Šta je novo?

Hardver Fractal Terra build

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

panther_

Slavan
Učlanjen(a)
28.04.2012
Poruke
2,041
Poena
435
Novi build je u pitanju, osnova je fractal terra, crno, cilj je bude hladan i tih build

Gledam da iskoristim neke stare delove, to su:
m2 ssd - kc3000 i pny cs3040
napajanje seasonic sgx-750

Najvise me brine kuler za cpu kao i visina ram memorije

4080 pro art mi deluje kao najbolja opcija posto je 300mm, verujem da ce mi trebati i custom adapter?

Ovo sam sastavio na brzinu: https://pcpartpicker.com/list/4mrjkJ

rgb mi je nebitan, bolje da ga nema :D
 
cilj je bude hladan i tih build
Ta NH-L9 Noctua je preslaba, mogu mnogo jaci i tisi kuleri da stanu pogotovo za 4080 pro art, NH-L12S moze da se ugura najverovatnije sa 4080 pro art, ili ID-Cooling IS-55 preko madjara, ili Thermalright AXP-90 X53 FULL ili jos bolje X47 FULL za max kompatibilnost za neke druge 4080-ce
visina ram memorije
Te su 33mm Ima kracim memorija, cak i kod nas (preko madjara), 32mm, ili 31.25mm ako mozes da uzmes negde drugde

seasonic sgx-750
Nije se uopste dobro pokazalo, bolje Corsair SF750 Platinum, ili PHANTEKS Revolt SFX 850W Platinum, ili Silverstone Extreme 850R Platinum
 
Poslednja izmena:
zaboravih da dodam, kupovina ipon ili domace prodavnice, prednost ipon da se pazari od jednog prodavca sve

menjam onda i napajanje, vidim sf750 nema u iponu za sada, phanteks imaju

hoce li taj ram raditi sa 7800x3d? sweet spot mu bese 6000 cl30

sto se kulera tice, ID-Cooling IS-55 deluje kao najbolja opcija, ram clearance mu je 33mm, taman bi trebalo da se uklopi
 
Ma Flare X samo, i nema brige. Maticna navodno nije toliko dobro, a preskupa. MSI model kazu da je best buy ili Asus Rog B650-E.
Cooler moze Noctua NH-L9-65, moze lagano za 7800x3d. Imao sam u planu isti build u Terri takodje, pa istrazivao. :D Ali na tebi je naravno sta vise preferiras.
 
Thermalright kuler.
Što se visine tiče, ja bih prvo ubacio grafičku pa video koliko prostora ostaje za kuler, i tek onda naručio specifični model na osnovu toga.

Što se ploče tiče, preskočio bih Gigabyte jer se mnogi žale na njihove (ITX) B650 ploče.

Asus su malo zakomplikovali sa "appendix" komponentama, mada kažu da solidno radi.

MSI je sigurna opcija (nema PCIe 5, doduše) i ASRock nije loš.

Mala tabela sa poređenjima:
https://smallformfactor.net/forum/threads/amd-b650-motherboards-are-coming.17915/page-2#post-269509

Ovaj video možda pomogne (ovaj lik ima i video za specifične modele):

 
Poslednja izmena:
Maticna navodno nije toliko dobro, a preskupa.
zadnjih ~5 korisnika se nije zalilo na SFF discord-u. Trenutno najbolje kotirana opcija za ITX za AM5 su Asrock A620 i B650i (ali ne pasuju Thermalright kuleri na njima kako treba, bez custom kupljenih 2.5mm hex navrtki (iz Mik*oPri*c-a na primer). Navrtke koje dolaze sa Thermalright AXP kulerima su prevelike i zaglave se na izdignutoj ivici Asrock AM5 backplate-ova
tmb-navrtka-m25-6149bf9e0de5b.webp

Druge ploce nemaju problem zato sto koristi novi AM5 backplate, dok Asrock ploce imaju problem jer koriste stari AM4 modifikovan backplate. Takodje Thermalright ima problem sa kontrolom kvaliteta pa su nekad srafovi predugacki i grebu i struzu riser kabl, a takodje su nekad zavrsetci heatpipe-ova predaleko krimpovani i vire previse pa ne mogu da udju u neke maticne. Zavrsetci Heatpipe-ova mogu klestima da se saviju, ljudi sirovom snagom/silom to resavaju, dok predugacke srafove na riser je malo teze srediti.
Noctua NH-L9-65
Nije se dobro pokazao uopste, i to u poredjenju sa drugim sa 92mm ventilatorima, a kamoli sa IS-55 koji ima 120mm ventilator i koji je poprilicno tisi. Cak i sa AM5 offset brack-etom opet je samo osrednji. A svi drugi 65-67mm kuleri ga unistavaju.

+ sto je 65-67mm opseg svejedno previsoko za Fractal Terru za ProArt 4080 Super ili vece karte.
Što se visine tiče, ja bih prvo ubacio grafičku pa video koliko prostora ostaje za kuler, i tek onda naručio specifični model na osnovu toga.
Nema potrebe za ProArt 4080 kartu specificno, samo treba uporediti dimenzije, vec sam bacio pogled na Terra upustvo, ID-Cooling IS-55 i Thermalright AXP90-X53 Full su najbolje opciju preko madjara. Thermalright AXP90-X53 je najbolja opcija ne racunajuci buku i on ce bolji hladiti (~4 stepena bolje od IS-55), a ID cooling ce biti malo tisi zbog veceg ventilatora.
 
Poslednja izmena:
Deluje mi onda da je IS-55 najbolja opcija za mene, ram se ce uklopiti 100%, pregledao sam malo i /r/sffpc, flare ce biti taman, takodje bih zamenio vent sa noctua A12x15, istih su dimenzija pa ce moci.

U sustini je sada najvece pitanje koju plocu uzeti, potrebna su mi minimum 2 m2 slota, pozeljno pcie gen5 jer zasto da ne :D
sta mislite o ASRock B650E PG-ITX WIFI?

ovo se sve uzima svakako za mesec i po najranije pa mogu da sacekam ako neceg nema na stanju trenutno.
 
Bolje stalno gledaj Mađare, Flare X5 konstantno nemaju na stanju u varijanti CL30 6000MHz, jer čim se pojave nestanu.
 
Na Asusu ne mogu da se kontrolišu obrtaji na VRM ventilatoru, osim ako nisu to promenili u skorijim BIOS-ima.
Mada, ne bi trebalo da je bučan.

Da ponovim preporuku da prvo isprobaš sa grafičkom unutra i vidiš koliko mesta imaš na raspolaganju pre kupovine kulera...SFF je u "3x meri, 1x seci" fazonu...

Mislim da će AXP-90 X53 uz Noctua vent biti bolja varijanta, samo da ima visine za njega. Asus ima one visoke M.2 hladnjake, možda smetaju širem kuleru poput IS-55?

EDIT: brza pretraga na r/sffpc je otkrila da IS-55 pasuje i na Asusu i na ASRock Lightning (ne znam za PG), ali mislim da u samo jednoj orijentaciji kulera...
Slike IS-55 na ASRocku uz Corsair Vengeance RAM:
 
Poslednja izmena:
Za sada ide odluka za ovakav build: https://pcpartpicker.com/list/rsQkKX

Jedino sto se tice napajanja mozda odem na SF750 ako ga bude bilo na stanju kad budem kupovao za mesec i po, trenutno nema ni njega ni phanteksa u iponu. Nesto sam citao da su neki imali neko zujanje ventilatora na phanteksu..
Pasuje IS-55 i na strix plocu, nece biti problema, barem sam 99% siguran :D

Za sf750 cu morati da kupim 12pvhwr kabl? Ako moram, trebala bi mi i preporuka za to, pod uglom verujem da je najbolje uzeti
 
Za sada ide odluka za ovakav build: https://pcpartpicker.com/list/rsQkKX

Jedino sto se tice napajanja mozda odem na SF750 ako ga bude bilo na stanju kad budem kupovao za mesec i po, trenutno nema ni njega ni phanteksa u iponu. Nesto sam citao da su neki imali neko zujanje ventilatora na phanteksu..
Pasuje IS-55 i na strix plocu, nece biti problema, barem sam 99% siguran :D

Za sf750 cu morati da kupim 12pvhwr kabl? Ako moram, trebala bi mi i preporuka za to, pod uglom verujem da je najbolje uzeti
Corsair ima 2 12VHPWR kalbla u ponudi, sleevovan i standardni. Preporučujem ti da uzmeš sleevovan jer je mnogo mekši...ako budeš tražio Corsair kabl. Ovi su 600mm dugački (morao sam da kopam po netu jer je Corsairov sajt beskoristan), čisto da znaš...
SF750 koristi Corsair Type 4 kablove pa ako budeš tražio drugde, gotove ili da ti neko pravi, upamti to zbog pinouta.
 
pazario sam proart.
Sto se ploce tice resio sam da idem na B650I Lightning, eventualno b650-e pg itx ako bude na nekom popustu.

Mislim da bi bilo najbolje da idem na NH-L12S obzirom da je vent ispod hladnjaka i nece doci do turbulencije iako je skroz na panelu hladnjak?
 
ja bih za cpu kuler isao na ovo :)

mozda vent umesto ovog crvenog TR staviti noctua
 
Mislim da bi bilo najbolje da idem na NH-L12S obzirom da je vent ispod hladnjaka i nece doci do turbulencije iako je skroz na panelu hladnjak?
da, najbolje L12S, turbulencija je uzasna na Fractal Terri

AXP90-X47 bakarni je isto odlicna opcija sto @illidan spomenu, mada mozes i AXP90-X53 bakarni preko madjara ako ti se ne ceka sa aliexpress-a


za 7800x3D ne treba mnogo za hladjenje
 
odluka je pala na b650e pg itx i L12S najvise zbog toga sto hocu da totalno izbegnem turbulenciju sa cpu strane i oslobodim max prostora za gpu.
samo jos nekako da nabavim sf750 i to je to, ako ga ne nabavim za koju nedelju onda cu ici na asus rog loki 850w sfx-l, gubim donji ventilator ali sta je tu je.
 
ne znam koliko mesta ima za cpu kuler, proart je tanka grafikca, pa da se sto vise odmakne od side panela, i ubace ovi noctua fan ducts. koliko vidim na kp nema X47 full copper varijanta, a on je nizi za 6mm od X53 verzije sa ipon-a

vidim da je tesko nabaviti cors sf750, sta mislis o phanteks revolt sfx 850w platinum?

 
navodno postoje problemi sa bukom ventilatora na phanteksu, nema pletene kablove, takodje nema ni recenzija.. sigurnija kupovina mi je loki ako vec ne nabavim corsair
 
Nazad
Vrh Dno