Šta je novo?

HDD temperatura 41-44+, a sa titanom 13-15?

Kako da ga stavim u vertikalu?!?!? Za sta da ga pricvrstim??? :D
 
Uzmi cetiri limene trake savij iste, postavi ih normalno na nosece rupe namenjene HDD-u, izbusi i eto vertikale. Ako ces u vertikalu to je resenje koje ja vidim, valjda ce se neko javiti da kaze da li sme tako ili ne..??
 
Može u vertikalu. Ali, ako ćeš već da kriviš limove, reši ga da ti stoji kako treba, ili nabaci neki rack sa ventilatorima. Chief pravi metalne rackove sa ključem, deluju dosta solidno.
 
tex707 je napisao(la):
Ja uopste ne govorim o stavu, vec o cinjenicama...cak je doslo i do jednog sudjenja zbog toga sto je covek kupio nov izuzetno skup automobil ovde kod "zvanicnog uvoznika" i cim je izasao sa njime na put doslo je do havarije i do teskih telesnih povreda. Automobil je poslat na vestacenje u odgovarajucu instituciju (u kojoj sam u to vreme radio) i pronadjen je veliki broj neverovatnih propusta u proizvodnji. Ima jos primera, ali sa manje tragicnim zavrsecima.

Proizvodjacu je itekako bitno kakav je nivo kvaliteta proizvoda za koje trziste. Pa ne verujes valjda da je, na primer, kvalitet "Zastavinih" vozila koja su odlazila u USA i onih koja su se ovde prodavala bio isti? Uvoznici na veliko su posebna prica.

U eri masovne produkcije često ima problema sa kvalitetom proizvodnje i procesom kontrole kvaliteta. Čak je i Mercedes sredinom prošle godine to otvoreno priznao i rešavanje tog problema postavio kao prioritet broj jedan u budućem poslovanju. To ipak ne znači da neko namenski odvaja falične primerke i šalje ih u Srbiju.

Što se hardvera tiče ista stvar. Ni jedan renomirani proizvođač ne pušta u promet škart bez garancije po povoljnijoj ceni.

Što se Zastave tiče, ne možeš reći da su sa linije odvajali ono što je škart i prodavali u Srbiji, a "uspele" primerke izvozili u SAD. Jednostavno, reč je o dva potpuno različita proizvoda izrađena po različitim standardima i po različitoj ceni. Isto je i kod svih ostalih proizvođača. Probaj branik za američkog golfa da staviš na evropski model pa ćeš videti da baš i ne pasuje.
Kod nas na tržištu ćeš naći automobile evropskih proizvođača sa manje opreme nego u EU (gde su npr. ABS i vozački i suvozački air bag obavezni, dok kod nas nisu), ali to ne znači da za srpsko stavljaju jeftinije amortizere ili lošiju limariju.
 
Pre nekoliko dana, zahvaljujući baš ovoj temi, kupio sam navedeni model coolera za HDD. Temperatura koja je redovno išla na 46C i preko toga, sada ne prelazi 30C. Nije baš impresivnih 13 - 15C, ali sam i više nego zadovoljan. :)
 
Hmmm... pa, i ja koristim istu verziju... To je temperatura na leru? Koji je HDD? (marka, kapacitet, obrtaji)
 
Maxtor 6Y120L0 tj. DiamondMax Plus 9 od 120GB, 7200 RPM. Kada miruje i kada nema mnogo pisanja/čitanja temperatura je u rasponu 26 - 29. Kad intenzivnije kopiram i maltretiram ga ode do 30C max ali to ne prelazi. Posle višesatnog rada, gornja ploča diska je tek mlaka, a sećam se da se ranije prilično grejala.
 
Poslednja izmena:
Ne znam... kod mene je maxtor DM+ 9, 80GB, 7200 rpm, na leru ~15 C, najvisa koju sam video je 27 C... Ma, bolje je i 30 C opterecen, nego 46 C dok je disk miran...
 
U raspravu "da li hladi ili ne" i u "kakvog su kvaliteta komponente u Srbiji" necu da se upustam ali moram i ja da nabavim te HDD ventilatore post su mi temperature hardova 37 i 42... Zanima me koliko kostaju ti "HDD kuleri" otprilike (Titan C-HD12TZ) i kako napraviti ovu prepomenutu situaciju "da sa bocne strane kucista jedna devetka duva u HDD"?

btw moje misljenje:
"da li hladi ili ne" - nema sanse da ohladi HDD ispod sobne T ali hladi...
"kakvog su kvaliteta komponente u Srbiji" - definitivno losijeg nego na zapadu... surova istina :(
 
Upravo sam instalirao novi hard (Seagate 7200.8 250GB) i na njemu HDD kuler Titan C-HD12TZ. Prijavljuje temperaturu od 33 stepena C. Ostavio sam i stari Maxtor Diamondmax 9 80GB bez kulera koji prijavljuje temperaturu od 42-44 stepena C.

Stavio sam kuler iz istog razloga iz kog bih kupio i kosmodisk :) Ne verujem da može da zaštiti hard od crkavanja, ali za te pare vredi pokušati. Inače do sada ni jedan hard nisam dodatno hladio i ni sa jednim nisam imao nikakvih problema (i kuckam u drvo dok ovo kucam).

Da ne budem pogrešno shvaćen, kuler sa donje strane sigurno može da zaštiti elektroniku HDD-a, ali teško da može značajno da utiče na temperaturu u unutrašnjosti HDD-a. Da mi je kućište takvo, pre bih stavio neki veći ventilator (80mm, 120mm) ispred diskova jer bi time obezbedio i efikasnije odvođenje toplote sa gornje površine HDD-a.
 
kaptoxic je napisao(la):
Zanima me koliko kostaju ti "HDD kuleri" otprilike (Titan C-HD12TZ) ...?

Evo ovako, Titan TTC-HD12TZ košta oko 500 din (u Desk Shopu u YBC-u je 484 din, u Computer Dream-u u Njegoševoj je 550 din). Na Maxtoru 6Y080L0 (Diamondmax 9, 80GB ATA) temperatura je bila 44-45 stepeni, sada je 27-28. Na Seagateu ST3250823AS (Baracuda 7200.8, 250GB, SATA) temperatura je 31-32 stepena.
Problem može biti što su kuleri dosta bučni, pa ako si se kao ja trudio da izgradiš što tiši sistem, ovi HDD kuleri će ti biti najbučnije komponente u sistemu :wall:
 
Titan TTC-HD11 , takodje u Desku u YUBCu je 387 din. Potpuno ista stvar kao i HD12TZ, samo nema proreze i lepu plavu boju, vec je crn (neki ima i tribale, neki ne).
 
ja sam terao neke hdd-ove i na 60'c i rade, rade satima.
Znam da recimo na Maxtoru ATA133 80Gb 8mb postoji chip sa donje strane koji se izuzetno greje (slicno postoji i na drugim, hitachi....seagate..mada se kod maxtora bas dosta greje). Ladjenje hdd utice na to da se komplean uredjaj ne pregreava ali malo moze da doprinese da sam chip bude hladniji. To je jednostavno predvidjeno da bude tako.
Ne treba padati u pranoju, HDD nije CPU. Ne postoji kriticna temperaturna tacka. 20-30-40+ je sasvim ok.
 
Sale je napisao(la):
Evo ovako, Titan TTC-HD12TZ košta oko 500 din (u Desk Shopu u YBC-u je 484 din, u Computer Dream-u u Njegoševoj je 550 din). Na Maxtoru 6Y080L0 (Diamondmax 9, 80GB ATA) temperatura je bila 44-45 stepeni, sada je 27-28. Na Seagateu ST3250823AS (Baracuda 7200.8, 250GB, SATA) temperatura je 31-32 stepena.
Problem može biti što su kuleri dosta bučni, pa ako si se kao ja trudio da izgradiš što tiši sistem, ovi HDD kuleri će ti biti najbučnije komponente u sistemu :wall:

Hvala na cenama. Takodje problem mi je sto kostaju dodatno napajanje a vec sam 1 molex konektor u manjku (iskljucio dvd-rom uklucio TT Volcano 7+) ali moram da ih uzmem (posto znam tako da ostavim ukljucen komp na par dana :p , DL naravno). Sto se tice buke ima nacina, Stormbringer ih je vezao redno tako da rade sa manjim RPM i manje su bucni a sto se mene tice, verujem nece biti najbucniji u kompu- ovaj Volcano na 4800rpm se dernja ko lud!! :zgran:
 
RazbojNick je napisao(la):
Titan TTC-HD11 , takodje u Desku u YUBCu je 387 din. Potpuno ista stvar kao i HD12TZ, samo nema proreze i lepu plavu boju, vec je crn (neki ima i tribale, neki ne).

Nije baš ista stvar. Ima ventilator od 50mm, a TTC-HD12 ima ventilator od 60mm. Mada i TTC-HD11 sigurno završava posao... Ipak nisam hteo da se cigančim za 100 dindži pa sam uzeo ovaj skuplji (i lepši) :eyebrows:
...I to dva komada :D
 
kaptoxic je napisao(la):
Hvala na cenama. Takodje problem mi je sto kostaju dodatno napajanje a vec sam 1 molex konektor u manjku (iskljucio dvd-rom uklucio TT Volcano 7+) ali moram da ih uzmem (posto znam tako da ostavim ukljucen komp na par dana :p , DL naravno). Sto se tice buke ima nacina, Stormbringer ih je vezao redno tako da rade sa manjim RPM i manje su bucni a sto se mene tice, verujem nece biti najbucniji u kompu- ovaj Volcano na 4800rpm se dernja ko lud!! :zgran:

Neće ti zauzeti dodatni molex, pošto imaju 'pass-through' molex na sebi. A za Volcano kupi Y molex, pa priključi i DVD. Ipak ponekad zatreba.

Ne znam koji procesor imaš, ali ja sam na TT Volcano 7+ stavio Coolermaster-ov ventilator koji se vrti na 2800 rpm. Sasvim lepo hladi XP 2000+, a ne dernja se kao originalni TT ventilator.
 
Sale je napisao(la):
Neće ti zauzeti dodatni molex, pošto imaju 'pass-through' molex na sebi. A za Volcano kupi Y molex, pa priključi i DVD. Ipak ponekad zatreba.

Ne znam koji procesor imaš, ali ja sam na TT Volcano 7+ stavio Coolermaster-ov ventilator koji se vrti na 2800 rpm. Sasvim lepo hladi XP 2000+, a ne dernja se kao originalni TT ventilator.

Ok znaci za HDD kuler i zauzetost molexa "no worries", jedino je pitanje da li ce to moje bedno Mercury 350W izdrzati (pored svega ostalog - a ima ga dosta :S: ). Y molex - jer mislis na "molex razdvojnik", ili "racvu"? Ako mislimo na isto onda znaj da sam ovo trazio u 7 firmi u BG-u (MBSoft, Pakom, Eurolink, NT, Imtel...) i 2 u Pancevu i svuda otprilike: "Znamo sta je to ali nemamo!" :wall:. Sto se tice Volcano cuo sam da je dobra kombinacija sa drugim "tisim" ventilatorima, videcu posto ovu skalameriju na Low ipak nekako podnosim....
 
Ako izdržava trenutno izdržaće i taj dodatni ventilator (potrošnja ventilatora je oko 2W). Ali svakako bi bilo dobro da što pre nabaviš neko kvalitetnije napajanje. Cene više nisu tako strašne i za 30-tak EUR možeš da se pazariš sasvim pristojan model.
Što se "račve" tiče proveri da li ih imaju u Computer Dreamu.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno