Šta je novo?

Intel 13. gen (Raptor Lake)

I na kom naponu sada radi? Nije to neki specijalan unddrvolt.
Vrti prime95.
 
Nije ali spusti temperaturu osetno, za 7-8 stepeni. Sa skoro 100C u Cinebench R23 na 92-93C.
Plus 300MHz više od stock-a.
Tu negde oko 1.3V se vrti pod opterećenjem.
Power limiti uklonjeni.
 
Kod fleshbacka nema veze i da struja trepne taj update propadne ali pokrenete update opet i eto...nema tu nekih rizika....jedino pazite pošto update za z 690 2003 ne dozvoljava flashback na niže biose...već samo na više...

Resursi za pripremu z 690 ploča

https://rog.asus.com/forum/showthread.php?131027-RaptorLake-Resources

Ko nema čip već u ploči mora kontra da radi ali i to prolazi (mada kažu da je bolje prvo da se apdejture ME pa tek onda Bios ali kao što rekoh može i kontra ko mora)
Ja sam bios update uradio na z790 danas je izasao i sve je proslo dobro...a kako se taj ME updejtuje? Vidim da i to imam da skinem ispod biosa...
 
Poslednja izmena:
@milimili86
Skines, raspkujes, otvori taj folder, nadji MEUpdateTool i instaliras, pre toga ugasi sve programe ako je nesto pokrenuto, nakon instalacije restart i to je to...
To si mogao i sam da skontas, ne ujeda MEUpdateTool_16.1.25.1885_T rar fajl :p
 
@milimili86
Skines, raspkujes, otvori taj folder, nadji MEUpdateTool i instaliras, pre toga ugasi sve programe ako je nesto pokrenuto, nakon instalacije restart i to je to...
To si mogao i sam da skontas, ne ujeda MEUpdateTool_16.1.25.1885_T rar fajl :p
Mogo sam ,al bolje da pitam...ovaj video za update biosa sam gledao 15 puta pre nego sam krenuo da updste radim 😅
Nije ali spusti temperaturu osetno, za 7-8 stepeni. Sa skoro 100C u Cinebench R23 na 92-93C.
Plus 300MHz više od stock-a.
Tu negde oko 1.3V se vrti pod opterećenjem.
Power limiti uklonjeni.
Ja sam testiro ako imas asus plocu imss test u biosu mozes to da pustis...ja sam ga uradio oko sat vremena traje...i taj r23 sam drzo 30 minuta i prime95...i aida64...i cpu z i tako sve sam probao...
 
Nije ali spusti temperaturu osetno, za 7-8 stepeni. Sa skoro 100C u Cinebench R23 na 92-93C.
Plus 300MHz više od stock-a.
Tu negde oko 1.3V se vrti pod opterećenjem.
Power limiti uklonjeni.
Probaj 1.2v Ako hoće, onda imaš dobar primerak :)
 
Pogledaj u temi ima testiranje prosečnog vazdušnog kulera i rezultati su dobri...nemoj suviše da brineš o ovome osim ako ne overklokuješ, što se tiče podešavanja proceora pogledaj link sa overclocker foruma isto sam ga stavio u forumu i to je sve sa 13900k...dakle 13600k možeš da staviš šta hoćeš..
 
Poslednja izmena:
Jel ovo normalno? :cry: Temperatura posle 15 sekundi renderinga u Handbrakeau. Prekinuo sam naravno.
 

Prilozi

  • asfas.jpg
    asfas.jpg
    42.8 KB · Pregleda: 107
Normalno je ako drzi boost klokove, ako spusta drasticno klok onda ne valja
 
1.24V trenutno na 5.4GHz, sve ok, videću ovih dana da li može još niže, nemam trenutno živaca.
Jel ovo normalno? :cry: Temperatura posle 15 sekundi renderinga u Handbrakeau. Prekinuo sam naravno.
To je to, rekoh ti da očekuješ vruć CPU. Može malo power limit, malo undervolt ako hoćeš da ga spustiš na neke vrednosti na koje smo navikli. U principu all-core opterećenja ga baš prže, ali u ovako nekom uobičajenom radu, gamingu i sl. je mnogo bolja situacija i nikada ni ne prilazi do tih 100C.
 
Normalno je ako drzi boost klokove, ako spusta drasticno klok onda ne valja
Klok je uglavnom bio na 4,6 tokom renderinga, uz padove na 4,5. Znači to je OK? Nabacio sam kuler koji sam koristi za 2500K, nekakav Cooler Master, pojma nemam ni koji model, bio je 40 evra pre par godina :)
To je to, rekoh ti da očekuješ vruć CPU. Može malo power limit, malo undervolt ako hoćeš da ga spustiš na neke vrednosti na koje smo navikli. U principu all-core opterećenja ga baš prže, ali u ovako nekom uobičajenom radu, gamingu i sl. je mnogo bolja situacija i nikada ni ne prilazi do tih 100C.

Svejedno, šok je, naročito kad vidim Core Temp u crvenom :) Kapirao sam da je mnogo bolje u gejmingu, nego sam hteo da isprobam ovo što znam da će ga najviše opteretiti.

Inače, konvertovanje istog fajla iz wmv u mp4 u Handbreakeu

i5 3550P
54:39

i5 2500 oc na 4,2
46:16

i5 13600K
07:23

Tehnologija je baš napredovala za ovih deset godina...
 
1.24V trenutno na 5.4GHz, sve ok, videću ovih dana da li može još niže, nemam trenutno živaca.
Sta podrazumevas pod tim sve ok ? Bice ok sa temepraturom do 95c, 2~3h prime95 bez avx, stim da u biosu podesis AVX offset 2~4 isto i za AVX512 offset 4~6, ne valja previse zbog aplikacija koje ga koriste ali ne moze bas da ostane na 0 jer onda masina nije stabilna... Sa AVX na istom kloku treba vise napona, tako da kada setujes AVX offset 2 taj napon sa kojim vozi prime95 2h bice dovoljan kada neka aplikacija koristi AVX instrukcije da sistem ostane stabilan, pritom te aplikcije nikad ne mogu toliko da opterete cpu ni da dotakne tih 95c koje ce pokazati u prime95.
Ovo je metoda kako da imas prime95 pretestiran sistem da to testiranje ne radis sa AVX insturkcijama, a da sistem bude stabilan i sa AVX programima. Mora tako, ne moze drugacije ako zelis rucno da ga podesis i da budes kolko tolko siguran da je sistem stabilan, zapravo mozes da budes 99% siguran da je sistem stabilan sa ovom metodom.

PODESAVANJA P95.jpg
 
Poslednja izmena:
Evo vrti mi se upravo Prime95 na Blend, pustiću ga malo duže, probao sam na oko sat vremena ranije.
Nisam siguran iskreno da sam te pohvatao za AVX... Ako sam te dobro razumeo, poenta je da opterećenje AVX instrukcijama uzrokuje nestabilnost, pa onda preventivno "zavrnemo" samo AVX i AVX512 ratio kako bismo osigurali stabilnost kada se koriste te instrukcije? Šta ako uopšte ne diram AVX podešavanja u BIOS-u a Prime prođe 2-3h bez problema? Treba li to onda tretirati kao stabilno ili ne?
 
@topuz
Sve zavisi kako ti je podesen Prime95, mislim daje poslednja verzija prime95 30.4 b8, ostavio sam sliku na kojoj je obelezeno da Prime95 ne koristi AVX instrukcije. AVX instrukcije same po sebi ne izazivaju nestabilnost nego traze vise struje da bi cpu radio stabilno na istom kloku kao i bez AVX instukcija i pored toga dodatno zagrevaju CPU. Nacin na koji prime95 radi test sa AVX instrukcijama malo je nerealan, ne postoji softver koji na taj nacin koristi cpu kao sto to radi prime95 zato je nerealan... Zato se u biosu podesi AVX offset 2 do 4 isto i za AVX512 offset 4 do 6, a Prime95 se podesi kao na prilozenoj slici... Proprati malo i kada je sve na auto u bios videces da postoji odredjena auto vrednost za AVX offset.
Ovo je mali trik kako da sa najboljim programom za test stabilnosti istestiras oc masinu a da pritom izvuces maksimalno stabiln klok, a ne kao sto pojedini rade na silu po sistemu pomozi boze, gde je najcesce sistem ni na nebu ni na zemlji, sve radi ne pada sitem, pojedina jezgra trotluju, al koga je briga :p
Ova metoda je proverana, ovom metodom sam podesio gomilu render masina, i podesavam ih godinama u nazad za svoje prijatelje.
 
Poslednja izmena:
Inace OC bez pravilnog testiranja naravno da je corav poso. Obicno ga u neznanju primenjuju gameri, natezu nesto i to kao radi ako su se igrali 5h, i to ce verovatno raditi uz manje probleme tipa ispadne nekad neko jezgro, ne oseti sistem to, nego problem nastaje kada se na taj isti sistem nakon 2~3god nakaci nova grafika koja optereti cpu sa 40~80% konstatnog zauzeca, za razliku od one pre 2~3 god kod koje je kao sada sa 13xxx procesorima zauzece bilo 5~15% po jezgru pa cak ni toliko, cesto je vise od pola cpu-a optreceno sa 0%... Tada pocinju nerealne price o bottleneck, stutteringu, gpu boundu, jer u takovom scenariju gde je cpu tokom gaminga opterecen 40~80% ispada mnogo vise jezgara i mnogo cesce nego na poceku kada je zuazece bilo 5~15%, ispada i vraca se u sistem i tako stalno sto naravno izaziva efekat bottlenecka i stutteringa, a masina radi, prosto prede :p
Kada se posao odradi kako treba nema ovakvih pojava, sistem radi perfektno sve dok stvarno ne postane usko grlo za odredjenu grafiku.
Treba ovih dana da mi stigne 13900/13700 sistem pa cu detaljno obraditi temu overkloka za svaki dan, i podesavanje sistema samo za gaming, jer recimo samo za gaming mozda ne trebaju sva E jezgra da bi se izvuko maksimum, mozda ne treba HT, svasta tu moze da si skrati a da se nista ne izgubi za gaming vec samo da se dobiju nize temeprature i veci OC.
 
Inace OC bez pravilnog testiranja naravno da je corav poso. Obicno ga u neznanju primenjuju gameri, natezu nesto i to kao radi ako su se igrali 5h, i to ce verovatno raditi uz manje probleme tipa ispadne nekad neko jezgro, ne oseti sistem to, nego problem nastaje kada se na taj isti sistem nakon 2~3god nakaci nova grafika koja optereti cpu sa 40~80% konstatnog zauzeca, za razliku od one pre 2~3 god kod koje je kao sada sa 13xxx procesorima zauzece bilo 5~15% po jezgru pa cak ni toliko, cesto je vise od pola cpu-a optreceno sa 0%... Tada pocinju nerealne price o bottleneck, stutteringu, gpu boundu, jer u takovom scenariju gde je cpu tokom gaminga opterecen 40~80% ispada mnogo vise jezgara i mnogo cesce nego na poceku kada je zuazece bilo 5~15%, ispada i vraca se u sistem i tako stalno sto naravno izaziva efekat bottlenecka i stutteringa, a masina radi, prosto prede :p
Kada se posao odradi kako treba nema ovakvih pojava, sistem radi perfektno sve dok stvarno ne postane usko grlo za odredjenu grafiku.
Treba ovih dana da mi stigne 13900/13700 sistem pa cu detaljno obraditi temu overkloka za svaki dan, i podesavanje sistema samo za gaming, jer recimo samo za gaming mozda ne trebaju sva E jezgra da bi se izvuko maksimum, mozda ne treba HT, svasta tu moze da si skrati a da se nista ne izgubi za gaming vec samo da se dobiju nize temeprature i veci OC.
To to ako budes pravio nesto za 13700k stavi molim te da podesim...evo ja sam vec imao dva update biosa...sredjuju i oni neke stvari....
 
Isto što važi za 13900k važi i za 13700k tako da pogledaj overclocker net forum imaš tamo ogromno uputstvo za OC.
 
OC za svaki dan odavno nije nauka.
 
Mislio sam na one koje u to diraju i koji su dirali ranije na komplikovanijim generacijama 😁
 
Ovi novi biosi kao da radim u pentagonu...😆
 
OC za svaki dan odavno nije nauka.
Nekima jeste, zapravo vecini, jer da nije ne bi se ovde raspravljao sa ljudima oko elemnetarnih stvari na tu temu... Mada ceo taj proces otisao je u drugom pravcu... Sada se sklapanjem cesto dobija sistem koji je ozbiljno nategnut kao recimo sa 13900k, gde se korekcijama u biosu ne dobija sistem koji radi na vecem kloku nego se radi fino podesavane kako bi se obuzdala potrosnja koja je u vecini slucaja kao i ranije kada nije bilo ovih bost resenja, kada se ostavi na auto nerealna, i naponi koji su potrebni za odredjni klok procesora daleko iznad relano potrebnih.
Nekako mi se cini da za gaming sa 13900k mozda nista ne treba dirati ako bost ne pada ispod 5.8ghz, jer cisto sumnjam da kroz pravilno testiranje moze da se podesi da radi za svaki dana u svim programima na 5.8ghz a da se ne skrati za neko E jezgro ili HT. Masine koje sluze za nesto ozbiljnije od gaminga, tu vec vredi rucno podesiti bios jer taj bost kloko od 5.8ghz prakticno ostaje pusta zelja na auto, ode debelo ispod ti 5.8ghz zavisi koliko je program zahtevan. Ne znam sa sigurnoscu nista sto se tice 13xxx govrima na osnvu zapazanja sta je ko radi sa tim sistemima na netu, videcu kada stigne hardver, jer svakako cu morati sa tim da se poigram i da budem speman za gomilu takvkih racunara sa kojima treba da se pozabavim posle nove godine posto sledi veliki upgrade sa i9 10980xe na 13900k.
 
Uz ovoliko tutoriala i materijala po internetu nauka? Onda ne treba to ni da rade, sve na default i vozi, kraj priče.
 
Kako te ne mrzi toliko da pises i to u vise tema... Imamo vise izvrsnih OC na forumu pa opet nisu toliko pisali...
Ima jedna dobra kod gitarista: sto vise pokazujes, to manje znas.
 
Ja sam došao do zaključka da je 5400 MHz sweet spot za 13900k, ko ne voli ili ne želi kao ja da se bavi overklokingom...to je tek 100 MHz manje od "zvaničnih" 5500 MHz ali su temperature oko 80 85 i plus ne mora procesor da se andervoltuje...gubitak u performansma je zanemarljiv možda oko 1 % maks koliko sam ja video...

Imam utisak i da je trebao da radi na 5400 ali da su odlučili da ga budžnu u poslednjem trenutku....na silu...
 
Nazad
Vrh Dno