Šta je novo?

Grejanje na pelet

Struja iz mreze AC je uvek “cista” sinusoida. A struja preko invertera napajanog baterijom moze biti modifikovana ili cista sinusoida. Cista sinusoida se ocekuje kada je potrosac elektromotor npr. a za ostale namene to nije toliko bitno da li je cista ili modifikovana.

Ovaj drugi deo pitanja je vazan u tvom slucaju, jer ja nemam pojma kako izgleda napon sa tvog agregata, ako je stalno nestabilan, onda je beskoristan, jer ce inverter uvek biti u bypassu, i raditi preko baterije.

Inverter iz linka treba da saznas kakve je izvedba odrzavanja napunjenosti baterije, odnosno da li uopste puni bateriju dok radi inverter sa baterije ili nadopunjuje samo dok je u bypassu iz mreze AC.

Iz iskustva sa takvim “inverter” uredjajima ne puni se baterija dok je aktivan inverter preko baterije.
 
Poslednja izmena:
Cista sinusoida se ocekuje kada je potrosac elektromotor npr. a za ostale namene to nije toliko bitno da li je cista ili modifikovana.
Po netu sto sam procitao, cista sinu soida je bitna za dobar deo elektronskih uredjaja... E sad, ako si u pravu, da je dovoljna i modifikovana sinusoida, zasto ovi iz pordrske forsiraju cistu sinusoidu? :unsure:

Sto se tice agregata, ni ja ne znam kakav je napon na agregatu ali sam poprilicno siguran da nije sjajan jer je to Villager agregat od 45k rsd. Ono sto znam je da na njemu trenutno ne radi kotao i da moram da nadjem resenje :) Trenutno ni ne mogu da proverim napon...

Pa da, to me je kod invertera i zanimalo, koja je neka praksa, tj kako uglavnom rade inverteri... Da li pune ili ne bateriju dok radi inverter sa baterije...

Definitivno cu morati da potrazim jos informacija...
 
Cirku. Pumpa, ventilator itd su elektromotori pa zato se preporucuje pure sine wave, a samo kod nas se zahteva, jer eto, ceo svet vozi elektromotore na modifikovanu sinusoidu al kod nas ne moze. Al nemoj ovo uzimati zdravo za gotovo, ono cisto zbog garancije, ako zahtevaju cistu sinusoidu.

Ja koliko sam nasao taj proizvodjac predlaze samo dve opcije:

1. Generator (honda inverter)
2. Inverter baterija

Nema opcija sa kombinacijom oba uredjaja.
 
Ja sam mozda upotrebio pogresan termin "zahteva", mozda je bolje da sam rekao preporuka...

Mislim da sam skontao sta me je bunilo... Ti si ustvari dobro razumeo ta 2 njihova predloga.

Postavio sam im pitanje kao i ovde, treba mi nesto da mi omoguci rad kotla na agregat, i dobio sam taj odgovor - ili inverterski agregat ili baterija i inverter i ja u tu pricu nikako ne mogu da uguram svoj agregat, zato mi nije bilo jasno kako da uklopim taj inverter i bateriju i agregat...

A ustvari odgovor na moje pitanje je bilo online ups. Mada, to mi nije resenje jer je preskupo...

Da, mislim da sad sve dolazi na svoje mesto...
 
Bosch kotao i brenn 2000 gorionik 27kw. U opcijama ima 3 rezima rada, 20, 24 i 27kw. Jos uvek nije hladno, pa sam ga stavio na 20, ali...
Dosta peleta ne sagori lepo, da bi posle 10h rada doslo do zagušenja i gasenja kotla. Kada ga prebacim na 27, tih problema nema. Kotao drzim na 65C i T vode ka radijatorima regulisem cetvorokrakim ventilom. T u sobi 23.6C. Grejem nekoh 150m2, od toga 100m2 gorenjeg sprata sa solidnom stolarijom i ne tako dobrom izolacijom, dupla cigla, malter, a donjih 50m2 dupla cigla i kamen.

Moje pitanje bi bilo sta uraditi sa parametrima? Pojacati ventilator?
Povecati razmak izmedju doziranja?
Smanjiti vreme doziranja?
 
Je l' kotao u stand by rezimu ili modulira? Pretpostavljam da je u modulaciji cim si naveo da posle 10h rada dolazi do zagušenja i gasenja kotla.
 
Odgovorih vam u poruci. Modulacija je na fabrickih 7kw. Max snaga trenutno podesena na 20kw. U modulaciji sam podigao brzinu ventilatora sa 20 na 25. Pratim stanje, pa javljam.
 
Mozda nekome zatreba-UPS-PSW-5000VA 48 sinusni sa produzenom autonomijom
 
Ima li neko uputstvo i parametre za povezivanje i puštanje u rad wifi termostata i kotla na pelet Commo 15.
Može i prijedlog wifi termostata.
 
Poslednja izmena:
Grejem se već 14 godina na pelet,Zmajdin mi je sredjivao gorionik,sada bi da menjam,pa ne znam koji kotao da kupim,ako može pomoć za kotao od 25kw.
 
Grejem se već 14 godina na pelet,Zmajdin mi je sredjivao gorionik,sada bi da menjam,pa ne znam koji kotao da kupim,ako može pomoć za kotao od 25kw.
Zasto bi menjao ,ako radi kako treba. Od Zmajdina je moglo dosta da se nauci.
Ja imam Alfu Como compact 23 i prilicno sam zadovoljan.
Kepo je imao prilicno dobru podrsku i korisnici su zadovoljni radom
 
  • Like
Reagovanja: Ira
Zasto bi menjao ,ako radi kako treba. Od Zmajdina je moglo dosta da se nauci.
Ja imam Alfu Como compact 23 i prilicno sam zadovoljan.
Kepo je imao prilicno dobru podrsku i korisnici su zadovoljni radom
Treba mi neki kotao koji može da radi par dana bez mene,3-4 dana bez mog čišćenja,a i ovaj CKP CENTROMETAL je sa ugradjenim gorionikom,pa bi kupio baš kotao za pelet.Kepo ima sa automatskim čišćenjem,ali ne znam da li može ono što meni treba.
Treba mi neki kotao koji može da radi par dana bez mene,3-4 dana bez mog čišćenja,a i ovaj CKP CENTROMETAL je sa ugradjenim gorionikom,pa bi kupio baš kotao za pelet.Kepo ima sa automatskim čišćenjem,ali ne znam da li može ono što meni treba.
Toby SMART ima i čišćenje ložista i turbolatora,a piše da ima i regulaciju plamena,to jest,prepoznaje kvalitet peleta,pa sam reguliše sagorevanje i smanjuje temperaturu izlaznih gasova. TO PIŠE,a da li je baš tako....
 
Poslednja izmena:
Moj Alfa ne moze par dana bez ciscenja jer je pepeljara prilicno mala, tako da se napuni sa ~3-4 dzaka peleta.
Kapacitet spremnika je 3,5 dzaka.
Kad nije bas hladno to je 3-4 dana, al kad stegne malo veci minus to je dan-dva.
 
Veliki mi je spremnik,ali mi ništa ne znači ako je pepeljara zapušena.Ranijih godina sa boljim peletom,mnogo manje sam morao da čistim,upali se sam ujutro i izduva ono što je ostalo od prašine,pepela,i radi,skoro bez čišćenja,zadnjih 3-4 godina pelet je sve gori.Znam servisna podešavanja na kotlu ko tablicu množenja,mogao bih da mu pojačam ventilator na gašenju i paljenju,valjda bi očistio da može da radi posle normalno. Ali bih ipak menjao kotao.
 
Veče svima. Imam mbs thermo 18kw. Ukoliko neko ima istu, čime čistite dimovode one iznad loziste, ne mogu naci tako malu četku 🥹
 
Veče svima. Imam mbs thermo 18kw. Ukoliko neko ima istu, čime čistite dimovode one iznad loziste, ne mogu naci tako malu četku 🥹
Ja sam uz Alfu dobio i cetku za te cevi.
Izmeris precnik rupe i u prvu gvozdjaru trazis cetku tog precnika(par milimetara manju).
 
Pa napravi je sam. Uzmi letvu, stavi na vrh ona rupičasti džak za kupus i eto ga.
 
Imaš je na KP čelična četka za čišćenje pelet peći, čovek radi 25 i 30 jedino ne znam da li tera da se peva ono ko na cure namiguje, odžačar.
U Bgd bi trebalo da ima ili se naručuje mesingana četka u Eko dim doo
 
Treba mi neki kotao koji može da radi par dana bez mene,3-4 dana bez mog čišćenja,a i ovaj CKP CENTROMETAL je sa ugradjenim gorionikom,pa bi kupio baš kotao za pelet.Kepo ima sa automatskim čišćenjem,ali ne znam da li može ono što meni treba.

Toby SMART ima i čišćenje ložista i turbolatora,a piše da ima i regulaciju plamena,to jest,prepoznaje kvalitet peleta,pa sam reguliše sagorevanje i smanjuje temperaturu izlaznih gasova. TO PIŠE,a da li je baš tako....
Ja imam toby 30 kw,star 6 godina ,moze bez ciscenja nedelju dana kako hoces.
 
Pozdrav , nadam se da ce neko moci makar neke smernice/savete da mi da vezano za sledeci problem.

Naime u Junu/Julu ove godine dok sam bio u inostranstvu roditelji su u kuci odlucili da promene vremesni kotao na drva koji se koristio ... decenijama i predju na pelet.

Na preporuku neku , nisam se mnogo ukljucivao u pricu su uzeli kotao Vision Eko Compact 25kW. Opet na preporuku neki majstor je dosao i ugradio im isti, na postojecu instalaciju odneo stari i to je bilo to do pocetka grejne sezone. Tu krece zavrzlama.

Prvo su tog lika mesec dana jurili da dodje kad je pocela grejna sezona da pusti pec u rad, pokaze im kako se sve to koristi... Ajde to nije bio problem preterani nije bilo hladno , klima je bila dovoljna za dogrevanje.

Medjutim kako je malo zahladnelo - ispostavilo se da iako sve radi temperatura radijatora / toplota kuce - narocito kada je minus ne moze se uporediti sa kao sto rekoh decenijama vec unazad koriscenim kotlom na drva.
Isti lik koji je to ugradio , dao "garanciju" i pustio u rad - vec dva meseca sada se ili ne javlja na telefon ili odlaze dolazak da proveri da li je sve uredu , posavetuje ih itd...

Sustinski kuca je na dva sprata nesto manje od 200 kvadrata , radijatori/instalacija su stari - "tucani" , celicni kako se vec zovu ... Kolko sam uspeo da citajuci ovaj thread skapiram - lik je bukvalno samo staru pec makao , stavio ovu novu na pelet - nista fensi - nema trokrakih/cetvorokrakih ventila , staru pumpu je izbacio iz sistema (i dalje je tu ali iskljucena) , kotao ima svoju , radijatori nemaju nikakve fensi termo ventile ili kako se vec zove ... poprilicno bare bone. Pec je podesena na automatiku da radi a termostat je podesen na 22 preko dana 18 tokom noci i to je to. Cale redovno cisti pec kako mu je ovaj cova pokazao a pelet je opet na preporuku uzet neki "homolje pelet" .

Sve to receno par problema.

Kuca iako poprilicno dobro izolovana, u najtoplijoj sobi tesko predje kada je napolju nula ili ispod 20-21c u najtoplijoj sobi - sto pre sa kotlom na drva nije bio slucaj - opusteno je bilo i pretoplo u vecini prostorija i na spratu i u prizemlju.

Ono sto sam primetio:
Na peci temp.vode podesena na 65 ali da sam kotao nikada ne izgura vodu preko ~50-51c tokom dana. temperatura u odlaznom smeru merena u cevi metar dva posle izlaska iz kotla kaze da je prosek temperature tokom dana ~48c . U povratnom smeru je obicno 39-40c pri povratku u kotao. Temperatura u radijatorima (dobro su ozraceni - ali mislim da nisu stelovani - protok itd) je generalno slicna kao izlazna temp iz kotla dakle ne preko 50c sem na dva tri radijatora gde je osetno hladnija - opet to nije pre bio slucaj sa starom pumpom/kotlom na drva.

Kao sto rekoh pri danima kad je temp u plusu - ovo je dovoljno da kuca bude na zadatih 22 ali kada ode u minus - bude hladnjikavo unutra kazu mi moji. E sad da li su navikli pre na drva da kad se "dobro" zalozi - pa se uzare radijatori pa bude instant +30 u pojedinim sobama ... Pa im je ovo sad promena ili objektivno nesto ne steluje - ja nisam imao prilike da vidim jer od kad sam dosao nazad u SRB nije bio minus - a na ovim sada temperaturama pec bez problema drzi tih ~22 unutra zadatih tokom dana - cak se i gasi povremeno kad dosegne zadatu temperaturu, uvece posto kao sto rekoh kuca je OK izolovana se retko i upali (prostorija gde je termostat ne ode ispod 18c) itd. Ne razumem se u celu ovu tematiku pa nemam predstavu sta je "ok" potrosnja peleta i da li lepo sagoreva sve - ali cale mi je rekao da "malo trosi i dobro sagoreva pelet" :)

Sve ovo receno - da li neko ima neki savet/komentar/smernicu na prvom mestu a na drugom - da li (moze na PP da ne bi bilo reklamiranja) neko moze da preporuci nekog dobrog majstora koga bih mogao da pozovem da dodje pogleda sve ovo , predlozi ako treba da se menja/sredi/uradi itd, poprica sa mojima oko odrzavanja sistema itd itd.. posto kolko vidim od ovog lika sto je sve ovo ugradjivao nema vajde ... Kapiram sve dok grejna sezona traje - mozda se javi tamo na leto kad bude imao manje posla ...

Unapred hvala !
 
Poslednja izmena:
Jel imaš opciju da pojačava snagu kotla? Ja na mom imam 3 snage, 21,24 i 27. Probaj na najjace.
 
Slican slucaj kod mojih, nema trokrakrog ventila, ngo na postojecu instalaciju koja je postojala samo na spratu, dodata mreza u prizemlju, uzet Alfin kotao od 35Kw, kuca pecena cigla, bez izolacije, nema termostata kotao podesen na 62c, ne moze da se sedi u kuci od vrucine, kuca na dva sprata oko 160m2 grejnog protora. Kada kotao radi 24/7 trosi ravno 3 dzaka bio kog peleta, sada se ukljucuje 3x2 sata i to je dovoljno.
Rekao bih da ti je slab kotao ili treba da se podesi jacina ako je moguce.
Drug ima kucu oko 200kvadrata, sipurex, dobra drvena stolarija Slovenacka, kada sam ga pitao zasto nece na pelet kaze treba mu kotao od 40kw jer on greje na 24-26c, to postize kotlom na cvrsto gorivo, lozi drva+briket, kotao je cini mi se 40 ili 50kw.
 
I mi smo sa peći na drva prešli na peć na pelet, na staru instalaciju (oko 11 godina korišćena) nakačena je mbs peć. Mi bukvalno, pošto je ova zima sve bez zima, ne možemo živjeti ako peć radi duže od 4-5 sati dnevno. U dnevnoj đe je peć bude po 26-27 stepeni, a u sobama 24-25. Tako da i meni liči da ti kotao nema dovoljno snage ili je nešto pokvaren, mi grijemo sa 18kw 95m2.
 
Moja tetka se grejala na kamin Rustik koji je sada presao u moje vlasnistvo, oni greju nekih 70ak m2 prizemlja, prilikom prelaska na pelet prodavac i majstor im uvale pec Mareli od 18kw, taj jedini imao na stanju. Oni su grejali dnevnu sobu gde je bio kamin sa trpezarijom i kujnom oko 20ak m2, mali hodnik i dve spavace sobe plus kupatilo, znaci 2 radijatora od 140x60, susac ne znam koliki je. majstor ih ubedi da im ne treba jaci kotao i u dnevnoj ne treba radijator. Kada sam preuzimao kamin, kazem im da ce se smrznuti u dnevnoj jer taj kamin za pelet, mozoda emituje neku toplotu ali je to smesno jer Rustik daje 7 kw sistemu a 7 kw prostoru. Prve zime su izmrzi, palili klimu, TA da duva. Za sledecu sezonu morali da u dnevnu ubace 160x60.
Te godine su zavrsili sprat ista grejna povrsina kao prizemlje ali ima 2 terase balkon vrata plus prozor, vise otvora sprat ima, jeste kvalitetna drvena stolarija, ali sam ubedjen da 18kw to ne moze da greje na 24-26c . Kuca ima izolaciju 5cm, blok 5 su zidovi.

Znaci mora da se uzme u obzir ako se neko grejao na drva i imao temperaturu 24-26c, predje na pelet uzme slabiji kotao i plus da ustedi pelet taj ce se grjati na 20-22c. Ja sam uvek za to da se uzme jaci kotao, ako si se grejao na kotao za cvrst ogrev od 19, 20, 24kw, gde je logika da uzimas slabiji od 12 ili 15kw, nema logike, majstori kazu ma on kreje konstatno pa ce ti biti ista temepratura. Oce sipak, ljudi mor ada shvate majstori imaju uvek na sve odgovor...
 
Jasno mi je ovo za jacinu kotla. I meni je prosla misao da su mozda trebali da uzmu neki od 35 , medjutim kao sto rekoh nisam bio u zemlji kada su radili promenu kotla i nisam nesto mnogo ni ukljucen bio u situaciju tada. A kao sto @Oswajac rece - upravo je taj "majstor" im na osnovu broja radijatora/kvadrature itd preporucio tu pec od 25kw ... E sad tu smo gde smo , mene interesuje dal tu ima nesto da se uradi da se malo "optimizuje" ceo sistem - ili je zaista jedino resenje opet - mici ovaj , prodaj/preprodaj - kupuj novi od 35kw sto je ako zanemarimo i finansije cimanje , koje ako moze da se zaobidje bilo bi dobro. Svakako , pocinjem da mislim da je tokom grejne sezone maltene nemoguce naci normalnog coveka da dodje i pogleda / odradi konsultaciju za ovo - probao par ljudi po preporuci svi su u fazonu - mozda za nedelju dve tri a naravno ispadne - nikad :) Podseca me kao situacija sa majstorima za klimu leti :D
 
Mojima je kotao od 35 prejak, taj kotao je uzet sa idejom da se greje potkorvlje koje ce biti izgradjeno nekada, trebalo 2021. ali zbog drasticnog skoka cena materijala je na stand by.
Sa dobrom izolacijom moguce da bi neka 30ca zavrsila posao, moguce da i 35 sa termostatom i dobrim podesavanjima moze da zavrsi posao.
Opet mzoda je samo i do podesavanja samog kotla, mzoda moe da se podigne temperatura ili brzina ventilatora , nesto na tom principu. Vidim prgonoza sa sledecu endelju najavljuju minuse preko dana a ujutru i do -10, u sadasnjems tanju taj kotao da radi 24/7 ima da se dogrevaju klimama
 
Nazad
Vrh Dno