Šta je novo?

Freelancing kroz Upwork, Elance - ko je tu, sta radite, kakvi su vam rezultati?

Stalan posao ili freelance?
 
Ja sam na upworku nepunih 2 godine. Aplicirao sam samo za jedan posao. A dnevno dobijam po 10-15 invajtova.
web dizajn je u pitanju.
 
Daj da ti vidimo opis profila :p

Послато са HUAWEI Y300-0100 уз помоћ Тапатока
 
Hvala, cisto u edukativne svrhe :)

Послато са HUAWEI Y300-0100 уз помоћ Тапатока
 
Nista ;)

Ono sto je bitno je dobar portfolio i dobra i direktna komunikacija.
I naravno gej slika za profilnu, to pali vise nego standardne business type fotke :D
 
Ahhahahahahahah, dobra ti strategija :)

Poslato sa HUAWEI Y300-0100 uz pomoć Tapatoka
 
Pozdrav svima. Juce sam naleteo na ovu mogucnost da se zaradi preko neta od kuce za koju nisam cuo ranije. To bi mi super doslo s obzirom da studiram i da moji roditelji pored mene finansiraju i moju sestru koja je takodje student.

Studiram etf u BG-u, treca godina. Za koje poslove bih trebao da konkurisem? Dakle znam elektrotehniku (energetiku konkretno) bar onoliko koliko sam dosad ucio, iz programiranja sam imao par predmeta nista ozbiljno. Radili smo C i matlab. Matematika i fizika su mi jaca strana ne znam mogu li se pronaci poslici u vezi toga. Cutao sam malo i ovde po forumu i po nekim fb stranicama da za web design ima dosta poslova u ponudi.

U svakom slucaju potpuni sam laik za upwork nemam predstavu koje poslove da gadjam, koji se uopste poslovi nude, pa bi mi svaki savet dobrodosao. Hvala unapred

Ivan
 
Pozdrav svima. Juce sam naleteo na ovu mogucnost da se zaradi preko neta od kuce za koju nisam cuo ranije. To bi mi super doslo s obzirom da studiram i da moji roditelji pored mene finansiraju i moju sestru koja je takodje student.

Studiram etf u BG-u, treca godina. Za koje poslove bih trebao da konkurisem? Dakle znam elektrotehniku (energetiku konkretno) bar onoliko koliko sam dosad ucio, iz programiranja sam imao par predmeta nista ozbiljno. Radili smo C i matlab. Matematika i fizika su mi jaca strana ne znam mogu li se pronaci poslici u vezi toga. Cutao sam malo i ovde po forumu i po nekim fb stranicama da za web design ima dosta poslova u ponudi.

U svakom slucaju potpuni sam laik za upwork nemam predstavu koje poslove da gadjam, koji se uopste poslovi nude, pa bi mi svaki savet dobrodosao. Hvala unapred

Ivan

Baš kako si i napisao. :)

Dakle, traži pod "teaching", "homework", "math", "physic" i oblastima koje znaš i dobar si u njima. Traži poslove i pod ključnom reči "matlab", tu sam siguran da ćeš naći klijenta ako znaš da radiš u njemu.

Da ne pišem u prazno, recimo:

matlab.jpg

Samo, treba nekome dokazati da si baš ti taj ekspert koji njemu treba. :)

U pretrazi koristi specifične reči. Npr. mene je jedan klijent bukvalno molio da mu radim nešto vezano za OPNET (program za simulacije računarskih i tel.kom. mreža), nije mario za cenu jer mu to treba za doktorski rad, ali nije naveo u oglasu da mu zapravo treba simulacija za senzorske mreže u kojima je nisam neki ekspert, poznajem pojmove i principe ali nisam hteo da se upuštam u to.

Ja sam mu preko researchgate pokazao svoj profil, sa svojim radovima i on je bukvalno "odlepio" da mu ja to uradim. Međutim, kao što rekoh, nisam prihvatio.

Posla ima, može da se dobro zaradi ali i dobri klijenti traže eksperte. One "proste" poslove takođe možeš da radiš, Word, PP, Excel, PDF itd. ali tu je i konkurencija najjača, tj. cena rada je najniža i puno se javlja azijata koji hoće da rade i za 2$.

Nemoj u startu da praviš greške i da radiš za minimalnu cenu rada jer će te kasnije to odbijati od ozbiljnijih klijenata. Recimo, ranije si radio PP ili PDF za 2-3$ po satu, pa kasnije hoćeš nekome naplatiš za 10$ po satu. Teško se to posle podiže naviše. Odredi svoj minimum i budi spreman da odstupiš od njega za 20-30% ako baš zapne (ne možeš da ubodeš posao veoma dugo).
 
Poslednja izmena:
Hvala willy na vremenu!

Pa mislim da bi mi to najvise leglo (teaching). Ovo za web design koliko sam cuo ima dosta posla u ponudi ali nije bas ono sto me interesuje. Zato hocu da se raspitam sta ja mogu da radim sa ovim sto kao znam :D U krajnjem slucaju i taj web design bih radio samo da zaradim koji dinar.

Ne znam koliko da stavim za pocetnu jer sam cuo da u pocetku ljudi savetuju da se stavi nisko da bi skupljao rejting a posle podizu cenu. Sto se tice matlaba tu sam bas polozio sad u junu jedan predmet gde sam radio na njemu. Radio sam i u prvoj godini na matlabu u okviru jednog predmeta i svidja mi se program. Ali sam daleko od eksperta.
 
Glavno pravilo za pocetnike.

Nemojte gledati gde je dobra satnica, vec gledajte da radite ono sto stvarno dobro znate.

Posla ima za svaku bransu, cak i ako ponudite vecu cifru, ali to morate da opravdate.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
Pitanje vezano z Skrill, odabrao sam $Dolare kao valutu pri registraciji, povuka parice sa upworka, ali mi na skrill prikazuje Balance u RSD ? u cemu je kvaka?Capture.PNG

i ovaj excnage rate sa slike je bas nepovoljan, bolje prodjem sa payoneer
 
Poslednja izmena:
Realno gledano, bilo je samo par postova vrednih paznje.
Ostali postovi su bili vezani za naplatu, sto sve moze da se vidi na sajtovima internet banaka.
Registrovao sam se na Upwork pre par dana bidovao na 10 sitnih poslica data entry i 1-2 personal/virtual assistant.
Jedini intervju sam obavio sa nekim azijskim smrdom, klasicna prevara...
U narednih par dana necu bidovati zbog fakulteta, ali deluje mi da cu do prvog pa i ostalih poslova doci teskom mukom.
Svaki posao vec posle 20 minuta ima preko 20 aplikacija a posle pola sata vec i preko 50.

Jedino pitanje koje imam je vezano za recommended jobs. Zasto mi pokazuje samo jedan posao i zasto kada taj posao(recommended) oznacim kao nepozeljnim ne dodje do zamene istog?

Pozdrav
 
Kako izgleda "intervju" sa poslodavcem? Vidim da svi to pominjete, ali jel to u formi dopisivanja, skajp, jel sam upwork ima neki svoj način ili šta? Možda je glupo ili smešno pitanje, ali stvarno ne znam, nisam nikad radio tako nešto.

Inače, čačkao sam i to, ima poslova, stvarno Indijci ubijaju cene ali šta da se radi...
 
Kako izgleda "intervju" sa poslodavcem? Vidim da svi to pominjete, ali jel to u formi dopisivanja,

Nisam siguran, ovo je juce bilo a vec sam zaboravio gde je i sta je :p

Imas na sajtu messages pa se tu dopisujes sa poslodavcem ako ti posalje poruku, tj. intervju.
Cisto opusteno dopisivanje. Poslodavac posalje tacno koji posao trebas da obavis, a na tebi je onda da li ces da prihvatis ponudu ili neces...
 
Zavisi od klijenta, ali uglavnom zele da vide kako im delujes valjda, i da se lakse dogovorite oko posla. Mada ima raznih likova, kao i u real life.

Ja sam recimo pre neki dan bidovao projekat, sa nekom gotivnom italijankom sam prvo kucao na skype, da bi onda uzivo preko mic dogovorili detalje.
 
95% poslova sam dogovarao preko poruka na upworku ili chata na skype-u... samo par njih je insistiralo na skype audio pozivu. Opet ono sto ja radim su uglavnom jednokratni mali poslici, za nesto vece i dugorocno, pretpostavljam da je i intervju ozbiljniji
 
Hvala, tako sam nekako i zamišljao te "intervjue" sa poslodavcima... I ja pretpostavljam da su ozbiljniji intervjui ako je neki veliki projekat u pitanju, ali treba doći do toga.
 
Gorim. Vec par dana ni jedan interview, a o dobijanju posla da ne govorim.
Nije kao da radim tezak posao, data entry/research i slicno.

Ima li neko neki savet za pisanje cover-a za ove poslove? Pokusavam uvek da pokazem da citam ponudu, opisem sta i kako bih uradio, za koje vreme, koliko i zasto toliko naplacujem. Deluje mi kao da saljem copy-paste ponude stagod napisao, jer jednostavno o poslu kad ti ne daju nikakve podatke odmah ne znas nista. Da li je za prvi posao potrebna sreca? Igra brojeva? Skoro svaki posao preko 50 prijava posle 20 minuta...
 
pa tu ti je najve ca konkurencija, svaki prost radnik to moze da radi zato i obaraju cenu i ima konkurencije,

i ja trazim tu ali slaba vajda
 
Po meni je nabolje dogovarati sve preko poruka, nikako audio ili video, zbog toga sto vam tako ostaje kompletna prepiska pa ne moze niko da se pravi lud ako sutra negde zapne.
 
Po meni je nabolje dogovarati sve preko poruka, nikako audio ili video, zbog toga sto vam tako ostaje kompletna prepiska pa ne moze niko da se pravi lud ako sutra negde zapne.

Za to se slazem, samo je prakticno nemoguce za neke ozbiljnije poslove.
Recimo postavim se u ulogu klijenta koji treba da potrosi 500+ eur, i voleo bih bar otprilike da vidim da skim "imam posla", sto pisanim putem nikako nije moguce.
 
40 prijava za posao i nista, a dobijem intervju da se nisam ni prijavljivao.
Neki zaludan lik. Kapiram da necu dobiti posao jer nisam jedini, al' bar se nesto desilo.

Ja te video/audio razgovore i ne mogu da vrsim jer nemam mikrofon.
Ako vas plasi da neko nece odrzati rec uvek mozete da snimite razgovor. Ima tih programa koliko hocete.
 
Pokušaću uskoro da budem freelancer pa ću da vam javim rezultate :D
Inače, radio bih web design i development, ali ne znam koliko da ponudim kao početnu cifru :/ Moraću malo to da istražim, da se pripremim i uporedim sa drugima, da napišem dobar CV, za sve to treba vremena...
 
Ja sam za sada zadovoljan. Gadjam fixed price poslove i dobro mi je krenulo. Jedini problem sam imao kada mi je klijent ponudio da sledeci posao radimo van upworka... Jurio sam ga vise od mesec dana za pare :).

Sent from my Jy-S3 using Tapatalk
 
Jedini problem sam imao kada mi je klijent ponudio da sledeci posao radimo van upworka... Jurio sam ga vise od mesec dana za pare :).

Sada bar znas za ubuduce. Ne volim ni ja harac koji uzimaju, ali realno za prvi susret sa klijentom je vise nego lepo imati posrednika.
Lepo vidis da je novac legao kad krenes sa projektom, i miran si.
 
A harac je bezobrazan zaista. Ajd kad radis nesto sitno, ali tipa odradis 1000 a ono ode 200 kao dobar dan.

Sent from my Jy-S3 using Tapatalk
 
Harac se smanjuje na 5% posle odredjene zaradjene sume koliko sam razumeo, ali do tada ima da se opare dobrano.
 
Jeste smanjuje se sa istim klijentom. Puno je u svakom slucaju

Sent from my Jy-S3 using Tapatalk
 
Ako vidite da je klijent ok, ili vise puta radite s njim zamolite ga lepo da obavite posao van upworka i direktno na payoneer karticu. Mnogo veliki harac uzimaju i cenim da se nece smiriti dok ne nabiju na 30% od zarade. Postali su mnogo alavi, tako da preporucujem da probate i guru.com tu sam imao srece da nadjem 2 posla u vrlo kratkom vremenu nakon registracije a provizija je od 7%-9.85% sto je skroz razumno i prihvatljivo za razliku od ovih alavih lopina.
 
Nazad
Vrh Dno