Šta je novo?

GeForce GTX480, GTX470 & GTX465 thread

Najjace sto kazu da ce kao i po ceni i performansama biti bolji 460, nema logike, jer ako je 470 10% jaci od 5850 a 460 ce biti bolji, to bolji znaci bar 5% inace nema smisla, ispada da ce 460 biti jeftiniji od 5850 a po performansama blizu 470 koji je mnogo skuplji....
 
jedino ako ne osakate cip. uza magistrala jos i moze da se nadoknadi DDR5 memorijom. mada i tada tesko da ne ispadne sporija od 5850.
 
Ovo naravno uopste nije nemoguce, jer je po svemu sudeci GF100 potpuno nerentabilan za NVidiju u desktop segmentu, pa nije iskljuceno da pokusaju da ovu kartu toliko priblize GTX470 da nju mogu i da povuku sa trzista, a da GTX480 ostane kao provizorni "king-of-the-hill" koga ce za kupovinu biti u tragovima. Ionako ce im svi dostupni cipovi sa 448CC uskoro trebati za Quadro i Tesla karte.

Naravno, sve ovo je na prilicno dugackom stapu - kasnjenje je preveliko, i mislim da se dzabe nadaju da ce ATI sedeti skrstenih ruku i pustiti ih da ponovo budu konkurentni. U najmanju ruku mozemo ocekivati spustanje cena, ako vec ne bude refresha ponude. Opet, sve je ovo jos uvek prilicno daleko, dva meseca je mnogo vremena.
 
Mozda neka A4 revizija :-/
Ili kako su tamo negde u septembru videli sta ati ima, a da ovo njihovo lose izgleda, mozda su odvojili neke inzinjere za neku manju modifikaciju cipa. Mozda otud 256-bit... B1...
 
Poslednja izmena:
Ovo naravno uopste nije nemoguce, jer je po svemu sudeci GF100 potpuno nerentabilan za NVidiju u desktop segmentu, pa nije iskljuceno da pokusaju da ovu kartu toliko priblize GTX470 da nju mogu i da povuku sa trzista, a da GTX480 ostane kao provizorni "king-of-the-hill" koga ce za kupovinu biti u tragovima. Ionako ce im svi dostupni cipovi sa 448CC uskoro trebati za Quadro i Tesla karte.

Good thinking.
 
Upravo je to što treba nVdiji, naslednik GTX260 c216. Ovo bi lako moglo da bude taj "pun pogodak" koji se dugo čeka. Što reče Chinaski, sporija magistrala može da se nadoknadi bržom memorijom i to u stvari može biti i dobitak koji će rezultrati manjom površinom čipa i manjim zagrevanjem, što opet znači da će GPU moći da da ide na 700+ gde će realno biti uz rame HD5850 ako ne i brži.

Ako u ovim prvim najavama ima istine, izgleda da ipak ima nade.
 
Sve u svemu, nakon što su objavljeni testovi i cene, ne vidim neko oduševljenje što će GTX470/480 posle meseci i meseci čekanja biti konačno raspoloživ za kupovinu? Koliko će primeraka biti prodato u Srbiji u naredna 3 meseca? Cenim manje od 50kom... Kako mi se čini samo najokoreliji Nvidija ljubitelji s "viškom para" će ih kupiti... Svi ostali koji kupuju grafičke za igranje, ako realno procene odnos cena/performanse kao i ostalo (potrebe za jačim i napajanjem i boljim hlađenjem) rekao bih i dalje će kupovati HD5850/5870...

Nažalost, a jeste nažalost po sve nas, jer se ATI izgleda ne oseća dovoljno ugrožen a cene će ostati u oblacima... Zaista sam očekivao da će nakon dodatnih pola godine razvoja i čekanja Nvidija uspeti da izbaci nešto bolje i brže, da pritom ima manju potrošnju i zagrevanje i naravno i konkurentniju cenu... da potkopa ATI, kao što je ATI Nvidiju potkopao sa izlaskom 5xxx serije... ali nažalost...

Lično nisam ni ATI ni Nvidia fan, imam HD5850 kao GPU za igrice i GTS250 za fiziku i CUDA-u gde i kada zatreba. :)

P.S. Dok dočekamo naslednika GTX260c216, sasvim verovatno da će ATI izbaciti i neki HD6850 ili koji će opet biti napredniji, sa boljim odnosom cena/performanse... Nvidija se jednostavno uspavala i izgubila korak, moraće dosta da se pomuči da ga nadoknadi.
 
Poslednja izmena:
A da nece mozda cpu da bude usko grlo ? :)
 
Glupost, cisto mlacenje prazne slame... mi kao korisnici mozemo predpostaviti da kartica ima ili nema dovoljno (u zavisnosti od ponude), ali da saznamo koliko ih se proizvodi i prodaje NIKAD necemo znati...
Sto se tice zahteva da na GTX470 ide 10 kartice iz nizeg segmenta a na GTX280 po 20tak i ako su tacni, a ja nevidim nikakav problem (ako je tacan navod) jer prodaja low/midd segmenta je mnoooogo veca nego prodaja Fermia..., tako ko naruci Fermi narucice takodje u istoj turi gomilu ostalih kartica
Eto ja se kladim da ce BenchHouse u odnosu na GTX470/480 prodati bar 20x puta vise kartica iz low/midd segmenta iz NV ponude u narednih 1-2 meseca :)
 
Poslednja izmena:
To je apsolutno tacno, low i mid segment je daleko daleko prodavaniji i iz njih se i izvlaci zarada.
 
Jedini problem koji ja ovde vidim je uslovljavanje. Bilo bi potpuno OK da mozes da kupis samo GTX400 karte, ali da dobijas dodatni popust ukoliko kupujes i jos nesto uz njega. Pa proracunaj sta ti se vise isplati.

Problem je sto distributeri/vendori ocigledno ne mogu uopste da dobiju novu generaciju ukoliko ne nabave i gomilu starijih kartica, nebitno koliko kostaju i kolika ce im biti zarada. Jednostavno, NVidia im pravi biznis plan, i po meni imaju pravo da se ljute.
 
Glupost, cisto mlacenje prazne slame... mi kao korisnici mozemo predpostaviti da kartica ima ili nema dovoljno (u zavisnosti od ponude), ali da saznamo koliko ih se proizvodi i prodaje NIKAD necemo znati...
Sto se tice zahteva da na GTX470 ide 10 kartice iz nizeg segmenta a na GTX280 po 20tak i ako su tacni, a ja nevidim nikakav problem (ako je tacan navod) jer prodaja low/midd segmenta je mnoooogo veca nego prodaja Fermia..., tako ko naruci Fermi narucice takodje u istoj turi gomilu ostalih kartica
Eto ja se kladim da ce BenchHouse u odnosu na GTX470/480 prodati bar 20x puta vise kartica iz low/midd segmenta iz NV ponude u narednih 1-2 meseca :)

Ti si toliko zaluđen nVidia-om da više ni zdrav razum ne primenjuješ na nešto što je očigledna ucena.To što se low/mid segment više prodaje nema veze sa time što nVidia uslovljava narudžbine za GF100.
Molim te, barem se malo otrgni od nVidia-e i razmišljaj svojom a ne njihovom glavom. :smackbum:
 
Sto se tice zahteva da na GTX470 ide 10 kartice iz nizeg segmenta a na GTX280 po 20tak i ako su tacni, a ja nevidim nikakav problem (ako je tacan navod) jer prodaja low/midd segmenta je mnoooogo veca nego prodaja Fermia..., tako ko naruci Fermi narucice takodje u istoj turi gomilu ostalih kartica
Eto ja se kladim da ce BenchHouse u odnosu na GTX470/480 prodati bar 20x puta vise kartica iz low/midd segmenta iz NV ponude u narednih 1-2 meseca :)

Ahmm, da, tako je... osim sto low/midd segmentom danas vlada ATI
 
Ti si toliko zaluđen nVidia-om da više ni zdrav razum ne primenjuješ na nešto što je očigledna ucena.To što se low/mid segment više prodaje nema veze sa time što nVidia uslovljava narudžbine za GF100.
Molim te, barem se malo otrgni od nVidia-e i razmišljaj svojom a ne njihovom glavom. :smackbum:

Ja sam kometarisao glasine koje cak da su istina nemaju veze sa zdravim mozgom jer NV sigurno prodaje 20-50x vise low/midd kartica i uslovljavanje nekog da naruci manje nego sto bi on sigurno i ucinio nema smisla sto samo pokazuje koliko je ova vest realna....

Druga je stvar sto su neki toliko zaludjeni AMD/ATI-em da znaju samo da podbadaju i topike posvecene NV dovode u besmislenost ponavljajuci po hiljaditi put poznate mane NV/fermi arhitekture (TDP)...
 
Ahmm, da, tako je... osim sto low/midd segmentom danas vlada ATI

Pa sto se tice future-a sigurno da vlada jer ima podrsku za DX11, a sto se tice prodaje ja ne bi brinuo za NV pogotovo sto vecinu ne interesuje specifikacija u low/midd segmentu vec daj sta ima i sta mi prodavac preporuci (znaci vazno im je da sve igre rade a koliko sam video testove rade sve i to podjednakom brzinom kao i kod ATI-a za slicnu/istu cenu)...
 
I gde je tu napredak?
 
I gde je tu napredak?

Pa zavisi iz kog ugla gledas ATI-evci vide napredak samo u TDP-u

NV-dijasi vide napredak u novoj arhitekturi koja odlicno skalira, nudi odlicne performanse u teselaciji, DX11 demoima i GPGPU primeni, takodje Fermi arhitektura nudi performanse nesto malo bolje od 5870 u vecini "starih" igara

Za ostale detalje znacemo kad se kartica pojavi u prodaji pa onda mozemo da se prepucavamo za sta je Fermi stvarno bolji a gde ne nudi dobit u odnosu na 5xxx seriju ATI-a
 
Poslednja izmena:
Pa zavisi iz kog ugla gledas ATI-evci vide napredak samo u TDP-u

NV-dijasi vide napredak u novoj arhitekturi koja odlicno skalira, nudi odlicne performanse u teselaciji, DX11 demoima i GPGPU primeni, takodje Fermi arhitektura nudi performanse nesto malo bolje od 5870 u vecini "starih" igara

Za ostale detalje znacemo kad se kartica pojavi u prodaji pa onda mozemo da se prepucavamo za sta je Fermi stvarno bolji a gde ne nudi dobit u odnosu na 5xxx seriju ATI-a

Ja koliko se secam "NV-dijasa",njima je teselacija proser@vanje i glupost,a DX 11 nebitna sarena laza....:D;)
 
Ja sam kometarisao glasine koje cak da su istina nemaju veze sa zdravim mozgom jer NV sigurno prodaje 20-50x vise low/midd kartica i uslovljavanje nekog da naruci manje nego sto bi on sigurno i ucinio nema smisla sto samo pokazuje koliko je ova vest realna....

Nije bas sve tako jednostavno, pod uslovom je prica tacna (nemam pojma da li jeste).

Brojke su takve (40 Fermija + 600 drugih) da vendori verovatno moraju da "zarobe" makar 3 miliona dolara da bi dobili 3000 GTX400 kartica (+ ova gomila stare generacije). Naravno, vecinu ce i prodati i zaraditi, ali bi u istom periodu mnogo vise zaradili prodajom Radeona (maltene sve ATI karte se trenutno prodaju za vecu cenu nego sto im je MSRP, sto automatski znaci i vecu marzu).

U ovakvom razvoju situacije samo NVidia i njeni ekskluzivni partneri profitiraju, posto ionako ne bi prodavali Radeone i njima je bas sve jedno da li kupuju Bundle, kao sto kazes. Ostali vendori (koji prodaju karte sa cipovima oba proizvodjaca) imaju manju zaradu zbog ovakvog uslovljavanja, jer su im pare zarobljene tamo gde im je manja zarada. Dodatni bonus u celoj prici za NVidiu je sto formalno uspeva da odrzi market share.

Da se razumemo, ne krse ovim nikakav zakon, jer niko vendora ne tera da prodaje GTX400 karte. Njihova je odluka da li ce pristati na uslove ili nece. Ali ako i pristanu sumnjam da su previse zadovoljni ;)
 
Ja ne bi zalazio u isplativost prodaje ATI-a i NV-a jer je to natucanje cisto.....

Sto se tice low/midd segmenta NV-a ja nevidim da mu ista fali osim DX11... ali zato NV ima svoje prednosti koje ATI nema:
- physix (iako malo smisla ima u ovom segmentu)
- cuda (takodje)
- opengl driver pogotovo pod linuxom
- bolja 2D akceleracija aero-a pod win7 ( ati 5xxx koliko znam jos nije resio problem sporod desktopa u zahtevnijim aplikacijama)
- nesto bolji driveri i bolja HW kompatibilnost (neko ce da kaze da nije tako...)

dok ATI ima sledece prednosti:
- DX11
- nesto manja potrosnja od slicnih kartica NV-a ali nevazno jer je u rangu 5-10w
- nesto mozda malo bolje perfromanse u nekim igrama... zbog nove arhitekture
 
a da kupis lepo neki 5850 pa da se igras ko covek i zaboravis na fermi koji neces uskoro videti kod sebe? :)
 
Ja ne bi zalazio u isplativost prodaje ATI-a i NV-a jer je to natucanje cisto.....

Direktnih dokaza naravno nema za obicne smrtnike, ali indirektnih ima prilicno. Samo je pitanje da li zelis da ih vidis ;)

Sto se tice low/midd segmenta NV-a ja nevidim da mu ista fali osim DX11... ali zato NV ima svoje prednosti koje ATI nema:
- physix (iako malo smisla ima u ovom segmentu)
- cuda (takodje)
- opengl driver pogotovo pod linuxom
- bolja 2D akceleracija aero-a pod win7 ( ati 5xxx koliko znam jos nije resio problem sporod desktopa u zahtevnijim aplikacijama)
- nesto bolji driveri i bolja HW kompatibilnost (neko ce da kaze da nije tako...)

dok ATI ima sledece prednosti:
- DX11
- nesto manja potrosnja od slicnih kartica NV-a ali nevazno jer je u rangu 5-10w
- nesto mozda malo bolje perfromanse u nekim igrama... zbog nove arhitekture

Prednosti ATI-ja su maltene i jedino sto se broji u tim najnizim klasama - performanse u igrama, potrosnja i zagrevanje. DX11 je samo dodatni tas na vagi. Sumnjam da ce se neki klinac zabrinuti sto mu je desktop nesto sporiji, sto mu ne radi OpenGL ili sto ne moze da koristi CUDA. Dobice odredjenu svotu novca i u 99.99% slucajeva ce otici u radnju i kupiti ono sto u testovima daje najbolje rezultate u igrama u toj cenovnoj klasi.
 
"I doubt that it will, because normaly the CPU cooling fan kicks on at the higher speed ..."

Preplice nesto jezik ovaj lik sto prica :) ..

al kako klizi ono!

Benchmark ? Trebalo bi lepo da ide (valjda..?) ali je to jako tesko oceniti na snimku. Na snimku i 30FPS moze da izgleda glatko.

P.S 83c u idle pri 44% fana ...uzas. A ako je hteo da proba da skuva jaje mogao je da zakuca fan na x% i onda da pokrene nesto ..
 
Poslednja izmena:
Pa mozes i na 5xxx zakucati fan na 10% i ispeci jaje, mozes na i na stock 8800GT pa se niko nije bunio.....
 
Vrh Dno