Šta je novo?

Grejanje grafičke

Plava_zvezda

Slavan
Učlanjen(a)
28.07.2008
Poruke
16
Poena
304
Imam Nvidia grafičku koja ovih dana ne ide ispod 70 stepeni, pa me interesuje da li je to normalno, jer mi je prošla koju sam imala uginula od pregrevanja (ali je ona stalno bila na 90 stepeni), pa ne bi da se to desi i sa ovom.
 
ako je u igrama onda je temp sasvim ok.
 
Igram wow, posle toga je malo preko 80, a 70 ja konstantna temperatura. Momak ima ati-ja i slične probleme, pa nisam sigurna koliko to valja.
 
ako vidish preko 85 onda nije bash dobro...treba razmishljati o poboljshanju hladjenja..
 
a koju nVidia karticu?
 
nvidia 8600 gt na 256, ne ide preko 85. Sto se tiče hladjenja, stavila sam 2 kulera ali mu je ipak najbolje skinem stranice kućišta, samo što moram jednom nedeljno da ga detaljno čistim.
 
Nvidia koja kartica,
Aktivno ili pasivno hladjene..
70 stepeni kada je u desktop tj 2D rezimu je malo vise nego sto bi trebao ali temperatura moze da ide i do 110 ali to ne zelis da vidis tako da kada vidis 85+ pravo vreme da pocnes da se brines..
Ako je aktivno proveri da li se ventilator vrti kako treba(moze da bude malo prasine ili nesto ozbiljnje)
Ako je pasivno mogla bi da malo proluftiras kuciste ili razmislis da ubacis koji kooler radi boljeg protoka vazduha...
 
Poslednja izmena:
Ovako, imam Gainward sa pasivnim (ne želim aktivno jer je prošloj kular malo radio, malo nije) hladjenjem, stara 2 meseca, i imam vistu (64bit) koja malo više traži od xp-a. Nemam gde da stavim treći kuler, jer grafička gotovo dodiruje stranicu kućišta. Čim budem zaradila neke pare, kupiću dobro kućište.
 
Ostavi otvoreno kuciste, ce ti pomoci za pocetak
 
70 u IDLE stanju je malo vise nego sto bi trebalo ali ako uzmemo u obzir da je vista(64) uz verovatno nezaobilazni AERO plus kombinacija sa tropical heat talasom koji nas je sve unesrecio ovih dana i ajde da kazemo kuciste koje bi trebalo da zamenis i kuciste koje "ne stoji izmedju zida i plakara":p,nadam se,rekao bih da nema raloga da se brines previse ali za svaki slucaj prati sta se desava..:)
 
Koristim sve blagodeti viste (ipak sam ja žensko i volim da je windows što lepši, svojevremeno sam naterala i win 2000 da bude lep, mada je trošio 300mb rama), pa sam dala kućištu prostora da diše, jedino što ma brine ta grafička, nadam se da joj neće biti ništa.
 
Naravno;)
Pazi ovako..teperatura u idle bi trbalo da bude oko 55-56 a pod opterecenjem 70+
Medjutim uz sve gore navedeno mozemo i da razumemo ovo povecanje temperature..donekle
Jos jedan nazovi problem mogu da budu i hard diskovi koji ti se verovatno nalaze negde u visini graficke a narocito maxtor koji greje ko blesav i moze da posluzi kao radijator u zimskim mesecima..mozes da uzmes neke jeftine coolere za HDD i da pokusas njih da razhladis malo sto ce doneti i opstem padu temp. u kucistu a verovatno i graficke..
Zakljucak
Otvori kuciste
postavi coolere na kuciste "smisleno" jer u suprotnom samo vrtis vreo vazduh po kucistu
Coolere na hard diskove
Sacekaj jesen
Ako sve ovo ne radi ako mozes iskoristi garanciju jer moguce je da ima neka greska u rashladnom sistemu(ne znaci da ce svremenom biti sve gore i verovatno ce graficka izgurati svoj funkcionalni vek ali...):)
Poz
 
Poslednja izmena:
Otvoris stranicu i ventilator da duva u kuciste, to sam ja radio dok nisam uzeo nove coolere :)
 
Temperature jesu malo vece nego sto bi trebalo ali ako ne prelazi 80-85C po ovim vrelim danima, onda i nije opasno, narocito ako se radi o grafi sa pasivnim hladjenjem. Najvjerovatniji uzrok visoke temperature je lose provjetreno kuciste. Znaci kuciste sto vece, naprijed 12-tka uvlaci zrak, nazad 12-tka izduvava zrak, preko diskova ventilator. I naravno razmisliti o nekom modanju hladnjaka grafe dok su ove vrucine (montiranje 8-ce ili 9-tke na hladnjak graficke).
 
mozda je glupo ali sta mislite da se nekako klimatizovan vazduh uvede u kuciste?!ohladjen na neku nisku temperaturu?
ili recimo da se ubacuje pomocu fena za kosu ?!ima besumnih fenova a sa mnogo vecim protokom vazduha nego vent. na kucistu ?!
 
Ako hoces da napravis modni boom i pretvoris gajbu u laboratoriju dr.frankenstajna
sto da ne,igraj se..bakarne cevi i cevi od pene sprovedene do kucista..vec vidim
Moze ako je fashion statment ali ovako ne verujem..:p
 
mozda je glupo ali sta mislite da se nekako klimatizovan vazduh uvede u kuciste?!ohladjen na neku nisku temperaturu?
ili recimo da se ubacuje pomocu fena za kosu ?!ima besumnih fenova a sa mnogo vecim protokom vazduha nego vent. na kucistu ?!

Hehe simpaticno;) Sve si to lijepo zamislio, samo sansa da se izvede je ravna 0:)
 
E, imam još jedan problem. Moj momak ima grafičku (ati 2600 xt na 256), koja samo na XP-u ispušta neki zvuk dok na primer ide progres bar, pa za svaku crticu ispusti po jedan zvuk, ili kada pokušava da expand-uje nešto. Menjali smo grafičke,kod mene na visti se ne dešava, ni kod njega kada stavi vistu. Zvuk je tih, ali iritantan. Ne znam da li je grafička sama po sebi takva (ima neki svoj hd audio i sa njim i drajver, koji se ne instalira na visti), ili nešto nije u redu sa njom.
 
Nisu u pravu ,negdje sam procitao ( BUG je u pitanju) da male klime za kucista vec postoje :)

Ajd kad montiras to, baci slike da se divimo;) Siguran sam da u NASA-i koriste te "male klime" ali je to od nas udaljeno mnogooo svjetlosnih godina:)
 
Poslednja izmena:
treba samo smisliti kako da se ohladi vazduh na recimo 0 step. i onda ubacuje u kuciste ?!
 
E, imam još jedan problem. Moj momak ima grafičku (ati 2600 xt na 256), koja samo na XP-u ispušta neki zvuk dok na primer ide progres bar, pa za svaku crticu ispusti po jedan zvuk, ili kada pokušava da expand-uje nešto. Menjali smo grafičke,kod mene na visti se ne dešava, ni kod njega kada stavi vistu. Zvuk je tih, ali iritantan. Ne znam da li je grafička sama po sebi takva (ima neki svoj hd audio i sa njim i drajver, koji se ne instalira na visti), ili nešto nije u redu sa njom.
"poznato" je da neke graficke kartice (neki primerci, a ne modeli), maticne ploce ili kombinacije kartice i ploce (kazu negde i napajanja) umeju da "ispustaju zvuke"
ja sam se sa tim prvu put susreo pre 2 godine na X1900XT/DFI-LP-NF4 i od tada gotovo svaka druga kartica (cesce na jacim modelima koji imaju i vecu potrosnju i cesce ati nego nvidia) sa kojom sam imao prilike da radim manje ili vise "pisti" - kod nekih je bocna strana kucista dovoljna da ugusi ovaj zvuk; kod nekih nije
najcesce prilikom gdi animacija (minimizacija i maximizacija prozora npr.) i u 3D kada fps predje neku granicu
do danas nisam uspeo da povezem ovaj fenomen sa povecanom verovatnocom otkaza doticne kartice (cak jedina kartica koja je otkazala u ovom periodu nije "svirala")
poenta svega ovoga je da je sa karticom najverovatnije sve u redu i ne bi trebalo da brinete
ljudi u USA su u svojevremeno reklamirali ovakve kartice (konkretno X1900XT(X)) i cesto dobijali drugi primerak koji isto zvuci - bas me interesuje kakva bi reakcija prodavca bila kad bi kod nas neko pokusao da reklamira takvu karticu
PS: verovatno bi se isti zvuk cuo i u visti kad se iskljuci aero
 
mozda je glupo ali sta mislite da se nekako klimatizovan vazduh uvede u kuciste?!ohladjen na neku nisku temperaturu?
ili recimo da se ubacuje pomocu fena za kosu ?!ima besumnih fenova a sa mnogo vecim protokom vazduha nego vent. na kucistu ?!

Ja imam ideju da kroz plasticne savitljive cevi ubacujem hladan vazduh u kucishte koji bi dolazio iz podruma,samo se plashim vlage.Probijesh plocu,dve(ili vishe,po potrebi)i vazduh ladan ko iz groba.
 
Vrh Dno