Šta je novo?

Instalacija XP-a pored licencirane Viste (Acer 6530g)

strahinjas

Slavan
Učlanjen(a)
01.02.2005
Poruke
500
Poena
345
Na laptopu imam originalnu VHP, ali zelim da instaliram i XP, uz zelju da mi i Vista ostane. Znam da instaliram dva sistema, znam kako da namestim oba da se butuju u slucaju da je vista prva instalirana itd., ali me zanima da li ima nesto na sta treba posebno da obratim paznju da ne zaj**em vistu, ili ne daj Boze, ceo lap?!

Znam da za Xp treba u biosu da se mod hard diska menja, pa bi bilo dobro ako bi neko mogao konkretno da opise kako se to u Acerovom biosu radi?!

Kad instaliram Xp, onda treba da odradim repair Viste, ali je 'problem' to sto ja uz lap nisam dobio instalacioni disk Viste. Jel problem da taj repair uradim sa 'divljakom'? Hoce li to mozda pokvariti originalnu Vistu?
Od diskova za laptop nemam nista osim ona dva dvd Recovery koje mi je ponudio da napravim pri prvom pokretanju... driveri su smesteni negde na hardu, i mogu da ih pokrenem(ako je to bitno).

Vec par meseci se lomim da li ovu instalaciju XP-a da odradim, i ja sam to na neki nacin odlucio, i uradicu, al' ajd' da vas pitam: Vredno li je to truda? Hoce li mi laptop raditi bolje? Neko ce se zapitati zasto uopste i pitam, ali jako sam pokolebljiv, pa ako iznesete neke 'dobre' argumente da ne treba to da radim, mozda i odustanem.:S:

Hvala mnogo unapred!!
 
Pazi ovako, sve moze da se uradi, ali ja licno i ne vidim neki razlog za to, jedino kao ti nesto mnogo bitno ne radi pod vistom. Imao sam ja Vistu, Ubuntu i Xp na mom, pa se sve svelo na koriscenje Viste i Ubuntu-a, Xp sam palio jednom u mesec dana.

Razmisli ti jos jednom, ja ne bih menjao licenciranu vistu za piratski xp.
 
Uradi backup Viste sa Acronis true image pa onda instaliraj xp pa ako ti se nebude svidjo xp onda vratis vistu.

Najbolje ti je da instaliras win7 RTM final 3 puta je brzi od viste.
 
Razmisli ti jos jednom, ja ne bih menjao licenciranu vistu za piratski xp.

Pa ni ja ne bih hteo da je menjam... ja bih samo hteo da instaliram xp pored viste, dakle, da zadrzim oba sistema, cisto da vidim kako ce neke sitnice na njemu da rade, a za koje mislim da na visti mozda losije rade.

Najbolje ti je da instaliras win7 RTM final 3 puta je brzi od viste.

Ima li on negde da se skine legalno, ili mora da se 'nabavlja'?
 
Potrazi na warez sajtovima ima da se skine e sad ako hoces legalno da kupis to neznam mada sam cuo da su neki vec kupili pitaj nekoga imas win7 temu ovde na forumu potrazi malo.
 
Potrazi na warez sajtovima ima da se skine e sad ako hoces legalno da kupis to neznam mada sam cuo da su neki vec kupili pitaj nekoga imas win7 temu ovde na forumu potrazi malo.

Win 7 i kljuc mogu da se skinu sa MS sajta.

@strahinjas
Znam da hoces da samo da dodas, ono na sta sam ja mislio jeste da ne bih koristio nelegalni xp ako imam legalnu vistu, nisam se lepo izrazio.

Ajde ovako, uradi prvo ono sto ti je covek vec rekao sa acronis-om, to ti je osiguranje.
E sad, prvo moras da nam kazes koliko ti je hdd, koliko particija imas itd...
 
...
Ajde ovako, uradi prvo ono sto ti je covek vec rekao sa acronis-om, to ti je osiguranje.
E sad, prvo moras da nam kazes koliko ti je hdd, koliko particija imas itd...

To sa Acronisom cu uraditi danas...
HDD je 320gb, imam dve particije, c: 60gb i d: 260gb... kad otvorim Acronis Disk Director Suite, u njemu vidim jos dve skrivene particije, pretpostavljam da su one nesto oko Viste, drivera, itd.
 
Poslednja izmena:
To sa Acronisom cu uraditi danas...
HDD je 320gb, imam dve particije, c: 60gb i d: 260gb... kad otvorim Acronis Disk Director Suite, u njemu vidim jos dve skrivene particije, pretpostavljam da su one nesto oko Viste, drivera, itd.

E pa vidi ovako, najbolje bi ti bilo kad bi lepo odradio sa acronisom backup na neki eksterni hdd, ali moze i bez toga. Odradi backup na d particiju, onda taj backup fajl prebaci na c. Sto se tice tih skrivenih particija, verovatno su to recovery particije.
Za acronis napravi obavezno butabilni usb ili cd da bi mogao da ga bez os-a. Posle ovoga instalacija ti i ne treba vise :)

Za ono sto ti predlazem potrebne su ti:
1)Instalacioni diskovi za Xp i za Vistu, za Vistu divljak najobicniji.
2)Neki butabilni usb ili cd sa programom za deljenje hdd-a. Ja preferiram QtParted, ali u principu i Vistin setup moze lepo da posluzi za ovo:p
3)EasyBCD
http://neosmart.net/dl.php?id=1

Procedura ti je sledeca:
1)Startujes QtParted ili nesto slicno, izbrises D particiju od 260gb i napravis dve manje, jednu od 30gb npr i jednu od 230gb.
2)Startujes instalaciju Xp-a, instaliras na particiju od 30gb. Ovo ce unistiti Vistin loader tako da neces vise moci da se logujes u Vistu.
3)Ubacis Vistin disk i pokrenes setup, izaberi "repair" opciju i opciju da ti popravi loader. Posle ovoga mozes da se logujes samo u Vistu :p
4)Instaliraj EasyBCD i namesti xp koji ce ti se nalaziti na D particiji.

To bi trebalo da bude to, posle ovoga trebalo bi da ti nudi opciju logovanja i u Vistu i u Xp:)
E da, zgodno je da imas neki live linux uz sebe, ako zeznes nesto uvek mozes da ga startujes i da nam kukas ovde :d

Na kraju jedno upozorenje, imperativ ti je da ne unistis acronis backup file slucajno!

PS: Sacekaj da jos neko potvrdi ove moje korake, smisljao sam ovako napamet pa cisto za svaki slucaj :p
 
Zelja ti je da ostanes legalan ili ne?
Za legalnost, moras da kupis licencirani Xp i kraj. Ti ne zelis downgrade sa VHP, na Xp home.
 
Procedura ti je sledeca:
1)Startujes QtParted ili nesto slicno, izbrises D particiju od 260gb i napravis dve manje, jednu od 30gb npr i jednu od 230gb.
2)Startujes instalaciju Xp-a, instaliras na particiju od 30gb. Ovo ce unistiti Vistin loader tako da neces vise moci da se logujes u Vistu.
3)Ubacis Vistin disk i pokrenes setup, izaberi "repair" opciju i opciju da ti popravi loader. Posle ovoga mozes da se logujes samo u Vistu
4)Instaliraj EasyBCD i namesti xp koji ce ti se nalaziti na D particiji.

Ovako sam i zamisljao da uradim, samo bez ovog QtParted.
Da li moze ovako?
Na Visti instaliram Acronis Disk Director, na njemu od d: napravim jednu od 30gb i jednu od 230gb, kad restartujem komp, namestim boot sa cd-a, instaliram xp, uradim repair viste, na njoj instaliram easy bcd i namestim da mi pokrece i xp?!

E da, zgodno je da imas neki live linux uz sebe, ako zeznes nesto uvek mozes da ga startujes i da nam kukas ovde

Na srecu, imam desktop pa mi to nece trebati:d mada, video sam lepih linuxa na lapovima po prodavnicama na uscu, pa kasnije mozda i o tome razmilim:p

Sve ovo podrazumeva da sam predhodno napravio backup Viste. Externi hdd nemam, ali cu taj backup file prebaciti na desktop racunar, pa mi je tu sigurno.

Za acronis napravi obavezno butabilni usb ili cd da bi mogao da ga bez os-a. Posle ovoga instalacija ti i ne treba vise

Mislis da backup file bude bootabilan?



Jos uvek se niko nije oglasio po pitanju menjanja moda hdd-a u biosu?!

borab je napisao(la):
Zelja ti je da ostanes legalan ili ne?
Za legalnost, moras da kupis licencirani Xp i kraj. Ti ne zelis downgrade sa VHP, na Xp home.

Zelja mi je da ostanem legalan, ali u pogledu Viste. Ne treba mi licencirani xp, jer njega hocu da instaliram cisto da vidim kako ce neke stvari pod njim da rade...
 
Poslednja izmena:
Uspeo sam da ga instaliram, medjutim, ne znam zasto, posle odredjenog vremena rada, zapuca. Samo zakoci, mis ne moze da se pomeri, a jedini lek je gasenje na power dugme... Ima li neko ideju sta bi moglo biti?
 
EDIT: Dakle, laptop zapuca samo na xp-u, ali u potpunosti. Cak i lampica od, recimo, wirelessa, koja trepce nasumice, ako zapuca u trenutku kad je se upalila, ona nastavi da sija, ne ugasi se. Isto je i sa lampicama za hdd, num lock... Od drivera imam vecinu, samo fali neki pod imenom nesto pci modul ili nesto sl. i jedan unknown device. Da li mozda zbog toga koci, i moze li kocenje mozda da se dogadja zbog nekog loseg drivera vec instaliranog ili empowering technology?

Napominjem, kucanje se dogadja iskljucivo na xp, Vista radi bez problema...
 
Poslednja izmena:
Taj unknown device ti je verovatno nesto sto se zove "Snowflake emulation" za to imas drajvere samo pod Vistom, cemu sluzi pojma nemam:p Ne verujem da ti je do toga, mozda ti neki drajver nije bas kako treba, odakle si ih skinuo? Sta si stavo za Ati-ja, iskreno on mi je najsumljiviji!

Ajde jos neko, ja i nemam neku ideju:p
 
Od onda kad sam napisao poslednja dva posta, preradio sam xp jos jednom, sa drugog diska. Instalirao sam sve drajvere osim ona dva gore pomenuta, i radilo je normalno. Sad sam krenuo nesto da radim na njemu, i zakucao je opet. U Easy BCD sam stavio da mi ne loaduje xp vise, ali cu ga ostaviti instaliranog, cisto ako neko postavi neko resenje.

Sve drivere sam skinuo sa acerovog sajta, osim za ati, to sam skinuo sa atijevog sajta.
Nemam ideju sto bi moglo da ga koci.
 
Slusaj, skini drajvere sa Ati-jevog sajta za HD3600 series za xp, obicne ne mobility! Skini ovo programce:
http://www.driverheaven.net/modtool.php
i moduj drajvere. Znaci startujes instalaciju, sacekas da se raspakuje u neki folder, pa onda prekines. Startujes mobility modder i modujes to sto si raspakovao. Deinstaliraj drajver pa instaliraj ovaj.
Probaj to pa javi.
 
Na laptopu imam originalnu VHP, ali zelim da instaliram i XP, uz zelju da mi i Vista ostane. Znam da instaliram dva sistema, znam kako da namestim oba da se butuju u slucaju da je vista prva instalirana itd., ali me zanima da li ima nesto na sta treba posebno da obratim paznju da ne zaj**em vistu, ili ne daj Boze, ceo lap?!

Znam da za Xp treba u biosu da se mod hard diska menja, pa bi bilo dobro ako bi neko mogao konkretno da opise kako se to u Acerovom biosu radi?!

Kad instaliram Xp, onda treba da odradim repair Viste, ali je 'problem' to sto ja uz lap nisam dobio instalacioni disk Viste. Jel problem da taj repair uradim sa 'divljakom'? Hoce li to mozda pokvariti originalnu Vistu?
Od diskova za laptop nemam nista osim ona dva dvd Recovery koje mi je ponudio da napravim pri prvom pokretanju... driveri su smesteni negde na hardu, i mogu da ih pokrenem(ako je to bitno).

Vec par meseci se lomim da li ovu instalaciju XP-a da odradim, i ja sam to na neki nacin odlucio, i uradicu, al' ajd' da vas pitam: Vredno li je to truda? Hoce li mi laptop raditi bolje? Neko ce se zapitati zasto uopste i pitam, ali jako sam pokolebljiv, pa ako iznesete neke 'dobre' argumente da ne treba to da radim, mozda i odustanem.:S:

Hvala mnogo unapred!!

Da napravis ghost ali sa norton ghostom za svaki slucaj.

I onda instaliras xp koji je mnogo bolji od viste u ovom trenutku.

Akronis je mnogo spor
 
Slusaj, skini drajvere sa Ati-jevog sajta za HD3600 series za xp, obicne ne mobility! Skini ovo programce:
http://www.driverheaven.net/modtool.php
i moduj drajvere. Znaci startujes instalaciju, sacekas da se raspakuje u neki folder, pa onda prekines. Startujes mobility modder i modujes to sto si raspakovao. Deinstaliraj drajver pa instaliraj ovaj.
Probaj to pa javi.

To sam i radio od pocetka jer 'obican' drajver nije ni mogao da se instalira...

velikizoki je napisao(la):
Da napravis ghost ali sa norton ghostom za svaki slucaj.

I onda instaliras xp koji je mnogo bolji od viste u ovom trenutku.

Akronis je mnogo spor


Namestio sam xp, ali kao sto mozes da vidis u postovima iznad, nesto ga j**e i zakucava... Vista radi normalno.


Prvo sam mislio da je mozda do temperature(iako mislim da kad je temp. previsoka, ne zakucava, nego se ugasi??) ali sam sa Vistom, po ovoj vrucinstini radio sa lapom nekih 1, 1.5h i sve je najnormalnije radilo.


:wall:
 
Da osvezim temu, ako nekome zatreba.

Na kraju sam ipak, mesec dana kasnije, resio da opet krenem u 'pohod' na instalaciju xp-a. Ovaj put mi je uspelo. Ipak je onaj problem zakucavanja bio do graficke, kao sto je Lammasu mislio. Driver koji radi sam skinuo sa http://www.getpcmemory.com/drivers/download-acer-aspire-6920g-notebook-windows-xp-drivers/ i ne kuca uopste.

Da napomenem da se Launch Manager(a probao sam i onaj namenjen i za vistu i za xp) ne mirise sa drajverima graficke, odn. kad se startuje LM pri paljenju kompa, vrati se rezolucija na 1024x768, pa mora rucno da se vraca preko desni click>properties itd. Uspeo sam da nadjem neki program koji pamti rezoluciju, ali je dobrano spor pa dok se on pokrene nakon paljenja kompa, dosta vremena prodje dok ne vrati na moju zeljenu rezoluciju, skoro da ima toliko vremena da bih stigao i sam da je promenim.
Iznasao sam neki KILIMANJARO(??) Launch Manager koji je potpuno identican onom koji ide uz Acer i pod njim se ne menja rezolucija, ali prilikom pojacavanja i smanjivanja nekako zakucava, one crtice se sporo pojavljuju i nestaju, i kad se na kraju pojave(ili nestanu)one stoje na ekranu jos 100 godina a audio manager kad probam da pokrenem, takodje kucka.
Zbog toga sam resio da unistaliram Launch Manager, a sva sreca je da mi oni dumici na touch rade, samo sto sad nemam prikazano na ekranu kad npr. pojacavam, smanjujem, aktiviram wireless itd. Jedino mi je E dugme sad potpuno beskorisno. Ali, bitno je da radi bar nesto.
Ima li neko mozda resenje za ovaj Launch Manager?

Od uredjaja je kao 'unknown device' ostala samo jedna stavka, a mislim da je to Snowflake emulation koji je Lammasu takodje pominjao.
Primetio sam da se pod xp-om jace cuje zvuk.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno