Šta je novo?

Grejanje na električni kotao - FAQ

Ne koristim više elektro kotao, ali sam se 10 god grejao na njega pa sam pokupio neke stvari u vezi kako da maksimizujem komfor pri korišćenju (minimizacija troškova mi nije bila primarni motiv, mada mislim da je ovakav režim sasvim dovoljno ekonomičan).
Poenta je podesiti temperature tako da u stanu bude postignuta željena temperatura, a da radijatori uvek budu topli.
Termostat koji sam koristio je gasio kotao kada se postigne temperatura 0.5°C preko zadate, a ponovo palio kada temperatura padne na 0.5°C ispod zadate.
Termostat je bio (žični) u centralnom delu stana, relativno daleko od prozora. Dok temperatura kod termostata opadne za stepen, radijatori se ohlade, i u njihovoj blizini bude osetno hladnije.
Ako se na kotlu stavi previsoka temperatura, termostat brzo postigne zadatu, ugasi kotao, i imam dosta perioda sa hladnim radijatorima.
E sad, kotao koji sam imao je imao režim rada da kada postgne zadatu temperaturu vode, ugasi grejače, ali ne i pumpu, i tako radi dok temperatura vode ne padne 2°C ispod zadate, kada opet upali grejače. Nemam pojma da li je ovo standardna funkcije većine kotlova ili ne, taj je bio neki domaći Mikoterm što je došao uz stan, tako da ne verujem da je bio naročito fensi.
Da bi radijatori uvek bili topli, cilj je podesiti temperaturu vode u kotlu tako da termostat može da postigne zadatu temperaturu, ali da ne može da postigne 0.5°C preko.
Naravno, željena temperatura vode zavisi od spoljnih uslova, i nije ista ako je napolju +5 ili -10.

Opet ponavljam, ovaj režim je meni bio najkomforniji. Ostavljam mogućnost da neće biti svakome.
 
Grejem se na električni kotao, temperatura vode podešena na 43C (povećana na 44 sa ovim ledenim talasom), kotao sam gasi i pali grejače u cilju održavanja zadate temperature vode u razmacima od po 2KW - ograničen na 6KW iako je sam kotao od 12KW. Bez ikakvih termostata i spoljnih senzora - termoglave same rade posao podešene po ličnom osećaju u svakoj prostoriji osim u kupatilu gde je sušač stalno otvoren. Noću ne smanjujem grejanje da bi se iskoristilia jeftinija struja.
 
@Sijera Tako je najudobnije ali zahteva to povremeno stelovanje polaza u zavisnosti od gubitaka odnosno spoljasnje temperature, pa mnogi nece ili nemaju vremena da se igraju sa tim, ali onda je od pomoci ugradnja regulacije polaza preko krive sa senzorom spoljasnje temperature.
 
Na običan električni kotao ne mogu napredna rešenja. Morao kotao da bude smart tipa da bi to funkcionisalo tako.
A danas ko u stan ugrađuje električni kotao sa razvodom na radijatore, treba da ode na ozbiljno posmatranje. Smart kotlovi, senzori, termostati i ruke majstora koštaju nerealno mnogo

Ako izuzmeno da je nekom odbojno grejanje na inverter i da neće klimom da se greje, konvektori, norveški radijatori, 'rci, palci, su najbolje i najelegantnije rešenje, jer svaki ima svoj termostat, pa svaki ćošak stana podešavaj kako ti je volja. A uz to za montažu ti trebaju bušilica, tiplovi i šrafovi i sve sam završiš za kratko vreme. Biraš dizajn, boju...
Uz to imaju i rešenja sa WiFi, pa šteluj svaki radijator kako ti je volja kad hoćeš.
 
@Sijera Tako je najudobnije ali zahteva to povremeno stelovanje polaza u zavisnosti od gubitaka odnosno spoljasnje temperature, pa mnogi nece ili nemaju vremena da se igraju sa tim, ali onda je od pomoci ugradnja regulacije polaza preko krive sa senzorom spoljasnje temperature.
Kakvo povremeno štelovanje polaza? Napisao sam već da mi je od početka grejne sezone temperatura vode 43C i da sam samo jednom pre 10 dana na početku ledenog talasa povećao na 44 što je 2 sekunde posla. Možda nisam ni morao da povećavam ali pomislih da je logično da malo povećam sa ledenim danima.
Termo glave na radijatorima kako sam namestio na početku sezone tako ih nisam ni jednom pomerio do danas i one su te koje održavaju istu temperaturu prostorija bez obzira da li je napolju -5 ili +15. Čitam ovde šta se piše o termostatima i senzorima i ne mogu da verujem koliko se komplikuje. Stavite termo glave i rešen problem.
 
Pokusao sam da objasnim, nije da nisam. Od svih kojima sam mozda pomislio da bih ovo morao objasnjavati, ti nikad ne bi bio na spisku.
Neka ostane da se nismo složili, pa ko bude citao neka odlucuje sam sta dalje.
naravno,
uvek volim da kazem da treba postovati sve ucesnike diskusije cak i kada se ne slazete sa necijim misljenjem!
Mnogo sam tekstova napisao na razne tehnicke teme, i znam da su mnogi od njih imali konkretne koristi. pa neka iz izlozenog svako izvuce najbolje za sebe.

Cak i iz pogresnih stvari se mogu donositi ispravni zakljucci!
 
Poenta je podesiti temperature tako da u stanu bude postignuta željena temperatura, a da radijatori uvek budu topli.
Ne, radijatori su topli samo ako temperatura ambijenta nije dovoljna.
Ako je temperatura dostignuta i nema gubitaka radijatori bi trebali biti hladni.
Ako su radijatori konstantno topli znaci da prostor ima velike gubitke toplote.

ne treba pipati radijatore, treba meriti temperaturu vazduha.
E sad, kotao koji sam imao je imao režim rada da kada postgne zadatu temperaturu vode, ugasi grejače, ali ne i pumpu, i tako radi dok temperatura vode ne padne 2°C ispod zadate, kada opet upali grejače. Nemam pojma da li je ovo standardna funkcije većine kotlova ili ne, taj je bio neki domaći Mikoterm što je došao uz stan, tako da ne verujem da je bio naročito fensi.
Da, to je standardni nacin rada kotlarnice da se ne gasi pumpa i na taj nacin ravnomerno rasporedjuje preostalu toplu vodu kroz sistem radijatora.
Druga mogucnost je da se zajedno sa grejacima gasi i pumpa, tako se dobija tisi sistem, a topla voda ostaje na mestu bez cirkulacije.
Moje licno iskustvo je da se tako voda u sistemu sporije hladi jer nema cirkulacije.

Grejem se na električni kotao, temperatura vode podešena na 43C (povećana na 44 sa ovim ledenim talasom), kotao sam gasi i pali grejače u cilju održavanja zadate temperature vode u razmacima od po 2KW - ograničen na 6KW iako je sam kotao od 12KW. Bez ikakvih termostata i spoljnih senzora - termoglave same rade posao podešene po ličnom osećaju u svakoj prostoriji osim u kupatilu gde je sušač stalno otvoren. Noću ne smanjujem grejanje da bi se iskoristilia jeftinija struja.
Ovaj tvoj primer je dobar za ono o cemu smo na prethodnim stranama disutovali;
ako sam dobro razumeo ti pratis temperaturu vode i rucno prema spoljnjoj temperaturi podesavas potrebnu temperaturu u sistemu.

kada je napolju toplije smanjujes temperaturu, a kada je hladnije povecavas temperaturu polazne vode.
isto to bi dobio kada bi ubacio sobni termostat i ne bi morao rucno da regulises, cak ni te 2 sekunde koje pominjes.
I naravno dobio bi nizi racun jer bi se grejaci cesce gasili.

termoglave ne regulisu temperaturu vode, one samo prigusuju protok i na taj nacin regulisu temperaturu u prostoriji.
 
@bakara Napisao sam jednom 2 sekunde od početka sezone. I da, termo glave ne regulišu temperaturu vode već održavaju temperaturu prostorija. Pročitaj opet.
Kada termo glave zatvore ili priguše protok, grejači se češće gase. Samim tim je manja potrošnja kad je napolju toplo i obrnuto a temperatura prostorija ostaje ista.
 
Poslednja izmena:
@Sijera
nije to bila kritika vec samo komentar>
potpuno mi je jasan nacin na koji regulises temperaturu u stanu, ali sa sobnim termostatom bi postigao jos efikasniji rad.

termoglave se stavljaju ako ne zelis u svim prostorijama jednaku temperaturu, i one apsolutno nisu visak.
kada termoglave priguse protok svakako ce se grejaci cesce gasiti jer ce grejac manju kolicinu vode morati da dogreva
ali ce svakako morati da je odrzava na tih recimo tih ciljanih 40 stepeni.
 
Ja upravo to i želim, da se održava do ciljanih 43/44C a ne da se voda ohladi i da se zagreva ispočetka jer upravo je tad potrošnja najveća, kad se zagreva ceo sistem.
U svakom slučaju, savet onima kojima nemaju mogućnost za jeftinije grejanje već koriste el. kotao, koristite noćnu tarifu, održavajte konstantnu temperaturu a ne da je jurite kad je skuplja i stavite termo glave.

I da, što se tiče ovoga da se termoglave stavljaju ako se ne zeli u svim prostorijama jednaka temperatura, tačno je da sam u spavaćim sobama stavio za nijansu niže ali mogu i da stave u svim prostorijama jednako, bitno je da su one te koje održavaju temperaturu prostorija i potrošnju.
 
Kakva su iskustva ljudi, dal je bolje uključiti dva grejača da rade ili samo jedan? Znam da u teoriji bi potrošnja trebala da bude ista, samo bi se voda brže grejala?
 
Zdravo svima, evo i ja da zamolim za savete. Pročitao sam sve strane ovog foruma, i našao dosta korisnih saveta i gde sam grešio, ali evo da obrazložim svoju situaciju, možda ću promašiti neku bitnu stavku.

Od ove godine imam na svom spratu kuće električni kotao - Trgoelektro Elo Thermik 12kw, sa sobnim termostatom Unitec SQ7.

Ovo je račun koji nam je stigao za decembar, koji bih hteo da smanjim, mislim da je razlog za ovoliki iznos moje učenje kako namestiti da radi:

racun.png

Trenutna podešavanja su sledeća:
- Kotao 60 stepeni, 12kw (kotao je pametan pa sam uključuje 2-12kw po potrebi, na hladno radi na 12kw, na 40 stepeni radi na 8kw, na 50 stepeni radi na 4kw, tako da nisam ograničavao snagu).
- Sobni termostat je podešen od 5h-23h na 22.5, noću na 20h.
- 70 kvadratnih metara, dve strane spoljni zid sa izolacijom i novom stolarijom ugrađenom ove godine, donji sprat se više ne gre

Ono što sam pročitao jeste da je greška što sam noću spuštao temperaturu, logika mi je bila da ne radi od 23h - 5h, a od 5-7, dok je još jeftina struja, da nadomesti temperaturu, kao i da nema potrebe da bude ovako velika temperatura kotla.

Zahvalan sam za svaki savet, čak i ako smatrate da je ovo očekivana visina računa.

Čisto objašnjenje zašto el. kotao - skinuo sam se sa gradske toplane zato što smo 4 sprata u kući, sem nas niko nema pare a još manje odgovornost prema računima, tako da nismo pitali koliko košta da se otkačimo pošto smo tri godine na kraju sezone plaćali svima račune da nas ne bi tužili (nepodeljena imovina). Supruga boluje od astme i klime joj veoma smetaju, tako da inverter nije dolazio u obzir, a inicijalno ulaganje u toplotnu pumpu nije bila opcija zato što smo istovremeno renovirali sprat kuće sa zamenom celokupne stolarije.
 
Dok je jeftina struja pobrini se da koto radi bez gasenja sa nekom temperaturom vode koja je dovoljna da bude toplo. Na primer 50C.

Kada je skupa struja guraj da bude 21c u prostorijama. E sad kolika ce biti temperatura vode, to je pitanje koliko ima objekat gubitaka.

Naravno bolje je da radi sto manje grejaca zbog potrosnje. Vidim da si napisao da na 40C radi na 8kw, a na 50C 4kw. Al nije kontra?
Ako je dovljno 40C i kada bi radio jedan grejac od 4kw mislim da bi ti to bilo najbolje resenje. Svako gasenje kotla i hladjenje vode u sistemu zahteva posle dosta energije, a tek kada se zidovi ohlade. Tu je tek potrebna velika kolicina energije da se vrati u normalu.
 
Naravno bolje je da radi sto manje grejaca zbog potrosnje. Vidim da si napisao da na 40C radi na 8kw, a na 50C 4kw. Al nije kontra?
Ovde sam mislio kako radi kotao - stavljeno na 60 stepeni (sada znam da je to greška), i on od hladne vode do 40C greje sa 12kw, kada dostigne 40C gasi dva grejača, pa sa 8kw greje do 50C, a zatim odrzava i povecava sa 4kw.

Hvala na savetima, miksan, ima smilsa.
 
Pitanjce na ovu temu.

Novi stanovi koji se grade po Nis-u vrlo cesto imaju podno grejanje sa elektro kotlom od 6kw za svaki stan zasebno. Pricamo o stanovima 60-70m2

Pa me zanima da li je to dovoljno uopste da zagreje taj stan, nesto mi malo zvuci tih 6kw i ako koliko ja znam podno grejanje je generlano efikasnije od klasicnih radijatora ali opet..

Da li neko mozda ima ovu varijantu? Pa da podeli iskustva i koliko ispadaju racunu za grejanje u toj variajnti
 
Sa dobrom izolacijom 6kW greje duplo vecu povrsinu (od navedene) bez problema. Za te stanove moze i slabiji ELK, ali ga nema u prodaji, a i ne mora. A potrosnja to je pausalno, npr. 1000 kilovata utrosak za 60m2.
 
Poslednja izmena:
Pitanjce na ovu temu.

Novi stanovi koji se grade po Nis-u vrlo cesto imaju podno grejanje sa elektro kotlom od 6kw za svaki stan zasebno. Pricamo o stanovima 60-70m2

Pa me zanima da li je to dovoljno uopste da zagreje taj stan, nesto mi malo zvuci tih 6kw i ako koliko ja znam podno grejanje je generlano efikasnije od klasicnih radijatora ali opet..

Da li neko mozda ima ovu varijantu? Pa da podeli iskustva i koliko ispadaju racunu za grejanje u toj variajnti
Brat ima grejanje na kotao u stanu od 36 kvadrata ali na radijatore. Stanari su u njemu. Kotao 2*3kw. 6kw ukupno. Ima dva prekidača, jedan pali pumpu, i ceo sistem, jer bez pumpe drugi prekidac ne reaguje a drugi pali grejace koji se automatski pale oba pa kad dostize temperaturu kotla on automatski smanji na jedan. Termostat je u dnevnom boravku. Racuni dolaze od prilike oko 5000-6000. Najveci racun je bio oko 8000 sa svim potrošačima ukupno. Grejanje radi 24 sata, temperatura na kotlu 55c temperatura na termometru i termostatu 25. Pritisak vode 1.6-1.8. Radijatora ima 25 rebara ukupno, aluminijumski. 13 dnevna, kuhinja, trepezarija, 10 spavaca, 2 kupatilo. Izolacija stana je odlična, tako da zavisi kakva je izolacija u tom stanu, ima li komsija odozdo i sa strane koji greju, itd. Mnogo toga utiče na potrošnju ali ne bi trebalo da dolaze veći računi jer u podnom ide manja temperatura vode.
 
Samo sto je u osnovi glupa prica za nove zgrade grejanje na struju a da nije toplotne pumpa.
 
Grejanje radi 24 sata, temperatura na kotlu 55c

To je ono sto ekipu ovde zbunjuje...i o cemu smo pricali
55 stepeni je max dozvoljena temperatura na kotlu, a ne temperatura vode u sistemu, ona je mnogo niza.
potrebnu temperaturu vode u sistemu odredjuje sobni termostat,
 
Ako je rezim konstantnog grejanja, to je onda taj rezultat, uzorcno posledicno (jer se stalno odrzava zadata temperatura stana) ali to samo zbunjuje sagovornika, pa ne znam koja je svrha.

Inace max. dozvoljena temperatura u kotlu je 80c i to odredjuje sigurnosni termostat, a ne radni, i ne sobni.
 
Poslednja izmena:
I ajde sad da ne ostane nedoreceno. Ako ides za vikend negde, i ne grejes stan, pa se vratis u upalis grejanje, koja ce temperatura vode polaza biti?

1. Bice odredjena T radnog termostata, ako je nize od 80C, ako nije onda T sigurnosnog termostata.
2. Kad se postigne T sobnog termostata, T polaza vode moze da bude bilo sta manje ili jednako T radnoj, nebitno.
 
(y) Da, to se upravo slaze sa ovim o cemu sam govorio.
 
To je ono sto ekipu ovde zbunjuje...i o cemu smo pricali
55 stepeni je max dozvoljena temperatura na kotlu, a ne temperatura vode u sistemu, ona je mnogo niza.
potrebnu temperaturu vode u sistemu odredjuje sobni termostat,
Ne 55° je zadata temperatura na kotlu, nekada zadam i 60°c. Potrebnu temperaturu u sistemu odredjuju sobni i termostat na kotlu koji su vezani redno, i koji prvi dostigne zadati parametar on gasi grejače. Dok se stan renovirao, dodjem upalim sistem, voda u kotlu dodje do 55c a u prostoriji 20°c i on ugasi grejače, zadao sam 25°c, pumpa radi stalno, vrti tu vodu, ako temperatura u kotlu opadne on opet upali grejače i ugasi na 55°c sve dok na sobnom termometru dodje do 25°c, onda i on počne da gasi grejače. Na prvom radijatoru do kotla je temperatura 50-53c kada je u kotlu 55c-60c.
 
Ako mene pitaš, mehanički.
 
E pa tu leži zajeb.
Niti je dovoljno tačan termostat niti je dovoljno tačan merač.
 
Da malo oživim ovu temu...

Da li je neko koristio ili koristi Plazma Top MK-6 kotao?
Nikada pre nismo supruga i ja koristili etažno grejanje na struju, ali stan u koji smo se uselili ima isti.
Palili smo ga i gasili prošle zime skoro uvek kad nismo kući jer se stan relativno brzo zagreje i račun nam je stigao oko 22.000 din za 40 kvadrata.
Kotao ima 2 grejača od po 3kw (sudeći po nekoj info sa neta), nama su bila upaljena oba i temperatura vode je bila nameštena na 60 stepeni. Koliko vidim na netu, u našem slučaju bi bio dovoljan jedan grejač, temperatura vode na 45-50 stepeni i da radi 24/7 kako bi račun bio duplo manji nego ranije. Molio bih ako je neko koristio da podeli svoje iskustvo. :D

Da objavim rezime nakon "grejne sezone".
Temperatura vode na 40 stepeni, oba grejača radila 24/7, temperatura sobe 21 stepen.
Najveći račun nam je bio oko 13.500 i to ovaj u decembru kada je etažno i upaljeno.
Januar i februar zajedno oko 25.000 dinara što je fenomenalno s obzirom na potrošnju godinu dana ranije.
 
Pa ne znam šta da ti kažem. 21 C i nije neka visoka temperatura...
 
  • Like
Reagovanja: Ira
Nazad
Vrh Dno