Šta je novo?

GeForce GTX970 Gigabyte G1 4GB DDR5 vs ??????????

Braindamage

Cenjen
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruke
31
Poena
155
Pozdrav

Ima dva pitanja, ali pre toga cu obrazloziti problem.

Presao sam sa monitora Benq XL2411Z (144hz) na monitor XL2730Z (144hz)
Sa starim monitorom nisam imao nikakvih problema, ali u trasportu se ostetio i morao sam da kupim novi.
Uzeo sam monitor 27" zbog vecih rezolucija, ali sada imam ogroman problem sa ghostingom, koji se cak primecuje i na cursoru dok pomeram misa,
a jos vise dok igram igrice.

Koliko sam uspeo da izguglam, XL2730z prva serija sa frimware-om v0.1 je felericna, i Benqu je o svom trosku
shipovao nove monitore sa frimware-om v0.2 za one koji su kupili v0.1.
Srecom ja imam v0.2 ali problem sa ghostingom je idalje tu.

Na forumima pise da AMD FreeSync driver resava ovaj problem, ali ja imam GeForce graficku kartu (GTX 970 G1 4GB)
i sa njom FreeSync nije kompatibilan.

Mene zanima da li postoji neki nacin da resim ghosting nekako drugacije, da ne moram da prelazim na AMD graficku kartu?
Ukoliko ne postoji resenje sem prelaska na AMD graficku, koliko je (R9 390x 8GB) graficka bolja od ove trenutne (G1) koju imam?
 
Da li si proverio da ti AMA (overdrive za BenQ monitore) nije slucajno iskljucen? Ukoliko je ovo u pitanju, stavi ga na High (to bi trebalo da je default).

OSD.jpg

Taj bug koji si spominjao se odnosio na FreeSync i overdrive, tj. ukoliko je FreeSync bio aktiviran, ovedrive (AMA) nije funkcionisao kako treba. Koriscenjem AMD karte koja ne podrzava FreeSync ili NVIDIA karte, ovaj problem se ne ispoljava (sto je tvoj slucaj).


P.S. Jedno pitanje samo... Zasto si uzimao FreeSync monitor, kad imas NVIDIA grafiku? Osim ako naravno nije cena u pitanju (posto su G-Sync monitori nesto skuplji), ali je steta da za te pare ne budes u mogucnosti da koristis jednu od ove dve tehnologije. :)
 
Mislim da je R9 390X bolja karta jer ipak je u pitanju 1440p rezolucija, plus steta ne iskoristiti najbitniju opciju koju taj monitor ima tj. FreeSync!
Da sam na tvom mjestu mjenjao bi ili grafiku ili monitor, mislim da ti je jeftinije grafiku zamjenit jer za tu G1 mozes izvuc finu lovu i uzet R9 390X po svim testovima na 1440p bolja je od GTX970 sad ako volis OC onda je to gusto mozda bi ta G1 uz OC bila nesto i brza svakako su razlike male po svim testovima zanemarive reklo bi se, bitnija je ta opcija sto bi uz R9 390X mogao da koristis taj monitor za ono sto je i napravljen.

Svakako recimo u GTA V vec ces napuniti 4Gb sa GTX970 ima jos i drugi igrica koje ce na 1440p da napune 4GB dok bi sa R9 390X imao 8gb i to ima neke prednosti... svakako dobro izvagaj pa odluci R9 390X je velik potrosac zagrije zestoko komponente unutar kucista tako da obrati paznju i napjanje (ne znam koje imas) sve ima svoje neke prednosti i mane, sigurno je ako si vec imao GTX970 onda si trebao ici prema monitoru sa G sync tehnologijom!
 
Poslednja izmena:
Da ali sam gledao da uzmem benq koji je iskljucivo za counter strike i fps igrice... Ne znam sta da radim gledao sam ga ovo u stvari moze da se fixuje ali ne mogu da nadjem na netu kako ... posto imam taj firmwire 002 ...
 
Mislim da je R9 390X bolja karta jer ipak je u pitanju 1440p rezolucija, plus steta ne iskoristiti najbitniju opciju koju taj monitor ima tj. FreeSync!
Da sam na tvom mjestu mjenjao bi ili grafiku ili monitor, mislim da ti je jeftinije grafiku zamjenit jer za tu G1 mozes izvuc finu lovu i uzet R9 390X po svim testovima na 1440p bolja je od GTX970 sad ako volis OC onda je to gusto mozda bi ta G1 uz OC bila nesto i brza svakako su razlike male po svim testovima zanemarive reklo bi se, bitnija je ta opcija sto bi uz R9 390X mogao da koristis taj monitor za ono sto je i napravljen.

Svakako recimo u GTA V vec ces napuniti 4Gb sa GTX970 ima jos i drugi igrica koje ce na 1440p da napune 4GB dok bi sa R9 390X imao 8gb i to ima neke prednosti... svakako dobro izvagaj pa odluci R9 390X je velik potrosac zagrije zestoko komponente unutar kucista tako da obrati paznju i napjanje (ne znam koje imas) sve ima svoje neke prednosti i mane, sigurno je ako si vec imao GTX970 onda si trebao ici prema monitoru sa G sync tehnologijom!

+1

Upravo sam i ja isto razmisljao, nevezano za problem koji ima (koji je najverovatnije vezan za neku opciju u okviru podesavanja monitora).

Zamena za AMD kartu bi mu verovatno bila povoljnija.
 
Poslednja izmena:
Eh taj cs kad se covjek navuce :D monitor je dobar nema tu price dobar izbor sad probaj tu GTX970 zamjeniti za R9 390X i uzivaj, odavno smo mi ovde na forumu diskutovali upravo o problemu sto AMD gura freSync, a Nvidia Gsync i to se vec sada u praksi ispoljava, kroz tvoj slucaj da bi koristio (nevezano bilo Freesync ili Gsync monitor tj njihov pun potencijal) moras da uzmes odgovarajucu karticu tj. AMD ili Nvidi-u,ti si sad usmjeren ka AMD kartici a jedini konkurent toj tvojoj trenutno GTX970 karti jeste R9 390X mozda cak i obicna R9 390 moze da se primakne performansama GTX970 jer je ipak 1440p u pitanju, ali svakako da bi R9 390X bila prava zamjena za GTX970.

Kad bi i rjesio taj problem koji ima, opet glavna namjena tog monitora je Freesync koje nema sto nece uzeti odgovarajucu AMD karticu.
 
Prvo napišete ovo

Taj bug koji si spominjao se odnosio na FreeSync i overdrive, tj. ukoliko je FreeSync bio aktiviran, ovedrive (AMA) nije funkcionisao kako treba. Koriscenjem AMD karte koja ne podrzava FreeSync ili NVIDIA karte, ovaj problem se ne ispoljava (sto je tvoj slucaj).

što, u suštini, znači da je problem u monitoru (BenQ-ov Overdrive i kombo sa FreeSyncom) a onda mu preporučujete drugu kartu...
 
Pa da, ali to se odnosilo na to da bi mogao da koristi FreeSync. Zato sam i spomenuo da je taj predlog nevezan za njegov problem i da je problem verovatno do nekog podesavanja u vezi monitora.


EDIT:

U teoriji, ne bi trebalo da bude problema da se koristi FreeSync monitor i NVIDIA grafika (osim sto se naravno ne moze koristiti FreeSync), monitor bi trebao da se ponasa kao i svaki drugi, u skladu sa specifikacijama. Da li moze da bude neki konflikt u ovoj kombinaciji? Ne videh nigde naznaka da se spominje mogucnost, niti ista slicno (sto ne iskljucuje mogucnost). Zato mi i prvo pada na pamet da je u pitanju neka trivijalnost ili previd, tipa neko podesavanje kod samog monitora (iskljucen overdrive npr) ili tako nesto.
 
Poslednja izmena:
Da ali bas nema sta da se podesi osim AMA ... Koje su uopste prednosti freesync-a ?
 
Svrha FreeSync-a je da eliminise screen tearing (dokle god je frame rate u okviru pordzanog refresh rate-a), tj. koristi variable refresh rate, izjednacavajuci refresh rate sa frame rate-om i na taj nacin ti sinhronizuje ove dve stvari. Sam gaming bi trebalo da bude malo tecniji i bez screen tearing-a.
 
Poslednja izmena:
Aha hvala na objasnjenju. :D

Znaci koju mi vi graficku preporucujete od r9 390x ? Imam napajanje od 750w thermaltake gold kontam da je to sasvim u granici ( dozvoljenoj ).
 
MSI gaming ili Sapphire Nitro.
 
Sredio sam ghosting kad sam ugasio AMA i ponovo upalio xD Sada monitor radi besprekorno :D hvala svima na pomoci :D
 
Nazad
Vrh Dno