Šta je novo?

GPU na laptopu se pregreva

bojanaimiki

Cenjen
Učlanjen(a)
07.09.2009
Poruke
120
Poena
169
Acer 5220
grafika je GeForce 7000M /610M
Temp ide na 60ak stepeni.
Pri YT ide na 72!

Neki savet kako da smanjim temp?
Istorija laptopa: kupljen polovan, bez (nazalost) veceg testa. Kod mene par dana. Ventilator deluje cist.
 
To i nije toliko strašno za laptop. Viđao sam i gore temperature.

Jedini dobar način za kvalitetno i dugotrajnije smanjivanje temperature, jeste otvaranje laptopa, skidanje celokupnog rashladnog sistema, čišćenje ventilatora i promena termalne paste.
 
.... gde se u NS mogu naci termalne trake (termalna zvaka)?
I drugo, koliko je (i da li je uopšte praksa pokazala da jeste) bolje kupiti Arctic pastu nego neku "#$%&" od 150din?
 
Kao što dzonihsv reče, to nisu strašne temperature za laptop ali ako hoćeš par saveta, onda:
1. Proveri prvo da li si uradio update za Windows, pogotovu za Adobe (flash na YT)
2. Proveri verziju drajvera nvidie
3. Opiči mu neke stres testove na par sati. Temperatura nije toliko bitna, ako se stabilizuje na recimo 79C-82C i tu ostane duže vreme pod stresom.
Sve u svemu ako sumljaš u polovnu mašinu odnesi je na jedno čišćenje kod majstora, koji za male pare može da doda novu t pastu.
 
Generalno,

Temperature oko 60 stepeni su ok. Problem je preko 70 stepeni. I to je za neki duzsi rad lose po grafiku, taj cip se odlemi i mora da se odradi reballing cipa.
Imas program Fur Mark skini ga sa neta pa ga pusti. Pa gledaj na opterecenje i temperaturu. Nemoj mnogo da koristis taj program jer mozes sprziti grafiku.
Kaso sto rece kolega laptop mora da se otvori i zameni ili termalna guma ili termalna pasta, koja se posle par godina skori/pohaba i ne provodi toplotu sa cipa ravnomerno na hladnjak
Termalnu gumu nemas da kupis na komad koliko tebi treba jer se prodaje cela tabla od 100 komada a to je oko 15 evra u Srbiji. Termalna pasta je najbolja Artic Silver ali ona je skupa i opet ti ne treba toliko koliko moras da kupis.
Ja sa dosta puta posle reballinga stavljao na cipove malu bakarnu plocicu i time smanjivao temperaturu za oko 8 - 15 stepeni.

Najbolje je ako se plasis za laptop otici u neki servis i neka ti lepo to sve ociste i zavrse, i to kosta oko 20 evra.

E sada kod cipova imas nVidia i Ati, i one rade na drugacijim temperaturama. neki cipovi fabricki podnose vecu tempearturu oko 70 stepeni i to njihov normalan rad.

Malo proggoglaj pa vidi iskustva ostalih ljudi u svetu.

Pozdrav,
 
Hvala svima na trudu, ali odgovori koje sam dobio nisu bas pogodili pitanje. Vise su za nekoga ko se prvi put srece sa racunarom +_.)
@UPDATE i overheating VS nidje veze! Drugo, zasto bih odneo kod *majstora* komp, pa to su klinci koji ne znaju skoro nista o tome zasto rade to sto rade,vec rade zato sto ^to tako treba^.
Najvise me zanimalo GDE da nadjem termalnu trakicu da kupim. Nije vazno da li cu je potrositi na ovom laptopu, potrosice se na nekoj grafi ili nevazno gde.
I nemam iskustva sa ArcticCooling pastom, mada znam! da je ona TOP. Samo sam hteo da mi neko sa iskustvom da savet da li realno ima razlike izmedju AC i npr Thermaltake paste.
@dzonihsv > uradjeno odmah po prijemu laptopa.
@bgdracunari > gde IMA da se kupi ta termalna guma, tj.traka?
 
To su ok temperature ,kod mene idu i vise (isto imam ACER)
Ja bih ti predlozio neko postolje sa ventilatorom a pre toga naravno da se ocisti od prasine i zameni pasta.
 
Zovu je termalna guma, zvaka..!
Nisam vidjao da je neko prodaje. ja je imam kod sebe dosta kolicina.
Ako si u Bgd da dodjes da ti dam malo za cip.
 
Imas u Novom Sadu, ORBIT servis, u pasazu preko puta DNEVNIK zgrade na bulevaru..... resen problem, tamo mogu da ti daju savet za neka resenja jer se osoblje bavi Elektronikom
Ja sam se preznojavao trazeci razbijeni 15,6 LCD jer mi je trebala Neonka(ispravna), koga god na nekom sajtu pitas koliko para za razbijeni.... svi u glas 15e :S: ..... nazovem lepo cike iz ORBITA i porucim Novu za 568 din :p
Sta god da ti treba za El. javis se njima i resis sve i jedan Problem
Nadam se da ces resiti Temp, mada nije strasna ako ona stoji u tih 60 ~ + - 1,2
 
Poslednja izmena:
Imas u Novom Sadu, ORBIT servis, u pasazu preko puta DNEVNIK zgrade na bulevaru..... resen problem, tamo mogu da ti daju savet za neka resenja jer se osoblje bavi Elektronikom
Ja sam se preznojavao trazeci razbijeni 15,6 LCD jer mi je trebala Neonka(ispravna), koga god na nekom sajtu pitas koliko para za razbijeni.... svi u glas 15e :S: ..... nazovem lepo cike iz ORBITA i porucim Novu za 568 din :p
Sta god da ti treba za El. javis se njima i resis sve i jedan Problem
Nadam se da ces resiti Temp, mada nije strasna ako ona stoji u tih 60 ~ + - 1,2

TO je pravi odgovor :)
 
Kolike su sada temperature???
 
Resio ga se, skapirao sam da je i BIOS brljav.
 
Ti se izgleda svega sto ne valja i sto si cackao pa sj... resavas tako sto prodas sa recima u odlicnom stanju...
Mali je NS Miki...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno