Šta je novo?

Haswell

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
h70 otvoreno kucite i klima na 16c, prosao sam post krenuo dise windows i pufff.. nije mnogo drze ljudi 24\7 1.41

btw opet bsod tokom aide uopste mi nije jasno u cemu je fazon drzim 44x dignem na x45 podignem vcore na 1.275 (sa offsetom od 0.015) i opet padne
probam isto sa ringom na 35x ista prica povecam voltazu na ringu iako mi ne ide u glavu zasto bih morao da povecam ako sam smanjio ratio na istom opet bsod..

ima neko neki drugi predlog
 
° 4.6Ghz/1.15V is a great chip if stable. °
° 4.6Ghz/1.2v is a good chip if stable. °
° 4.6 Ghz/1.2v is meh only booting into windows. °
° 4.6/1.2v is a bad chip if it crash. °
 
ajde daj link odakle si to izvukao please

edit: ne pomaze bas mnogo ali modza tamo nadjem neki tweek
 
Evo posle dosta igranja doterao sam do nekog maksimuma (bar što se tiče mog znanja i iskustva). Prvo, procesor je serije L311B279 (koliko vidim po netu 311 je ok, kao i 310 i 312, dok 307 treba izbegavati). VID pri defaultu je 1,056v, a sa 4,6@1,2v, kao i sa 4,6@1,25 neće da uđe u win što bi trebalo da znači da je lošiji od proseka (samo još ne znam koliko, ali sa ovolikom razlikom u temp. između jezgara, izgleda poprilično :d). Klokovao sam standardno i pomoću strapa, pa ću da postavim podešavanja i rezultate za oba slučaja.

1. Ai OC Tuner XMP
CPU Core Ratio 45
Max. CPU Cache Ratio 35 (sve ispod 42 ne pravi bitnu razliku, ne znam ni sam zašto sam ostavio 35)
DRAM Frequency 1600 MHz
CPU Load-Line Calibration Level 8
CPU Core Voltage Override 1,285
CPU Cache Voltage Override 1,220 (ovo bar u mom slučaju bitno utiče na stabilnost)
CPU Input Voltage 1,8 (kada sam pokušavao da stabilizujem na 4,6 dosta je pomagalo da podignem na 2, pa čak i 2,1 i 2,2 zbog manjka napona, međutim sa 4,5 daleko je bolje 1,8)
DRAM Voltage 1,5
PCH Core Voltage 1,15 (isto ima uticaja)
Anti Surge Support Disabled

LinX + Aida 01.png

2. Kod CPU strapa sam se iscimao najviše. Sa strapom 125 i BCLK 120 sam ulazio normalno u win, ali za bilo kakve testove ni da čuje. Celu noć sam vrteo sve moguće kombinacije, i ništa nije pomoglo, kako pokrenem Linx on puca. Jedina stvar koju nisam mogao da podesim kako želim je graphic speed, koji je bilo moguće maksimalno spustiti na 1444 MHz (što je previše) jer mi BIOS nije dopuštao graphic ratio ispod 24. Ujutru sam opet pokušao sve i svašta i ništa, na kraju sam se čuo sa abacusom (hvala mu na strpljenju i volji da pomogne :)) i ispalo je da osnovna podešavanja imamo otprilike ista, jedino što je on ratio mogao da spusti do 8, tako da je bilo jasno u čemu je problem. Apdejtovao sam BIOS i pored nove ružnjikave boje dobio sam i slobodan ratio. :D I opet sve ispočetka, jurcanje za nekim nedostižnim megahercima, na kraju sam se smestio na nešto višem taktu uz nešto veći napon i temperature.

CPU Strap 125
BCLK Frequency 120 (ne dozvoljava neka veća odstupanja)
CPU Core Ratio 38
Max. CPU Cache Ratio 30
Max. CPU Graphic Ratio 20
CPU Core Voltage Override 1,310

Ostalo je, mislim, sve isto kao u prethodnom slučaju osim PCH Core Volt. koji je ovde na auto.

BCLK Linx 01.jpg BCLK Cinebench.jpg


Samo još da napomenem, ploča je Asus GRYPHON, kuler H110, pasta Noctua NT-H1. Imam i Liquid Ultra, biće još niže temperature, nisam još hteo da je stavim jer mi tako dođe da zakoljem ovo svinjče samo zbog tolike razlike u temperaturama. :d
 
Poslednja izmena:
ma vidim ja nema nista dok ne uzmem bolji cooler, do tad samo slikanje sa 4.5-4.6
 
@Reckoner kolike su temp. kad pustis LinX na def taktu isto kao na prvoj slici.... kolika je razlika u temp kad ti je proc na def taktu sa tim hladjenjem?
 
Drago mi je Reckoner sto si uspeo...kao sto sam ti rekao GT ratio je krucijalan...isto je recheno i KikiBG-u...20 je nasha brojka...za sada.....ima tu josh nekih zachkoljica....no polako...
 
Poslednja izmena:
ajde baci neki screen biosa please probao sam ona podesavanja sto si rekao nije hteo ni u win da udje probao vecu voltazu nista
 
@goldi
Na def ne prelaze 60C, a definitivno je pasta loše nanesena jer temperature linearno opadaju.
Def. Linx.jpg

@abacus
Jeste, sa strapom 125 i BCLK 120 fino smesti DRAM na osnovnu frekvenciju, a sa GRatio na 20, GPU na 1200 MHz (koliko je i na def., nije kao što sam mislio da je manje). Idealno za gađanje međufrekvencija.

@Kiki
Bilo bi i čudno da nam rade ista podešavanja. :D Obrati samo pažnju na nazive, pošto nam nisu iste ploče.
130714110545.jpg 130714110606.jpg 130714110638.jpg 130714110653.jpg
 
mislio sam da imas isto MSI kao abacus cekam mozda on postavi svoja podesavanja..?

CLU narucen citavih 8.9e :D
tako da u utorak klanje :)
 
130714110715.jpg 130714110756.jpg

Ovo su sve podešavanja bez strapa. Možeš još da pokušaš:
System agent Volt. Offset +0,23
Analog I/O +0,2
Digital I/O +0,2

I gledaj memoriju da držiš bar 1600 i ispod za početak.


Edit: Gde nađe baš MSI. :D Znam nazive za Gigabyte, mada sve je to isto, samo treba biti pažljiv.
 
Poslednja izmena:
analog
digital
isto imam i ja
sta treba da bude ovaj system agent?

ma klacu ga jer ovaj cpu necu menjati do skylake-a
 
Poslednja izmena:
@goldi
Pazi, ja ga hladim sa H110, ali mislim da sa bilo kojim krštenim hlađenjem ne bi trebalo da pređe 90C (ne vidim kako H110 može da pravi razliku veću od 30C). Što se tiče box kulera, on je predviđen za def. i treba ga tako posmatrati - za sve preko 3,4 GHz tražiti bolje hlađenje. Još jedna napomena u vezi mog primerka, kvalitet procesora procenjuju na dva načina:
1. VID na def. - 1.0v dobar, 1,1v solidan i 1,2 loš primerak.
2. 4,6@1,2 ako uđe u win i stabilan je - odličan, sa 4,6@1,25 ulazi u win i stabilan - dobar, 4,6@1,25 samo ulazi u win - solidan, i sve ostalo su relativno loši primerci. (ovde govorimo o realnim očekivanjima, nekome je 4,6@1,1 dobar, ali takvih je verovatno manje od par %)

Što se mog primerka tiče VID je 1,056v što bi trebalo da znači da prilično dobar primerak, ali što se tiče drugog načina spada u loše. Dakle, na nižim taktovima traži manje napona i samim tim su niže temperature, dok za druge procesore to ne mora da važi, ali opet ne bi trebalo da pravi veću razliku od 10C. U suštini, puno je ovde priče bilo bez testiranih primeraka, i stekla se potpuno pogrešna slika. Mnogo realnija diskusija je na stranim forumima zbog većeg broja isprobanih primeraka (što je možda trebalo da pregleda svako ko donosi zaključke bez sopstvenog iskustva), ali i ovde počinju stvari realnije da se sagledavaju.


@Kiki
Ne znam koja je oznaka na tvojoj ploči, uglavnom je vezano za memorijski kontroler, i pomaže kod OC-a memorije (ako se ne zezaš sa tim ne bi trebalo ništa bitno da menja).
Jel ti stabilno to na 4,4@1,270 i kako stojiš sa temperaturama?
 
sad ga drzim na msi oc genie 4.2 jer na 4.4 i nije bas stabilno a nisam se igrao nesto mnogo probacu danas slicna setovanja kao pre ali cu iskljuciti sve one power saving opcije

temp na 4.2 oko 60 tokom igranja dote-2 recimo (samo to imam na kompu jer se igram na integrusi :d) tokom testova prime celu noc vrteo blend oko 75c prosek mada bilo je spike-ova do 92c ne znam zasto...
 
Poslednja izmena:
Šta ti znači nije baš stabilno? Da li su prevelike temperature ili nema dovoljno napona?

Probaj ovako, resetuj sva podešavanja i stavi:
CPU Ratio 44
Ring Ratio 35
DRAM Freq. 1600 ili niže (koju uopšte imaš memoriju?) Isto, vidi šta ti piše na memoriji i DRAM Timing Cont. podesi ručno - 9 9 9 24 2 (primer za moju).
Core Voltage 1,875

Sve ostalo ostavi na auto i uđi u win. Pokreni Linx i kreni od min memorije (16 MiB), pa povećavaj postepeno i vidi kako će da se ponaša. Probaj i sa Aida64 i prati temperature.

Ako se pokaže nestabilno, a temperature su ok, probaj da podižeš CPU Input Volt (mislim da je kod tebe VCCIN, ali proveri) - kreni sa 1,8; 2,0 (1,95); do 2,2 maksimum. (to mi je najviše uticalo na stabilnost kada sam isprobavao sa većim taktovima)

Dalje, povećavaj CPU Cache Volt (Ring) - probaj 1,20; pa 1,22.

Stavi i PCH na 1,15 (kod mene nijedna druga vrednost ne funkcioniše)

To su otprilike stvari koje su kod mene bitno uticale na OC. Idi redom i pažljivo prati šta se dešava, pa javi dokle si stigao.
 
Poslednja izmena:
sa 1.875v cu momentalno da sprzim cpu to je voltaza za ln2 i ostale drangulije
verovatno si mislio 1.275

znas sta je problem sto meni temperature variraju mnogo recimo pustim aidu64 i temperatura krene da skace od 75 do 88c i tako stalno gore dole gore dole. ne bih sad da ga drzim na 80c da ga mucim a kad ga skalpiram ja se nadam bar 15c u loadu da mu skinem ako ne i vise.
cini mi se da me i temperatura obara na x45. da imam clu sad bih ga odma odradio ali tek u utorak stize.

btw nije h70 za ove drangulije za ovako nesto treba h100-h110 h220 kao minimum :D

edit:
evo pustio sam aidu64 x44\x42 sa 1.25v+0.015v \ 1.16v\ 0.045v taman dok se otusiram nek ga vrti
ram na xmp bio bi red vec vise da napisem konifguraciju
 
Poslednja izmena:
Da, na 1,275v sam mislio, to moj kuler sasvim dobro hladi. Kada vrtiš testove temperature i treba da variraju. Ne znam na kom naponu ti Aida64 nabija 88C, ali to znači da si verovatno pronašao granicu za tvoje hlađenje i preko toga ne bi trebalo da ideš. Ostani na tom naponu (uz sitne korekcije) i vidi koliko MHz-a možeš da izvučeš iz njega.
Inače, nijedno hlađenje nije dovoljno, uvek postoji nešto što ne možeš da dostigneš. :D

Kada završiš sa Aidom, pusti malo Linx, ako ne nabija preko 90C verovatno ćeš moći na 4,6 sa H110, a sa skalpom ko zna. :)
 
Ako budem uzima novo hladjenje uzecu h220 da mogu posle nakacim jos 2 radiatora i gpu block

Jel imas neka podesavanja posebna za linx?

nemam ja tu bas mnogo da cackam temperature su ne normalne sa IBT evo primera soba na 19c otvoreno kuciste 2min IBT IBT.jpg

Aida isti uslovi 1h
Aida64 44.42 1.25.jpg

prime95 mi je bacio bsod kapiram da mu treba jos voltaze ali ne mogu smrzoh se u sobi. kad dobijem druge ventilatore odradicu ponovo jer ipak mislim da noctua nf-p14 flx nije za h70 em su bucne em ne guraju toliko vazduha
 
Poslednja izmena:
Samo izabereš memory (kreni sa manjim vrednostima u početku) i broj ciklusa i vozi. Gledaj samo da skineš noviju verziju.
 
Uh bre spuštaj taj napon! :D Trebalo bi uvek da navedeš parametre koje si stavio. Koliki je napon 1,250 ili 1,275? U svakom slučaju spusti za 0,025 pa probaj prvo Aidu. Ako nabija preko 90C spuštaj ponovo sve dok ne dođeš do nekih 85C, pa onda kreni sa Linxom.
 
kiki...neshto mi ne obecavaju te cifre :(
chakamo T-1000 i skalp.

probaj ako te ne mrzi samo koliko fsb moze da se gura sa strapom 125 ili 166?
 
Poslednja izmena:
igrao sam se ali izgleda da ovaj beta bios koji sam koristio nije uopste voljan za strap i bclk a cini mi se i memorija koju imam je malo drmr

na stock podesavanjima ja gruvam 100c na occt ili IBT i to kroz par minuta

prva slika je bila sa 1.25v offset 0.015v a drugu sam probao da stabilizujem prime sa 1.275 +0.015. ma nema sta ne mogu se igram nista jer su temperature ogromne zaista, ne vredi gubim vreme dzaba i plus cu se nahladim jer kad testiram klima je na 16-19c u sobi 3x2.2m

cim budem uhvatio malo vise vremena cu da pustim, trebalo bi da se cujem i sa pericom pa da me nauci malo i pomogne jer ne ide bas najbolje a i nema uslova kao sto sam rekao temperatura je problem, no nadam se da cu to srediti u utorak uvece.
 
Poslednja izmena:
Na slici ne piše 1,25. :D Samo jedno pitanje, šta se dešava ako offset staviš na minimalnu vrednost?

Ako neće na def. podešavanjima, onda nešto debelo ne valja. Ostaje ti da probaš sa strapom, imaš na prethodnoj strani moja podešavanja, ukratko:
Strap 125
BCLK 120
Core ratio - stavi za početak 36 i vidi kako će da se ponaša, pa ako je sve ok pređi na 37.
CPU cache ratio 30
CPU graphics ratio 20
Core volt 1,250 (ali bez offseta, sa njim probaj 1,235)

Moguće da imaš primerak kao i abacus, ili se na MSI pločama tako ponaša, ali ovo moraš da nateraš da radi. :)
 
ajde videcu sutra da uhvatim vremena da istestiram jos malo i probam ponovo strap na ovom oficijalnom 1.2biosu
1.25 + 0.015 offset 1.265v ili ti po cpuz 1.266 ova prva slika je sa vcore 1.255 + 0.015v probacu jos da se igram stvarno nemam sad snage i volje i iskreno nervira me ona zuta boja u biosu :d
 
Ma vidim da se dodaje na vcore, zato sam i rekao da staviš na 1,235 ako je offset 0,015. Mislim da jedino MSI ima taj offset mode, kod Asusa možeš da odabereš Adaptive mode, ali pobrljavi kada AVX uđe u priču. Nije ni čudo što si dobijao tolike temperature, kada sam ti rekao 1,25 mislio sam na ukupni napon. :)
 
Danas (sad vec juce) sam brzinski testirao Haswell-a 4430 na B85M-E33 ploci - tacnije pustio prime95 SmallFFT nekih sat vremena, u otvorenom kucistu bez ukljucenih dodatnih ventova. Ambijentalna ~25 C, u prime-u najhladnije jezgro 72 C, najtoplije 77 C, sve to na box-u...
Ps. Box je bio apsolutno hladan na dodir, jedva mlak.
 
Vidim da je tema pomalo zamrla....kupaca za Haswell na sve strane....
Inache Reckoner je uz interakciju uspeo da potera CPU stabilno na 38x120....a persona br.2 ochigledno nije spremna za saradnju....iako sam ja zvao i na Skype....i kucao par puta....pa se odjavi covek....odmah...ali neka....docice on sam do nekih rezova ....ili uz pomoc Mesije...
Uostalom....X puta sam prosao tako u zivotu...hocesh da pomognesh i n.j..sh
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno