Šta je novo?

Igre generalno

filipenko

Znamenit
VIP član
Učlanjen(a)
16.12.2001
Poruke
11,720
Poena
1,020
...ali pretežno za PC :d

Namera mi je da pokrenem jedan tred u kome će moći da se priča u opštem smislu o igrama. To bi em rasteretilo postojeće topike em donelo prostor u kome će moći da se kaže nešto što u suštini ne spada ni u jedan topik pojedinačno. Naravno, ovo ne treba da spreči nikoga ko želi da kaže nešto o bilo kojoj pojedinačnoj igri, naprotiv.

Otvorio bih topik izveštajem o najprodavanijim igrama u proteklom periodu. Takođe, obavezujem se da ću sa vremena na vreme paste-ovati ovde ta istraživanja kako ih budu objavljivali.


Another week, another NPD chart detailing the best selling PC games in the USA for the week ending April 8:
1. The Elder Scrolls IV: Oblivion - 2K Games
2. World of Warcraft - Blizzard
3. The Sims 2 Open for Business - Electronic Arts
4. The Sims 2 - Electronic Arts
5. Star Wars: Empire at War - LucasArts
6. Age of Empires III - Microsoft
7. Battlefield 2 - Electronic Arts
8. The Lord of the Rings: The Battle for Middle-earth II - Electronic Arts
9. Civilization IV - 2K Games
10. The Godfather - Electronic Arts
The NPDGroup has also issued the list of the top 20 best selling PC games for the month of March 2006. The latest expansion, The Sims 2: Open for Business, was the month's top seller, moving more than 230,000 units. That was significantly more than second-place finisher Elder Scrolls IV: Oblivion, and far ahead of the other Sims game in the PC top 10, The Sims 2.
1. The Sims 2: Open For Business - Electronic Arts
2. Elder Scrolls IV: Oblivion - 2K Games
3. Star Wars: Empire at War - LucasArts
4. Lord of the Rings: Battle For Middle Earth II- Electronic Arts
5. World of Warcraft - Vivendi Universal
6. Dungeons & Dragons Online: Stormreach (DVD) - Atari
7. The Sims 2 - Electronic Arts
8. Elder Scrolls IV: Oblivion Collector's Edition - 2K Games
9. Lord of the Rings: Battle For Middle Earth II Collector's Edition - Electronic Arts
10. Age Of Empires III - Microsoft
11. The Sims 2: Nightlife - Electronic Arts
12. Civilization IV - 2K Games
13. Battlefield 2 - Electronic Arts
14. Dungeons & Dragons Online: Stormreach (CD) - Atari
15. Zoo Tycoon 2 - Microsoft
16. Dungeons & Dragons Online: Stormreach Limited Edition - Atari
17. Call Of Duty 2 - Activision
18. Guild Wars - NCsoft
19. Harry Potter & The Goblet Of Fire - Electronic Arts
20. Zoo Tycoon: Complete Collection - Microsoft


Takođe bih istakao da su igre za konzole zabeležile pad prodaje od oko 16 procenata.

Console Game Sales Down 16 Percent In March: GameSpot reports that overall console game sales for March 2006 were $819 million, down 16 percent for the same period a year ago. During March, the top console title was Square Enix's Kingdom Hearts II, which sold over 614,000 copies in North America. Behind it was Ubisoft's Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfighter for the Xbox 360, followed by Electronic Arts' Black for the PlayStation 2. Two other critically acclaimed Xbox 360 games, Elder Scrolls IV: Oblivion and Fight Night Round 3, also cracked the top 10.
 
Meni nije jasno kako se Ameri toliko loze na Simse :wall: .
Potpuni *****izam.Kad cujem rec Sims dobijem ospice .
 
Potpuno tačno. Meni se čak i žena smorila posle jednog popodneva igranja. 'beš igru bez krvi...

;)
 
Žena se smorila od Simsa? Ja svakoj koja uđe u moju sobu, čim pogled skrene ka kompu vičem "nemam Simse". Upravo zbog žena su i najprodavaniji, tako da to ne bih dovodio u vezu sa Amerima.

Isto tako, mislim da se na prste jedne ruke mogu nabrojati svi level-upovi u Oblivionu na svetu koji su se desili dok je žena bila za računarom :) tako da svi znamo koja igra je ovede zapravo na prvom mestu.
 
Filipe, prodaja igara za konzole nije pala bez razloga. To se deshava svaki put na smeni generacija, a to je upravo sada, pogotovo shto jedina next-gen konzola ima malo igara i vecina ih je multiplatform. Veruj mi, kada PS3 bude izashao, prodaja za katolichki bozic ima da skochi 50%...
 
Ne sumnjam, to je i logično :)
 
Igre pod brojem 3, 4, 6, 7, 9 i u drugoj listi 11 (bez ponavljanja), znam zašto ljudi vole jeri ih i ja imam i mnogo su gotivne dok za ove ostale ili nisam čuo (ili video) ili mislim da su šit.
I šta fali Sims-ima? Svaka igra ima svoga kupca, a Sims-e igram kad se smorim od brzih igara.
Poenta igranja igara???? Koja je poenta igranja klikera, ili čitanja knjige??? Svako ima svoju!
 
Poslednja izmena:
Izvidnica Duhova: Napredni Ratnik se pozlatila!
(ovakve stvari bi takođe bilo poželjno bacati ovde, da se ne bi otvarala po 4 topika za igru, jedan ovako radi reda, jedan kad je gone gold, jedan kad se pojavi na netum jedan kad neko stvarno krene da igra, a tu je uvek i još jedan koji se otvori posle 10 dana kad neko nabavi kopiju na budži :d
 
Moram primetiti da se kvalitet ponude igara prilicno poboljsao...
Ovo su sve visoko kvalitetni i visoko budzetni proizvodi...
steta sto tu nikad nema iznenadjenja... bilo bi lepo kad bi se naslo neko parce softvera tipa Psychonauts ili kako se vec pise...
 
Definitinvo dolaze bolji dani za PC gaming...

Ove godine ce biti MNOGO fenomenalnih naslova, a kad izadje Vista i kad pocne Microsoftova kampanja, bice jos mnogo bolje.

Drago mi je da se ponovo oseca pozitivna energija, cemu Filipenko ponajvise doprinosi, moram da priznam :) Zadovoljstvo je gledati ga kako se raduje novim dobrim igrama :)
 
Mislio sam da ce se u ovom thread-u govoriti o smislu igara uopste !!!

Da li je smisao igara da unapredjuju hardware industriju (nazalost :( ), ili je smisao igara da sa svojim nekim svetom i okruzenjem (da li je to realan ili imaginaran) odvuku igraca iz svakodnevice i prepuste mu upravljanje nad istim a pri tome mu daju izbor da sam kreira svoj svet na onaj nacin koji njemu odgovara (razne RPG igre, Taycoon-olike i simulacije, Simsi ...) ili pak da se na trenutak razonodi uz nesto sto ce mu samo "odmoriti" mozdane vijuge (FPS, voznje... )

Vecina misli da igre izazivaju nasilje, ali prilikom nekih istrazivanja doslo se do zakljucaka da ustvari igre sluze za praznjenje negativne energije... bolje je polupati tastaturu prilikom nervoze , nego sesti u kola nervozan i napraviti sudar :)

Ne znam ni sam nisam pametan, ali meni su se mnogo vise svidjale igre (i smisao istih) pre, nego sada.... sada se samo gleda grafika, zvuk da li je 5.1 ... pre se nekako "ozbiljnije" pristupalo igrama...
 
Zadovoljan sam ovom godinom.Dosta vremena uzivao sam uz Oblivion,i jos cu.Posto sam presao main quest bacio sam se na Call of Cthulhu,odlicna igra.Nadam se da ce i ostale igre koje se ocekuju ove godine ispuniti ocekivanja.Jel taj novi Hitman uskoro izlazi?Zna li neko?
 
ToxiC je napisao(la):
Mislio sam da ce se u ovom thread-u govoriti o smislu igara uopste !!!

Da li je smisao igara da unapredjuju hardware industriju (nazalost :( ), ili je smisao igara da sa svojim nekim svetom i okruzenjem (da li je to realan ili imaginaran) odvuku igraca iz svakodnevice i prepuste mu upravljanje nad istim a pri tome mu daju izbor da sam kreira svoj svet na onaj nacin koji njemu odgovara (razne RPG igre, Taycoon-olike i simulacije, Simsi ...) ili pak da se na trenutak razonodi uz nesto sto ce mu samo "odmoriti" mozdane vijuge (FPS, voznje... )

Vecina misli da igre izazivaju nasilje, ali prilikom nekih istrazivanja doslo se do zakljucaka da ustvari igre sluze za praznjenje negativne energije... bolje je polupati tastaturu prilikom nervoze , nego sesti u kola nervozan i napraviti sudar :)

Ne znam ni sam nisam pametan, ali meni su se mnogo vise svidjale igre (i smisao istih) pre, nego sada.... sada se samo gleda grafika, zvuk da li je 5.1 ... pre se nekako "ozbiljnije" pristupalo igrama...
Može o svemu da se govori, tako je i zamišljeno :) Svašta, svakakve informacije, najave, izveštaji kako se pozlatilo to i to, diskusije o igrama uopšte, dok bi ostali topici bili posvećeni samim igrama i otvarali bi se onda kad igre izađu i neko ih proba.

Inače, mislim da su igre sada neuporedivo bolje nego ranije, ali se diže ogromna halabuka oko njih i kada se procenjuju testeri stalno naglašavaju pojedinačne elemente, čemu i korisnici doprinose. Igre su danas po svim pitanjima svetlosnim godinama daleko ispred onih od pre par godina (da ne potežem priču o Oblivionu i 12 ovogodišnih Apostola :) ), ali tu postoji više faktora koji pokušavaju da ublaže ovu činjenicu - mi smo postali matoriji i mnoge stvari nas više ne oduševljavaju a ne prestajemo da se igramo kao što bi trebalo :d, mnogi žanrovi su u međuvremenu nestali ili su potisnuti u drugi plan pa oni koji vole da igraju takve stvari dreče kako PC propada, drastično je napredovao kontrolni sistem, tj. standardizovan je na sinhronu upotrebu tastature i miša tako da je igranje neuporedivo olakšano u tom smislu, a to utiče na tipove problema, kao i dužinu igranja igre, hvatanje za neku igru kojom je korisnik oduševljen i od koje se po njegovom mišljenju nije pojavilo ništa bolje, a na šta generalno ne može da se utiče jer svako ima neki svoj ukus i meru koja nekom igrom može biti ispunjena, i generalno sveopšte je prisutno loženje ljudi kako su igre nekada bile bolje. Moguće je da je u proseku igra bila bolja nego danas, ali ko tvrdi da je danas igrana vrhunska igra nekada bolja od vrhunske igre današnjice sa tim nešto nije u redu. Takvima uvek preporučujem da onda uzmu i igraju to od nekada samo što to retko kada žele, sem u nekim ekstremnim slučajevima :p Naravno, ne govorim o situaciji kada se neko razočara u direktan nastavak (pošto već vidim kukanje kako Hl2 i D3 nisu bolji od Hl1 i D2), već u globalu. Sa druge strane igre postaju takav užitak, kako u tehničkom tako i u literarnom smislu, a sada je tu i brzi internet pa se osećaju čari igranja preko interneta protiv živih igrača, sa čime gotovo ništa ne može da se poredi.

Sve u svemu - vrh!

ToxiC je napisao(la):
Ne znam ni sam nisam pametan...
Znam, ali ne diskriminišem i volim da diskutujem ,)
 
Poslednja izmena:
@Filip
Ne znam, meni se generalno ne svidja ovaj put kojim ide igracka industrija.... mnogo se favorizuje hardware... ali ajde...
Ne svidja mi se ni to sto su sada mahom aktualni zanrovi u kojem "iskljucis" mozak i udri... pa ja sam se obrazovao u igrama... kroz FRP/RPG sam naucio da "lepa rec gvozdena vrata otvara" :d
i da iz svakog razgovora sa likovima izlazis duhovno obogacen sto se kroz igre manifestuje kao exp, sto se moze i na zivot preneti...

mozda mi je mana sto volim da poredim sve sa realnim zivotom i gledam kakvu korist imam od odredjene rabote ... sto ce reci od igara, kad se vec odmaram uz njih da to bude kvalitetno :)

p.s.
da ne ispadne da sam ja zapeo za FRP/RPG, od zadnjih igara sto je izaslo, a nije pomenutog zanra, a da je ostavilo utisak na mene je F.E.A.R., ipak to nije jedna obicna "pucacina"
 
Da javim da je izašao Borderzone!!!
 
ToxiC je napisao(la):
mozda mi je mana sto volim da poredim sve sa realnim zivotom i gledam kakvu korist imam od odredjene rabote ... sto ce reci od igara, kad se vec odmaram uz njih da to bude kvalitetno :)
Same here :)
Zato čim odma' na početku primetim nešto u igri što mi se ne sviđa, odma' bataljujem... zato mi je broj pređenih igara manji od 20, al' sam se barem igrao kvalitetno.
 
Ti si tih 20 igara prešao više puta nego ja mojih 200 :d
Bedak je što odustaješ od igara čim naiđeš na iole neki problem, pa zato samo igraš neke lagane tečne limunadice. I što je najgore dođeš do nekog nivoa, pa obrišeš, pa posle nekog vremena ponovo instaliraš, dođeš do istog nivoa pa obrišeš, pa kupiš original, dođeš do istog nivoa, pa obrišeš i prodaješ original...:)
 
Ma ne kad naiđem na problem, nego kad naiđem na tehničke manjkavosti koje mi smetaju. Zato sam i batalio Spellforce. Ne sviđa mi se zoom, ne sviđa mi se skrol, a i RTS strategije su mi se smučile sa svojim stereotipima (e da, ako neko hoće da kupi original Spellforce skoro džabe, jav'te se :) )
 
@Voodoo NBGD
e vidis to je igrac, koji trazi u igri nesto sto se ne moze recima iskazati ni na ekranu pokazati, neku nevidljivu nit koja te veze za igru, i ne pusta te vremenom... :D

Lord Nerevar je napisao(la):
Da javim da je izašao Borderzone!!!
javi kad bude Flat-Out 2 ;)
 
Strašno, čudi me da Voodoo-u ne smeta što u strategijama imaju da se prave jedinice (mada imam jednog takvog ortaka :) ) ili što se u vožnjama voze prevashodno kola :D

BTW najavljen Command & Conquer 3 :) Evo linkova:
http://planetcnc.gamespy.com/
http://www.newsnow.co.uk/cgi/NGoto/138695086?-2858

Pre nego što smarači krenu da smaraju kako će biti već viđeno da naglasim - neka, baš bi mi legla jedna takva laganica u savremenom ruhu :)
 
filipenko je napisao(la):
Strašno, čudi me da Voodoo-u ne smeta što u strategijama imaju da se prave jedinice (mada imam jednog takvog ortaka :) ) ili što se u vožnjama voze prevashodno kola :D
:d
Meni su strategije bile omiljeni žanr, ali da po deseti put igram recikliranu kopiju Warcrafta, nema leba...
 
e vidis to je igrac, koji trazi u igri nesto sto se ne moze recima iskazati ni na ekranu pokazati, neku nevidljivu nit koja te veze za igru, i ne pusta te vremenom...

Traži ONO nešto :)
 
Zato čim odma' na početku primetim nešto u igri što mi se ne sviđa, odma' bataljujem... zato mi je broj pređenih igara manji od 20, al' sam se barem igrao kvalitetno
I ja sam ranije isto razmisljao, ali u nedostatku naslova pocnes polako da zanemarujes neke stvari koje ti se ne svidjaju, u nadi da ces naici na nesto sto ce te obradovati :) Cesto se desi da se samo iznerviras sto si bacio vreme ali ponekad se stvarno prijatno iznenadis.

off topic: MMO ce pojesti single player za 5-10 godina :p
 
Heroji 5 se pozlatili. Čisto da vas obavestim.
 
Kad pre ispravise onolike bagove?!
 
Sto se tice Heroja, demo je dostupan ihahaj .
Probao sam ga i mislim da ce igra biti super .
Gameplay je zarazan i vuce te da odigras jos koji potez,
grafika je warcraft-olika i sto je najvaznije ekstra je optimizovana.
Na 6600Gt u 1280x1024 sa 2AA i 4AF sve radi ko podmazano.
 
goran.rs je napisao(la):
Kad pre ispravise onolike bagove?!
Ko ti kaže da su ispravili :d Pečevi su za bagove :)
hejvule je napisao(la):
grafika je warcraft-olika
:trust: Nisam igrao demo. Kad se kaže Warcraftolika da li se misli na osećaj kao da su likovi iz crtaća, ili se pak misli na grafiku čiji je kvalitet uporediv sa Wc3 ili WOWom?
Tužno je koliko developeri zaostaju za hardverom...
hejvule je napisao(la):
i sto je najvaznije ekstra je optimizovana.
:trust: Ako je Warcraftoliko u smislu kvaliteta grafike kako neće biti dobro optimizovano :d
 
ni ja nevidim sta je tu dobro sto je grafika warcraftolika, pogotovo ne za heroje
 
Likovi definitivno nisu kao iz crtaca, vec grafika podseca na Wc3
ali je bar za moj ukus bolja .Grehota je igrati igicu na bilo cemu
ispod neke 19-ice .Ja na 17" monitoru ne mogu da sagledam mapu
kako valja, jer ima puno detalja.Animacije u toku borbi su super
odradjene ( najlepse je zumirati i posmatrati borbu ) .
Ma najvaznija stvar je da igra ima onaj stari smek 3 dela i da te vuce da igras .
 
Nazad
Vrh Dno