Šta je novo?

Huawei HG8245W5-6T (MTS), podešavanje automatskog restarta

voodoo_

Čuven
Učlanjen(a)
31.08.2003
Poruke
9,699
Poena
920
Došao MTS i uveo optiku, i umesto starog dobrog rutera dobih HG8245W5-6T koji moram dnevno da restartujem da odšlogiram Wi-Fi na ostalim uređajima po kući, a o dometu da ne pričam.

Web UI nudi opciju automatskog restarta, ali to izgleda ovako kao na slici. Ne uspevam sasvim da dešifrujem nemušti mašinski prevedeni engleski sa Huawei support foruma, ali pretpostavljam da ovo kao na slici znači:

1) Ako ruter radi jedan dan
i
2) Ako je između 15 i 16h bilo manje od 1000 kb saobraćaja tokom opsega od jednog minuta

onda će se restartovati automatski.

Da li sam u pravu?
 

Prilozi

  • Clipboard01.png
    Clipboard01.png
    17.6 KB · Pregleda: 26
mislim da nije resenje da ga stalno restartujes, nego da stavis neki extender dometa.
 
A šta te košta da isprobaš?
Košta me živaca, pošto sam izgubio jedno pola sata eksperimentišući i ne dešava se ništa. Na stranu što je suludo nabadati nešto ko kokoška u mraku, opcija prosto nije dokumentovana ni u jednom PDF-u za ovaj i slične Huawei modele koji sam našao na internetu. Svi raniji ruteri koje sam imao su imali jednu prostu opciju za restart (hoću da se bezuslovno restartuje tim i tim danima u nedelji), samo se ovde prave pametni i kroz loš GUI sa fantomskim kriterijumima ne možeš da uradiš ništa.

U međuvremenu sam dešifrovao da "running days" znači dani u godini (ako hoćeš da bude aktivno svaki dan tokom godine, unosiš 365), ali traffic limit parser ne dozvoljava nulu, i ima gornji limit negde između 5000 i 10000 kb(ita/bajta? Šta je malo "b" kod Kineza pošto su već "kilo" napisali velikim slovom pogrešno). Za traffic keep time isto ne dozvoljavaju 0, što znači da verovatno treba da obezbedim da protekne manje od 5 megabajta/bita u rasponu od minut, što može da se ispuni jedino ako isključim i TV set-top box, u suprotnom nema šanse.

Ispod ovog je neki Linux, bukvalno je trebalo da stave glupi checkbox i input polje za dane u nedelji, to što sam uneo upišu u interni crontab, i ćao.

Izgleda da nema druge opcije osim extendera...
 
Nakon još malo testiranja, zaključio sam da je ovaj Huawei sposoban da radi stabilno danima ali pod uslovom da su na njemu aktivni samo 2,4 ili samo 5 GHz access point (dakle ne oba). Izgleda da ne utiče ni broj klijenata, nego kad radi samo jedan od ta dva nije problem bez obzira na količinu saobraćaja, a kad rade oba, performanse degradiraju do nivoa da posle nekoliko dana samo restart pomaže.

Na kraju sam kupio neki jeftini TP-Link Archer koji sam konfigurisao kao access point preko kabla (ne kao extender), uključio samo 2,4 GHz i postavio u drugi deo stana, dok sam na Huawei-ju ostavio samo 5 GHz. Uređaji koji mogu na Huawei idu na njega, b/g/n uređaji idu na TP-Link, za sad radi lepo i stabilno.
 
ja sam na sredini udaljenosti izmedju gpon-a huawei i krajnje tacke gde koristim net postavio extender RE700x u repeater modu i sada imam stalno pun signal na 5G u celom stanu koji je dugacak oko 15m. Imao sam do nedavno isti problem i zavaravala me je cinjenica da sam i u najudaljenijoj tacki od rutera dostizao punu brzinu na 5G, medjutim jacina tog signala varira u toku dana, a pravi siguran domet mu je do 5m i extender wifi6 mi odlicno radi posao. Najveci pad deklarisane brzine moze se desiti u ranim vecernjim satima i to do max. 10% na 5G, a na 2.4 je dosta jaci signal ali sa nizom brzinom (oko 1/3 od deklarisane), ukljucen je ali ga ne koristim, ne pravim ni restarte i radi ok. Eto, jedno iskustvo vise.
 
Nazad
Vrh Dno