Šta je novo?

Haswell

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ok. Hvala na infou. :)
 
za dual core ti se i ne isplati da cekas, vec sada imas IB i3. mada bi ti svaki dual core posle tvog i7-860 bio downgrade.
 
Pa i nema potrebe da bude više od 10 %, ako gledaš tako ovo je mnogo veći dobitak nego što je Ivy Bridge doneo u odnosu na Sandy Bridge(Ivy Bridge je u proseku samo 3-4 % brži od Sandy Bridge-a).

Sa 10 % ubrzanja ja bio bih zadovoljan,jer procesor donosi mnogo drugih novih i nikad do sada implementiranih tehnologija.
 
Ivy je samo smanjenje litografije, a Haswell je nova arhitektura. Očekivao sam više, Sandy je bio što i Haswell i više je doneo ako dobro pamtim...
A Ivy je prosečno čak oko 5.5% brži, što je jako dobro, za takoreći isti procesor!
 
Poslednja izmena:
Pa znaš kako, mislim da je Intel dostigao neki zid, što se tiče poboljšanja IPC-a. Više nije tako lako moguće poboljšati IPC bez radikalnih izmena same mikro-arhitekture, a čak i da je to moguće to se ne isplati jer bi to tražilo PREVIŠE ulaganja i zakomplikovalo bi sve.

Druga stvar je to što Intel nema konkurenciju i AMD-u će trebati još minimum 3 godine da donekle dostigne Intel. Da je AMD jak, imali bismo i veće povećanje IPC-a, bar ja tako mislim.

Očekuje se, takođe, da će Haswell sa svojim novim instrukcijama AVX2 i ostalima, doneti pravu novinu. Naravno, programi se onda MORAJU optimizovati da pravilno upotrebe Haswell instrukcije i onda će poboljšanje biti sigurno preko 25-30 %. Takođe, rad sa DDR3 memorijom doživeće još neke optimizacije i biće moguće ići na brzine preko DDR3 3000.

Ovih 10 % je sirovo poboljšanje, bez ikakvih optimizacija aplikacije za Haswell.
 
Pa upravo Haswell i jeste nova arhitektura, te sam očekivao bolja; a znam zašto nisu morali, e AMD gde si više... :D
A aplikacije tek sada počinju koristiti 4 jezgra i neke od instrukcija. Ima da prođu još dve tri generacije procesora dok stignu takvi programi! :d Tako da će većina osetiti samo tih 10%...

Osim nekih specifičnih programa, za video obradu renderovanje itd. Što većini ljudi ama baš skoro ništa i ne znači. Evo moj Ivy je baš tu brži od Sandy-ja, ali toliko često renderujem i obrađujem video da me uopšte ne pogađa, čak ću i HT isključiti jer 90% vremena mi ne treba :p Veći dobitak su nativni USB 3.0, PCIe 3.0, zašto sam ga i izabrao.
Kada bi Haswell doneo neka unapređenja tog tipa SATA 4 npr., onda bi već razmišljao o prelasku kada se pojavi, a ovako...
 
Poslednja izmena:
Nažalost Sata 4 ne postoji niti je najavljen, ali postoje neke vesti koje su, pre nekoliko meseci, govorili da ljudi koji stoje iza SATA standarda sada razvijaju tzv. Sata-Express. E sad, koja će mu biti brzina i da li će biti kompatibilan sa sadašnjim Sata 3, pojma nemam, odavno sam to pročitao.

Nažalost uvek su programeri spori i zato se hardver skoro nikad, ili retko, može u potpunosti iskoristiti. Zašto je to tako ne znam, ali tako je. :(
 
SATA 4 sam lupio kao izmišljeni primer, ne kao realnost. Mislio sam samo na nešto konkretno novo, a da li će biti...
Ako ne, za +-10 sigurno neću prelaziti. Ali ako slučajno omoguće lak i veliki OC, e tu ću onda već razmisliti! :p Ali bi me iznenadilo, kako stvari stoje neće ni staviti TIM idući put :d
 
Upravo zbog ovih stvari, Intelu je potrebna konkurencija. AMD se već dobrano učvrstio u low-end segmentu sa svojim APU procesorima, dok u middle i, pogotovo, high-end klasi Intel suvereno dominira. Kako po pitanju prodaje tako i po pitanju sirovih performansi.

Inače, čuo sam da Intel razmišlja da, zbog molbi više od milion kupaca igre Skyrim, da na Haswell umesto IHS-a stavi repliku zmaja. :D :p hehe
 
Oko 10 posto napredak klok na klok na istom (današnjem) softveru.

Inače Haswell je duplo brži od Sandyja/Ivyja u FPU performansama zahvaljujući AVX2 (16 FP64 operations per clock - one core) instrukcijama i proširenju AVX registara na 256bita.


A da intel ima konkurenciju, četvorojezgarni Haswell bi se sad zvao i3.
 
Poslednja izmena:
http://www.anandtech.com/show/6355/intels-haswell-architecture/8


 

Prilozi

  • flopssm.jpg
    flopssm.jpg
    115.1 KB · Pregleda: 192
Poslednja izmena:
Bez obzira šta neki pričaju, Haswell je očigledan napredak Intela, ne samo što se tiče performansi i poboljšanja latencije L2 i L1 keša nego još kad se sagleda da će i potrošnja znatno opasti tek tada se vidi koliki napor Intel ulaže da bi ovo čudovište zaživelo.

Razmišljam se da ipak sačekam pojavu Haswella pre nego što se odlučim da kupim novu mašinu, i onda ću biti miran više godina bez da razmišljam o promenama.
 
Intel Z87 Chipset for Haswell CPUs Lacks PCI, SATA II Ports: http://news.softpedia.com/news/Inte...ell-CPUs-Lacks-PCI-SATA-II-Ports-297340.shtml

Odlična vest, konačno se oslobađamo Sata II standarda, jer ionako je Sata III unazad kompatibilan sa Sata II. A i na taj način se oslobađa sav prostor za Sata III portove. Eventualno, PCI podrška će biti obezbeđena tako što će neki od proizvođača ugraditi PCI logiku na samu ploču uz prisustvo ASM Media PCI čipa.
 
^Suspicious and dissapointed. Fake probably.

Samo 8MB L3 :(

Yorkfield je imao 12MB L2C još 2007/2008.

:/ Šta da se radi kad konkurencija kaska deceniju za intelom.
 
Ne znam zasto mislis da je kolicina L3 kesa mnogo bitna. Hint - i5 sa 6mb L3 vs Q9550 sa 12MB L2
 
Poslednja izmena:
Pa i nije toliko ali mogli su povećati kad već ostaju na 4 jezgra (još od 2006).
 
nije bitan kes nego to sto su generacija za generacijom neprimetno brze od prethodne :)
 
Ja sam video informaciju na Softpediji pre jedno pola sata i ajde da se oglasim. :)

Lično, ne verujem da su ovo potpuno istinite informacije, po ovome ispada da je procesor praktično isti sa 3770K, a uverenja sam da će 4770K raditi kako na većoj frekfenciji od navedene u ovoj glasini, tako će i imati mislim 10 ili 12 MB L3 keš memorije. Kad kažem "praktično isti sa 3770K " ovde pre svega mislim na radnu frekfenciju i količinu L3 keša, da ne bude zabune.

Ali ajde, ne mogu da tvrdim ništa, to je samo neko moje mišljenje,zato što mi ovaj slajd izgleda malo nelogično, zar ne ?
 
http://hardware.benchmark.rs/hardware_vesti/intel_haswell_linija_procesora

sviste vec ovo videli, voleo bih da me neko zesce demantuje, al IVY - SANDY su bili izgleda nesto naj sto smo videli od intela od celerona 300A? izgleda....ovo nit je nesto bolje brze, nista....a K procesora ni za lek...cudno?
ajde nek se oglasi neko, mrtva tema...

nije bitan kes nego to sto su generacija za generacijom neprimetno brze od prethodne :)

ma zadnji skok je C2D, sa prescotta koji je bio SKOK unazad u odnosu na NORTHWOOD, kome kapu skidam, pogotovo HT :)
i onaj COPERRMINE> TUALATINE :) ex, kad se setim, bio sam fan tog PIII-T :)
i to je to....

Pa i nije toliko ali mogli su povećati kad već ostaju na 4 jezgra (još od 2006).

vise jezgara ocigledno nikome ne treba vise a kome to extra treba e taj ce to izgledati morati i extra da plati i to je to.... :(
4X ce biti jos dugo vremen... :)
 
Poslednja izmena:
dupla poruka...
 
Poslednja izmena:
Sandy/Ivy procesori su potpuno odgovorili na potrebe "consumer" tržišta, 95-99% korisnika se uklapa u ono što ovi procesori nude. Za onaj mali procenat postoji soket 2011 i x serija. Ljudi čije potrebe prevazilaze mogućnosti PC-a zakupljuju prostor na farmama, superkompjuterima...
Nepohodno je da se pojave novi i veći zahtevi na polju softvera za profesionalnu upotrebu da bi se unapređivao hardver. Čini mi se da trenutno to nije situacija.
Mi zaluđenici se naravno radujemo svakom pomaku pa ćemo tako i da dočekamo Haswell, mada se meni čini da je to više marketinški trik nego stvarna potreba. Zamislite ponovo novi soket, mora de se menja i ploča, kontroler za ddr4, znači i memorija... Baš nas lože!
 
Mi zaluđenici se naravno radujemo svakom pomaku pa ćemo tako i da dočekamo Haswell, mada se meni čini da je to više marketinški trik nego stvarna potreba. Zamislite ponovo novi soket, mora de se menja i ploča, kontroler za ddr4, znači i memorija... Baš nas lože!

Nisi detaljno pratio situaciju sa Haswell arhitekturom, već je puno toga rečeno i nikako se ne slažem da je Haswell marketinški trik, iz više razloga. Prvo, doneće revolucionarne tehnologije uštede energije i sniziće potrošnju u IDLE modu značajno, a drugo imaće ugrađen volt generator direktno u procesor pa će na taj način ZNAČAJNO biti olakšan overklok. Treće, integrisana grafika biće sigurno barem duplo brža(Intel najavljuje triput bržu, ali sigurno je da će biti duplo i malo više brža), i imaće puno novih instrukcija(AVX2, TSX...).

Dalje, čipset će skoro sigurno biti pravljen u 32 nm procesu, za razliku od Z77 koji se izrađuje u starom 65 nm procesu. Novi čipset se još ne zna šta dodatno donosi, ali verovatno će doneti nekoliko SATA 3 porta više i 6 USB 3.0 nativna porta (Z77 ima 4).

Onda, Variable Base clock (BClk) će biti varijabilan (promenljiv) i neće biti više ograničen na 100 MHz kao do sada.


Pogledaj ovde detaljnije : http://en.wikipedia.org/wiki/Haswell_(microarchitecture)


edit: memorija ostaje DDR3, DDR4 je ostavljena za 2014. godinu i biće deo Haswell-EX/EP linije serverskih procesora, dok će procesori za široke narodne mase i dalje imati integrisan DDR3 kontroler.
 
Poslednja izmena:
I sve to ništa ne znači velikoj većini korisnika. Eventualno igpu, i to je to.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno