Šta je novo?

GPU nece da radi preko PCI-E X16 ali radi preko PCI-E X1

StefanI

Zapažen
Učlanjen(a)
26.10.2023
Poruke
3
Poena
1
Pozdrav svima,

imam jako čudan problem, kupio sam polovnu RX580 8GB (rx-580p8dfd6) koji kada nakačim direkt na matičnu (PCI-E x16) radi ali mi crashuje (restartuje)ceo sistem kada se pokrene bilo šta malo zahtevnije. Bilo to Photoshop, Benchmark testovi ili igru koja opterećuje više grafike. Primetio sam dok diže sistem da nagura ventilatore na 100% na par sekundi i kad se digne sistem vrati na normalu. Tražio šta može biti po itnernetu, sve probao. Flashovanje biosa, reinstalacija drivera, razni driver patchevi.. Uvek se je ponavljala ista situacija. Padne mi na pamet da povežem grafičku preko PCI-E x1 risera/extendera (onaj koji se koristio za kopanje). Povežem, pokrenem komp sve radi normalno. Krenem sa testovima, renderima, nakačim još jedan monitor, sve radi normalno. Nema više dizanje brzine ventilatora na 100% prilikom dizanja sistema. Istu konfiguraciju ima još par drugara i njima radi bez problema. Prethodna grafička bila je jako slaba i nije se to dešavalo.

Ryzen 5 2600
Thermaltake 650w
16GB DDR4 RAM 3200MHz
Matična a320m pro-vd/s
2 SSD-a

Hvala unapred na bilo kakvom odgovoru
 
vrati onom ko ti je prodao neispravnu graficku
 
lepo ti je napisao. Grafika verovatno ima problem sa memorijom ili je menjan bios za potrebe majnovanja.
 
A je l' druga grafička radi normalno u tom 16x slotu na matičnoj?
 
lepo ti je napisao. Grafika verovatno ima problem sa memorijom ili je menjan bios za potrebe majnovanja.
Pokušao sam flashovati sve redom biose sa techpowerup-a ali jedini koji je radio je taj koji je bio već na GPU. Ali kako to da preko risera x1 radi sve normalno?
A je l' druga grafička radi normalno u tom 16x slotu na matičnoj?
Radi, ali ta graička jedaleko slabija, tipa proizvodanja 2010
 
Bila je skoro prica oko strokavih pinova, pre nego sto vratis grafiku mozes da probas da prebrises pinove, linkovace neko vec tu temu jer ne mogu da se setim kako se zvase.
 
Mozda nema logike, probaj update BIOS, na maticnoj mislim, stavi poslenji. Mozda je nesto oko podrske. Nekad upali.
Lepo ti rekose kolege, verovatno je to neki majnerski BIOS. Nema DUAL BIOS? Napisi tacan model kartice ili GPUZ sliku pa mozda neko od clanova ima isti da ti posalje BIOS za nju.
 
Pokušao sam flashovati sve redom biose sa techpowerup-a ali jedini koji je radio je taj koji je bio već na GPU. Ali kako to da preko risera x1 radi sve normalno?
16x slot ima kontakte celom dužinom slota. Možda neki kontakt zaza.
Pre nekog vremena sam gledao klip u kom lik pokušava da reši problem grafičke koja ne radi u gornjem, glavnom slotu. U srednjem i donjem radi (ali oni nisu 16x). U gornjem slotu, druga grafička, koja nije 16x, radi. Na kraju je utvrdio da je gornji slot neispravan u jednom delu i zato pravi problem sa 16x grafičkim kartama. Ista, problematična grafička, na drugom kompu radi normalno.
 
Što kaže @filni taj XFX ima dual BIOS, probaj taj drugi...?
 
Nazad
Vrh Dno