Šta je novo?

Intel i5 760 problem sa temperaturama

kljun

Slavan
Učlanjen(a)
11.06.2008
Poruke
91
Poena
309
Vazi, ali mi nije jasno zasto jedan prikazuje jedne a drugi druge temeprature.
 
Ne opterecuj se. Gledaj real temp i ne brigaj ;)
 
Jel tebi dobro postavljen cooler procesora. U biosu ti je temperatura 79 stepeni sto je previsoka. Kakav cooler imas i proveri dal dobro naleze i dal je pasta ispod OK. Ta temperatura je previsoka. A kako vidim procesor nije ni klokovan a samim tim nije ni overvoltovan. Kako sam primetio napon je na 1,2 V a za tu vrednost temperatura je ogromna. Proveri cooler i pastu.
 
@csozsop u pitanju je stock cooler, pre mi je bila manja temperatura, oko 40c. Sad kad pokrenem Prime95 temp ide i do 100c, sto nije normalno. Imam dve verzije Real Temp-a i ova starija prikazuje za 20c manje od ove novije, nesto tu zeza. Termalnu pastu nikad nisam proveravao niti menjao, pa cu to odraditi kad budem uzeo novi cooler, a do tad ga moram drzati na stock.
 
Ja sam dugo imao taj procesor na P7P55D-E Pro ploči, hladio sam ga sa noctuom U12 SE i temperatura nije bila nikada, na osnovnom kloku i bez opterećenja, ispod 40 stepeni. Baš me je izluđivao. Malo sam googlao i vidim da se dosta ljudi žali na isti problem.
 
To su veoma velike temps. Tj max za i5 760 je cini mi se 98 stepeni . OK sto imas stock ali proveri mozda je neki od push pinova na coolera popustio.Ta Intel zezancija na cooleru ume da pravi problema. Cudi me sto termalna zastita do sada nije reagovala.Kupi najobicniju pastu koja kosta 200 din ( Titan Nano grease http://www.winwin.rs/racunari-i-kom...30015-nano-grease-retail-hang-pack-1-5gr.html) i promeni i ujedno ocisti taj stock i proveri te push pinove.Nemoj da cekas kupovinu novog coolera. Unistices procesor sa tim visokim temperaturama.
 
@csozsop hvala ti na savetu, gledacu da vec u nedelju to odradim.
 
RealTemp je dobar, ali se meni AIDA64 mozda i bolje pokazala, a uzgred daje i prosecnu temperaturu , sto je dosta bitno za 24/7
 
Vazi, ali mi nije jasno zasto jedan prikazuje jedne a drugi druge temeprature.

Svi ti programi koriste isti princip za merenje, daju ti temperaturu u odnosu na zadati Tj.max (junction temperature max) u samom programu - i kod nekih po default nije dobro podesen (program sam namesti u odnosu na CPU koji imas).

Ako me secanje ne vara, 99/100c je Tj.max za tvoj CPU, sto bi znacilo da ti CoreTemp pokazuje dobru temperaturu. Ako hoces da budes siguran pogledaj malo na netu ili samom sajtu Intel-a sta kaze - mada nisu uvek ni sami davali tacnu informaciju ..

Jesu li ti to idle temperature? Tokom mirovanja, ne pod nekim load-om? Sudeci da ti i BIOS pokazuje visoku temperaturu, za predpostaviti je da ti se ne vrti ventilator na hladnjaku ili da hladnjak nije nalegao dobro na procesor. Ili je mozda uzasno zaprljan ..
 
Temperature ti definitivno nisu u redu. Sto se tice RealTemp-a ta starija verzija ti nije dobro podesena, TJ Max ti nije podesen kako treba jer pise "temp 59c" a "distance to TJ Max 16c" sto znaci da je TJ Max 75c sto nije tacno. Idi settings i podesi rucno TJ Max na 99 ili 100. Definitvno tu nesto nije u redu sa hladnjakom, ja tipujem na ovo sto je rekao Ocz, da nije nalegao na procesor.
 
Poslednja izmena:
Ja sam imao isti problem sa Q9300. SpeedFan mi je redovno ocitavao 60C na idle, RealTemp isto. Problem sam resio tako sto sam promenio plocu. Imao sam neku skrnavu Biostarovu G31 plocu.

Otkako sam od drugara nabavio P5Q Deluxe, temperatura u speedfanu pokazuje oko 31C na idle, sto je sasvim ok temp sa ovim coolerom (nije stock, ali je neki kinez sa 8cm fanom na sebi i 2 heatpipe-a).

Takodje, treba obratiti paznji recimo sa SpeedFanom, imas CORE temperature i imas CPU temperature.


JER, to sto ti RealTemp ocitava je verovatno CORE temperatura, jer je to temperatura samog jezgra UNUTAR procesora. Prava temperatura u mom slucaju je 31C i to predstavlja temperaturu KUCISTA procesora sto je u stvari jedina stavka koja treba da te brine, jer je to ono sto naleze na hladnjak i sto se hladi.

Recimo ovaj screenshot je sa P5Q Deluxe i predstavlja PRAVU temperaturu procesora i ona je 31C sto je za ove matore procesore u granicama normale za idle rezim.

Ako imas mogucnosti, ubodi procesor kod drugara u plocu ili bilo gde gde odgovara socket i ploca podrzava i proveri temperature sa istim hladnjakom.

Izvinjavam se ako sam prekrsio neko pravilo, pokusavam da pomognem koliko mogu.
 
Ne, ne ...bas temperatura jezgara i treba da ga brine, to je ono sto se gleda :)

Da li je do ploce, loseg nalezanja hladnjaka ili neceg treceg, ko zna. Nema kljuna da se javi, nadam se da mu je i dalje ziva masina :)
 
Ma dajte ljudi 80 stepeni nije malo, nek covek lepo stavi ruku na hladnjak, pa da nam kaze sta oseca.
Ako ne moze da drzi ruku duze od par sekundi onda je stvarno u pitanju 80 stepeni, ako je hladnjak mlak onda je sve u redu, a ako je hladan na dodir onda hladnjak ne naleze dobro i opet imamo slucaj stvarnih 80 stepeni.
 
Poslednja izmena:
Pa ja govorim iz mog iskustva. Meni je RealTemp i SpeedFan pokazivao 60C na idle, hladnjak je na dodir bio mlak, znaci da ocitavanje temperature nije bilo dobro. Menjao sam pastu, sve moguce sto sam mogao da nabavim (od onih od 150din do onih od 50e, mislim sve sam zivo probao). Jedino sto je stvarno uspelo je promena maticne na neku "normalniju".

Evo sada kada poteram FarCry ili bilo koju zver igru koja ce stvarno da optereti CPU, grafika mi skoci na nekih 50C i ne mrda dalje, a CPU mi zakuca negde oko 50C do 52C. Hladnjak jeste malo topliji nego na idle, ali izgleda da stize da ohladi procesor.

Zato kazem, moze biti dosta razloga za te temperature koje mu ocitava, meni je samo zamena ploce rezultovala tacnim ocitavanjem temperature.
 
Nazad
Vrh Dno