Šta je novo?

Galaksija

Sada mi je izašlo obaveštenje o ovom događaju
U članku je link za prijavu.
 
Sada mi je izašlo obaveštenje o ovom događaju
U članku je link za prijavu.
Hvala prijavio se vidimo se sutra tamo
 
Voja Antonic u SAD , Voznjak u Srbiji... Cudno neko vreme,
 
Ово је била моја Библија... каква ли су само то била времена... технологија, рачунари, научна фантастика... били смо "жедни" свега... ово (време) сада нема никаквог смисла.
 
Ово је била моја Библија... каква ли су само то била времена... технологија, рачунари, научна фантастика... били смо "жедни" свега... ово (време) сада нема никаквог смисла.
1704783025545.png
 
Naucna fantastika , kazes"? Nedavno je neki lik prodao tonu "Sirus"-a... To sam tek malo stigao da procitam kada je bilo aktuelno...
 
A da mi je neko onomad rekao da cje ljudi masovno koristiti nekakve "drustvene mreze" ne bih mu poverovao.
 
Volim da vidim svaki novi projekat vezan za Galaksiju, što važi i za ovaj, mada me dizajn u ovako redukovanom kućištu, prilično podseća na Galaksijin klon iz Hrvatske od pre dvadesetak godina, autora Zorana Boškovića.
Iskreno, mislim da oni koji su nabavili kickstarter varijantu u kućištu originalne ili slične veličine, imaju mnogo bolji retro filing, bez obzira što su je platili malo skuplje.
Nije ni sasvim jasno, da li se redakcija obavezala samo na nabavku ploče i komponenti ili svih potrebnih delova, a znajući da je broj onih koji zanju kvalitetno da leme, vrlo ograničen, nisam siguran šta će od svega ispasti.
Ovde bi dobro došla neka Elektronika Inženjering, da ponudi sklopljenu verziju, ali to je naravno pusti san.
Ja još uvek čekam odgovor na pitanje, da li će biti kućišta za kickstarter verziju, ali do sada nisam saznao da li se negde može nabaviti.
Redizajnirani prvi broj Računara, možda ima smisla, jer prvi broj sada teško može da se nađe, mada cena nije baš prijatna, ali dobro...
 
Stigao mi skoro na firmin e-mail interesantan mail od PC Press-a.

PC Press će objaviti jubilarno izdanje prvog broja "Računara u vašoj kući" sa novim planovima za samoizgradnju Galaksije po ceni od 1.900 dinara. Takođe se pominje i prodaja kompleta za samoizgradnju Galaksije.

Više informacija ovde:

Dejan Ristanović je pre desetak dana radio unboxing prototipova novih Galaksija. Taj video je dostupan ovde:


A ovde je tekst Voje Antonića od pre nedelju dana o tome šta je tačno promenjeno i koliko se ova nova Galaksija razlikuje od klasične:

Što se tiče cene i kad će kompleti za samoizgradnju biti dostupni, to za sada još nije objavljeno (ali je poznata očekivana cena koja je oko 100 dolara). :) Ako ste zainteresovani, možete popuniti PC Press formular na prvom linku u ovom postu.
 
Poslednja izmena:
Već objavljeno u prvom postu na ovoj strani, ali hvala za ovaj link sa dodatnim informacijama.
Na žalost, neke moje nedoumice su se potvrdile, jer prema onome što sam video ovo nije baš full retro replika Galaksije, kao što je bila kickstarter verzija.
To što sam se požalio na manje kućište, sada ne deluje mnogo bitno, nakon što sam pročitao, da su urađene i neke funkcionalne promene u radu računara, ne samo na hardverskom, nego i na softverskom nivou.
Ja sam imao prilike da vidim ruski klon Galaksije i tu su takođe menjali šta im je palo na pamet, ukinuli mogućnost čitanja sa audio izvora (što daje sjajan retro doživljaj), menjali memorijsku mapu, zadržali samo podršku za 60hz monitore, procesor takođe nije radio na originalnom taktu itd.
Nadam se da ove izmene, neće uticati na na kompatibilnost, koja bi sa ovakvim projektom morala biti 100%, valjalo bi pre svega proveriti neke osetjive programe i igre, koji se oslanjaju na rastersku tehniku i slične "nezgodne" trikove.
Kao što sam i naslutio, svi delovi neće biti dostupni u celini, nego će ljudi morati da se sami snalaze.
Ja sam prošao kroz tu epopeju, dok sam skupljao delove za moju Galaksiju i to ume da košta i živaca i para, ako se nabavlja kod nas, ovde posebno mislim na kvalitetnu tastaturu.
Alternativa su Kinezi, ali onda sledi čekanje i sve što uz to ide.
Moj finalni komentar ostaje isti kao i pre, svaka nova Galaksija je sjajna stvar, mada bi baš zbog tog istorijskog i retro značaja, ipak bilo bolje da se pravilo manje kompromisa.
Koliko će to da utiče na rad postojećeg softvera, znaćemo ako neko isproba sve Galaksijine programe i ustanovi nivo kompatibilnosti.
Ja sa moje strane mogu da ponudim ono što sam do sada prikupio od softvera u attach-u, a tu je i sjajni sajt sa jsgalmin emulatorom , koji ima otprilike sve to u online varijanti i jako je dobar za uporedno testiranje.
 

Prilozi

  • GAL.ZIP
    395.7 KB · Pregleda: 9
Privodimo kraju projekat nove Galaksije, pa sam se bavio igrama za nju. Puno toga sam prikupio na Netu, i praktično sve radi. Evo ovde prikupljenih i testiranih programa.


Problem su prva tri sa liste, Snake, Minesweeper i Super šah (imena sa uzvičnikom). Iz nekih razloga oni ne rade, ili ne rade u potpunosti. Možda su postojale neke zaštite pa se u procesu "oslobadjanja" nešto oštetilo. Recimo, Super šah ne radi zato što se učitava preko cele memorije, računajući i bafer za tastaturu, a u novoj Galaksiji se deo tog bafera privremeno koristi kod učitavanja programa iz flash memorije. Pa ako usred učitavanja nešto poremeti taj sadržaj, samo učitavanje ne uspe.

Na ovom spisku je bio i Inspektor Spiridon, ali sam njega uspeo da osposobim i proradio je savršeno. Čak sam i prošao igricu (uz bezbroj života).

Ako neko ima ideju kako opraviti i ova tri programa, ili zna za još neke programe za Galaksiju, neka piše :)

Pozdrav, Dejan
 
Zdravo Dejane, evo samo da pridodam nešto svog popriličnog iskustva u testiranju softvera, prilikom izrade naše FPGA Galaksije, o čemu sam pisao na prethodnih par stranica u ovoj temi.
Prvo, ovo nije sav softver za Galaksiju, ako baciš pogled na prilog iz mog posta iznad, gde sam okačio sve ono što sam ja sakupljao prethodnih godina, videćeš da tu ima oko 300 komada raznog softvera, a čak ni sad ne smem da kažem, da je to sve i dobro je ako se pokaže da ima još. ;)
Kao što rekoh, moj savet je da isprobaš baš SVE, što sam okačio i da dobiješ puno bolju sliku kompatibilnosti ove nove Galaksije, nego sa ovih 56 programa, koje si priložio.
Što se tiče problematičnih fajlova, to su iste verzije igara koje sam i ja koristio, cirkulišu po netu dosta dugo i rade čak i na ranim emulatorima od pre 20 godina, kao i na našoj i još jednoj drugoj FPGA implementaciji.
Kada sam ja radio testiranje naše Galaksije, takođe je prva misao bila da se nije nešto poremetilo zbog zaštite softvera itd, ali se na kraju ispostavilo da nije tako i naša finalna FPGA verzija nam je pokazala, da sav softver radi bez i jedne greške.
Obavezno isprobaj programe iz Other i Programs foldera u mojoj kolekciji, posebno Year30, Sidetext 2, highres, kao i 29c3dem, jer oni baš rade fini stres test Galaksije, mada su nama proradili iz prve, ali smo se recimo pomučili sa igrom Formula 1, što nam je na kraju pokazalo, da smo napravili jednu sitnu grešku u kodu, koja kada je ispravljena proradilo je konačno baš sve.
Inače, Snake i Minesweeper nisu komercijalne igre, tako da tu nema zaštite, dok SuperŠah jeste, ali kao što rekoh moje mišljenje je, da ovde nije reč o tome, nego neki problem kompatibilnosti nove mašine.
I jedna mala napomena, u onoj arhivi koju sam kačio, potkralo mi se i par test programa za Galaksiju Plus u podfolderu Programs/Hardware, čisto da ne bude zabune, to i ne treba da radi na običnoj Galaksiji. :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno