Šta je novo?

HTPC - konfiguracije, rešenja, saveti...

Preporuka za kompnente za HTPC, i jedno laicko pitanje...da li HTPC u isto vreme moze da bude i NAS ili ne?
Ideja mi je da ubijem dve muve jednom kupovinom i jednim zauzecem prostora...
 
Može, naravno...ako se koristi Windows + XBMC + FlexRAID kombinacija..ja znam za ovu, mada možda ima i neka druga
 
A jel podržano od većine komponenti, ili mora nešto specifično?
 
Pa XBMC i FlexRAID ti rade pod Windowsom, tako da ti treba bilo šta što gura Windows 7...
 
Ok, jel moze neka preporuka, naime sta meni treba...treba mi manje kuciste, tiho, komp bih kacio preko hdmi (audio i video na AV risiver)....trenutno imam wd tv live, i ako bih se odlucio za ovu varijantu, onda bi to trebalo u potpunosti da mi zameni wd tv live...jel postoji neki daljinski koji bi zamenio wd-ov daljinski...znaci htpc + NAS bih koristio u pravom smislu te reci...ne treba mi komp, XBMC bi bio pokrenut.
Interesuje me koja ploca, koji procesor je best buy i koliko memorije je dovoljno (4GB ili vise)?
 
Ista stvar mene muči mesecima, sta izabrati?
U principu, ako ne planiraš da se igraš na toj mašini, znači samo xbmc uz nas,surf, Zacate, tj. E-350 će ti biti dovoljan. Ovde imaš zadovoljnih korisnika tog procesora. Mali potrošač, malih dimenzija.
Ja sam testirao jedan par dana, 1080p radi bez problema, cpu usage ne prelazi 15-20 procenta. Ono što meni lično smeta je mala sporost prilikom listanja library-a (neki će reći da je to nebitno, ali meni smeta).
Druga varijanta ti je neki G530 /G620 procesor uz H61 ploču i GT210 pasivnu grafičku.
Treća je A6-3500 uz odgovarajuću FM1 ploču.
Zadnje dve varijante će te izaći sigurno duplo skuplje od prve.
Što se tiče memorije 4GB je dovoljno.

Powered by CM 7.2
 
Ono sto me i dalje muci, je to koliko je HTPC okruzenje dobro za NAS, mislim prvenstveno zbog grejanja...jer maleno kuciste treba da ima bar dva HDD-a...vidim da ima jako malenih kucista, pitanje je kako se to sve smesti...jer naravno, potrebno je da mi ne zuje ventilatori, jer onda cemu HTPC
 
Ako baš hoćeš HTPC i NAS u jednoj mašini onda teško da ima puno boljih rešenja od Silverstone Lascala serije kućišta. Nisu baš toliko mala, ali zato imaš brdo mesta za diskove.
 
Hmm, ne treba mi toliko, npr treba mi bar 2 interna, i imam 2x1TB usb, sto je za kucnu upotrebu sasvim dovoljno.
 
Biker,

NAS ti je prilično širok pojam i ja mogu za svoj HTPC da kažem da mi je na neki način NAS. Držim ga stalnog uključenog i podesio sam RSS feed u mikro torentu, šerovao sam particiju gde mi je video i to je to, meni to dođe kao NAS. Naravno, ja u njemu držim 2.5" HDD od 500 giga i meni je to dovoljno ali pitanje je koliko bi tebi trebalo mesta i koji još servisi osim windows share-a.

Ja imam pomenuti E-350 i osim listanja biblioteke nemam neke veće zamerke tj. sigurno je best buy. Ako se odlučiš za njega onda možeš uzeti neko mikro ATX kućište i staviti više diskova. Ovo mini ITX koje imam ja ima mesta samo za jedan 2.5" disk.

Hlađenje možeš rešiti stavljanjem 12-ica i spuštanjem brzine obrtaja. Nešto slično sam ja uradio i praktično je nečujno a sve je hladno. Na početku me je nerviralo to što kada ostavim XBMC uključen procesor se greje mnogo više nego kada je XBMC isključen a komp prikazuje desktop. Ovo sam rešio tako što sam namestio u XBMC-u da mi gasi monitor posle nekog vremena i temperature su sada samo stepen dva više u odnosu na desktop.

Daljinac imam Sony BD remote i moje preporuke, pogotovu sada kada ne gasim komp. Mana mu je bila to što nije mogao da probudi komp iz sleep-a a isto mu je mana što troši brzo baterije. Ovo za baterije se isto da rešiti programčićem koji šalje daljinac u sleep posle nekog vremena. Sve ostalo je OK, kvalitetna izrada, logičan raspored dugmića, odličan prijem u odnosu na ono što sam ja imao sa Wi-Fi daljincem. I još jedna mana (uslovno) nema dugmiće za smanjivanje i pojačavanje zvuka što opet nije problem jer možeš bilo koja dva podesiti da budu za to.
 
Ovako, sto se tice NAS-a, meni prvenstveno treba nesto za fotografije i za muziku...treba mi tiha masina, da mi torrent bude stalno ukljucen, da preko nekog servisa pristupam tom kompu odakle god...itd..znaci sve one f-je koje ima klasican NAS.
Opet HTPC mi je zanimljiv iz vise razloga....mnogo vise mogucnosti nego sto to imam sa wd tv live-om...ko zna, mozda ponekada moze i da se odigra nesto (mada iskreno, nema se vremena za tako nesto)...pitam se samo, koliko mogu da smetaju jedan drugom ako su u istoj masini?

Npr da izaberem kombinaciju A6-3500 i FM1 plocu (pretpostavljam koja god, radi posao), i ako bih izabrao flexraid...kako ide instalacija (jel jedan disk za win, plus ostatak diskova za NAS?)
Kuciste koje mi se svidja je: SILVERSTONE Milo ML03B
Koje napajanje uzeti a da je tiho?

Nasao sam ovo za tvoj daljinski (neki lik se zalio da mu curi baterija) :)

Code:
xbmc@htpc:/etc$ bdremoteng
bdremoteng - Sony BD Remote helper daemon version 0.5

Usage:
bdremoteng [options]

Options:
-p <port> Set port number for incoming LIRCD connections.
-t <timeout> Set disconnect timeout for BD remote (in seconds).

The only thing I can think of, change the value of -t. (step 6) To be disconnected before the BD.

I took more than two years with the same batteries and no problem.
 
Poslednja izmena:
bikeru samo da znaš da je FlexRAID komercijalan program..i jedini te vrste..na žalost.. Tj. radi pod Windowsom i omogućava korišćenje već punih diskova za priključenje u raid niz (za sve ostale raid varijante ti trebaju prazni diskovi).. Svakako bi ti bila varijanta OS HDD + HDDovi za RAID..
 
...pitam se samo, koliko mogu da smetaju jedan drugom ako su u istoj masini?

Ne razumem ko kome da smeta?

Konfuziju unosi koriscenje izraza NAS(otuda i nepotrebni raid), a koliko ja razumem trazi se htpc u kucistu koje prima vise od jednog diska i to je sve.
 
Ne razumem ko kome da smeta?

Konfuziju unosi koriscenje izraza NAS(otuda i nepotrebni raid), a koliko ja razumem trazi se htpc u kucistu koje prima vise od jednog diska i to je sve.

To su potpuno dva razlicita koncepta, pa samim tim mogu da smetaju jedan drugom (htpc vs NAS), jer koriste iste resurse, tj jedan hardver. Nije isto imati dva hdd-a, i imati nas, jer nas ima posebnu funkcionalnost, zato se i pitam da li je moguce to ostvariti u istom kucistu. Ne prodaju se NAS resenja posebno samo iz mode, pretpostavljam da je vise zbog funkcionalnosti. Bar sam tako ja razumeo taj koncept.
 
Od svakog računara se može napraviti NAS, a prodaju se kao zasebna rešenja iz prostog razloga jer mogu biti funkcionalno zaokruženi i van računarskog sistema.
 
Ok, hvala za pomoc, da ne trujem vise ovu temu, ipak je HTPC glavna tema.
Ono sto mi se ne svidja kod XBMC-a je to sto je audio player daleko losiji od foobar-a, po meni, media player classic ima bolju sliku nego integrisani player u XBMC-u. Mada, moram da priznam da se nisam nesto puno bavio sa XBMC-om (instalirao kod brata, na mom mbp-u), ali se nisam udubljivao u sve to.
 
Evo jednog dobrog posta za ono sto sam se ja pitao kako resiti:
Well if your HTPC has videos on it and you're streaming them to other devices, then your HTPC kinda becomes a server. I like to keep them separate because they're designed for different things and thus have different hardware configurations and priorities:

File Server
- Use as little power as possible
- 24/7 use
- Cheap as possible
- Lots of SATA ports for loads of storage space
- Good cooling since it's in a cupboard and not tended to often
- Linux or Windows Server for stability

HTPC
- Use as little power as possible
- As quiet as possible
- Higher-end components
- Separate GPU for custom refresh rates and high quality hardware deinterlacing.
- 1 SATA port for OS SSD for fast wake/sleep/application launching/etc.
- 1 SATA port for a timeshifting/recording HDD
- BD-RE drive
- Should look nice
- Windows 7 for application support and DXVA2

I think you have to make more compromises if you combine the two, although it is certainly possible.

At some point in the future I plan to move my tuner card(s) to my server also and run MediaPortal TV-Server on it, then have several HTPC clients connecting to it. That way there'd be a central repository for timeshifts and recordings and multiple machines capable of watching TV without each one having a tuner card. They would all only require a 40 GB SSD with no HDD required.
 
Pojam NAS i HTPC izgleda da mnogi prilicno "labavo" shvataju. S obzirom da mnogi na "obicnim" racunarima slusaju muziku i gledaju filmove, ispada da je to onda HTPC. Drugo, ako je neki folder share-ovan, ispada da je to i NAS. :p

Da se vratim na temu, danas nabavih ovo napajanje, 130W.

Atx24cable.jpg
 
...jer nas ima posebnu funkcionalnost, zato se i pitam da li je moguce to ostvariti u istom kucistu. Ne prodaju se NAS resenja posebno samo iz mode, pretpostavljam da je vise zbog funkcionalnosti. ...

Moraš da rešiš sa samim sobom šta je to što ti hoćeš od NAS-a. Ako je to samo, kao što si rekao "nesto za fotografije i za muziku" onda je to ovo što ja imam. HTPC mašina koja ima jedan šerovan folder i gde je podešen automatski download sa torrenta uz pomoć RSS feed-a.

Sad, možda je nekom glupo da ovo zove NAS ali meni ovo vrši posao. Sa druge strane ako ti trebaju stvari kao što se web server, ftp server, server za snimanje sigurnosnih kamera plus desetine terabajta prostora onda bi trebao da potražiš neko drugo rešenje.


Nasao sam ovo za tvoj daljinski (neki lik se zalio da mu curi baterija)

Rekoh ti da je to rešeno sa programčićem koji šalje daljinski u sleep posle nekog vremena koje sam podešavaš.


@garson

Je l' to celo napajanje ili ima eksterni deo tzv. ciglu? Koja marka i koliko keša? Je l' kod nas kupljeno?
 
Moraš da rešiš sa samim sobom šta je to što ti hoćeš od NAS-a. Ako je to samo, kao što si rekao "nesto za fotografije i za muziku" onda je to ovo što ja imam. HTPC mašina koja ima jedan šerovan folder i gde je podešen automatski download sa torrenta uz pomoć RSS feed-a.

Ne, ja sam rekao da je ono sto mi je jako bitno mnogo fotografija i mnogo flac muzike (automatski backup toga na drugom hdd-u), kao sto bih voleo da imam i time machine backup, pristup torrent klijentu, da napravim nesto kao moj licni cloud, znaci pristup svim dokumentima/fajlovima odakle god itd....ne treba mi za sigurnosne kamere i tako to, znaci iskljucivo licna primena (ne biznis).

Ali zaboravi ovu pricu, ovo je tema za HTPC, bzvz da gusim temu...ja sam samo hteo 2in1
 
@garson

Je l' to celo napajanje ili ima eksterni deo tzv. ciglu? Koja marka i koliko keša? Je l' kod nas kupljeno?

Nije celo, fali sto kazes cigla, a za to moze od laptopa neki punjac. Nisam uzeo "ciglu" jer je shipping mnogo skuplji (tipa 45$), pa cu uzeti ovde nesto.
Marka je Winmate, nije kod nas kupljeno (koliko znam nema, ili se bar tesko nalazi zasebno napajanje ovog tipa).
 
Bikeru o koliko HDDova mi tu pričamo i u kom rasporedu...dakle koliko HDDova i koliko HDDova za backup toga..1+1, 2+1, 3+1, 4+2, 2+2 itd.
 
Jel neko probao ove Riitek tastature koje su se pojavile kod nas mislim da bi "legle" na HTPC konfiguraciju...
 
@zechs
Ovako, moja ideja je 1+1 u miroru, + 2x1TB ext USB, razmisljao sam da uzmem netgear nas duo i da sastavim HTPC...
 
Pa dobro to može i u samom winu 7 da se konfiguriše jer koliko sam čitao on ima podršu za softverski raid 1 (nisam probao)..ne treba ti nas zbog toga :) uštedećeš 200eura
 
Hvala na odgovoru, zato sam i postavio pitanje, jer za pare koje bih dao za NAS, mogu da sastavim HTPC (pretpostavljam da mogu, ako ne sve, a ono bar deo).
Verovatno moze windows 7 soft raid da zavrsi posao, ali nisam siguran da bih npr mogao da koristim za time machine backup, web access za torrent client?

Zanima me jos nesto, ako bih sastavljao HTPC koji bi mogao da se koristi i za igre, koja kombinacija ploca/procesor, da li je dovoljna integrisana video karta? Za audio, integrisana, kolika razlika u zvuku moze da bude izmedju nje, i neke skuplje, ako bi se kacilo preko HDMI-a na AVR?
Citam ovde da se koristi MPC kao video player, pretpostavljam da je to van XBMC-a?
Posto je HTPC u pitanju, bitno je da bude sto tise, da ne kazem besumno...da li je to moguce postici...citam raznorazne postove, i nikako da izvucem pravu kombinaciju?
 
Poslednja izmena:
Sve se može za pare..bar tu :D Kombinacija za igre..pa stavi i5-2500/k + GTX560TI/6950/? i to stavi u neko HTPC kućište i eto ti HTPC za igre :)
HTPC ćeš vezivati preko HDMI izlaza na grafičkoj karti na AVR, pa iz njega HDMI u TV..ne znam koliko ti tu zvučna treba..jedino ako nećeš da vezuješ HTPC direktno na TV, a iz zvučne da vučeš izlaz u AVR, ali to ti je spartansko rešenje naspram ovoga :)
A za bešumnost, koristi pasivne hladnjake i Noctua ventilatore :D
 
Kombinacija za igre nije primarna, pitao sam onako, jer imam PS3 (koji btw isto ne koristim, sitna deca :D)...kao sto si rekao, tako sam vezao kod brata, HDMI na AVR i AVR HDMI na TV i to radi odlicno.
 
Jel neko probao ove Riitek tastature koje su se pojavile kod nas mislim da bi "legle" na HTPC konfiguraciju...
Ja sam se razmisljao da uzmem jednu za moj htpc,ali sam na kraju ipak odlucio da uzmem Logitech K400 tastaturu.Od tih Rii "tastatura" me je jedino odbilo to sto povremeno i surfujem sa tog htpc-a,a Rii je isuvise neprakticna za kuckanje.
 
Vrh Dno