Šta je novo?

Industrija igara

^ ne znam koliko pratis situaciju ali ovo sto se desava trenutno sa Activision-om i Blizzardom nije ni malo funny po nas gejmere, barem kada su buduci projekti u pitanju... Koliko mi se cini EA i Bethesda su bas fino pukli sto se vrednosti deonica tice.
Valjda im je posluzilo kao dobra opomena da se dozovu pameti i okrenu vise consumer-friendly politici...

If not, tu su konzole koje imaju odlicne SP ekskluzive kako u ovoj, tako nadam se jos vise i u sledecoj generaciji... :)
 
Activision je odavno prso, ali nazalost sve vise vuku Blizzard sa sobom. Do sad su nekako odolevali, ali u poslednje vreme, su sve gori i gori..
 
Kakvo je stanje na konzolama sto se tice loot box-ova, pay2win, DLC i ostalih gluposti?
 
Sta mislis, barem kada su sp igre u pitanju?

Barem od 2015 tj post-Witcher 3 perioda ps4 recimo nudi kvalitetnije sp iskustvo i ne videh tu nesto eksploataciju igraca (bs price koje radi EA/Ubi/Sega/Bethesda recimo sa boosterima i teskim grindom u sp story modu)...

Navedi mi jedan primer igre da je izbacena half-baked, sa bs eksploatacijom igraca, koja je izasla kao recimo PS4 ekskluziva i ciji je fokus SP?

Na PC platformi tek sledece godine ocekujem 3 naslova koja bi trebalo da budu odlicna (Metro Exodus, CP2077 i Outer Worlds). Ali ce Sony itekako imati odgovor naredne dve godine, a uzeci u obzir sta je od odlicnih studija MS pokupovao ocekujem da ce imati ozbiljnu listu za sledecu generaciju Xbox-a...

Za PC, rekao bih da indie igre poslednjih godina dominiraju rekao ako hoces iole dobru SP zabavu/iskustvo (naravno uz izuzetke), ostatak se uglavnom fokusira ka MP-u i bs eksploataciji igraca (koji koliko vidim dominira kod novije generacije).
Dobrih naslova sa vecim budzetom ce biti sve manje i rekao bih sve redje, ocigledno se ide ka "games as service" modelu (iskreno se nadam da gresim i da ce ovo sto se vecim desava da ih dozove pameti)

Pogledaj zivotni ciklus PS4 rke i naslova koji su izasli za isti (i koji ce izaci do 2020/21) i onda uporedi taj period sa PC-em - koja platforma ima sveukupno bolju/kvalitetniju ponudu i postuje SP igraca (ne gleda ih kao novcanik)? Ne kazem da se nece promeniti...

Pogledaj teme na ovom forumu i koji tip igara dominira? Za koji tip igara su ovde ljudi na forumu spremni da "izlopataju kes" na godisnjem nivou ( iako ocigledno kvalitet igara opada ili je reciklaza jednog te istog) dok druge igre prolaze ispod radara jer "imaju Denuvo"...

mozda si brz ali ne trci pred rudu... :)
 
Sta mislis, barem kada su sp igre u pitanju?

Barem od 2015 tj post-Witcher 3 perioda ps4 recimo nudi kvalitetnije sp iskustvo i ne videh tu nesto eksploataciju igraca (bs price koje radi EA/Ubi/Sega/Bethesda recimo sa boosterima i teskim grindom u sp story modu)...

Navedi mi jedan primer igre da je izbacena half-baked, sa bs eksploatacijom igraca, koja je izasla kao recimo PS4 ekskluziva i ciji je fokus SP?

Na PC platformi tek sledece godine ocekujem 3 naslova koja bi trebalo da budu odlicna (Metro Exodus, CP2077 i Outer Worlds). Ali ce Sony itekako imati odgovor naredne dve godine, a uzeci u obzir sta je od odlicnih studija MS pokupovao ocekujem da ce imati ozbiljnu listu za sledecu generaciju Xbox-a...

Za PC, rekao bih da indie igre poslednjih godina dominiraju rekao ako hoces iole dobru SP zabavu/iskustvo (naravno uz izuzetke), ostatak se uglavnom fokusira ka MP-u i bs eksploataciji igraca (koji koliko vidim dominira kod novije generacije).
Dobrih naslova sa vecim budzetom ce biti sve manje i rekao bih sve redje, ocigledno se ide ka "games as service" modelu (iskreno se nadam da gresim i da ce ovo sto se vecim desava da ih dozove pameti)

Pogledaj zivotni ciklus PS4 rke i naslova koji su izasli za isti (i koji ce izaci do 2020/21) i onda uporedi taj period sa PC-em - koja platforma ima sveukupno bolju/kvalitetniju ponudu i postuje SP igraca (ne gleda ih kao novcanik)? Ne kazem da se nece promeniti...

Pogledaj teme na ovom forumu i koji tip igara dominira? Za koji tip igara su ovde ljudi na forumu spremni da "izlopataju kes" na godisnjem nivou ( iako ocigledno kvalitet igara opada ili je reciklaza jednog te istog) dok druge igre prolaze ispod radara jer "imaju Denuvo"...

mozda si brz ali ne trci pred rudu... :)
Crytek je pre 10 godina bio u fazonu da je to buducnost igara. I smatrali su da se treba fokusirati na f2p igre. Medjutim nesto je poslo kako ne treba i proprali su. Nisu umeli to da sprovedu u delo, falili im loot boxovi. Voleo bih tu kompaniju da vidim da opet zablista sa nekim naslovom.
 


Nesto su mi mnogo optimisticni ovi analitcari. Voleo bih da bude tako ali mislim da od ovih 19mil nece biti nista, rekao bih da ce piraterija da ucini svoje.
Ma koliko prezirao eksluzivne igre i double-dipping, mozda bi CDPR trebalo da razmisli barem o ovom drugom.
 


Sta reci :zgran:
 
ko zeli kvalitet na PCu vec odavno odavno ne treba da se okrece na AAA naslovima

nezavisni developeri, i studiji male i srednje velicine razbijaju na PC-u

AAA naslovi su sran.jasti jer su ih izdavaci isforsirali da odgovaraju svima i na svim platformama, njihovo ispiranje i spiranje i naginjanje konzolnom trzistu je napravilo pun krug i igre dobijaju sve vise kritika jer se sve manje svidjaju bilo kome... mada generalno je sve sto dolazi sa zapada toliko ucmalo i dosadno, i jos kada se doda na to da sadrzaj mora da prodje cenzuru politicke korektnosti, sjw zahteva i ostalih nebuloza dobijaju se isprane gluposti koje pisu neki novi klinci okovani nerealnim samopouzdanjem a talenta tek u tragovima

zato nr igre iz istocne evrope (i ostatka sveta ofc) deluju toliko ekstravagantno i interesantno, jer su neopterecene politickim i scojalnim barijerama
 
Nesto su mi mnogo optimisticni ovi analitcari. Voleo bih da bude tako ali mislim da od ovih 19mil nece biti nista, rekao bih da ce piraterija da ucini svoje.
Ma koliko prezirao eksluzivne igre i double-dipping, mozda bi CDPR trebalo da razmisli barem o ovom drugom.

Imam neki jak osećaj da će c2077 stvarno izaći 2019. godine, možda se varam... I sami su rekli da je igra gotova i da rade peglanje, mada to ne mora ništa da znači mene sve vuče da će doći jedan dan i potvrditi. Što se tiče prodaje, CDPR nikad nije brinuo za to jer su od početka anti-DRM i idu na GOG, da nisu zadovoljni time odustali bi davno...
 
Mozda 2019, ali pre bih rekao (i voleo) da bude 2020, cisto zbog Cyberpunk 2020 (a i dodatno peglanje nikad ne skodi). Ne znam gde si cuo da je igra gotova, osim ako ne mislis na ono "in a playable state" sto ne mora da znaci da je uopste blizu izlaska.

A sto se pirata tice znam da CDPR ne brine (mnogo :D) jer guraju svoju filozofiju i ja to itekako postujem, ali kad bude doslo vreme da se poredi sa RDR-om, GoW-om i slicnim igrama, bilo bi mi zao da daleko omase te cifre cisto zbog pirata...
 
Poslednja izmena:
Ne verujem da piraterija utiče u značajnoj meri na prodaju, jer igre piratizuju uglavnom oni koji ne mogu da ih priušte.
Hoću da kažem, ako neko ne želi da kupi igru, DRM ga neće naterati. Piratsku ili DRM free verziju možda i odigra ali verovatno ne bi kupio igru ni da nije bilo tih verzija.
Ovo se posebno odnosi na manje kvalitetne igre, koje su npr. sahranile pre-order koncept.

Kvalitetne igre, pa njih ljudi kupuju i kad ne moraju, poklanjaju prijateljima, kupuju na raznim platformama itd.

Nikako ne treba zaboraviti da je cena igre univerzalna/globalna (manje više) a srpska primanja lokalna.
Daleko od toga da se u Nemačkoj ili USA ljudi razbacuju parama ali poenta je da tamo većina ljudi može igre po tim cenama da priušti (a oni koji ne mogu imaju većih problema u životu).

Zato se ja ne brinem za CDPR i njihov DRM free koncept.
 
Mozda 2019, ali pre bih rekao (i voleo) da bude 2020, cisto zbog Cyberpunk 2020 (a i dodatno peglanje nikad ne skodi). Ne znam gde si cuo da je igra gotova, osim ako ne mislis na ono "in a playable state" sto ne mora da znaci da je uopste blizu izlaska.

A sto se pirata tice znam da CDPR ne brine (mnogo :D) jer guraju svoju filozofiju i ja to itekako postujem, ali kad bude doslo vreme da se poredi sa RDR-om, GoW-om i slicnim igrama, bilo bi mi zao da daleko omase te cifre cisto zbog pirata...

Mislim da ce tempirati kraj 2019. godine jer imaju "siguricu" za kraj godine - verovatno nece imati vecu konkureciju u drugim naslovima...
Od vecih, iscekivanih naslova je samo Metro Exodus najavljen za 2019, za konzole verovatno nista ne izlazi krajem godine (u prolece 2019 izlazi Days Gone i Sekiro:SDT) a pocetkom tj u 2020. se ocekuju Death Stranding (mad je moguce i krajem 2019) i TLOU koji su vrlo iscekivani naslovi tako da je 2020 za izbegavati (+moguc izlazak PS5-ice)...
Ako tempiraju kraj 2019 vrlo je moguce da ce da "pociste" sa prodajom...
 
Poslednja izmena:
@Vukodav

Sta znam, jedni teraju jednu pricu, drugi drugu, a koliko znam nema nikakvih ubedljivih podataka za bilo koju stranu. Stoji da je cdpr maksimalno ublazio sve to svojim stavom prema igracima, prema dlc, drm-u itd, ali nekako ne mogu da se otmem utisku da postoji dobar deo igraca koji bi dao $60 za igru ako mora, ali bi radije za dzabe.


Sto se izlaska tice Yojinbo, u pravu si za "siguricu" i taj period, samo se nadam da je nece gurati ranije zbog toga, a da nije 100% spremna.
 
Malo kasno ali ziva istina :D :D :D :D :D

aZlABlxd_700w_0.jpg
 
Kako bre ne znas Andrzeja Sapkowskog, cuvenog autora Witchera, i jos cuvenijeg mrzitelja CDPR-a i video igara :d
Sta reci kad je covek na potpisivanju knjige stavio znak na sto da nece potpisati knjige koje na omotu imaju Geralta iz igre. Znaci... :smash:
 
Pretpostavio sam da je on ali nisam bio siguran :)

Sećam se da je tvrdio kako su igre popularne zbog njegovih knjiga a nisu ni bile izdate na engleskom dok igre nisu proslavile sagu.
Ne znam zašto je takvo matoro zakeralo, meni su se knjige dopale.
 
Bas lepa vest.. ali kada. Za nekog ko planira uskoro kupovinu monitora..
 
Pa pise u clanku 15 januara izlaze drajveri sa podrskom.
 
Alien Isolation nastavak se pravi za telefone

3M2b6M2_700w_0.jpg
 
^
Bas zbog takvih poteza bih zeleo da svi oni koji se odluce na takve poteze prsnu kao zvecke... Bez obzira na to kakav CV igara imaju iza sebe ili sta jos od kvalitetnih IP-eva drze...

Da se ne lazemo vise, jos par studija radi igre zbog igara (na prste mogu da se nabroje), tu je i indie scena takodje kao i Sony sa svojim studijima za konzole. Makar te ispostuje kao igraca na prvom mestu.

Ostatak gleda kako da napravi slot masine i izmuzu sto vise para iz dzepova sa sto manje truda. Neka lepo stanu u red, pa jedan po jedan na dobos jer ce da im se takva politika zasluzeno obije o glavu, samo sto ce proces da potraje... Samo me interesuje dokle ce da gledaju pad njihovih precenjenih akcija na trzistu dok im ne dodje iz pozadine u tikve.
 
Nije vise bitno sta zele gameri, nego sta najvise pravi pare.. Mobile izgleda vuce sve njih, telefoni su vec mini laptopovi, eno pre neki dan citam rumore kako ce Nintendo da batali konzole i predje na telefone, vrv neki fake news ali nema veze, Switch i ovako ne bezi daleko da ga neki novi fon prestigne na polju grafike i i snage..

Streaming i Mobile su buducnost.. :/
 
Mislim da još ima nade za gaming u svom "izvornom" obliku. Pogledajte šta se desilo sa Blizzard-om posle Blizzcon-a ove godine. Bukvalno su stavljeni na lomaču. S druge strane imamo Sony koji je "pokidao" sa SP naslovima u 2018. a nastavlja i dalje (nije dozvolio MP mode u Days Gone :Klanjanje). CD Project Red je jači nego ikad....
 
Velike su pare u mobile/dlc/freemium igrama, ali ima dosta dobrih sp igara i dalje. Daleko od toga da nema sta da se igra.
 
SP gaming u svom "izvornom" obliku postoji, kao sto rekoh, jos samo na konzolama (Sony sa svojim dev studijima) i indie dev sceni... Recimo RTS kao i p&c avanturisticki zanr su takoreci mrtvi...
Na PC trzistu tu je jos par studija koji se drzi tradicionalne formule i zele da ispostuju igraca na prvom mestu (CDPR, Obsidian/InExile/Larian/R*/4A mi padaju odmah na pamet), ostatak odavno posrce i poseze ljigavim metodama (miktrotransakcije/tona dlc dodataka) za cedjenje poslednjeg centa iz dzepova igraca. Ne verujem da ce bilo sta da se menja dok najveci i najgori ne posrnu toliko (zbog takvih metoda) da se vise niko ne usudi da uguru takva sr*nja u igri na svakom mogucem koraku (kao sto je Ubi poceo da opipava novo tlo sa SP boosterima)

Generalno gledano mi stariji igraci, koji trazimo kvalitetno SP "iskustvo" i navikli smo na dobre igre u koje je ulozen trud, smo postali malo,neisplativo trziste. Kapiram da im je lakse danas da se iscedi kes od balavurdije koja se lozi na MP igre, sa istim recikliranim igrama/sadrzajem svake godine, uz minimum truda i tonu dlc kozmetike, nego da se uloze resursi i trud u kvalitetnu igru koja ce da donese manje brzog profita (poput RDR2). Verujem da ni EA/Ubi/Activision/Bethesda vise ne znaju (niti mare) koliko profita im je dosta. A bilo je price da su cak i igre koje su "flopnulne" itekako dobro zaradile.

Zbog toga indie scena kao i remasteri igara cvetaju jer su namenjeni bas toj generaciji 90tih (GB/SNES/Sega/N64/PS1). Mada opet, pogledam novi Doom, Wolfenstein, Divinity Original Sin, Metro ...
Pa i igre koje nam dolaze (Starfield/CP2077, novi Metro...), sve je to radjeno po staroj i dobro isprobanoj formuli, mozda i ima nade za gaming industriju kao i novu generaciju da odigraju koji kvalitetniji naslov i iskoce iz postojeceg sablona, ako vec nece da probaju remastere odlicnih starih naslova...

Kako ide ona - "najlepse ruze ponekad cvetaju na najgorem smetilistu"?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno