Šta je novo?

GPS satovi (Garmin, Sunto, Coros, Polar...)

Ja koliko znam od opcija za plaćanje trenutno postoje Apple Pay, Garmin Pay i Google Pay što sužava listu i izbacuje većinu "fitness" brendova osim garmina iz igre. Šta ja znam od garmina postoji široka paleta, svi koliko znam podržavaju garmin pay. Od većih tu su forerunner, epix i fenix serije pa biraš podvarijante. Za google play postoji isto izbor android satova ali nisam siguran šta tu dobijaš u odnosu na AW.
 
Ne podržavaju svi Garmin Pay
Imaj u vidu da na većini Garmina nema kucanja poruka ili javljanja na telefon. Imaš predefinisane poruke za odgovor, a svega dva-tri modela imaju mogućnost odgovaranja na pozive i razgovora (Venu 2+ ili Venu 3, proveri, nisam pratio na času).
Garmin Pay ne podržavaju dečiji satovi, lily, vivosmart, garmin swim i možda još poneki nebitni model. Verovatnoća da uopšte naleti na te modele je blizu nuli.
 
Nisu loše ove kopije sa alija, čak je i silikon kvalitetniji mekši nego na originalnoj garmin narukvici. Jedino sam kopču prebacio sa stare narukvice, bolje je odradjena.
 

Prilozi

  • 20240421_133213.jpg
    20240421_133213.jpg
    125.8 KB · Pregleda: 128
Pretpostavljam da ne može quick fit spring bar da se stavi na neki drugi sat, pa da i na njega mogu quick fit narukvice?
 
može, npr forerunner 955/965 i instinct2 mislim da vec imaju quick fit spring bar, samo se zameni narukvica.
 
ne kapiram Garmin stvarno.

pre neki dan trčao preko sat vremena, 8km prešao, load 60.

danas trčao pola sata, 4km, load 67..
 
I meni se čini, HR tracking je iz moje perspektive na momente neprihvatljivo loš. Sve te zezancije na satu nemaju preterano smisla ako sat procene bazira na HR.
 
Nije samo HR, zna on i koliko W trošiš, trebalo bi da učestvuje u proračunu.

Za stvarno pouzdano praćenje pulsa, a posebno ako je trening jako promenljivog ritma jer ne može to nijedan sat da prati, potreban je HR senzor na traci oko grudi.
 
Gotovo sve ide preko puls. Puls u kombinaciji sa pace, godinama i telesnom masom, iz tamo neke ogromne statistike izvuče Vo2max, pa opet u kombinaciji sa pulsom u određenoj aktivnosti, daje load.

Kako god da računa, pre nekoliko sedmica sam trčao Kuper test i vreme za koje sam ga istrčao je dalo procenu Vo2max baš tamo gde ga Garmin pokazuje. Mada sam uvek nekako računao da mi je precenio Vo2max. Svakako ću otići na test opterećenja sa spirometrijom, pa da vidim gde sam zaista.

I opet, kako god da računa, meni je večeras dao peaking status, što je zapravo potpuno u skladu sa mojim programom treninga za beogradski u nedelju, jer sam nekoliko treninga u taperu, i potpuno se poklapa sa mojim subjektivnim osećajem.

Sumirano, gedžeti mogu da budu super asistenti, ne treba im slepo verovati, ali evo, kod mene, radi kao sat. Oh, wait, pa i jeste sat :)
 
Kada se uproseči šta garmin meri ima taj rezultat nekog smisla. Na malom uzorku aktivnosti pak se vidi da ume da lupa gluposti. Prvi dan 5km , jači tempo prosečan HR 127, drugi dan lagano trčanje sa klincima, značajno sporiji tempo, prosečan HR 131. S obzirom na značajnu razlici u tempu i subjektivnom doživljaju verujem da je kod prve ture skroz promašio i da je HR trebao da bude dosta preko 150. Svaki put na trčanju pritegnem kaiš.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240422_234639_Connect.jpg
    Screenshot_20240422_234639_Connect.jpg
    54.5 KB · Pregleda: 57
  • Screenshot_20240422_234740_Connect.jpg
    Screenshot_20240422_234740_Connect.jpg
    57 KB · Pregleda: 62
HR je uvek bolje meriti trakom, ali na ova dva screen shot ja ne vidim bitne anomalije.

Ne znam koliki su ti klinci, ali 6.06 za mnoge nije lagan tempo. Još ako si usput pričao sa njima, onda ti je puls odličan.

Drugi screen shot je 9 minuta duži. Ko zna sta bi bilo da je i prvi bio 30 minuta.

U oba slučaja puls prati promenu pace-a, sa malim zaostatkom, baš kao što ima smisla.

U svakom slučaju, respect za puls na to pejsu.
 
Ček, kako ne vidiš anomalije? :)
Drugi screenshot je 9min duži jer sam trčao tačno 5km oba puta sa različitim vremenima.
Nije moguće da na 22min za 5km bude isti average HR kao na 30min za istu distancu. Prosto, drastično je različit tempo. Pri tome 22min je blizu moga maksimuma za tu distancu i svakako je morao puls da bude oko 170-180 jer subjektivni osećaj za taj tempo takav da znam da sam se raspao a i imam i prethodne zapise koji su merili za taj jači tempo average HR 170-180.

Poenta moje priče je da HR tracking nekada toliko podbaci da je sve ostalo što se na tome bazira takođe besmisleno. Ja zbog toga i ne obraćam pažnju na te proizvoljne analitike o spremnosti. Kada mi pak VOMax skoči za 4 nakon 6-7 meseci aktivnosti onda mi je dovoljno da znam da je prepoznao da sam aktivan.
 
Pre svega, slažemo se da je ta metrika samo neka orijentacija i može se koristiti za praćenje trenda. Ali u tvom slučaju, ako nekada meri pouzdano, a nekada ne, onda nije dovoljno dobro ni za praćenje trenda.

Recimo meni poslednjih nekoliko trenininga katastrofalno meri visinsku razliku. Moraću da operem otvor barometra. Početak je uglavnom OK, trčim po ravnom, a graf se sve vreme penje ili pada. Krenem sa 71mnv, vratim se na isto mesto, NBGD kej, završim na 56m.

Što se ona dva treninga tiče:
Kada je kraći trening, dešava se da u toku celog treninga ostane niži puls. Slažem se da je ovo zaista nizak puls za taj pace, zato sam i napisao svaka čast. Poznajem ljude kojima je to realnost.

Drugi trening nije bio mnogo lakši, nego si imao pauze. Sa tim pauzama je average pace otišao preko 6, a pikovi su opet brži od 5 i tu imaš one nagle skokove pulsa.
Dakle, treninzi nisu uporedivi, ali kad smo već počeli, ako zanemarimo merene vrednosti (za koje smo utvrdili da su pogrešne), na oba treninga ti graf pulsa, prati graf pace-a.

Anyway, traka je za merenje pulsa je bolja opcija, ali ni ona nije savršena.
 
Što ti je toliko bitna visinska razlika? To tek nema veze sa spremom ili znaš nešto što mi ne znamo? Mogu samo da potvrdim da i meni početak i start nisu na istoj meri visinski. Isto NBGD kej, do 10m razlike se pojavi obično. Realno na keju bude i drugačiji vazdušni pritisak ukoliko krećeš iz bloka.
 
Poslednja izmena:
Vrlo često, posebno sad kad se menja vreme, a trening dugačak.
 
@miljan U ovom konkretnom slučaju, naveo sam to kao još jedan problem u merenjima naših uređaja. Kao što je tebi loše prikazao puls.

A generalno, merenje nadmorske visine može da bude prilično korisno na nekoj trail trci.

@nidza kada se desi nagla promena vazdušnog pritiska, na ekranu iskoči i storm alert upozorenje, to mi se jednom, sa razlogom, desilo na Avali. Ovo prethodnih dana su jednostavno greške u merenju.
 
Imam i ja jedan problem da prijavim :)
Pisalo je prosle nedelje zalazak sunca u ~20:00, updateovao connect juce sad pise 19:35... sto je i tacno, ali eto nije bilo tacno dosta dugo, ili su pre racunali i sumrak. Nekako ocekujem da je fenix tool watch, ali realno je vise igracka.
 
Taj problem nisam do sada imao. Kada menjam časovnu zonu, potrebno je jedan sumrak ili svitanje, da shvati da je došlo do promene lokacije.

Ako pogledamo Forerunner 201 iz 2003. godine, pa vidimo šta se sve promenilo za 21 godinu, možda ti naši uređaji i nisu tako loši. Muka je što prodaja diktira šta se na uređajima menja, pa R&D troši mnogo vremena na nešto što je nama naprednim korisnicam (o, da, mi sa ovog foruma smo u top 10% naprednih korisnika tih uređaja) besmisleno, ali povećava prodaju.
 
Imao sam potrebu da ih ocenim sa 2 na g. play, za novi mobile connect home screen.
Pustili su nedovrsenu verziju kao full verziju.
 
Moguće da im je postao prevelik izazov da kroz tu aplikaciju pokrivaju enorman portfolio različitih satova u bezbroj generacija.
 
Imao sam potrebu da ih ocenim sa 2 na g. play, za novi mobile connect home screen.
Pustili su nedovrsenu verziju kao full verziju.

Šta ti ne radi dobro?
Nisam radio update, već imam novi home screen kroz beta program. Nisam primetio neke probleme u radu.

Da li nova aplikacija ima još neke izmene?
 
-Deluje nezavrseno, a teraju me da koristim.
-At glance mi gadno izgleda (mozda zato sto imam manji telefon) pa reko ajde, in focus kad jedno od ta 2 mora da bude.
-Ne moze da se podesi da danasnja vezbanja budr ispod infocus, vec moraju biti iznad.
-Mogli su staviti i linije i koordinate na body batery grafikon u in focus.
-Ne moze da se skine ogromno dugme: Edit home
-Kada se klikne na avatar nudi settings ili profil, naravno da bi profil.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240424_170157_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg
    Screenshot_20240424_170157_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg
    49.4 KB · Pregleda: 53
Na kraju sam uninstalirao 5icu i reinstalirao 4.77.1...
 
Tvoj spisak "nesvidjanja" mi izgleda kao nešto što bih ja napisao. Pre 5 do 7 godina :)

Važno je da si našao staru verziju i da si namestio da ti radi po volji 🤗
 
Tvoj spisak "nesvidjanja" mi izgleda kao nešto što bih ja napisao. Pre 5 do 7 godina :)
Neki ljudi se menjaju, neki ne :)

Ucinilo mi se da je poceo i da mi diskonektuje sat kad se malo udaljim, pa sam preventivno vratio na staro - dok radi.
 

Prilozi

  • Screenshot_20240424_225350_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg
    Screenshot_20240424_225350_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg
    75.4 KB · Pregleda: 39
  • Screenshot_20240424_193340_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg
    Screenshot_20240424_193340_com.garmin.android.apps.connectmobile.jpg
    61 KB · Pregleda: 43
Nazad
Vrh Dno