Šta je novo?

Grejanje na gas

@spaad
Razlika u ventilu na kom mozes montirati termoglavu u odnosu na obican je mozda 30-50din po komadu.Smesna razlika.Pricam o caleffi ventilima.
 
Termo glava ne funkcionise tako,vec zatvara ventil potpuno kad dostigne temperaturu.Tako da ne mozes dobiti isto kad privrnes ventil.
Samim tim i utice na potrosnju,jer kotao manje vode greje .

Konacno da neko napise kako termostatske glave uticu na potrosnju odredjenih energenata.
 
Pošto niko nije reagovao na ovo, moram ja za kraj u ovoj temi.
@miksan
Ti prijatelu nemaš pojma šta je; ventil, termo ventil i termo glava. Termo ventil bez termo glave je običan ventil. Termoglava koja se montira na termoventil košta skoro 20E. Isto važi i za @Ira . Meni niko ne treba da objašnjava kako radi ventil sa termo glavom!
Srećno!
 
@spaad ljudi su postavili linkove sa cenama, ja znam koliko sam plaćao ventile i termo glave, a ti uporan da svi govorimo pogrešno.
Na stranu nerazumevanje principa funkcionisanja istih.

OK, postoje smart termo glava (Bosch je 110eur), ali ovde pričamo o Hertz, Callefi i sličnim proizvodima.

... za kraj u ovoj temi.
...
Srećno!
Držim te za reč.
Srećno.
 
Pošto niko nije reagovao na ovo, moram ja za kraj u ovoj temi.
@miksan
Ti prijatelu nemaš pojma šta je; ventil, termo ventil i termo glava. Termo ventil bez termo glave je običan ventil. Termoglava koja se montira na termoventil košta skoro 20E. Isto važi i za @Ira . Meni niko ne treba da objašnjava kako radi ventil sa termo glavom!
Srećno!
Stvarno nemam pojma.

Prvo tvrdis da je razlika izmedju obicnog i termo ventila na koji se moze staviti termo glava drasticna. Razilika je nepunih 40din, svakako je bolje staviti termo ventil pa naknadno ugraditi termo glavu ako je potrebna.

Termoglava je vidim od 1200din pa na vise. Stvarno ogromni novci.

Nastavi da zavrces ventile.
 
U postupku sam potpisivanja ugovora za gas. Nemam razvedenu instalaciju u kući i po nekoj računici trebalo bi mi oko 3000 e za projekat, kotao, radijatore I cevi sa radom. Jedan majstor mi je predložio fasadne gasne peći. Zanima me da li neko ima iskustva sa njima jer po forumima slabo šta nalazim. Jel istina da troše više gasa od centralnog, tj. Radijatora?
Pomooooć!!!!
 
Jel taj majstor ima samo tu pec da proda pa ti je preporucio?
Ovde se pisalo da Kondenzacioni su najoptimalniji
 
U postupku sam potpisivanja ugovora za gas. Nemam razvedenu instalaciju u kući i po nekoj računici trebalo bi mi oko 3000 e za projekat, kotao, radijatore I cevi sa radom. Jedan majstor mi je predložio fasadne gasne peći. Zanima me da li neko ima iskustva sa njima jer po forumima slabo šta nalazim. Jel istina da troše više gasa od centralnog, tj. Radijatora?
Pomooooć!!!!
Tesko to sve za 3000e.
 
kad smo kod termoglava, samo da pohvalim ivar termoglave da ih obilazite u sirokom luku. pre 4-5g kad mi majstor radio pametan stavio te ventile a zuje u pm. kad zatvorim sve ventile i pustim samo u bojler da vrti voda ne čuje se ništa, zaključak je da je problem u ventilima. i sad zamislite legneš da spavaš a ono zuji....sreća pa sam prošle god stavio izolaciju, grejanje na drva gasim u 22h, pre spavanja ugasim u pumpu da mi ne bi tandrćalo.
u jesen ove godine planiram radijatore u prizemlju i hodniku te ću ta 2 ventila iz spavaće i dečije skinuti i staviti u hodnik i donje kupatilo samo da ih ne slušam više.
kao i naš moderator PJ planiram kondenzacioni kotao, a Bosch mi zapao za oko zbog dimenzije a i cene da se ne lažemo.
 
Ventili uvek zuje, bez obzira na položaj? Meni se dešava da neka Herz počne da se čuje, ali je mrdnem za mikron levo ili desno i više se ne čuje.

Ova godina je apsolutno za neupoređivanje sa bilo čim.
Februar mi stigao 10.000 dinara za gas.
Mart će biti još manji, a u kući pretoplo, jer kotao ne može niže da spusti polazni vod. Pre neki dan sam malo zavrnuo termoglave, da ne pregreva kuću bez potrebe. Kotao se uključi svaki dan po nekoliko minuta...
 
Da uvek se čuje, u kupatilu nemam termo glavu i čuje se, u sobama zavisi dal je termo glava otvorena ili ne. Znalo je da bude jako iritantno. Sreća pa izolacija radi svoje i grejanje je svakako isključeno preko noći dal, bilo napolju minus ili plus nebitno, noću ne grejem. Zadnje loženje do 22h i to je to. Kako moze da bude pretoplo? U sobi gde je termostat on diktira temp prostora. Ako ti toplo spustiš termostat na 22 ili i manje.
Pošto su moji u prizemlju ideja je da termostat bude kod njih i da podešavaju koliko im treba pošto su zimogrizljiviji krastavac stariji ljudi. Mi gore na spratu termo glave podešavam koliko hoću i to je to. Naravno u hodniku i kupatilu skroz otvoreni radijatori,racunam kad kotao radi nek greje i te prostorije mada u hodnik bolje staviti i termo glavu kroz hodnik se i ovako samo prolazi. Stavio sam termometar januara kad je bio minus, u hodniku nije padalo ispod 19 stepeni a trenutno nema radijatora...
 
Kod mene Herz ne zuji nego više nekako pišti. Ali samo kad je negde između minimuma i maksimuma. Kada je na maksimumu odnosno na 6tom podeoku je nečujan. Isto i kad ga skroz zatvorim.
 
Da, baš tako, pišti. Ali mrdnem ga za mrvu na bilo koju stranu i prestane. Ove godine, mislim da mi se desilo jednom, na jednom radijatoru. Ali zaista je tiho, ne bih mu zamerio ni da ne može da se namesti. Svakako je tiše nego kada ima malo vazduha, pa se čuje voda u radijatoru.

@salevs bude pretoplo, jer se kotao uključi na nekoliko minuta, zagreje radijatore, pošto prostorija ne ishladjuje radijatore dovoljno brzo, povratni vod bude visok, kotao se isključi, vrlo brzo je i temp na sobnom termostatu dostignuta, ali radijatori nastavljaju da ispuštaju toplotu u prostor i onda od podešenih 23C u sobi, dodjem skoro do 24C, a kada se to desi ujutru, pa sunce sine kroz prozore kada je u sobi već toplo.... Nekako sam se pomirio da taj problem imam sa svakim vidom grejanja u prelaznom periodu. Sistem je otprilike takav da na blagom minusu, kotao radi skoro non stop, na leru tj na minimumu koji mu modulacija omogućava. Polazni vod, ne sećam se sada, mislim 43-44-45C, pisao sam u ovoj temi kad sam to podešavao. Za jači minus bi bio dovoljan, samo bi radio na većoj izlaznih snazi. Za ove trenutne temperature je sistem prevelik. Realno, možda bih mogao i da ga isključim.
 
A sto ne smanjiš temp na 22? I kad radijatori dostignu zadatu isijavace sigurno i nagurati na idealnih 23. Jel si generalno zadovoljan kotlom, nisi se pokajao iz nekog razloga?
 
Zato što ako pravim kompromis oko temperature, pravim ga tako da trošim više energenta i otvaram prozore.

Ako bih pravio kompromis na tvoj način, to bi značilo da ću da uštedim neki kupik gasa, ali će u pojedinim delovima dana temperatura biti niža od željene.

Realno, ja sam veći deo vikenda proveo napolju, u šorcu. Večeras isto.
Imam u gepeku neku jesenju jaknicu, nisam je obukao od petka, a i tada samo što su mi falili džepovi. Ali nisam sam u kući, tako da bolje da obezbedim minimalnu temperaturu dovoljnu da izbegne pitanja i komentare o temperaturi u kući u 6AM :)
 
Kod mene Herz ne zuji nego više nekako pišti. Ali samo kad je negde između minimuma i maksimuma. Kada je na maksimumu odnosno na 6tom podeoku je nečujan. Isto i kad ga skroz zatvorim.

Ja imam Danfosove termostatske ventile sa izgvojenom termo glavom, ima kapilaru od dva metra koju mozes da izmestis na mesto gde ti odgovara a podalje od samog radijatora.
Odlicno se pokazalo, temperaturu lepo reguljise, ne cuju se nista a imaju i mogucnost regulacije protoka kroz ventil pa moze sistem da se dodatno podesava.
Na zalost nisam siguran da ima sada da se nabave, ja sam ih uzimao pre 10ak godina i nabavio jeftino termoglave na KP ali sam se namucio dok nisam pronasao zadnjih par ventila u Srbiji koji odgovaraju tim glavama.
I sto ovo pisem, pa ne cuju se ama bas nikada. :cool:
 
Ja imam Danfosove termostatske ventile sa izgvojenom termo glavom, ima kapilaru od dva metra koju mozes da izmestis na mesto gde ti odgovara a podalje od samog radijatora.
Odlicno se pokazalo, temperaturu lepo reguljise, ne cuju se nista a imaju i mogucnost regulacije protoka kroz ventil pa moze sistem da se dodatno podesava.
Na zalost nisam siguran da ima sada da se nabave, ja sam ih uzimao pre 10ak godina i nabavio jeftino termoglave na KP ali sam se namucio dok nisam pronasao zadnjih par ventila u Srbiji koji odgovaraju tim glavama.
I sto ovo pisem, pa ne cuju se ama bas nikada. :cool:

A šta inače radi termoglava? :)

Možda nema više taj model, ali sigurno imaju nekog naslednika.

Što se zvuka tiče, to kada se čuje, jedino ja čujem u kući, pa je bilo, dođi, primakni se, slušaj, vidiš da nisam lud. Ahaaa, to...
Tako da nije to neka buka, već možda više drugačija frekvencija. Ali da, dešava se da se čuje.
 
Šta još možeš da podešavaš? Imaš još jedan potenciometar/prsten?

Termoglave koje sam do sada video, rade tako šta regulišu dotok vode u radijator. Kada je odvrnuta do kraja, protok vode je maksimalan. Kada je delimično zavrnuto, protok vode je smanjen.
 
Ево о каквом се звуку ради, не знам дал се чује...

 
koji od ovih termostata je potrebno da bi se kotao podesio da prati spoljnu temperaturu?
 
Ево о каквом се звуку ради, не знам дал се чује...


Ovo se cuje strujanje vode kroz sistem kad radi pumpa, bratac ja bez toga ne mogu da spavam, navikao sam se, dok sam ziveo kod moojih uvek smo imali sustanje otvoren sistem obicni ventili kad radi pumpa uvek se culo i uz taj zvuk sam se uspavljivao, u osnovnoj skoli imali neki ogroman kotao i zvuk pumpe ili sta god to bilo je bas bas bio jak.
Meni se slicno cuje kada radi pumpa
 
@Oswajac
kako se ne čuje kad pustim samo kroz bojler da kruži voda, u izmenjivač u bojler nema ventila....?
mene toliko iritira pogotovo kad legnem da spavam, i da ne spavam iritiralo bi me u dnevnom boravku da čujem to zujanje. ići će ta 2 ventila u hodnik i drugo kupatilo....
 
Hm, pa vidis kad razmislim u kupatilu kod mojih ima veliki registar tako ga zovu a u stvari su dve cevi precnika 5cm duzine 2m, povezane na ventil preteca susaca i kada se ventil tu odvrne uvek se cuje zvuk pumpe, posto je bojler bez ventila nikada nisam cuo taj zvuk u kupatilu a prolaze cevi idu na 3 zida.
 
Nazad
Vrh Dno