vremenskih rokova i manjka adekvatnog znanja programeri uglavno ne rade taj deo posla, vec se oslanjaju na ono sto kompajler generise... a to nije uvek idealan code.
Intel je to uocio i napravio kompajler koji bolje optimizuje code, biblioteku funkcija koje se mogu koristiti za obradu slika, kompresiju i dekompresiju slike i videa, prepoznavanje oblika, obrada slika, obrada signala, pretraga stringova, ... i ponudio (za odgovarajuci novcani iznos) svima.
Koriscenjem tih biblioteka, programer moze da napravi aplikaciju koja ce izvlaciti maksimum performansi iz procesora. Npr. JPG kompresija je 10x brza ako koristis Intelovu IJL verziju

AMD je za to vreme izbacio samo Framewave i jos nekoliko manjih projekata, koji svi zajedno ne pokrivaju ni trecinu Intelove IPP biblioteke.
 
To je sve divno, ovako na prvu loptu. No zašto onda Intel u nekim normalnim/realnim/svakodnevnim multimedia aplikacijama i inače nije 10x brži ... nije čak ni 1.5x clock za clock ako se gledaju paralelne generacije procesora. Očito ima neka kvaka vezana za implementaciju, cijenu, praktičnost korištenja ili nešto treće. A za to se onda veže pitanje, zašto bi AMD ulagao u tako nešto ako je baza korisnika relativno mala, a raspoloživi resursi ograničeni. Očito je jeftinije švercati se na generičkom/tuđem kompajleru i bibliotekama dok zadovoljava.
 
^ tacno tako.

uprkos tome sto si rekao i sto je tacno, aplikacije se mogu pisati da rade bolje na jednom tipu procesora nego na drugom, ma kakve biblioteke koristili (citaj-iskesiras softwerskoj kuci koliko traze, i resen problem). Ima indikacija da je tako oduvek radjeno u IT-u

edit: zaboravio sam da pomenem amd je bio prvi koji je napravio native quad core procesor, cak su i u intelu priznali u tom trenutku da oni to nisu u stanju da naprave. Mislim da je ista situacija bila i za dual core, ali ne mogu da se setim. Znaci, ima u amd-u talenta, i to na pretek :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno