Šta je novo?

Help needed: canon s1 is, ili fuji s5500?

Moram priznati da me cela diskusija navodi na zakljucak koji se dao predvideti...Stvar je ponajvise sklonosti i prethodnih isqstava s jednim, odnosno drugim aparatom. Cenim da se necu za**bati ako pazarim bilo koji od dva. A, kao sto rekoh, prelaz sa a60 na neki od ova dva aparata isao je preko oly c740 kog sam prodao zbog dobre cene i nedostatka zvuka, a ponesto i zbog fokusa sklonog zaglupljivanju... No, moram zahvaliti na gomili dobijenih informacija o elementima manuelnog upravljanja aparatom! Korisno, u svakom slucaju
 
nemoj da te kartica odvrati od kupovine fuji-a.jeste skuplja ali je isto toliko i brža od cf od koga polako svi odustaju čak i u dslr klasi.ja imam fuji s 7000 koji koristi i cf i xd i nemogu da ti opišem koliko brže radi sa xd karticama.što se video zapisa tiče ja mislim da nikakve razlike nema izmedju canona s1 i fuji-a(pretpostavljam da s5100 ima isti zapis kao i s7000) po meni je jedina zamerka što zauzima puno mesta(avi) ali se to vidi kroz kvalitet.toliko od mene ,ako ima još pitanja...
 
ja sam hteo jedno vreme da kupim canona ali me njegov jeftin izgled definitivno odbio(jeftin izgled za velike pare) pa sam uštekao još love i uzeo fuji ...
 
Eh, Durko, imao sam iskustva sa XD karticama na oly c740...
Nego, kad vec mnogo pitam, da pitam jos nesto: Koji softver valja za kompresiju tih avi zapisa sa aparata u neki od divX formata? A da nije adobe premier...Jedan fakultet mi je sasvim dovoljan!
 
ja moje nisam komprimovao,a ne znam što bi to i radio.
uzmi slobodno fuji i ne razmišljaj mnogo.šta god ti drugi pričali ni jedan od ta dva nije loš a ja bih birao jeftiniji i sa više piksela(sramota je da canon naplaćuje tolike pare za samo 3mp).skoro uvek je canon best buy ali ovog puta su ga malo preterali sa cenom (jedino je to zamerka) a i fuji se oprobao sa klasičnim senzorom i uspelo je.
 
nesharm je napisao(la):
Max, sa 1/100 i iole mirnom rukom dobices ostre slike, ne treba ti nikakav IS. 1/60 je po vecini korisnika otprilike minimum shutter speed-a da bi slika slikana iz ruke ispala ostra.

Kad ste kod Exita, ovde je neko dao vec smernice za slikanje koncerata - manuelni fokus na maximum, delay bar 2sec kako bi se izbegao potres aparata pri skljocanju, itd.

Nisam slikao na exitu, ali ako postoji mogucnost za 1/60-1/80 kada se zumira bina, bez problema se moze slikati bez ISa na full zoomu...Za takvo slikanje, IS ne znachi nishta, najbitnije je koliko svetla mozesh da pokupish zbog pokreta. Druga stvar, ISO200 na fujiju je mnogo upotrebljiviji pa i ako je drugachije nemoguce, S1 cao :). Shto se tiche MFa, ne znam kako mislish da stavish max, ako koristish full zum i najmanji moguci F broj ? :) A delay nije bitan, bitan je jedan uzdah pre stiskanja dugmeta :)
 
Uzdah o kome govoris, Driver, je vrlo problematican pri 160kW razglasa... Doduse, nemam ambiciju da konkurisem za fotografske nagrade :)) Ali, opet hvala na korisnoj informaciji...I, moram priznati da me polako privlace te manuelne komande na fuji-u koje su izdvojene na tastere.
 
samo ti uzmi fuji , batali šminkere sa canonima ;)
 
driver je napisao(la):
Nisam slikao na exitu, ali ako postoji mogucnost za 1/60-1/80 kada se zumira bina, bez problema se moze slikati bez ISa na full zoomu...Za takvo slikanje, IS ne znachi nishta, najbitnije je koliko svetla mozesh da pokupish zbog pokreta. Druga stvar, ISO200 na fujiju je mnogo upotrebljiviji pa i ako je drugachije nemoguce, S1 cao :). Shto se tiche MFa, ne znam kako mislish da stavish max, ako koristish full zum i najmanji moguci F broj ? :) A delay nije bitan, bitan je jedan uzdah pre stiskanja dugmeta :)

Za ISO stoji, Canon je preko ISO 100 neupotrebljiv. Gledam svoje slike sa hot-fair-a, G5 i ISO 200...uzas koliko su lose.
Dalje, bitan je delay guru, pogotovo kad dignes aparat iznad glave, gde se ruka bas trese, taman dobijes malo stabilnosti da slike ispadnu ok.

Btw, koji ce vam 10x zoom na Exitu? Dodjes ko covek do bine :).
 
Ima li Fuji S5500 ISO vrednost manju od 200?
 
Da, ali ti 10x zoom na HotFair-u itekako treba, zar ne :)?
 
Pa i ne treba...pazi, da je Jenna, i da treba, al ovako ;). Ok bre, ne treba 10x zum, jer necu ja da zumiram delove tela, primetio sam da sa 3x zumom su devojke ispadale iz kadra, jer stojis na 3-5 metra od njih. Srecom, umelo je da bude svetla, pa sam vecinu slika okinuo sa 1/80 i ISO 100.
 
Sto niko ne odgovara ne moje pitanje?
 
Ima li Fuji S5500 ISO vrednost manju od 200?
Mrzi te da skokneš na dpreview?
Fujifilm FinePix S5100 Zoom digital camera specifications aka Fujifilm Finepix S5500
ISO rating Auto, 64, 100, 200, 400
 
Moja greška. Sećam se da je Fuji S5000 imao minimalnu vrednost ISO200. Pomislio sam da je S5500 njegov naslednik, a u tom slučaju bi bilo besmisleno isticati kvalitet slike na ISO200, ako je to minimalna vrednost.

No, nisam bio u pravu, pošto vidim da je to kod Fuji S5100/5500 ispravljeno. Lepa vest.
 
Nesharm, pokusaj da se probijes do bine na fatboySlim-u sa 100 kila na nogama i devojkom pored sebe! :) Generalno, dobro dodje 10Xzum, posebno sto gotovo da i nema ponude izmedju 10X i 3X zuma.
 
sta pricas ti Neshi, on je SLIKAO ribe na HotFair-u, a one se SNIMAJU, a ne slikaju!
 
nesharm je napisao(la):
Dalje, bitan je delay guru, pogotovo kad dignes aparat iznad glave, gde se ruka bas trese, taman dobijes malo stabilnosti da slike ispadnu ok.

Btw, koji ce vam 10x zoom na Exitu? Dodjes ko covek do bine :).

Shto se tiche upotrebljivosti zuma, pretpostavlja se da necemo slikati turistichke slike gde se ni ne vidi gde je bina, vec se slikaju "portreti" izvodjacha, jedan/dva choveka u kadru. Ne znam da li si pre par meseci video slike harvestera sa dizajn zone, bash sa exita. Sve krupni planovi, i tako treba da izgledaju fotke sa takvih dogadjanja, za razliku od svih ostalih koji ce praviti snapshotove gde se nishta zivo ne vidi ;)
 
I ja se dvoumim bas oko ova dva tipa aparata! Procitavsi ove odgovore, ostaje mi jos par pitanja:
- koji od ova dva moze da posluzi za profesionalnije slikanje? (ne snimanje)
- kakav je Fuji-jev servis u BG? Za Canon znam da je servis u BG Elektroniku koji su zaista ogromni, ali za Fuji nisam cuo bas nista :( dzaba garancija ako je servis los...
 
Veljko, upravo ovih dana imam problem sa canon a60 koji je sestra skrshila na nekakvoj ekskurziji. Ne znam u cemu je kvar, ali ne moze da se uvuce objektiv do kraja i slike koje se naprave su mutne. Elem, za popravku su mi trazili 7950 dinara, na cemu sam im se ljubazno zahvalio. Tako da, koliko god postojao servis, nije bas najsrecnije resenje za vreme kada se na aparatu moze ocekivati kvar, tj. posle duge eksploatacije. Sem toga, canon, koliko znam, prestaje sa proizvodnjom modela S1, tako da se i taj model seli u kategoriju oldtimera koje nece biti isplativo popravljati.
 
veljkoz je napisao(la):
- koji od ova dva moze da posluzi za profesionalnije slikanje? (ne snimanje)

Ni jedan od aparata ne moze da sluzi za pro slikanje, ali je fuji blizi svojim opcijama, brzinom fokusa i mogucnostima low light slikanja, osim ako necesh da slikash statichne objekte iz ruke sa full zumom u sumrak :)

- kakav je Fuji-jev servis u BG? Za Canon znam da je servis u BG Elektroniku koji su zaista ogromni, ali za Fuji nisam cuo bas nista :( dzaba garancija ako je servis los...

Da li je moguce da nisi video gomile bilborda po gradu, a svaka druga foto radnja ima fujijeve aparate i opremu, odnosno ugovor sa zvanichnim zastupnikom. www.fujifilm.co.yu
 
Poslednja izmena:
To sto se svuda prodaju aparati koje je doticna firma uvezla ne mora da znaci i da imaju normalan servis...
 
Pa to jeste, secamo se kako je Maxer prosao sa onim 300D i reklamacijom.

Sto se tice slikanja na Exitu Maxo, to jednostavno zaboravi. Prvo, ima kontrolni put na 70m od bine, koji uzima apsolutno najbolju poziciju za slikanje. To sto cu slikati Fat Boy Slim-a sa 100m i to sa strane jednostavno ne znaci nista, i dalje placam ulaznicu da bih slusao muziku, a ne slikao tamo nekog baju :).
A sto se tice snimanja na hot-fairu, nastupe onih riba mozes da skines i na netu ;). Otisao, video, ostace mi u secanju kako je to izgledalo.

P.S. Jackson, sto si takav pesimista, pa razmisljas vec o tome kako ce ti aparat crci. Ako ga budes pazio i mazio, velika verovatnoca da nece.
 
Nisi me razumeo Nesharm, nikako nisam pesimista, upravo o tome se radi. Ako vec postoji mogucnost da aparat crkne, ja racunam da ce to biti nakon duge eksploatacije, te stoga ne berem brigu oko servisa. Znas ono:ko mu **b* mater, ionako je vreme za dslr. A, sto se tiche exit-a, fatboy-a sam dao za primer, ima tu jos kojecega. Prosle godine sam izvukao tridesetak solidnih fotki sa oly c740, ali me je taj aparat jednostavno nervirao. Nikako ne lezi u ruci, a plastika je kao kineski pistolj na vodu :).
 
Da zakljucimo temu, biti ce S5500
Hvala na argumentima, kontraargumentima, savetima i informacijama.
 
Nazad
Vrh Dno