Šta je novo?

HD filmovi - Tehnicka diskusija

Hvala velika. Potrazicu i ja sutra kada budem kod kuce.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk
 
jos otkako sam presao na Win 7 imao sam problem sa ispranim bojama na Panasonic plazma TV-u. Gledao sam da odradim neku kalibraciju, probao milion podesavanja, kodeka, ali to i dalje nije bilo to. Onda sam slucajno cacnuo opciju u novim drajverima:
It is very easy to get rid of that ‘washed out’ look and the problematic gamma by setting the graphics card to use the YCbCr444 colour format. Simply open the Nvidia Control Panel and navigate to ‘Display’ – ‘Adjust desktop color settings’. Select ‘YCbCr444’ from the ‘Digital color format’.

Problem je sto nVidia i dan danas, makar na mojoj kartici i TV-u, colour range postavlja na Limited - 16-235, umjesto Full 0-255.
Sad je crna konacno crna!

Posle malo vise citanja, nasao sam i nacin kako da forsiram Full RGB (opcija 4 iz ovog clanka https://pcmonitors.info/articles/correcting-hdmi-colour-on-nvidia-and-amd-gpus/ )
Savjetovao bih SVAKOM da baci pogled na svoja podesavanja, 0-255 mora biti i u drajverima graficke, i u kodeku, i u splitteru, i u plejeru, i u... Dakle, svuda :D
PS Opcija dva mi se nije dobro pokazala - jesam dobio full rgb, ali sam dobio i overscan (slika nije mogla da stane u ekran)
 
^najbitnija stelovanja po meni, sve ostalo su nijanse i lični ukus ili neukus.

Ima testova po netu gde trepere prvih i poslednjih 16 nijansi (bele i crne), ako se vide nije dobro. A test je bitan pošto štelovanje 0-255 ima na minimum 3 mesta u lancu (Driver, Player(program), TV). Samo na 1 mestu treba da bude 16-235 ostala dva full ovo je za RGB dok za YCbCr444 je full a YCbCr422 je limited. Za filmove je tj. BluRay je predvidjen YCbCr422 mada ja ipak idem na Full RGB pa u MadVR limited 16-235.
 
^najbitnija stelovanja po meni, sve ostalo su nijanse i lični ukus ili neukus.

Ima testova po netu gde trepere prvih i poslednjih 16 nijansi (bele i crne), ako se vide nije dobro. A test je bitan pošto štelovanje 0-255 ima na minimum 3 mesta u lancu (Driver, Player(program), TV). Samo na 1 mestu treba da bude 16-235 ostala dva full ovo je za RGB dok za YCbCr444 je full a YCbCr422 je limited. Za filmove je tj. BluRay je predvidjen YCbCr422 mada ja ipak idem na Full RGB pa u MadVR limited 16-235.

zasto bi igdje stavljao 16-235, narocito u drajveru? o_O Moj post, vezani clanci i cijela prica je da svuda treba ici na 0-255 RGB, sto je i logicno, a ne brkati...
 
Zato što je sadržaj sniman (BluRay itd.) 16-235, sem ako na neki drugi način ne rešavaš cliping/banding tipa nivo crne na TV ti je možda dobro namešten itd.

Source video files - DVD, HD-DVD, Blu-ray and Broadcast TV MPEG2, H264 and VC-1 will have their video stored in 16-235 format on-disc. This is what broadcast facilities and studios use as standard for digital video. Black is at 16, White is at 235. (There are values below black and above white to allow for undershoot and overshoot on high frequency edges without clipping, which would otherwise cause ringing etc. NB the black at 16 is nothing to do with composite NTSC 7.5IRE black level set-up) If you look at an SDI or HD-SDI signal in a broadcast facility or output from a VTR it will be 16-235 (or in some cases a 10 bit variant)

Sources can run at either 0-255 or 16-235 format. Original DVI output PCs ran 0-255 - as they were not designed with video in mind, and Windows ran with a 0-255 24bit desktop (8 bit 0-255 in each colour channel). Blu-ray players, satellite receivers, DVD players etc. with digital HDMI outputs would normally default to 16-235 output (as contained in the original broadcast or on the original disc) as this is the broadcast/production standard. (NB On-disc it is actuall YCrCb - with Y 16-235 and CrCb 16-240, but in RGB space it is 16-235 in all channels)


http://www.avsforum.com/forum/26-ho...16-235-htpc-trying-understand-what-going.html

P.S. mislim da si ti imao problem kao i ja kada sam resetovao TV da ti se na dva mesta u lancu 16-235 i onda je sve isprano. Ili kada na svim mestima imaš 0-255 onda je previše tamno.

U pravu si za driver, zbog ostalih aplikacija i sadržaja držim 0-255 a samo u MadVR za gledanje video sadržaja 16-235.
 
Poslednja izmena:
dakle ja koristim MPC HC, iz drajvera sam sa ovom aplikacijicom forsirao 0-255, u LAV isto 0-255, u renderer settings 0-255, ne sjecam se da li ima jos negdje, i tek SAD slika nije isprana, Panasonic plazma, gamma cini mi se 2.2, cinema mode...
Mozda zaista jos negdje u lancu ima 16-235 (toliko o plug&play), cijenim i da znas vise od mene o materiji, al na kraju, ono sto mi je najvaznije je rezultat :)
Svakako, vjerujem da gomila ljudi ovdje juri nekakve ripove od 20+ GB i naklapa o internal vs scene, a da im sami plejeri nisu idealno podeseni (slika, zvuk, kodek...)
 
Poslednja izmena:
^ pa ono znam kolko sam čitao o tome dok sam se bavio tim štelovanjem. Po meni najbitnije lično kolko ti leži slika koju si naštelovao, džabe svi parametri da neko našteluje ako to igleda bljak :)
 
Pokušao sve ovde navedeno... I dalje mi slika izgleda primetno bolje kad fiilm puštam direktno sa USBa, nego kad film gledam preko WiDi-ja i VLCa/MPCa.
 
Jel se pojavilo 4K filmova?
Moze li na PM neki linkovi, ne mogu nista da nadjem.
 
Pokušao sve ovde navedeno... I dalje mi slika izgleda primetno bolje kad fiilm puštam direktno sa USBa, nego kad film gledam preko WiDi-ja i VLCa/MPCa.

I kod mene je slika bolja kad gledam preko USB-a,a kad pustim preko VLC i HDMI kabla,slika mi nekako nije izoštrena,deluje mi bledunjavo.A više puta sam podešavao_Ono što meni nije jasno kako je moguće da nijedan plejer ne podržava x265,hevc formate.Gde god da pustim taj kodek slika krene da secka i prekida?
 
Processor: Intel(R) Celeron(R) CPU G530 @ 2.40GHz (2 CPUs), ~2.4GHz
 
Za x265 HEVC ti treba podrska processor ili graficke, Skylake ima punu hardwersku podrsku.
Od grafickih gtx 960/950 imaju punu podrsku, verovatno i nove karte imaju.
Sto se procesora tice evo...http://x265.ru/en/x265-hd-benchmark/
 
Vuce, masis poentu, nije covek pitao u vezi hardware decode vec samo da preko playera pusta x265.

Sky007, taj procesor je ok i bez problema ce da pusta x265 filmove, cak i sa integrisanom grafikom.
Da li si instalirao ono sto sam ti napisao na prethodnoj stranici?
 
I kod mene je slika bolja kad gledam preko USB-a,a kad pustim preko VLC i HDMI kabla,slika mi nekako nije izoštrena,deluje mi bledunjavo.A više puta sam podešavao_Ono što meni nije jasno kako je moguće da nijedan plejer ne podržava x265,hevc formate.Gde god da pustim taj kodek slika krene da secka i prekida?
Mislim da je covek ovo pitao...
Podrzavaju plejeri HEVC ali treba hardwerska podrska...

Screenshot (108).jpg Screenshot (109).png

Evo ga HEVC 1080p na MPC-HC 64 koji nema podrsku...gruvaju sva cetiri jezgra, a 4K moze da sanja...

Screenshot (110).png

Evo ko hoce da proveri x256 benchmark http://hwbot.org/benchmark/hwbot_x265_benchmark_-_1080p/

Da je do procesora ja to ne bih ni video...sa 1080p ubi...:d

Screenshot (112).png Screenshot (111).png
 
Poslednja izmena:
Ne treba hardverska podrska da bi mogao fino da ih gleda. Treba mu K Lite i PotPlayer, kako sam napisao na prethodnoj strani, i na 1080p sigurno nece zakucavati na 100% (ponavljam, preko PotPlayera). ;)
 
PotPlayer jeste najbolji, osim Movies & TV app koji najmanje trosi resursa...ali nazalost nema takva
podesavanja kao PotPlayer...ovo je najzahtevnije sto sam nasao 400 mbps 10 bit 4K HEVC.
1.4 gb za 30 sec.

Screenshot (118).png Screenshot (119).jpg

I 60fps 4K

Screenshot (115).png Screenshot (116).jpg
 
Poslednja izmena:
Nisam izdrzao ni pola minuta u Movies & TV. :d Mada je kod mene bilo prakticno isto koriscenje cpu-a kao u PotPlayer.

Dobro, to je ekstrem - nit ce 4K u skorije vreme u mainstream, nit ce bitrate tipa 400 Mb/s.
 
Poslednja izmena:
Bogami na nekom streamu mislim da je BT sports video sam najavu Man City ne znam sa kime igra i ide u 4K. Zivo me interesuje kada ce prvi 4K kanali da se pojave kod nas, cenim jedno 2-3 godine.
 
Sta je sledece 8K/16K? koliko je uopste i moguce povecavati rezoluciju a da ima smisla?
To jest da to covek i primeti razliku, razumem za velike formate se dobija...ali i tome mora doci kraj.
TV kao tapeta preko celog zida, 16K rezolucija...nema dalje.
 
Imas vec neko duze vreme 8K test na YT. :)
Btw, hvala za ovaj test sw.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Bogami na nekom streamu mislim da je BT sports video sam najavu Man City ne znam sa kime igra i ide u 4K. Zivo me interesuje kada ce prvi 4K kanali da se pojave kod nas, cenim jedno 2-3 godine.
Ja cenim jedno 4, 5. Ni sad nemamo HD kanale kako treba, ni javni servis, Nova je sabotirana. N1 je jedina prava HD televizija.
 
Nazad
Vrh Dno