Šta je novo?

Gasenje UPS-a?

Johnny

Čuven
Učlanjen(a)
27.12.2001
Poruke
16
Poena
604
Citao sam stare teme, ali i dalje sam u nedoumici. Da li i kada treba gasiti UPS (nocu, samo kada se duze vreme ne koristi racunar, stalno ili treba non-stop da bude ukljucen)?
 
Ja licno ga ne bih gasio. Recimo, imam koss zvucnike od 97godine i od kako sam utak`o adapter koji ih napaja, nisam ga skoro nikad iskljucio. Do neke se mere zagreje, al` ko` velim takva mu priroda.
Valjda ups i sluzi tome (i tako je konstruisan) da ne bi trebalo ista da mu fali ako je stalno ukljucen. Cuo sam da su nekima riknjavali upsovi, al` predpostavljam da sve sto se masovno proizvodi ima i odredjen procenat riknjavanja za neko dogledno vreme (a i procenat skarta). Ako ce ups da rikne samo zato sto je utaknut u struju, onda bolje da rikne, nego i onda kada napaja uredjaje. Sasvim licno.
 
UPS= Uninterruptible Power Supply

To bi ti znacilo da, iako mozes, nema potrebe da gasis UPS.
Stavise i akumulatori ce duze da ti traju ako ne gasis UPS svaki cas, jer pri svakom ukljucenju, to jest self-testiranju, on izmedju ostalog cimne akumulatore da vidi jesu li ok... Iz istog ovog razloga, ako ti UPS nije npr. serijskim ili USB ili kakvim vec kablom vezan za komp, uputno bi ti bilo da recimo jednom u dve nedelje iskljucis UPS na 1015 sec a zatim ga ponovo ukljucis.
Kao i svim uredjajima - smeta im prasina (mnogi su riknuli zbog toga) i vlaga.

Eto.

8)
 
Evo i jednog drugog misljenja... meni je bas zgodno da iskljucivanjem UPS-a iskljucujem napajanje sa PC i svih periferija... To se desava svaki dan, a nekad i vise puta u toku dana zadnje 2-3 godine...
 
dkurel je napisao(la):
UPS= Uninterruptible Power Supply
To bi ti znacilo da, iako mozes, nema potrebe da gasis UPS.
Pa ne bi se bas to moglo zakljuciti, jer se na osnovu slobodnog prevoda UPS-a (neprekidno napajanje) dolazi do njegove funkcije, tj. namene da isporucuje el. energiju bez prekida, a ne do zakljucka da nema potrebe gasiti ga :) (cisto da neko ne shvati pogresno), mada si u pravu sto se ostalog tice.
 
Heh.. pa... da!

Mislim da sam se jednostavno lose izrazio. Hvala na ispravci. :)
 
chak je vrlo zgodno ako u BIOSu na ploci namestis da se PC ukljucuje po dolasku struje, tako da ceo racunar ukljucujes sa ukljucivanjem UPS-a....
 
Da, ali se ponovo postavlja pitanje akanja akumulatora... i elektronike UPS-a.

Zasto?

Evo zasto - svaki put kad se UPS ukljucuje, on vrsi testiranje samog sebe i baterija i to na taj nacin sto se nekoliko trenutaka prebaci u takav modus rada kao da nema struje(blackout). Tada se ukljucuje oscilator koji bi teoretski trabalo da je sinhronizovan sa mreznim naponom (sto kod jeftinijih UPS-ova nije slucaj, primer je moj APC). Prelazne pojave su manji ili veci udar na trafo UPS-a a samim tim i na izlazne tranzistore oscilatorskog dela....
Moje pitanje je - zasto cimati tu svu elektroniku bez potrebe kada mozes lepo da ostavis UPS ukljucen i bez zrtvovanja sigurnosti komponenti u njemu testirati isti npr. jednom u dve nedelje. Trajace ti duze.

Osim toga nikada me nije mrzelo da pritisnem koji taster vise... (gasenje kompa, npr) iako i komp ugasim jednom mesecno da mu izduvam prasinu a svo ostalo vreme je ukljucen. :rolleyes:
 
U uputstvu nista ne pise o stetnosti ovakvog koriscenja... uostalom kada crkne, bacicu ga i kupiti novi :)

Nisam shvatio kakav ti problem imas sa tvojim UPSom? Kako znas da napon nije sinhronizovan? Nisi ga valjda kacio na osciloskop?
 
:D naravno da jesam!
 
lood si :D

koji tacno model APC-a imas?

Ja imam Smart Pro 280VA
 
APC 650 VA (izem li ga sad tacno) sve je to isti djavo! :rolleyes:
 
imaju nekoliko serija... klasicne i ove smart koji mogu da podignu\obore napon bez trosenja akumulatora i koji imaju jos par dzidza bidza.
 
Nazad
Vrh Dno