Šta je novo?

Hardver I5 6600k upgrade

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

sebekkg

Cenjen
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruke
443
Poena
170
Moja oprema  
CPU & Cooler
I5 6600k, cm hyper 212
Matična ploča
Z170 hd3
RAM
16gb ddr3
GPU
Msi 1060 6GB
Storage
20 TB
Zvuk
On board
PSU
Tt 730
Kućište
Nzxt
Monitor
2x hp 24
Miš & tastatura
Logitech g710+, mx master 3
Laptop
Elitebook
Ćao kolege planiram neki upgrade

I trenuno sam na 6600k, 16gb i 1060 6gb.

Mislio sam da predjem na 5600x sa b550 uz možda blagi oc, 32gb i rtx 3080.

To mi nekako deluje trenutno najbolji odnos uloženo dobijeno, barem što se tiče procesora. Grafa verujem da je preterana za njega i da bi možda bilo bolje ići na 7600x ali mislim da on previše košta u odnosu na 5600x kad se uračuna njegova cena, cena matične i ddr5.

Jesam li u pravu ili možda vredi ići na to. E sad ja trwnutno imam i napajanje tt od 730w sto bi trebalo biti dovoljno za 5600x i 3080 ali ne znam da li bi bilp dobro i za 7600 zbog tdp-a.

Pošto bih zbog grafike morao i kuciste da menjam, a volim da imam i dvd i dalje sta predlažete i šta predlažete od hladnjaka, trenutno sam na starom cm 212 hyper ali i da hocu njega nemam kit z kačenje na am4/am5 🤣.
 
5600x bi ibio sasvim u redu i veliko pojačanje. Blagi ili nikakav OC nijer uopšte potreban na Novijim Ryzen ili Intel procesorima, lepo namešteni u BIOS-u trenutno skaliraju od 0Hz (sleep mode) na većini jezgara sve do punog "boost"-a na naj višim frekvencijama na jednom/više/svim jezgrima po potrebi.
TDP nije neko merilo za potrošnju struje a ni ona nije mnogo veća od starog processora., obično se grafika više pita za potrošnju struje. Ako to napajanje nije prastaro, izanđalo ili neki "Dž" kvalitet biće više nego dovoljno.
CM 212 evo bi bio zadovoljavajaći pa takođe i nešto iste veličine ali što bolji to tiši. Imaš celu temu o vazdušnim hladnjacima. bolje tu pogledaj.
Što se dileme oko AM5 tiče, i sa 5600x bar dupliraš performanse a prelaskom na AM4 kao recimo 7600x bi dobio samo još nekih 15ak %. Samo zbog toga se ne isplati, jedino što bi nova platforma imala veći potencijal za budući upgrade u sledećih par godina.
Neznam za kućište ali imaš i temu specijalizovanu za to, nači ćeš više podataka tamo samo treba planirati zajedno sa izborom hlađenja.
 
Napajanje sam uzeo 2017. Modularno thermal take. Dobro je i sluzi super za sada.

Kućište je nzxt lexa s i realno bih ga trebao zameniti jer nema sanse 3080 da stane unutra.

Cm212 se ni sada ne cuje jer ga uvek stavim na nize obrtaje, a i u medjuvremenu sam promenio onaj njihov drljavi ventilator i smanjio buku. Ako ima nesto povoljno da se uzme iki samo set za kačenje am4 ne bi bila losa opcija. A u suprotnom mozda noctua l9 vidim da ima dobre karakteristike za 40ak eura.

E sad sto se tixe grafike, mislio sam da pazarim neku polovnu sa kp, pa sad ne znam koji proda ac i koja verzija kartice su se pokazale kao izdrzljive.
 
Sto se tice kulera ako hoces da menjas mozes da uzmes arctic freezer 34 imas model sa jednim ventilatorom i sa dva... sa dva ti je cisto bacanje para ali ajde dobijas jedan ventilator rezervni.

Sto se tice kupovine polovne rtx 3080 one su i kao nove problematicne zbog svojih vrljavih termalnih padova koje su im stavljenje a kako su malte ne sve 3080 iz rudnika... prvo pre kupovine proveri sve benchmark testove da vidis kakva je, onda obrati paznju na temperature kartice i vram sekcije, onda obrati paznu na to kako se ventilator ponasa, da li osilira prilikom rada ili ima pravilan rad, onda obrati paznu da li se isti klimaju i da li su bucni kada se vrte na visim obrtajima.

Prodavac koji ti ne dozvoli da izrsis proveru pre kupovine zaobidji kupovinu. Jer ne radi se o malim parama a svakako nemas garanciju ili ako ima onda je to nemacka ili austriska ili madjarska.

Kada nadjes dobru kartu da je ok onda prvo sto uradis je rasklapanje i ciscenje komplet svega, zamena termalnih padova i zamena termalne paste na cipu. E tek tada je bocnes u racunar.
 
Koje padove predlazes?
 
Pa prvo se odluci koji model kartice hoces pa tek kada je uzmes onda treba proveriti koja je debljina termalnih padova na cipovima a koja na vram sekciji, to mozes na dva nacina pitati proizvodjaca ili kada se kartica rasklopi pa izmeriti posto neretko se desava da ima dve razlicite debljine. Neke kartice imaju termalne padove unutar sebe i ispod backplate.

A sto se tice kvaliteta istih sto bolje naravo, e sada sve zavisi od debljine koja ce ti treba.
 
Znate li mozda nekog da prodaje define r5 ili r4 u dobrom stanju i po rqzumnoj ceni? Treba mi to ili neko slično kućište da bih stavio dvd rw, barem 3 diska i 3080.
 
@sebekkg postavi oglas da kupuješ, možda se neko javi
 
Stavio na oglase. Videćemo šta će iskočiti. Ima jedan link na kp ali poslovnost mu je 0. Pa bih negde drugo pazario.
 
Ma zoves ga ne javlja se. Pa onda na poruku odgovori posle 3 sata ili sutra dan. A 200 km od mene. I svi su mu oglasi sa fiksnom cenom.
 
A imate li preporuku za neko drugo kućište da ima mesta za barem 3 hdd (3.5"), dobro hladjenje, i barem 1 5.25" za dvd.

Može novo ili polovno do nekih 130e npr.
 
Možda Cooler Master NR600, ako nađeš verziju s mestom za optički drajv.
Ili Antec P10 Flux. Ne znam kakvo će hlađenje biti sa zatvorenim vratancima ali možeš i da ih skineš, ako želiš...
 
Pazario sam komp i sastavio. Moram priznati lepo to izgleda. 😊
Ipak sam našao r4 nov i deluje ok. Nije sad nešto ultra tiho kako bih očekivao s obzirom na količinu materijala za smanjenje buke ali ok.

Ono sto sam video jeste da fabrički kuler za 5600 ga drzi na 50C na idle i tera na 80ak kada sam u igricama, znači treba realno kupiti drugi hladnjak.

E sad, uzeo sam i palit 3080ti gamerock. I moram sa vama sa se posavetujem oko temperatura.

U igram(1080p na ultra, npr rdr2) temperature gpu idu do 80-83, hotspot ide i do 105C,a memory junction je kao i gpu do 80-83. A kada sam van igrica temperature su oko 40ak stepeni i ventilatori se ni ne vrte. Doduše ove temperatuee gore sam postigao i sa undervolt-om. Na nekih sam 900mV na 1850-1900.

Da li su te temperature previše i da reklamiram ovom linku na kp ili ne?
 

Prilozi

  • 20230112_151736.jpg
    20230112_151736.jpg
    277.2 KB · Pregleda: 45
  • 20230112_151752.jpg
    20230112_151752.jpg
    292.6 KB · Pregleda: 37
  • 20230112_151747.jpg
    20230112_151747.jpg
    235.4 KB · Pregleda: 45
Evo sad kada ne radi ništa vec neko vreme temperwtura je 49-53C sa otvorenom stranicom.
 
Poslednja izmena:
Pazario sam komp i sastavio. Moram priznati lepo to izgleda. 😊
Ipak sam našao r4 nov i deluje ok. Nije sad nešto ultra tiho kako bih očekivao s obzirom na količinu materijala za smanjenje buke ali ok.

Ono sto sam video jeste da fabrički kuler za 5600 ga drzi na 50C na idle i tera na 80ak kada sam u igricama, znači treba realno kupiti drugi hladnjak.

E sad, uzeo sam i palit 3080ti gamerock. I moram sa vama sa se posavetujem oko temperatura.

U igram(1080p na ultra, npr rdr2) temperature gpu idu do 80-83, hotspot ide i do 105C,a memory junction je kao i gpu do 80-83. A kada sam van igrica temperature su oko 40ak stepeni i ventilatori se ni ne vrte. Doduše ove temperatuee gore sam postigao i sa undervolt-om. Na nekih sam 900mV na 1850-1900.

Da li su te temperature previše i da reklamiram ovom linku na kp ili ne?
Stock cooler je OK kao prelazno rešenje, ali bilo koji tower cooler sa 120mm ventilatorom bi trebalo da obezbedi daleko tiši rad :)
Preporodio sam se kad sam uzeo čuveni LC Power CC-120. Daleko od toga da se stock dernja, ali u odnosu na njega je praktično nečujan pogotovo kad se lepo podesi kriva u BIOSu.
 
Ja bas gledao koliko je cm hyper 212 samo ovaj noviji i covece to su cene otisle na 60-65e 🤔
Onda bolje uzeti noctua-u za te pare ili dodati jos malo jer opet dobije bolji ventilator i ne moram da dokupljujem.
 
Stock cooler je OK kao prelazno rešenje, ali bilo koji tower cooler sa 120mm ventilatorom bi trebalo da obezbedi daleko tiši rad :)
Preporodio sam se kad sam uzeo čuveni LC Power CC-120. Daleko od toga da se stock dernja, ali u odnosu na njega je praktično nečujan pogotovo kad se lepo podesi kriva u BIOSu.
Možda ovako nešto? 😁

Sada je idle na 30 stepeni, a ventilatori mu rade samo na 400 obrtaja. 😁
 

Prilozi

  • 20230117_133916.jpg
    20230117_133916.jpg
    304.2 KB · Pregleda: 18
  • 20230117_133927.jpg
    20230117_133927.jpg
    330.6 KB · Pregleda: 21
Nazad
Vrh Dno