Šta je novo?

Fuduntu - Blesavo ime ozbiljan distro!

drljaca

Čuven
Učlanjen(a)
03.03.2002
Poruke
462
Poena
619
Nažalost ja još nisam našao distribuciju kojoj će većina stvari da funkcioniše pogotovu na laptopu. Gubiti vreme na kompajliranje kernela paketa itd i taman sve središ prođe 6 meseci eto nove verzija pa sve ponovo.

a jesil probao fuduntu distibuciju... na mom laptopu msi cx620 preko godinu dana stoji ta distribucija.laptoh "hladan"...gnome 2,sve ostalo je sasvim ok...pogledaj ovaj test.

[EDIT] Premesteni postovi iz druge teme. Mod tim [/EDIT]
 
Poslednja izmena od urednika:
@drljaca,

Skinuo ali nisam probao, citao sam gnome2, jedan lik napisao da je zaplakao od srece kad je video Fuduntu i stari dobri gnome2 :)
 
@drljaca
Nešto mi je deb draži od rpm ali ću verovatno probati. Problem kod manje poznatih distribucija je podrška i što često nestaju bez traga. Dakle pojave se budu dobro odrađene i zbog malog razvojnog tima (vidim da sei ovde pominje veoma mali broj turaka) ili male zajednice posle određenog vremena budu napuštene

U vezi sa nevedenim evo i čuvena rečenica u naslovu i teksta koji se nalazi i nalazi i na njihovom blogu:
Experienced Developers and Packagers Needed

As Fuduntu grows, so does the need for experienced volunteers. In our last request from the community for volunteers, several people reached out and helped us and, thanks to them, more has gotten done in the last few months than we could have done without them.

However, we are still in need of more volunteers. Specifically, we are looking for experienced developers and packagers. On the packaging side, those with experience with RPM’s would be greatly appreciated. For developers, the Fuduntu team would be very grateful to have PHP developers with experience in SQL. In addition, Python developers, especially those with experience with yum databases, are in need.

As the distribution grows, the team is trying to keep up with the needs of those who visit the site. Therefore, the team is also seeking out experienced web designers who have skills in both HTML and CSS.

Finally, developers with GTK experience are also needed.

So, this is another call to arms. Fuduntu is growing at a good rate but the team is small and we can only do so much. Having more volunteers, especially those with experience would help to balance out the responsibilities and jobs and the more people we have, the more that can get done.

So, if have experience development, web, or packaging experience and are looking to be part of a fast-growing distribution and also want to be part of a small, fun, and close-knit team, look no further. We’re looking for you! Contact leadership [at] fuduntu [dot] org for more information.



Hvala ti za info :cheers

Ovo deluje obećavajuće:
Laptop and Netbook users will be pleased to know that Fuduntu is optimized for on the go computing and provides tools to help achieve maximum battery life when untethered. You may realize improved battery life of 30% or more over other Linux distributions.

Inače evo još malo hvale ali i određenih zamerki:
http://www.dedoimedo.com/computers/fuduntu-2013-1-high-end.html




@lega99
Zna lik šta je klasika:type:
 
Poslednja izmena:
@drljaca

Ovo je izgleda baš ono što duže vremena tražim:

Fuduntu is the first distribution in which the CPU temperature would stay in 52-58C range. The CPU power usage in all other distributions (after using tools like ‘lm-sensors’, ‘laptop-mode-tools’ and ‘fancontrol’), was in the 64C – 72C range. This was the same with Windows as well.

izvor
 
Nije bilo nikakvih problema prilikom instalacije? Imaš li još neki sistem na laptopu pored funduntu?
Ovo je definitivno ono što ću staviti na laptop jer džaba što su drugi kao upeglani rade kad je temperatura nenormalno visoka
 
instalirao sam fuduntu sa usb,instalacija je trajala 8 minuta na pomenutom laptopu,klasican anaconda instaler i ako skines najnoviju verziju nemas veliki update jer iso sliku azuriraju stalno,nije dnevna varijantaazuriranja ali na svakih nekoliko dana menjaju iso sliku.nemam dual boot vec samo linux na laptopu.kad instaliras sve radi iz prve.potrosnja memorije kod mene je oko 300mb.
ako ti jos nesto treba javi ili da otvorimo novu temu!?
 
Idealno bi bilo kad bi neko od moderatora premestio sve postove i napravio novu temu pod nazivom Fuduntu linux.
Jedino što me je još interesuje kako se ponaša kad je dual boot tj da li pravi bilo kakve probleme prepoznaje li ostale OS i slično. Problem je jedino što je to tebi jedini sistem
 
nemam pojma kako se ponasa sa nekim linuxom ili sa nekim drugim os.koliko vidim i citam na fuduntu forumu nema nekih zalbi na dual boot.meni je tokom instalacije sav hardver prepoznao iz prve.cak i skype kad instaliras na 64 bita ne moras da instaliras 32 bitne biblioteke,sam sve odradi.za ljude koji ne vole stalno nesto da "prckaju"po os ko stvoren je.
 
NIje meni problem podesiti, naravno ako to nepdrazumava stalno sizifovski iznova i iznova.

Hvala ti još jednom za info cheers
 
pretpostavljao sam da ti nije problem da podesis.probaj prvo na usb live verziju pa vidi kako radi,to ti bar nije problem.
svidja mi se recimo sto ne moras stalno nesto da "cackas ispod haube".kod mene je podeseno pre skoro godinu dana manje vise sve i ne diram nista.s vremena na vreme pogledam da se podsetim "gde sta stoji".toliko o podesavanju os.
kazem jedino je ime distribucije smesno i cudno ostalo i nije smesno sta vise odlicno je.
e sad neko ne voli .rpm i paket menadzer koji se koristi ali ima terminal pa preko njega sve instaliras a ako si nesto zaboravio u sta sumnjam,jedan koristan link za sve nas.

Deb mi je uvek bio draži
 
pretpostavljao sam za deb.
 
Molim nekog od moderatora da razdvoji ove dve teme na Calculate linux 13 KDE - Gentoo based i Fuduntu linux optimizovan za laptop

Kako bi se dalje razvila korisna diskusija
 
Пробао сам Фудунту, одличан је, мноого је бржи него Кубунту који сад користим и стари добри Гном 2 је одличан. Штета је што није дебинолики систем.
 
ko nema zelju ili nameru da se odrekne total commandera ima gnome verziju
GNOME Commander_032.jpg
 
Poslednja izmena:
najnovija vest je da testiraju i prilagodjavaju kde 4.10 za fuduntu
 
Ja koristim Fuduntu evo već oko mesec dana i stvarno sam oduševljen,po meni trenutno najbolji distro za obične korisnike,samo da se održi dugo i počne da se razvija kao i ubuntu i slični...Dosta me podseća na Mac OS X,i lepo radi...jedina zamerka je kao i kod svih linuxa,što imam problem sa mikrofonom na laptopu,zbog Intel HDA zvučne karte i ne prepoznaje mi internal mic,pa mora da se podešava...
 
To je mnogo manji problem od koristi tipa da neprži mahinu
 
Zahvaljujuci temi skinuh i ja,stavim na USB kao Live i .... brz,jednostavan... stvarno odlican distro...
 
Nisam još, od dva linux sistema jedan mora da leti da bi na negovo mesto došao fuduntu. E sad jedan je privlačniji moderniji a za drugi je moguće naći svaku glupost koju poželiš. MOraću dobro da razmislim koji d aleti. Za to vreme Fuduntu smao kao live
 
Instalirao sam ovo čudo i posle dužeg vremena, mogu da kažem, da ovo počinje da liči na Linux koji će mi se dopasti.
Sama instalacija je brza i laka, stavio sam ga na laptop pored Win 7 i radi jako dobro i brzo.
Sviđa mi se elegantni macos look, ugrađen Chromium browser i fina količina već instaliranih aplikacija.
Ono što me za sada muči je nedostatak neke aplikacije za editovanje/backup Grub2 menija, jer je ručno korigovanje gadna muka, čak mi je i zakucao par puta pri podizanju, dok sam to pokušavao.
Potrošio sam dva dana tražeći način da oporavim i sredim grub2 i nakraju ponovo odradio reinstall.
Ima li za fuduntu neki program tipa Grub Customizer, gde mogu bezbolno da editujem stavke, snimim i posle repariram grub ako se ošteti?
Može i neki MBR backup alat pod windowsom 7, ako nema za fuduntu, bitno je samo da radi posao.
Ja imam na win 7 EasyBCD, ali on ne backupuje sam MBR već samo boot rekord same win particije.
Bilo bi idealno kad bi mogao njime da napravim boot loader i za win 7 i za fuduntu. Možda i može ali ne znam kako.
U glavnom utisci o samoj distribuciji su jako pozitivni, pojavio se i najnoviji update na verziju 2013.2, koji treba odraditi posle prve instalacije.
 
Poslednja izmena:
Ako ćeš manuelnu baci pogled na ovo http://www.dedoimedo.com/computers/grub-2.html

kao i ovo http://www.fuduntu.org/wiki/index.php?title=Grub2

Kad nešto zezneš umesto reinstalacije onda možeš ovako: http://www.supergrubdisk.org/


Što se automatike pak tiče odgovor da li za Fuduntu postoji programa kao što si naveo verovatno najbolje zna drljaca

Isprobao sam već sve to ali bez rezultata.
Nakon pokušaja da manuelno editujem skripte u etc/grub.d ili grub fajl u etc/default, više nije hteo da se butuje, a pokušaj oporavka čak i ovim supergrub diskom nije uspeo.
Kada ga pokrenem, on regularno prepozna sve instalacije, ali kad startujem fuduntu, na pola butovanja računar zakuca, pomaže samo power off.
Probao sam i ručno da reinstaliram i konfigurišem grub 2 u comand promptu iz fuduntu live cd-a, ali opet ćorak.
Nakon što sam odradio beesu grub2-install --boot-directory=/boot /dev/sda, i dalje nisam dobijao onaj grub2 meni sa izborom željenog os-a, već samo grub command propmt i to je sve.
Zato sam i pitao da li fuduntu ima neki mbr backup i editor alatku sa grafičkim menijem, kao što je ovaj Grub Customizer, koji postoji za ubuntu.
Za sada ga nemaju u respozitorijumu, jedino ostaje da pokušam da ga kompajliram ručno.
 
Ako oporavak nije uspeo a prethodno nije hteo da butuje mogu da budu dve stvari ili si pronašao neotkriven bug što je moguće ili si verovatno(ije) nepažnjom zahebao stvar:d
 
Poslednja izmena:
@Universe
koliko znam nema takav alat kakav tebi treba.mogu da pitam tamo na forumu...ili na fedora forumu
mnogo puta su programi iz fedore repo-a radili na fuduntu mada mada ima i nekih sto nece da rade pa moras da im das po prstima da bi radili.kad biras programe iz fedora repo-a gledaj da bude fedora 17 ili manja ali ne manja od 14.
 
Ako oporavak nije uspeo a prethodno nije hteo da butuje mogu da budu dve stvari ili si pronašao neotkriven bug što je moguće ili si verovatno(ije) nepažnjom zahebao stvar:d

Pre bih rekao, da je ovo drugo u pitanju. :)
Nakon što sam ručno editovao stavke u grub.d folderu, više nije hteo da se podigne, čak ni reparacija samog boot sektora nije pomogla.
Izgleda da je problem sama boot sekvenca, koju sam nekako zbrljao, a ovi rescue alati kao taj supergrub disk ne znaju da je rekonstruišu.
Zapetlajli su to prilično jer recimo, sam konfig fajl grub.cfg se ne edituje, već grub tekst fajl u etc/default, kao i skripte u grub.d, a onda grub njih pročita i kreira novi cfg fajl na onovu tih promena.
Baš zato bi onaj customizer dobro došao, jer je jako lep i sve se uradi u grafičkom okruženju, sa lako razumljivim menijima.
Naravno, nije to sad nešto presudno, jer sam Fuduntu jako lepo radi i sve više mi se dopada ali bi mi olakšalo oporavak distroa, kad se zbrlja mbr.
Ovako, kao prelazno rešenje, napravio sam image cele fuduntu instalacije Acronis-om i ako se nešto desi odradim minimalnu instalaciju sa live cd-a, pa onda pregazim sa mojim imidžom i to je to.
Malo pešački ali za sad ne znam bolje.

@Universe
koliko znam nema takav alat kakav tebi treba.mogu da pitam tamo na forumu...ili na fedora forumu
mnogo puta su programi iz fedore repo-a radili na fuduntu mada mada ima i nekih sto nece da rade pa moras da im das po prstima da bi radili.kad biras programe iz fedora repo-a gledaj da bude fedora 17 ili manja ali ne manja od 14.

Generalno mi samo treba neki provereno uspešan način da oporavim grub 2 i mbr, tako da ne moram uvek da radim reinstal fuduntua.
Kad budem imao veremena, pokušaću i sam da kompajliram ovaj Grub Customizer, našao sam jedno uputstvo, mada ne videh na guglu da je neko to već uspeo baš konkretno za fuduntu:
https://answers.launchpad.net/grub-customizer/+faq/1397
 
Poslednja izmena:
ajde pitacu tamo na forumu ili irc-u pa ce mo videti sta kazu developeri....
evo jedan mali savet
ako imate neki program kojeg nema u repo-u fuduntua a koristili ste ga u drugim distribucijama,ovde pronadjete sta vam treba,verziju za fedoru 14,15 ili 16...kada instalirate tu stariju verziju programa preuzmete najnoviju verziju vaseg programa i instalirate...meni je recimo uvek ovo prolazilo.
 
Poslednja izmena:
stavih fuduntu kao jedini OS pa da prozborim koju

ono sto mi se za sada svidja je sto za razliku od ostalih ubuntu-like distribucija (ubuntu, xubuntu, lubuntu, mint) ovde mi rade open-source drajveri iz nekog razloga
( na svim ostalim sa mojom ATI 6570 imam artifakte po ekranu - ovde imam samo prilikom logovanja, posle sve radi ok, jel zna neko zasto? )
rade mi i proprietary drajveri ali nekako mi se cini da su ovi open-source fluidniji, za sad bih mogao da ostanem na njima...
prilikom instalacije je iz nekog razloga obrnuo pa je / instalirao na hdd a /home na ssd disk, pa sam morao sve iz pocetka :)

sta mi se dopada:

- gnome 2
- skup programa koji dolazi uz fuduntu (chromium, pidgin, dropbox, libre); vlc sam zamenio smplayerom jer ima onu opciju za ati render po necijoj preporuci sa ovog foruma, cisto kao preventivu tearinga
- lak import icc profila
- to sto je rolling release, tj svidja mi se ideja da ne moram da reinstaliram sistem cesto a da opet imam updateovano sve (ok, ovo mi na papiru deluje dobro ali vreme ce pokazati da li je dobro u praksi)

sta mi se ne dopada (uglavnom dizajn):
- kairo dock mi za sada deluje kao OSX dock made in china :D no me gusta
- default wallpaper (uz kombinaciju sa kairo dockom deluje da pokusavaju da privuku korisnike osx izgledom) no me gusta
- default tema - previse lici na windows i zaobljene ivice mi se ne svidjaju - prebacio sam na Mist
- ime i logo, ja bih ovo promenio ako je moguce deluje previse neozbiljno :D
 
Nazad
Vrh Dno