Šta je novo?

Gembird DVD drive | M-disc

srb_hawk

Poznat
Učlanjen(a)
12.02.2021
Poruke
23
Poena
35
Pozdrav svima. Pre par dana sam odlučio da arhiviram stare porodične slike na Verbatim M-disc DVD, koristeći eksterni usb DVD čitač/rezač marke Gembird. Na deklaraciji pomenutog DVD čitača jasno stoji da podržava upis podataka na M-disc, brzinom 4X. Međutim, nakon više pokušaja da započnem narezivanje ( probao sam i programe za tu namenu, CDBurnerXP ) uvek izbacuje grešku. Uvidom u datum drajvera i hardverski ID proizvoda shvatio sam da se najverovatnije radi o DVD drajvu iz 2006-e godine. Prilično sam siguran da je u pitanju (ne)namerna greška proizvođača koji je taj čitač samo upakovao u plastično kućište, (re)brendirao i naveo nepostojeću podršku za M-disc DVD. Da ne bude zabune, svi DVD čitači mogu da očitaju M-disc ali samo određeni modeli mogu i da upisuju na disk.
Interesuje me da li postoji mogućnost da je problem u softveru, da li bi trebalo da probam uređaj i na nekom starijem Windows-u ? Svi saveti i sugestije su dobrodošli.
 
Sad sam opet malo istraživao i siguran sam da nije do softvera. Postoji spisak kompatibilnih uređaja za M-disc : https://www.mdisc.com/drive-compatibility.html
Model DVD drajva koji je Gembird ugradio u ovo kućište je LG GSA-T20N. Definitivno nema podršku za pisanje na M-disc iako je navedeno da poseduje istu.
Dakle u pitanju je (ne)namerna greška Gembird-a.
Da sam ranije tražio dvd drajv sa m-disc podrškom, sigurno bih zaobišao ovaj brend..
 
ako podržava rezanje M-Disc, trebalo bi da na vratima piše M-Disc. trebalo je da uzmeš "zvučnije" ime, tipa ASUS ili LG.
 
Ja bih rado uzeo sada negde na popustu neki externi dvd burner.
 
ako podržava rezanje M-Disc, trebalo bi da na vratima piše M-Disc. trebalo je da uzmeš "zvučnije" ime, tipa ASUS ili LG.
Da, koliko sam uspeo da istražim svi Asus modeli eksternih drajvova na našem tržištu podržavaju M-disc, tada kada sam kupovao nisam obraćao pažnju na tu specifikaciju.
Ako ima M-disc oznaku na kućištu definitivno podržava rezanje diskova tog tipa.
Ali eto saznao sam da to ne važi uvek, bar u slučaju Blu-ray rezača jer sam pre par dana uspeo da narežem podatke na M-disc kod drugara koji ima LG Blu-ray u računaru, a nema M-disc oznaku na kućištu. Ispostavilo se da je taj LG rezač izlistan na stranici M-disc kompatibilnih uređaja.
Suština je u jačini samog lasera, jeftiniji rezači nemaju dovoljno snažan laser za rezanje podataka na M-disc.
 
Nazad
Vrh Dno